Lekka nadwaga? Sprawdź, jak odchudzić psa z pomocą diety!

Zwierzęta cierpiące na nadwagę to niestety częsty widok. Ciągle u całkiem sporej liczby właścicieli psów nadal istnieje przekonanie, że zwierzak „dobrze odżywiony” jest szczęśliwy. I to w zasadzie prawda, jednak bardzo często mówią tak ludzie, których psy mają po prostu nadwagę lub są otyłe. U psów uważa się, że cierpią na nadwagę, gdy ich waga przekracza 15 procent normy. O otyłości mowa w sytuacji, gdy waga jest większa o ponad 30 procent od tej prawidłowej, wzorcowej. Psa warto jest odchudzać, jeśli tego potrzebuje. Nadwaga i otyłość mogą być dla niego źródłem wielu problemów zdrowotnych i przyczynić się do skrócenia psiego życia. Walcz z tym! Dowiedz się, jak odchudzić psa, by było to skuteczne i bezpieczne dla niego.

Nadwaga u psa

Nadwaga i otyłość u psów to bardzo poważny problem. Żaden pies nie jest wolny od jej widma. Dużo lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, więc najlepiej, gdy po prostu nie dopuścisz do wystąpienia nadwagi u swojego psa. Pamiętaj, że to Ty, jako jego opiekun, jesteś w pełni odpowiedzialny za psią dietę – to właśnie od Ciebie zależy, czy uda mu się zachować prawidłową wagę. Wiele psów to łakomczuchy, które zrobią wszystko, by dostać kolejną przekąskę lub by sprawdzić, co dobrego masz właśnie na talerzu. Nie dokarmiaj jednak swojego psa między posiłkami – dobrze zbilansowany jadłospis będzie dla niego w zupełności wystarczający i nie ma powodu, by psy podjadały.

Niektóre z psów mają większe predyspozycje do tycia. Niektóre rasy są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Zalicza się do nich na przykład jamniki, cocker spaniele, golden retrievery, labradory czy beagle.

Także wiek wpływa na ryzyko nadwagi. Wraz z wiekiem zmniejsza się u psów zapotrzebowanie energetyczne. Często też psy starsze są mniej aktywne niż psy młode, więc to też wpływa na ich wagę.

Na wagę psa wpływa też kastracja i sterylizacja. Sterylizacja może przyczynić się do zaburzeń wagi, bo w związku ze zmianami hormonalnymi rośnie apatyt, a spada tempo metabolizmu zwierzaka. To właśnie w dużej mierze hormony płciowe odpowiadają za psi apetyt. Dlatego ten zabieg może doprowadzić do tego, że spowolni się psi metabolizm, a przy tym także zwiększy jego apetyt. Odchudzanie psa nie jest procesem szybkim, ale jest koniecznym.

Jak odchudzić psa?

Jeśli nie wiesz, jak odchudzić psa, nie martw się. Ten proces najlepiej jest przeprowadzać w konsultacji z lekarzem weterynarii. Bardzo często przydatna będzie też pomoc dietetyka weterynaryjnego. Warto jednak, byś poznał zasady, które rządzą tym procesem. W ten sposób Twój pies będzie miał zapewnioną najlepszą opiekę.

Otyłość u psa jest bardzo groźna – jeśli Twój pies jest bardzo otyły, pamiętaj, że musisz być bardzo ostrożny. Ogólnie bardzo ważne jest zwiększenie poziomu aktywności psa, jeśli jednak będziesz to robił zbyt szybko i gwałtownie, możesz doprowadzić do tego, że pies zacznie mieć poważne problemy ze stawami czy sercem, a tego przecież chcesz uniknąć.

Aktywność fizyczna w przypadku odchudzania psów jest bardzo ważna, dokładnie tak jak w przypadku ludzi – jednak niczego nie uda Ci się zdziałać bez odpowiedniej diety. Wprowadź ją swojemu psu. Być może pies będzie bardzo prosił, byś karmił go tak, jak zazwyczaj i częstował dodatkowymi porcjami jedzenia – w końcu mógł się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy. Nie ulegaj mu jednak, to wszystko dla jego dobra. Dopilnuj też, by inni nie dokarmiali psa. Jeśli sądzisz, że karmisz psa prawidłowo – nie dokarmiasz go i podajesz mu karmę na przykład dwa razy dziennie, a on nadal tyje – skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Może okazać się, że nadal dostarczasz psu zbyt dużo pożywienia, ale może to być też spowodowane jakąś chorobą, na przykład niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą.

Dieta odchudzająca dla psa – co ma znaczenie?

Otyły pies to smutny widok – taki zwierzak nie może w pełni cieszyć się życiem i zażywać aktywności. Na szczęście odchudzanie jest możliwe. A przy tym jeśli proces ten zostanie dobrze przeprowadzony i zachowane zostaną dobre nawyki, które nabędziesz przy żywieniu psa na diecie – nie będziesz musiał go powtarzać.

Jak odchudzić psa po sterylizacji? Ten proces właściwie nie różni się od odchudzania psa, który tego zabiegu nie przeszedł. Także w tym przypadku ważne jest to, by trzymać się reguł zdrowego odżywiania psów. Jeśli je poznasz – łatwiej będzie Ci sobie poradzić z tym odpowiedzialnym zadaniem. W takim razie co jest najważniejsze w psim odchudzaniu?

Odpowiednia ilość karmy

Ilość karmy, którą podajesz swojemu psu ma bardzo duże znaczenie. Każda karma dla psa na opakowaniu tabelki z zalecaną dzienną ilością pożywienia, których należy się trzymać. Podane jest dzienne zapotrzebowanie psa na jedzenie w gramach, tę ilość warto podzielić na dwa – tak, by pies dostawał dwa posiłki dziennie. Każdy pies ma też swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jest ono kwestią bardzo indywidualną – zależy od wieku psa, stopnia jego aktywności i wielu innych czynników. Jednak prawidłowa waga psa zależy od tego, czy będzie dostawał tyle kalorii, ile potrzebuje.

Dlatego trzymaj się wytycznych producenta, a jeśli przygotowujesz posiłki samodzielnie – dowiedz się ile kalorii się w nich kryje. Możesz też nauczyć się komponować posiłki według wskazań lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego.

Nie dokarmiaj psa i pilnuj dziennych ilości pożywienia, choć zaufaj też swojej intuicji. Nie wszystkie psy są książkowe – niektóre będą potrzebowały więcej pożywienia niż wypisana w tabelce ilość, inne mniej, bo mają na przykład dużo mniej ruchu. Pamiętaj, że każda przekąska i każdy smakołyk też dostarczają psu kalorii i tłuszczów, a ten może zacząć się odkładać. Nie znaczy to, że musisz rezygnować z nagradzania psa smakołykami – po prostu musisz je wziąć pod uwagę przy komponowaniu psiego jadłospisu przy odchudzaniu.

Karma z mniejszą zawartością tłuszczu

Żeby odchudzić psa, warto jest też sięgnąć po specjalne karmy light, czyli takie, w których jest obniżona zawartość tłuszczu. Mogą one wydawać się psu mniej smaczne, bo właśnie tłuszcz odpowiada za ich smakowitość, ale z tym też możesz sobie poradzić – można ją mieszać z karmą mokrą. Choć wtedy należy pilnować gramatury produktów i odpowiednio wszystko przeliczyć. Możesz też włożyć na noc karmę do woreczka po smakowitej wędlinie i rano podać psu – karma powinna przejść zapachem mięsa.

Wielu producentów pamięta o psach, które walczą z nadwagą, dlatego w ich ofercie znajdziesz karmy specjalnie przeznaczone dla psów z nadwagą i otyłością. Część z nich to karmy weterynaryjne, dlatego warto je podawać tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Interesującym wyborem dla psa na diecie odchudzającej mogą być specjalne karmy z linii dla psów z nadwagą marki Eukanuba. O psią wagę zadba też karma HILL’S PD Prescription Diet czy karmy Forza 10 przeznaczone właśnie dla psów z nadwagą.

Odchudzanie psa – podsumowanie

Niestety sporo psów cierpi z powodu otyłości lub nadwagi. Warto jest o nie zadbać i zredukować ich wagę do prawidłowego poziomu. W przypadku psów rasowych istnieją wzorce ras, które określają idealną wagę. W przypadku kundelków należy zastosować podejście indywidualne.

Nie odchudzaj psa na własną rękę – w ten sposób możesz zrobić mu krzywdę. Nie wprowadzaj też od razu zbyt forsownego wysiłku fizycznego. Najlepiej zrobisz, jeśli przed rozpoczęciem odchudzania swojego psa, skonsultujesz się z lekarzem weterynarii lub z dietetykiem weterynaryjnym. Pamiętaj też, że czasami nadwaga czy otyłość mogą być spowodowane chorobą, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie psa.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.