Bieganie z psem. 3 niezbędne rzeczy do biegania z psem

Sport to zdrowie! A sport uprawiany razem z czworonożnym pupilem to zdrowa przyjemność – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. A przynajmniej może taka być – jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz. Odpowiednie akcesoria sprawią, że bieganie z Twoim psem nie narazi ani Ciebie, ani Twojego zwierzaka na żadne nieprzyjemności. Co Ci się przyda?

Bieganie z psem – połącz przyjemne z pożytecznym

Bieganie z psem potrafi być bardzo przyjemne. Ludzie, którym zależy na sportowym stylu życia, chcą żyć zdrowiej czy stracić zbędne kilogramy, często wybierają właśnie bieganie. A jeśli masz psa, możesz spróbować biegać razem z nim – Twój pies na pewno będzie szczęśliwy. W końcu bieganie to naturalna aktywność psów. Pies będzie też zadowolony z tego, że może spędzić z Tobą więcej czasu.

Pamiętaj jednak, że biegi z psem muszą być przyjemne i bezpieczne dla Was obojga. Pamiętaj, by nie forsować zwierzaka. Nie każdy pies też nadaje się do tego, by z nim biegać. Zawsze miej na uwadze dobro swojego czworonoga – tylko wtedy sport z psem będzie miał sens i przyniesie Wam sporo korzyści. Do biegania z psem przyda Ci się nie tylko sporo chęci, ale też odpowiedni sprzęt.

Jak zacząć bieganie z psem?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż bieganie z psem, bo bieganie przecież samo w sobie jest dość prostą czynnością – zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Jednak mimo to warto jest wiedzieć, jak zacząć biegać z psem. Tylko w ten sposób można uchronić siebie i psa przed groźnymi kontuzjami.

Przede wszystkim rozsądnie dobieraj trasy – bieganie z psem może być bardzo przyjemne, jednak na pewno nie będzie takie wtedy, gdy pies będzie narażony na jakiekolwiek problemy czy niebezpieczeństwa. Trzymaj się z dala od zatłoczonych miejsc, nie zawsze pies może dobrze reagować na zbyt dużo osób, czy – na przykład – na rowerzystów.

Dobrze dobierz też porę biegania – pamiętaj, że jak Ty nie lubisz biegać w upale i pełnym słońcu, Twój pies też będzie miał z tym problem. Nie forsuj też psa. Nie wszystkie potrafią długo biegać bez szkody dla siebie i swojego zdrowia. Przyda Ci się też odpowiednia smycz do biegania z psem – bieganie z psem puszczonym wolno nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób łatwo narazić psa na niebezpieczeństwo – może uciec, zgubić się, czy nawet wpaść pod samochód.

Co jest potrzebne, by wygodnie biegać z psem?

Postanowiłeś, że rozpoczynasz bieganie z psem. Jak zacząć, by nie żałować i nie mieć żadnych kłopotów? Na pewno przyda Ci się odpowiednie wyposażenie. Nie warto jest próbować biegania z psem, który znajduje się na zwykłej lub – jeszcze gorzej – automatycznej smyczy, która trzymana jest w dłoni. To proszenie się o wypadek, nierzadko bardzo bolesny. Co w takim razie przyda się do biegania z psem?

Smycz dla psa do biegania to absolutna podstawa. Musi mieć mocny karabińczyk, by pies się na pewno nie zerwał. Dobrze jest też, gdy karabińczyk jest na tyle duży, by można było łatwo go zapiąć, nawet przy użyciu jednej ręki.

Ważny jest też materiał, z którego będzie wykonana smycz do biegania. Ważna jest wytrzymałość, a także łatwość w czyszczeniu. Długość też ma znaczenie – przy bieganiu warto mieć psa blisko siebie, choć dobrze jest też tę odległość regulować w miarę potrzeby. Bardzo dobrze, jeśli smycz wyposażona jest także w amortyzator, który pomoże złagodzić wstrząsy. Taki amortyzator posiada, np. smycz Trixie. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli Twój pies jest duży.

Szelki

Możesz, oczywiście, zdecydować się na zaczepienie smyczy o psią obrożę, ale szelki do biegania dla psa to lepszy pomysł. Dzięki nim ochronisz psią szyję przed ewentualnymi wstrząsami, a psu będzie się biegać po prostu przyjemniej.

Mocne, wykonane z wytrzymałego materiału szelki zadbają przede wszystkim o komfort Twojego psa. Zawsze zwracaj uwagę na ich długość i wysokość zaczepienia smyczy – to ona w dużej mierze odpowiada za komfort psiego kręgosłupa. Dobrze też, by szelki miały regulowaną długość, by móc jak najlepiej dopasować je do psiego ciała. Szelki Hunter posiadają również odblaskowe elementy, dzięki którym Twój pies będzie dobrze widoczny, gdy wybierzesz się w teren po zmierzchu. 

Uprząż do biegania

Uprząż do biegania z psem też ma bardzo duże znaczenie – trzymanie smyczy w dłoni, czy owiniętej wokół nadgarstka, podczas biegania może być problematyczne i wręcz niebezpieczne. Odpowiednia uprząż to po prostu sportowy pas, o który możesz zaczepić psią smycz, a który zakładasz dookoła własnego pasa.

Zwróć uwagę na to, by uprząż można było łatwo dostosować do ciała Twojego i dowolnej innej osoby, która z niej korzysta. Dobrze dobrana i założona uprząż wysokiej jakości jest w stanie też odciążyć Twój kręgosłup na poziomie lędźwiowym podczas biegania.

Jeśli planujesz biegać z więcej niż jednym psem – dobrze by uprząż dawała możliwość podpięcia do niej kilku smyczy. Jeśli cenisz sobie wygodę, możesz też zaopatrzyć się w uprząż, która będzie miała miejsce na bidon z wodą, jak np. pas Zolux – przez to Twoje ręce będą zupełnie wolne.

Sport z psem – podsumowanie. O czym należy pamiętać?

Bieganie z psem może przynieść wiele korzyści – zarówno Tobie, jak i psu. Jednak, żeby do tego doszło, do biegania należy się odpowiednio przygotować. W jakie produkty powinieneś się zaopatrzyć, by bieganie z psem było przyjemnością?

  1. Smycz dla psa do biegania
  2. Szelki dla psa
  3. Uprząż do biegania

Pamiętaj, że Wasze wspólne bezpieczeństwo i komfort, są najważniejsze.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Polecane wyprawki dla psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.