Ospa rybia – czym jest i jak jej uniknąć?

Akwarystyka to hobby równie piękne, co wymagające. Wymaga całkiem sporych nakładów pracy i czasu, by akwarium było jak najpiękniejsze, a rybki zdrowe i szczęśliwe. Choroby nie oszczędzają rybek – mogą pojawić się w każdym momencie. Groźną, a przy tym jedną ze zdecydowanie najczęściej dręczących rybki słodkowodne jest ospa rybia. Dowiedz się skąd bierze się ta choroba, jak sobie z nią radzić i czy można jej zapobiegać. Co warto wiedzieć o ospie rybiej? Przekonaj się!

Chora rybka – sprawdź, czy to nie ospa rybia

Choroby rybek mogą pojawić się w Twoim akwarium w każdym momencie. Może je przynieść na sobie nowa rybka, która została przyniesiona ze sklepu i nie przeszła kwarantanny, bo została od razu wprowadzona do Twojego akwarium i pływała wśród innych rybek. Mogła też rozwinąć się z powodu zaniedbań, do których doszło przy opiece w akwarium. Niewłaściwa woda, zbyt rzadko sprzątane akwarium, zalegające resztki – to wszystko może doprowadzić do rozwoju chorób u rybek. A jedną z najczęstszych chorób, które występują u rybek słodkowodnych jest ospa rybia.

To choroba bardzo groźna, dlatego każdy akwarysta powinien być na nią szczególnie mocno wyczulony. Dbaj o swoje rybki i nie dopuść do tego, by Twoje akwarium zostało spustoszone przez rybią ospę. Zapobieganie jest dużo łatwiejsze niż leczenie.

Dlaczego ospa rybia jest tak groźna?

Ospa rybia, której oficjalna nazwa brzmi: ichtioftirioza, to bardzo groźna choroba. Przebiega w trzech następujących po sobie etapach, jednak uleczalna jest tylko na pierwszym z nich. Jeśli przeoczysz pierwsze objawy, dla rybki może być za późno. Leczyć ją można wtedy, kiedy pasożyt jest bezbronny – czyli kiedy opada z ciała ryby na dno zbiornika, a jeszcze nie otoczył się śluzem, tworząc postać cysty. Kolejna szansa zwalczania pasożyta to moment kiedy osłonka śluzowa pęka i wydostają się pływki szukające żywiciela.

Chorobę tę wywołują pasożyty, które mają ogromną zdolność do rozmnażania się. Choroba ta właśnie dlatego bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym akwarium i jest w stanie spustoszyć populację rybek. Odpowiedzialny za wystąpienie choroby kulorzęsek jest w stanie pasożytować na wszystkich rodzajach rybek słodkowodnych, dlatego żadna rybka nie jest bezpieczna i każda może zostać zakażona.

Przyczyny ospy rybiej

Ospa rybia to choroba wywoływana przez pasożyta. Odpowiedzialny jest za nią kulorzęsek. Ten pasożyt występuje powszechnie w każdym zbiorniku słodkowodnym. Nazwa tego konkretnego pasożyta bierze się od jego charakterystycznego, kulistego kształtu. Czasami można go nawet zaobserwować w akwarium gołym okiem.

Kulorzęsek to organizm jednokomórkowy. Część z orzęsków – do których zalicza się kulorzęsek – może być traktowanych przez rybki jako smaczne uzupełnienie ich diety, inne natomiast są bardzo groźnymi pasożytami, które w rezultacie są w stanie doprowadzić właśnie do wystąpienia rybiej ospy.

Te pasożyty najczęściej umiejscawiają się pod naskórkiem ryby, czasami jednak atakują tkankę łączną skrzeli i doprowadzają do jej uszkodzenia. Kulorzęsek może też osadzać się w jamie gębowej lub na rogówce oka. W cyklu rozwojowym pasożyt atakuje tylko jednego żywiciela. Po osiągnięciu dojrzałości pasożyt opuszcza rybę. Umiejscawia się na roślinach lub  na podłożu i ma formuje tam cystę. Taki pasożyt może wytworzyć nawet do dwóch tysięcy młodych pławek, które zanieczyszczają cały zbiornik wodny i rozprzestrzeniają się w poszukiwaniu swoich własnych żywicieli.

Ospa rybia wywołana jest żerowaniem pasożyta, jednak kulorzęsek w akwarium to nie wszystko. Na wystąpienie choroby ma też wpływ szereg innych czynników. Na wystąpienie w akwarium rybiej ospy wpływa brudna woda, czy niewłaściwa temperatura, która panuje w akwarium. Szczególnie mocno na wystąpienie choroby są narażone także ryby, które doznały jakichś urazów, są zestresowane, czy osłabione albo źle żywione. Do ich osłabienia może też dojść podczas transportu do akwarium w zbyt chłodnej wodzie. W związku z tym zalecana jest kwarantanna dla nowo zakupionych rybek – bo stres i nowe warunki mogą spowodować ujawnienie się choroby.

Objawy ospy rybiej

Gdy pojawia się ospa w akwarium, trzeba działać bardzo szybko. Choroba jest uleczalna, jednak tylko wtedy, gdy rybka znajduje się jeszcze w pierwszej fazie choroby. Wtedy, kiedy kulorzęsek opada z ciała ryby, albo kiedy pływki szukają żywiciela. Pierwsze objawy nie są niestety zbyt łatwe do zauważenia.

Na początku rybka może zrobić się nerwowa i niespokojna. Będzie wykonywać bardzo gwałtowne ruchy i ocierać się o ścianki akwarium, rośliny, czy elementy dekoracyjne, które znajdują się w wodzie. Wszystko po to, by spróbować pozbyć się pasożyta, który będzie się zagnieżdżał w jej organizmie. Można też zaobserwować, że płetwy są złożone i sklejone.

Z biegiem czasu na ciele ryby będą pojawiać się niewielkie punkciki. Będą białe i będą przypominać kaszkę mannę, z czasem wzrasta też ilość białych punktów. Pierwszym punktem, w którym się pojawiają zmiany chorobowe z reguły są płetwy oraz grzbiet ryby. Choroba jednak na tym etapie postępuje już szybko i białe punkciki zajmują coraz większą powierzchnię ciała rybki, bo robi się ich coraz więcej.

To nie koniec zmian. Z biegiem czasu płetwy robią się coraz bardziej postrzępione, a skrzela są czerwone i obrzęknięte. Pojawia się też na nich śluz w sporej ilości. Chora rybka zaczyna mieć problemy z oddychaniem – coraz częściej przebywa tuż pod powierzchnią wody, wykonuje ruchy pyszczkiem jakby „połykała powietrze”. Nie ma też apetytu i jest osłabiona – może kłaść się na dnie. Czasami zmieniają się też jej oczy – są mgliste.

„Decydując się na założenie akwarium, musimy wiedzieć, jakie warunki powinny w nim panować, by zapewnić rybkom dobrostan. Ma to duże znaczenie w zapobieganiu rozwojowi groźnych chorób, np. takich jak ospa rybia. W tym przypadku leczenie jest trudne, długie i nierzadko frustrujące. By uniknąć tej choroby, nie zapominajmy o profilaktyce i uważnej obserwacji wyglądu i zachowania ryb.”

lek. wet. Hanna Pietruszka

Ospa rybia – leczenie

Jedną z wielu groźnych chorób, które mogą dotknąć Twoje rybki, jest właśnie ospa rybia. Leczenie jest bardzo trudne i możliwe tylko w przypadku, w którym choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a pasożyt nie zaatakował narządów wewnętrznych rybki. Trudność polega głównie na zauważeniu objawów choroby w stadium, który umożliwia leczenie i szybki powrót do zdrowia rybki.Jeśli zauważysz chorą rybkę, a objawy potwierdzają, że możesz mieć do czynienia z rybią ospą, musisz przede wszystkim odizolować chorą rybkę od zdrowych. Musisz też przede wszystkim zidentyfikować źródło choroby – pamiętaj, że to choroba pasożytnicza, więc pasożyt nadal może znajdować się w akwarium. Najlepiej udać się z tym do lekarza weterynarii. Dobrze też będzie, jeśli poddasz je gruntownej dezynfekcji i na ten czas przeniesiesz zdrowe rybki do jeszcze innego, czystego zbiornika. W procesie leczenia ważne jest też napowietrzanie i częsta wymiana wody.

Chore na rybią ospę rybki przede wszystkim trzeba odizolować od tych zdrowych. Leczy się je na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na sukcesywnym podnoszeniu temperatury wody o kilka stopni. Nie podnoś jej gwałtownie, rybki nie lubią takich zmian. Pasożyt jednak nie jest w stanie przeżyć w wodzie o podniesionej temperaturze. Nadal jednak trzeba znać warunki utrzymania ryb i zakres ich tolerancji na temperaturę – lepiej decyzję zostawić lekarzowi weterynarii.

Drugi sposób stosowany jest najczęściej w przypadku rybek, które bardzo źle znoszą wyższą temperaturę w akwarium i są bardzo wrażliwe na tego typu zmiany. Wtedy stosuje się specjalne kąpiele w lekach i preparatach – dość powszechnie w tym celu wykorzystywana jest na przykład zieleń malachitowa. Jednak musi być w odpowiednim stężeniu – wtedy zadziała właściwie i nie zrobi krzywdy rybkom. Dobór leków zostaw lekarzowi weterynarii.

Jeśli zdecydujesz się korzystać ze specjalnych roztworów i preparatów, nigdy nie przekraczaj dawki zalecanej przez producenta danego produktu. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej takim, który specjalizuje się w rybkach lub zapytaj o radę doświadczonego akwarystę.

Jak nie dopuścić do ospy rybiej? Profilaktyka

Leczenie ospy rybiej jest bardzo trudne – trwa stosunkowo długo, a przy tym także możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy choroba znajduje się w swoim początkowym stadium – kulorzęski na ciele ryby nie są wrażliwe na leki, zmienia się to dopiero, gdy się od niego odrywają. Możesz jednak zapobiegać ospie rybiej, a przynajmniej dopilnować, by Twoje rybki miały jak najmniejszą szansę na zarażenie.

Przede wszystkim zapewnij swoim rybkom jak najlepsze warunki do życia – zadbaj o to, by woda nie miała zbyt niskiej temperatury, była czysta i dobrze napowietrzona. Pilnuj też kwestii rybiej diety i podawaj rybkom preparaty witaminowe, które wzmocnią ich odporność. Uważaj na wszelkie zranienia, które mogą się pojawić u rybek i nie narażaj ich na stres.

Pamiętaj także o regularnym sprzątaniu akwarium oraz o obowiązkowej kwarantannie. Rybki, które zostaną wpuszczone do nowego akwarium bez kwarantanny, mogą przynieść ze sobą pasożyta, który zarazi innych mieszkańców danego akwarium.

Ospa rybia – podsumowanie

Rybia ospa to choroba, która może dotknąć wszystkie gatunki ryb słodkowodnych. Jest powodowana przez pasożyta – kulorzęska – który powszechnie występuje w zbiornikach słodkowodnych. Nieleczona ospa rybia bardzo szybko doprowadza do śmierci rybki. Chorobę można leczyć tylko w odpowiednim momencie rozwoju pasożyta.

Zakażona rybka jest nerwowa, ociera się o przedmioty, a na jej ciele pojawia się charakterystyczny biały nalot. Z biegiem czasu traci też apetyt i zaczyna mieć problemy z oddychaniem. Pasożyt bardzo szybko może zakazić całe akwarium, więc konieczna będzie jego dezynfekcja, a także odizolowanie chorej rybki od zdrowych. 

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.