Klatka dla chomika – jak powinna wyglądać? Akcesoria dla chomika

Chomiki słyną jako jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Zwierzątko jest niewielkie, nie kosztuje wiele, także jego utrzymanie nie jest problematyczne – jedzenie jest tanie i łatwo dostępne. Nie oznacza to jednak, że chomiki są w ogóle bezproblemowe. Potrzebują dobrej opieki i stworzenia im właściwych warunków do życia. Bardzo duże znaczenie ma ich dieta, ale także miejsce, w którym będą mieszkać. Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza? Jak ją wybrać? Jak urządzić klatkę dla chomika? Dowiedz się!

Jak właściwie opiekować się chomikiem?

Właściwa opieka nad chomikiem nie jest najtrudniejsza, nie można jednak powiedzieć, że poradzi sobie z nią nawet małe dziecko. Bardzo często chomiki są wybierane właśnie jako zwierzątka dla dzieci, choć nie jest to najlepsze podejście. Dużo lepiej jest traktować chomika jako zwierzę rodzinne – takie, nad którym opiekuje się cała rodzina, łącznie z dzieckiem. Robienie jednak z dziecka jedynego opiekuna dla chomika to bardzo zły pomysł. Chomiki potrzebują właściwej opieki, by mogły żyć i rozwijać się prawidłowo.

Duże znaczenie ma dieta gryzoni – w naturze te zwierzęta żywią się w sposób bardzo różnorodny, dlatego warto jest zadbać o tę różnorodność, także w warunkach domowych. Pamiętaj, że chomiki to zwierzęta wszystkożerne, dlatego w ich diecie poza sianem, ziarnami, warzywami, świeżymi ziołami i zieleniną i owocami, musi znaleźć się też białko pochodzenia zwierzęcego – możesz podawać im larwy mącznika lub kawałki ugotowanego kurczaka. Odrobina jogurtu naturalnego, niesolonego twarogu lub gotowanego jajka też będzie dla nich odpowiednia.

Bardzo duże znaczenie ma też jednak klatka dla chomika – jest to ten aspekt, o który musisz zadbać jeszcze zanim chomik pojawi się w Twoim domu. Jaka powinna być klatka na chomika? Co należy do potrzeb małego gryzonia?

Klatka dla chomika – jak ją wybrać?

Klatka dla chomika jest dla niego bardzo ważna. W końcu to będzie jego przestrzeń do życia, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. To właśnie w niej chomik będzie jadł, spał, bawił się, czy zażywał rozrywki. Musisz zadbać o to, by miał tam wszystko niezbędne do życia. Tak, by chomik w klatce był szczęśliwy i bezpieczny. Dlatego, poza klatką, duże znaczenie mają także akcesoria dla chomika, np. kołowrotek do zabawy. Co się jednak liczy przy wyborze klatki?

Wielkość klatki

Wielkość klatki dla chomików ma ogromne znaczenie. Mogłoby się wydawać, że chomiki to niewielkie stworzonka, dlatego nie potrzebują dużo miejsca. To bardzo poważny błąd w myśleniu! Chomiki na wolności poruszają się w obrębie własnego terytorium, które bardzo często jest bardzo duże.

Dlatego im większa klatka dla chomika, tym lepiej dla Twojego pupila. Nie ma czegoś takiego jak „zbyt duża” klatka dla chomika. Może być jednak zbyt mała. A w zbyt małej chomik będzie nieszczęśliwy. Dlatego minimalne wymiary latek dla chomików to 60 cm na 40 cm w przypadku chomików karłowatych i chińskich, a także 80 cm na 40 cm dla większych rodzajów chomików – w tym dla chomików syryjskich. To jednak minimalne wymiary, im większy rozmiar, tym lepiej dla Twojego zwierzaka. To popularne zwierzątko będzie mogło czuć się swobodnie jeśli odpowiednio dostosujesz rozmiar klatki dla chomików – zmieszczą się tam też wszystkie niezbędne akcesoria dla chomika.

Chomiki to z natury samotnicy, dlatego najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie. Trzymanie większej liczby chomików w jednej klatce może doprowadzić do walk między samcami. Także dwie samice w jednej klatce nie będą czuły się dobrze i mogą zacząć ze sobą rywalizować. Z kolei trzymanie samca i samicy razem może doprowadzić do bardzo szybkiego, niekontrolowanego wręcz rozmnażania tych zwierząt.

Rodzaje klatek

Na rynku dostępne są też różne rodzaje klatek – od tych tradycyjnych, ażurowych i wykonanych z metalu, po te, które przypominają pudełka. Wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów – od metalu po tworzywo sztuczne.

Metalowe klatki mają tylko podłoże z tworzywa sztucznego, są też najczęściej wybierane przez ludzi. Są bardzo przewiewne, lekkie i łatwo jest je wyczyścić. Z drugiej strony jednak musisz bardzo uważać na rozstaw prętów w takiej klatce – by chomik nie dał rady się przez nie przecisnąć. Chomik może też brudzić otoczenie poza klatką, jeśli będzie wyrzucał z niej ściółkę.

Klatki, które przypominają pudełko, rozwiązują problem wyrzucania ściółki. Są też łatwe w czyszczeniu – jest do nich łatwy dostęp od góry, można je też rozłożyć. Jednak jest w nich słabsza wentylacja, może też dojść do niebezpiecznego wzrostu temperatury w jej wnętrzu, jeśli klatka będzie wystawiona na mocno nasłonecznione miejsce podczas upału, co bardzo źle wpłynie na zwierzątko.

Jak urządzić klatkę? Akcesoria dla chomika

Nie tylko sama klatka ma znaczenie – bardzo ważne są też akcesoria dla chomika. Klatkę trzeba w końcu odpowiednio urządzić, by była w stanie pełnić swoje funkcje tak, jak należy. Jak urządzić klatkę dla chomika?

Duże znaczenie ma podłoże dla gryzoni – znaczenie mają zarówno trociny, jak i siano. Ściółka powinna być gruba, bo chomiki uwielbiają kopać sobie norki i chować się w nich. Wybieraj takie trociny, które nie pylą i nie będą ranić zwierzaka. Także siano musi być odpowiednio dobrane – by nie robiło zwierzakowi krzywdy i dało się podgryzać bez większego problemu. W końcu siano to też ważna część diety tych zwierząt.

Wyposażenie klatki chomika powinno też zawierać miseczki na jedzenie i poidełko, by zwierzak zawsze mógł jeść w komfortowych i higienicznych warunkach. Potrzebuje też zabawek, które zapewnią mu aktywność fizyczną – wszelkiego rodzaju półki, drabinki, mosty, kołowrotki – wszystko, co zapewni chomikowi rozrywkę.

Pamiętaj, że te zwierzęta prowadzą nocny tryb życia, dlatego domki dla chomika też mają znaczenie. Twój chomik musi mieć miejsce, w którym się schowa, zwinie w kłębek i zaśnie. To pozwoli mu czuć się zrelaksowanym i wypoczętym.

Klatka dla chomika – podsumowanie

Chomiki cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta domowe. Są tanie, stosunkowo niedużo kosztuje też ich utrzymanie. Potrzebują jednak odpowiedniej klatki. To samotnicy, którzy w naturze przemierzają nawet duże obszary terenu, który należy do nich – dlatego im większa klatka, tym lepiej. Możesz wybierać pomiędzy klatkami w kształcie pudełka, wykonanych z tworzywa sztucznego lub tradycyjnych i metalowych.

Także akcesoria do klatki dla chomika ma bardzo duże znaczenie – chomiki potrzebują dobrej jakości ściółki, miseczek na jedzenie, poidełka, do którego będą miały łatwy dostęp i korzystanie z nich będzie przyjemne, zabawek, które zapewnią im rozrywkę, a także domków, w których będą mogły się schować, gdy poczują się zmęczone lub wystraszone.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
1 komentarz do “Klatka dla chomika – jak powinna wyglądać? Akcesoria dla chomika
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.