Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota?

Odpowiednie żywienie kota ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Każdy kot potrzebuje tego, co najlepsze – wysokiej jakości jedzenia, które da mu siłę i energię, a także dostarczy wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych. Jednak są takie sytuacje, w której dieta dla kota ma jeszcze większe znaczenie. Kocięta, koci seniorzy, koty cierpiące z powodu rozmaitych schorzeń zdrowotnych – wszystkie one potrzebują specjalnego traktowania. Dobre żywienie jest jednym z filarów ich zdrowia. Pomoże im rozwijać się prawidłowo, nabierać sił, a w razie potrzeby walczyć także z chorobą.

Na czym polega dieta kota?

Koty to z natury bezwzględni mięsożercy. Podstawą ich diety jest mięso. Warzywa i owoce stanowią tylko niewielki procent ich wyżywienia – kotom wolnożyjącym wystarcza w zupełności to, co przyswajają wraz z żołądkiem swojej ofiary, więc naprawdę są to symboliczne ilości pokarmu innego niż ten pochodzenia zwierzęcego.

Każdy kot zasługuje na to, by jeść jak najlepiej i dostawać jedzenie na bazie białka zwierzęcego najwyższej jakości. Bez znaczenia, czy kupujesz karmy komercyjne czy decydujesz się sam przygotowywać swojemu kotu posiłki, na przykład w postaci diety BARF. Zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by dieta kota była zdrowa i dobrze zbilansowana. 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dieta ma szczególne znaczenie dla zdrowia kota. W końcu nie wszystkie koty są takie same, a niektóre z nich mają swoje, bardzo indywidualne i specyficzne potrzeby.

Specjalna dieta dla kota – kiedy ją wprowadzić?

Specjalna dieta dla kota bywa bardzo ważna, jeśli chce się pomóc swojemu kotu zachować zdrowie i zadbać o jego rozwój. Specjalne potrzeby żywieniowe bardzo często występują u kotów chorych – z cukrzycą, chorymi nerkami, chorym układem pokarmowym, z alergiami, problemami skórnymi czy z chorą wątrobą i przy wielu innych schorzeniach. Specjalne potrzeby żywieniowe mogą pojawić się także u kota po sterylizacji. Kot po takim zabiegu może mieć znacznie większy apetyt, który trzeba okiełznać. To nieprawda, że wszystkie koty poddane temu zabiegowi muszą przytyć – to wszystko jest kwestią odpowiedniej diety i zmniejszenia dawek pożywienia w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Specjalne potrzeby żywieniowe mają też kocięta, które dopiero rosną i rozwijają się. Mogą one pojawić się także u kotów starszych – metabolizm zwalnia, zmieniają się potrzeby i żywienie kota w ten sam sposób może doprowadzić do wystąpienia problemu nadwagi lub otyłości. Problemem może być też kłopot z trawieniem i przyswajaniem, czasem zachodzi potrzeba stosowania diety lekkostrawnej. Także koty, których waga odbiega od normy mogą potrzebować specjalnej diety, która pomoże im zwalczyć ten problem. Specjalne potrzeby żywieniowe mają też kotki ciężarne i karmiące.

Każdy kot jest inny i ma zupełnie inne potrzeby. Jeśli zauważasz, że z Twoim pupilem dzieje się coś niedobrego, coś w jego wyglądzie lub zachowaniu Cię niepokoi, udaj się z nim do lekarza weterynarii. To właśnie on pomoże Ci ustalić, co konkretnie dolega Twojemu kotu i zadecyduje o ewentualnym dalszym leczeniu. Lekarz weterynarii może Ci też pomóc w określeniu potrzeb żywieniowych Twojego pupila.

Dieta dla kota z nadwagą

Nadwaga i otyłość u kota może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, dlatego dobrze i zdrowo jest ją zwalczyć. Koty z nadwagą potrzebują przede wszystkim mniejszych porcji pożywienia, ale też więcej ruchu i być może zmiany sposobu żywienia. Ich dietę możesz oprzeć też o karmy niskotłuszczowe, ważny jest też odpowiedni bilans węglowodanów.

Możesz też samodzielnie komponować posiłki dla kota z nadwagą. Musisz tylko w odpowiedni sposób je zbilansować. Tak, by kot dostawał mniej tłuszczów. Dobrze jest też w całości zrezygnować z wszelkiego rodzaju zapychaczy – dostarczają one kotu tylko pustych kalorii i nie są niezbędne do życia.

Dieta nerkowa dla kota

Dieta nerkowa dla kota jest bardzo ważna. Chore nerki to duży problem – podstawowym składnikiem odżywczym dla kotów, naturalnych mięsożerców, jest przecież białko. A kot z chorymi nerkami musi odżywiać się w sposób niskobiałkowy, tak, by nie obciążać dodatkowo chorych nerek. W jego diecie musi się znaleźć też obniżona zawartość fosforu. Pamiętaj też o stałym dostępie kota do wody.

Chore na nerki zwierzę nawadnia się też, stosując głównie pożywienie miękkie. Należy też dbać o dobre jakościowo białko – w zależności od wyników badań i samopoczucia kota dochodzi do konieczności modyfikacji żywienia, jednak raczej stawiaj na mimo wszystko mięsne, naturalne pokarmy.

Koty, które mają problemy z nerkami mogą stracić apetyt – dlatego nie zmieniaj karmy dla kota w sposób gwałtowny i poszukaj sposobu na to, aby karma była dla nich jak najbardziej smakowita. Głodówki w przypadku kotów zawsze są bardzo niebezpieczne. Dietę kota z chorymi nerkami skonsultuj z lekarzem weterynarii.

Dieta dla małego kota

Dieta małego kota jest bardzo ważna dla jego rozwoju. Małe kociaki przez pierwsze kilka tygodni żywią się mlekiem matki i nic więcej nie jest im do szczęścia potrzebne – mleko mamy dostarcza im wszystkich niezbędnych do życia składników.

Po upływie około pięciu tygodni kociak zaczyna już próbować innych pokarmów, a w siódmym-ósmym tygodniu życia w ogóle przestają pić mleko matki. Wtedy bardzo ważna jest wysoka jakość karmy – możesz sam komponować posiłki dla kociego malucha lub zdecydować się na zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej. Istnieją też karmy, które przeznaczone są dla małych kotków. Małe kociaki potrzebują przede wszystkim dużo wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego – wciąż jeszcze rosną, dlatego zapotrzebowanie na białko mają większe niż koty dorosłe.

W żywieniu małych kociąt ważna jest też częstotliwość karmienia. 

Dieta dla starszego kota

Starszy kot także może mieć specjalne potrzeby żywieniowe. Często wraz z zaawansowanym wiekiem pojawiają się choroby – najpopularniejsze są schorzenia nerek, ale mogą pojawić się też na przykład choroby wątroby czy układu pokarmowego. Wtedy bardzo ważne jest lekkostrawne jedzenie dla kota, by nie obciążać dodatkowo jego organizmu.

Koty starsze mają też z reguły spowolniony metabolizm lub mniej się ruszają, dlatego należy odpowiednio zmniejszyć dawki pożywienia, by nie dopuścić do tycia. Jeśli starszy kot ma problemy z zębami, warto będzie poszukać dla niego karm mokrych, które zastąpią te suche – trudne do pogryzienia. Należy także wyleczyć kocie zęby. Koty starsze także potrzebują przede wszystkim wysokiej jakości białka zwierzęcego, które będzie odpowiednio przyswajane przez organizm.

Specjalna dieta dla kota – podsumowanie

Każdy kot jest inny. Każdy ma też swoje indywidualne potrzeby żywieniowe. Wpływa na nie kondycja kota, jego stan zdrowia czy wiek. Każdy kot potrzebuje zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, jednak w wielu przypadkach oznacza to zupełnie inny rodzaj żywienia.

Specjalnej diety mogą potrzebować koty, które ciągle jeszcze rosną, koci seniorzy czy koty po zabiegu sterylizacji. Także problemy zdrowotne Twojego kota mogą wpłynąć na sposób jego żywienia – koty z chorymi nerkami mają przecież zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż koty z alergiami, czy problemami endokrynologicznymi.

Z ustaleniem potrzeb żywieniowych Twojego kota pomoże Ci lekarz weterynarii.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.