Każdy, kto zaczyna przygodę z akwarystyką, powinien wiedzieć, że kupienie samego akwarium to dopiero początek wielkiej przygody. Oprócz rybek akwarium należy wypełnić dodatkami, które pozwolą zwierzątkom na przeżycie, i które zapewnią im dogodne warunki do codziennego życia. Jak powinna wyglądać aranżacja akwarium, jakie dodatki są niezbędne, a które z nich pełnią funkcję dekoracyjną?
- 1. Zakładanie akwarium – od czego zacząć?
- 2. Aranżacja akwarium, czyli jak duży zbiornik kupić?
- 3. Aranżacja akwarium krok po kroku – zacznij od kwestii technicznych
- 4. Filtr
- 5. Grzałka i termometr
- 6. Czyścik do szyb
- 7. Przykrywka z oświetleniem
- 8. Tło do akwarium
- 9. Podłoże
- 10. Siatka do wyławiania ryb
- 11. Jak stworzyć ładne akwarium? Wystrój ma znaczenie!
- 12. Rośliny
- 13. Dekoracje
Zakładanie akwarium – od czego zacząć?
Wybór odpowiedniego akwarium to najważniejszy etap procesu, który ma owocować piękną dekoracją mieszkania, ale przede wszystkim komfortowym domem dla przyszłych rybek. Niestety wiele osób traktuje rybki jako dekorację lub chwilową zachciankę swoich dzieci, co prowadzi do tego, że rybki zmuszane są do przetrwania w zbyt małych akwariach pozbawionych odpowiednich filtrów i roślin, które są dla nich niezbędne do przeżycia.
Potraktowanie rybek tak, jak każdego innego domowego zwierzaka powinno zawsze być punktem wyjścia przy wyborze i aranżacji zbiornika. Zakładanie akwarium jest równie odpowiedzialne, co kupienie każdego innego żywego stworzenia, dlatego trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować kwestię tego, ile rybek chcesz kupić oraz na co możesz sobie pozwolić.
Aranżacja akwarium, czyli jak duży zbiornik kupić?
Po pierwsze, należy zaplanować umiejscowienie akwarium. To pomoże Ci oszacować, na jak duży zbiornik możesz sobie pozwolić, a w konsekwencji umożliwi Ci dobór odpowiedniej ilości rybek oraz aranżację i dekorację akwarium. Jak oszacować wielkość zbiornika dla rybek? Szacuje się, że jedna rybka do komfortowego życia w akwarium potrzebuje około 5 litrów wody.
To założenie pozwala w prosty sposób skalkulować, na ile rybek możesz sobie pozwolić, kupując akwarium, które pasuje do wnętrza danego pomieszczenia. Najbardziej popularne zbiorniki dla rybek to te, które mają wielkość około 60 litrów, a następnie 112 litrów i 200 litrów. Pierwszy zbiornik przeznaczony jest na około 10 rybek, co pozwala już stworzyć naprawdę ładne i zagospodarowane akwarium.
Dlaczego tylko 10, a nie 12 jak wychodzi z kalkulacji? Oprócz rybek, w akwarium znajdą się zapewne też dodatki i rośliny, dlatego lepiej zaniżyć liczbę rybek, niż stanąć przed problemem zbyt ciasnego akwarium. Pamiętaj też, że tej wielkości zbiornik będzie najlepszy dla raczej mniejszych rybek, które nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni.
Jeśli marzy Ci się rybka większych rozmiarów, lepiej rozglądnij się za większym zbiornikiem, który pozwoli Ci na pomieszanie mniejszych i większych osobników. Przy wyborze rybek musisz jednak zwrócić uwagę na to, które z nich mogą przebywać w jednym akwarium, tak aby uniknąć walki ryb i jej smutnych skutków dla całego akwarium.
Aranżacja akwarium krok po kroku – zacznij od kwestii technicznych
Jak wygląda aranżacja akwarium krok po kroku? Kiedy już zaplanowałeś ilość rybek i wiesz, jakiej wielkości zbiornik musisz kupić, czas przystąpić do planowania dekoracji oraz niezbędnych dodatków, które pozwolą rybkom na wygodne funkcjonowanie w nowym zbiorniku.
Filtr
Przede wszystkim potrzebny Ci będzie filtr, który jest podstawowym narzędziem każdego zbiornika wodnego, w którym żyją zwierzątka. Filtr zapewnia czyszczenie wody z bakterii, które zagrażają życiu rybek.
Grzałka i termometr
Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami są grzałka oraz termometr. Te dwa przyrządy pozwolą Ci utrzymać i kontrolować odpowiednią temperaturę wody, a ta powinna pozostać stabilna, aby nie zachwiać warunkami, które panują w zbiorniku. Zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może okazać się szokiem dla rybek i roślin, które kupujesz i skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami i powolnym obumieraniem całej fauny i flory.
Czyścik do szyb
Co jeszcze należy do niezbędnych akcesoriów akwarium? Aranżacja zbiornika wodnego dla rybek wymaga zakupu czyścika do szyb, dzięki któremu będziesz miał wyrazisty podgląd na życie rybek.
Przykrywka z oświetleniem
Oświetlenie nie powinno być zbyt rażące, tak, aby blisko dna akwarium panował półmrok, podobny do naturalnego środowiska ryb, w którym przecież funkcjonują najlepiej.
Tło do akwarium
Oprócz przykrywki do akwarium przyda Ci się również tło zbiornika, które może symulować otoczenie barwnego oceanu lub być jednokolorowe, tak, aby ładnie komponowało się z dekoracjami, które umieścisz w środku akwarium.
Podłoże
Nie zapomnij również o podłożu, czyli o żwirku, który zapewni rybkom miejsce do chowania się i który będzie ozdobą zbiornika. Dobrze jest wypłukać żwirek przed wsypaniem go do akwarium, niezależnie z jakiego źródła pochodzi.
Siatka do wyławiania ryb
Ostatnim istotnym przyrządem technicznym jest siatka do wyławiania ryb, która przyda Ci się podczas czyszczenia akwarium.
Jak stworzyć ładne akwarium? Wystrój ma znaczenie!
Jesteś już przygotowany do technicznego prowadzenia zbiornika dla rybek. Co jeszcze potrzebujesz do swojego akwarium? Wystrój pojemnika dla rybek ma istotne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale też ze względu na komfort i samopoczucie rybek.
Jak wiesz, rybki w swoim naturalnym środowisku pływają pośród różnej roślinności, żywej lub martwej, dlatego tak ważne jest stworzenie im warunków zbliżonych do tych, do których przywykł ich gatunek, nawet jeśli rybka ze sklepu nigdy nie mieszkała w większym zbiorniku wodnym.
Rośliny
Zapewnij im więc zielone roślinki. Możesz kupić sztuczne, ale warto też pomieszać je z tymi żywymi, które będą jeszcze ładniejszą ozdobą Twojego akwarium. Pamiętaj, aby przed włożeniem ich do zbiornika, pozbyć się wszystkich zgniłych lub suchych liści, które mogą zanieczyścić akwarium.
Dekoracje
Oprócz roślinek w naszym sklepie znajdziesz również kolorowe dekoracje, które ubarwią Twój zbiornik. Dekoracje w kształcie rozgwiazdy, sztuczne zwierzątka, jak żółwie, kraby, czy żaby, a także kora drzew to doskonałe urozmaicenie każdego domowego akwarium. Dzięki nim zbiornik wygląda na zadbany i jest ciekawy dla oka. Co jednak najważniejsze, rybki po prostu dobrze się w nim czują.
Jedną z najważniejszych rzeczy podczas zakładania akwarium jest pamiętanie o tym, że każdy taki zbiornik musi dojrzeć. Co to oznacza? Zanim kupisz rybki, odczekaj około dwa tygodnie od czasu pełnego zagospodarowania akwarium i pozwól zbiornikowi wytworzyć własne warunki do życia.
Każda dekoracja i przedmiot, który się w nim znajduje, musi się „przyjąć”. Po upływie tego czasu, jeśli woda będzie nadal czysta i nie wystąpią żadne problemy z zagospodarowaniem akwarium, wpuść do środka rybki i ciesz się kolorowym zbiornikiem pełnym rybek, którym zapewniłeś komfortowe warunki do życia.
Neony są super i zawsze robią klimat. Kiedyś były tylko na bazie szklanych rurek lub tych z tworzywa. Były tylko jako reklamy czy punkty świetlne na zewnątrz. Teraz każdy może neon mieć w domu. Nawet ten najtańsze fajnie się prezentują. W domu to wygląda po prostu super.
Świetnie, że podzieliłaś się z nami swoim zdaniem! My również lubimy neony 🙂
Chciałabym kupic taki zameczek do akwarium ,gdzie można?