Akwarystyka to bardzo popularne hobby. W akwarium jednak nie muszą mieszkać wyłącznie rybki. Jeśli myślisz o hodowli zwierząt podwodnych, możesz równie dobrze zająć się krewetkami. Hodowla krewetek to nadal pasja bardzo egzotyczna, ale też taka, która daje mnóstwo satysfakcji. Co warto o niej wiedzieć?
W jakim celu można hodować krewetki?
Krewetki akwariowe można hodować hobbystycznie – prezentują się w akwarium bardzo egzotycznie i dodają mu intrygującego uroku. Akwarium krewetki mogą współdzielić razem z rybkami, pod warunkiem, że rybki są spokojne i roślinożerne, a także mogą mieszkać samodzielnie. Są bardzo towarzyskie, dlatego mogą być trzymane w grupie.
Z powodzeniem mogą być hodowane nie tylko w celach hobbystycznych, ale też dla zarobku – najlepsi hodowcy potrafią na swoim hobby zarobić spore ilości pieniędzy. Krewetki są przecież bardzo cenione przez swoje walory smakowe i możliwości kulinarne.
Hodowla krewetek – od czego zacząć?
Nie trzeba być bardzo doświadczonym akwarystą, by zacząć zajmować się krewetkami. Hodowla krewetek akwariowych nie jest zbyt wymagająca, dlatego poradzisz sobie z nią, jeśli tylko zechcesz. Wystarczy zdobyć trochę wiedzy i przygotować odpowiednie akwarium. Jak hodować krewetki, by rozwijały się w najlepszy możliwy sposób?
Rodzaje krewetek
Istnieją różne gatunki krewetek, dlatego to, jakie krewetki do akwarium wybrać, jest pierwszą kwestią, którą należy rozważyć. Wyróżnia się wiele rodzajów krewetek, jednak do najpowszechniejszych należą: krewetki akwariowe wielkoramienne, filtrujące i karłowate. Za najlepsze dla początkujących hodowców powszechnie uważane są krewetki karłowate, bo cieszą się one opinią wytrzymałych na błędy początkujących hodowców.
Nic nie stoi na przeszkodzie też, byś trzymał w jednym akwarium więcej gatunków niż jeden, ale krewetka musi mieć zbliżone potrzeby w zakresie środowiska wodnego.
Akwarium
Jeśli chodzi o powierzchnię do życia to krewetki nie mają zbyt wielkich wymagań, swoją pierwszą hodowlę z powodzeniem możesz rozpocząć nawet w akwarium o pojemności dziesięciu litrów. Zasada jest prosta – im więcej krewetek, tym większe musi być krewetkarium, w którym żyją.
Przy kilkunastu sztukach przyda się już takie o pojemności dwudziestu pięciu litrów. Ważne jest też to, by akwarium krewetki stało we właściwym miejscu – nie może być w miejscu silnego nasłonecznienia, bo to pobudzi rozwój glonów, dlatego ważna jest temperatura wody. Krewetki w dużej mierze właśnie nimi się żywią, jednak za dużo glonów może zaburzyć środowisko wodne i pogorszyć warunki życia krewetek.
Wyposażenie
Samo akwarium to dużo za mało – potrzebne do niego jest też odpowiednie wyposażenie. Czego potrzebują w akwarium krewetki? Hodowla nie nastręcza początkującym zbyt wiele problemów, również w tym aspekcie. Do akwarium z krewetkami wystarczy sprzęt taki sam, jak do akwarium z rybkami – zestaw początkującego akwarysty złożony z oświetlenia, grzałki i filtru będzie w sam raz.
Filtra nie ustawiaj na pełną moc, bo wszystkie gatunki krewetki nie lubią, gdy zakłóca się ich spokój, a silny strumień wody może im bardzo przeszkadzać. Dobrym wyborem jest filtr gąbkowy lub inny, ale zabezpieczony siatką, żeby nie doszło do nieprzyjemnego wypadku i filtr po prostu nie wciągnął krewetek. Grzałka zadba o odpowiednią temperaturę wody, większość gatunków krewetek najlepiej czuje się w wodzie, której temperatura waha się od 20 do 24 stopni Celsjusza.
Krewetki nie lubią za ostrego światła, jednak nadal muszą mieć źródło światła w akwarium, bo to właśnie ono zadba o odpowiedni balans biologiczny i pobudzi zarówno krewetki, jak i rośliny do życia. Wystarczy im jedno źródło światła, niezbyt ostrego, dobrym pomysłem będzie oświetlenie LED.
Podłoże
Krewetki najbardziej docenią podłoże gładkie i drobnoziarniste, bo takie nie utrudni im poruszania się. Warto zróżnicować grubość podłoża – tak, żeby z przodu akwarium miało około 5 cm, a z tyłu 7 cm. Najlepiej jest sięgać po podłoże ciemne z przyczyn czysto estetycznych. To właśnie na takim kolorze kolorowe krewetki będą prezentować się najlepiej.
Rośliny
Głównym źródłem pożywienia krewetek są glony, jednak ich wcale nie powinno być zbyt wiele w akwarium, bo mogą pogorszyć jakość życia i zniszczyć równowagę środowiska wodnego. Nic nie stoi za to na przeszkodzie, by hodować w akwarium z krewetkami praktycznie wszystkie rośliny, jeśli tylko ich wymogi dotyczące środowiska wodnego, pokrywają się z potrzebami krewetek.
Jednak jeśli jesteś początkującym hodowcą, wybieraj rośliny łatwe do hodowli i utrzymania w jak najlepszej kondycji, by sobie dodatkowo nie utrudniać pracy.
Przygotowanie wody
Najwięcej problemów początkującym hodowcom nastręcza właśnie przygotowanie wody w odpowiedni sposób. Krewetki w akwarium są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany i reagują bardzo gwałtownie. Bardzo źle działają na niej też wszelkie zaburzenia w środowisku wodnym – obecność metali ciężkich, azotany i fosforany.
Należy się bardzo starać, by parametry zawsze były utrzymane na optymalnym poziomie i nie dopuścić do wszelkich odchyleń od normy. Najlepsza woda dla krewetek to ta dobrze napowietrzona, czysta i o właściwej temperaturze. O temperaturę zadba odpowiednia grzałka, o czystość i parametry wody zadbają z kolei odpowiednie środki uzdatniające wodę.
Aklimatyzacja
Nalanie wody do akwarium nie sprawia, że akwarium jest już gotowe – nawet jeśli masz już wszelkie wyposażenie. Akwarium musi dostać jeszcze trochę czasu, najczęściej około dwóch-trzech tygodni. Przez ten czas będzie się w nim wytwarzać specyficzny ekosystem, który będzie najlepszy dla krewetek.
Samych krewetek świeżo po zakupie też nie wrzucaj od razu z worka do akwarium. Najlepsza jest powolna aklimatyzacja, która polega najpierw na zanurzeniu worka w wodzie, by temperatura się wyrównała, potem nalanie nieco wody z akwarium do worka, a następnie wypuszczenie krewetek. Cały proces może zająć nawet kilka godzin, ale warto się na to zdecydować, by krewetki nie były narażone na problemy związane z nagłą zmianą środowiska.
Hodowla krewetek – podsumowanie
Krewetki to piękne i egzotyczne stworzenia, które potrafią naprawdę doskonale prezentować się w akwarium. Nadają się nawet dla bardzo początkujących hodowców, najlepsze na początek są takie gatunki krewetki jak karłowate, które uważane są za najbardziej odporne na pierwsze błędy hodowlane. To zwierzęta stadne, dlatego od razu warto rozważyć zakup co najmniej kilku, a najlepiej aż kilkunastu sztuk. Mogą żyć w jednym akwarium wspólnie z rybkami, pod warunkiem, że są to rybki roślinożerne.