Jeż pigmejski to coraz bardziej popularne zwierzątko domowe. Nie występuje w naturze – ten jeż został stworzony przez skrzyżowanie dwóch innych afrykańskich gatunków. Chociaż jeże żyjące na wolności wystawione są na większe niebezpieczeństwa od tych hodowlanych, każdy właściciel domowego jeża musi liczyć się z komplikacjami zdrowotnymi, na które narażony jest jeż pigmejski. Choroby jeży mogą mieć różne podłoże i objawy, w każdym jednak przypadku istotna jest szybka reakcja i konsultacja z lekarzem.
Jeż pigmejski – choroby, które najczęściej dotykają Twojego pupila
Jakie są najczęstsze choroby, na które może chorować Twój jeż? Przyczyn może być bardzo wiele. Do problemów skórnych, na które jest narażony Twój jeż, należy inwazja pasożytów zewnętrznych (pchły, kleszcze) oraz takie choroby jak świerzb czy grzybica. Do chorób wynikających z przyczyn wewnętrznych należą wszelkiego rodzaju przeziębienia, a także poważniejsze choroby, które mogą dotykać właściwie wszystkich układów w jego organizmie.
Każda z wymienionych dolegliwości może być tą, na którą będzie cierpiał Twój jeż. Choroby tych zwierząt nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Trudno rozpoznać pierwsze objawy choroby, dlatego należy je obserwować, by zauważyć niecodzienne zachowanie. Na co najczęściej choruje jeż i jak rozpoznać pierwsze objawy tych zdrowotnych komplikacji?
Domowy jeż – choroby wywołane pasożytami
Roztocza
W domowych warunkach realnym zagrożeniem dla zdrowia jeża są roztocza, które żyją w każdym zakamarku domu. Roztocza to pajęczaki, które najlepiej rozwijają się w wilgotnym i ciepłym miejscu. Żywią się naskórkiem, na którym pozostawiają również odchody, które są dla jeży równie szkodliwe, co podgryzanie ich skóry. Są również silnym alergenem.
Jakie są najczęstsze objawy inwazji roztoczy u jeży? Jeśli Twój jeż się drapie, łuszczy mu się skóra, na której widoczne są niewielkie ranki, a miejscami widzisz ubytki w kolcach, może to oznaczać, że Twój jeż został zaatakowany przez roztocza. Pasożyty te są zbyt małe, aby zobaczyć je gołym okiem, dlatego tak trudno od razu określić, co może być przyczyną niepokojących objawów pojawiających się na skórze zwierzaka.
Zdecydowanie nie zaszkodzi jednak dokładna dezynfekcja klatki, wraz ze wszystkimi zabawkami i miseczkami, które się w niej znajdują. Możesz również wykąpać swojego pupila w szamponie przeznaczonym dla jeży – jednak pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie. W przypadku wyżej wymienionych objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem, który określi, co dokładnie dolega Twojemu jeżykowi.
Świerzb
Podobne objawy może również wywoływać inny pasożyt, czyli świerzbowiec, popularnie nazywany świerzbem. Drapanie, rany na ciele, wypadanie kolców, kichanie, plamy na skórze oraz zaczerwienienia są w tym wypadku bardziej intensywne niż ma to miejsce przy roztoczach.
Świerzbowiec atakuje głównie w nocy, zatem wtedy też objawy mocno się nasilają. Przy tym pasożycie musisz podjąć szczególne środki ostrożności, ponieważ jest niebezpieczny również dla ludzi – może przenieść się na człowieka. W przypadku zauważenia nawet jednego z powyższych objawów niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie lekarstwa i zalecenia dla Twojego zwierzaka. Zadbaj również o odpowiednią i skuteczną dezynfekcję terrarium i akcesoriów, które się w nim znajdują.
Wszoły
Do grupy pasożytów należą również wszoły, które zazwyczaj atakują chore i zaniedbane zwierzęta. Aby zapobiec ich pojawieniu się, kontroluj higienę klatki oraz jeża, a w przypadku pierwszych objawów pojawienia się wszołów udaj się do lekarza weterynarii. Atak wszołów również objawia się poprzez zranienia na skórze, miejscowe wyłysienia, intensywny świąd oraz łuszczenie się skóry. Również i w tym przypadku konieczna jest dezynfekcja terrarium oraz akcesoriów.
Kleszcze
Powszechnie uważa się, że największym zagrożeniem dla życia jeża oraz osób w jego otoczeniu są kleszcze, które lubią żerować między igłami. Rzeczywiście problem ten jest dosyć popularny wśród jeży żyjących dziko na wolności. Domowe jeże pigmejskie nie mają jednak kontaktu z naturą, dlatego nie są narażone na atak tych pasożytów. Jeśli jednak od czasu do czasu wyprowadzasz swojego pupila do ogródka – pamiętaj o zachowaniu ostrożności.
Jeż pigmejski – choroby układu pokarmowego
Choroby, które nie są związane z pasożytami, równie często atakują domowe zwierzęta, w tym także jeże pigmejskie. Do pierwszej grupy takich chorób należą wszelkie choroby układu pokarmowego, jak zatrucie pokarmowe, biegunka, zielone odchody czy zaparcia. Mogą być one spowodowane bakteriami, które najczęściej pojawiają się w przypadku niedostatecznej higieny klatki.
Codzienne czyszczenie miseczek z wodą i pokarmem, a także czyszczenie terrarium powinno być nawykiem wypracowanym przez każdego właściciela jeża pigmejskiego. Powyższe choroby mogą również wynikać ze złej diety lub z nieświeżego pokarmu, który zalega w klatce zwierzaka.
Jeż pigmejski – przeziębienie i jego objawy
Ostatnią grupą opisywanych chorób, które dotykają jeży pigmejskich (bo trzeba pamiętać, że jeże, jak każdy organizm, mogą cierpieć na jeszcze wiele innych chorób – od problemów z pęcherzem, przez choroby neurologiczne, endokrynologiczne i wiele, wiele innych, aż do nowotworów), są choroby układu oddechowego. Wiążą się one z różnymi infekcjami, które mogą zostać wywołane przez pasożyty przewodu pokarmowego, bakterie lub wirusy w wyniku osłabienia organizmu.
Na co najczęściej choruje jeż pigmejski? Przeziębienie to wbrew pozorom dosyć poważna infekcja, która często spotyka te delikatne zwierzęta. Może być wywołana nagłą zmianą temperatury lub umieszczeniem klatki w miejscu narażonym na stały przeciąg.
Czym objawiają się choroby układu oddechowego u jeży pigmejskich? Charakterystyczna jest tutaj wydzielina z nosa, która może przybierać różną konsystencję i barwę. Każda wydzielina powinna wzbudzić Twoją czujność i być powodem do podejrzewania infekcji organizmu. U jeży może również występować głośniejszy oddech, który sygnalizuje problemy z oddychaniem.
Może występować przy niegroźnym, czasowym przeziębieniu lub przy poważniejszych chorobach układu oddechowego. Świszczący, głośny oddech pupila to znak, że trzeba go niezwłocznie zabrać do lekarza w celu postawienia diagnozy i przepisania odpowiednich leków.
Odpowiednia dieta to podstawa
Karmienie jeża pigmejskiego wymaga dobrego poznania jego potrzeb i komponowania zbilansowanych posiłków. Wbrew stereotypom dieta jeża pigmejskiego nie może opierać się na jabłkach, czy na innych owocach i warzywach. Jeże to zwierzęta mięsożerne, dlatego tak istotne jest podawanie tego składnika w codziennym posiłku.
Świeżość mięsa ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego nigdy pod żadnym pozorem nie podawaj swojemu pupilowi mięsa, które jest przeterminowane lub długo leżało w wysokiej temperaturze. Więcej o diecie jeży pigmejskich pisaliśmy w tym artykule: Jeż pigmejski – co je? O tych zasadach musisz pamiętać!
W którym wspominamy również, że dobrą opcją na komponowanie diety tych zwierząt jest… sięganie po kocią karmę dobrej jakości.
Do najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego u jeży należy biegunka, niezdrowe, zielone zabarwienie odchodów, brak apetytu, utrata wagi i apatia. Zielone zabarwienie odchodów u jeży może być również spowodowane jednorazową stresową sytuacją, dlatego warto obserwować, czy niezdrowy kolor odchodów jest stały czy pojawił się tylko raz.
Chory jeż zazwyczaj będzie przejawiał też inne objawy, oprócz niecodziennego zabarwienia odchodów. Jeśli zauważysz, że przynajmniej jeden z powyższych objawów występuje przez 2 dni, niezwłocznie udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, aby przepisał odpowiednie leki.
O tym pamiętaj
W przypadku jakiekolwiek choroby lub objawów należy pamiętać, aby nie podawać jeżowi żadnych lekarstw na własną rękę. Odpowiednie medykamenty zawsze powinien przepisywać lekarz po wnikliwej analizie stanu zdrowia jeża. Chory jeż potrzebuje również komfortowych warunków do powrotu do zdrowia, zapewnij mu więc spokój, czystość, zalecone przez lekarza jedzenie i odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym się znajduje.
Pamiętaj, że oprócz wymienionych chorób i objawów Twojemu pupilowi mogą dolegać również inne, rzadziej spotykane choroby, których absolutnie nie można zignorować. Codzienna obserwacja apetytu, zachowania i odchodów jeża pozwoli Ci na szybkie wykrycie pierwszych niepokojących objawów jego stanu zdrowia.
Jeże pigmejskie mogą chorować, pomimo zapewnienia im ciepła i odpowiedniego pożywienia. Jako że zwierzęta te są aktywne wieczorami i w nocy, musimy pamiętać, by zwrócić uwagę na ich zachowanie. Część jeży lubi kontakt z człowiekiem, inne są skryte i niechętne do wspólnych zabaw, jednak codziennie ich nastrój powinien być podobny. Tylko dzięki obserwacji jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować, kiedy dzieje się coś niepokojącego.
mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka
Witam mój jeż ma 6 tygodni. U mnie jest 4 dzień. Nie miałem z nim żadnych problemów jednak dzisiaj w dzień zwymiotowała na zielono. Ktoś wie co to za objaw ??? Pozdrawiam
Witam mam jeza ponad rok i od tygodnia ityka na tylna nogę tak dziwnie chodzi.co może być przyczyną
Witaj!👋
Oto kilka możliwych przyczyn, dla których Twój jeż może mieć problemy z tylną nogą:
– Uraz: 🤕 Jeż mógł doznać urazu, np. spadając z wysokości lub podczas eksplorowania swojego otoczenia.
– Zapalenie stawów: 🦵 Starsze jeże mogą cierpieć na zapalenie stawów, co może powodować ból i trudności w chodzeniu.
– Infekcja: 🦠 Możliwe, że w nodze jeża rozwinęła się infekcja, która powoduje ból i dyskomfort.
– Ciało obce: 🔍 Możliwe, że jeż nadział się na coś ostrego, co zostało wbite w nogę.
– Problemy skórne: 🌿 Jeże mogą mieć problemy skórne, takie jak grzybice, które powodują dyskomfort i mogą wpływać na ich chodzenie.
– Niedożywienie lub choroby wewnętrzne: 🍽️ Problemy z odżywianiem lub inne choroby wewnętrzne mogą prowadzić do osłabienia i trudności w poruszaniu się.
Ważne jest, aby jak najszybciej zabrać jeża do weterynarza specjalizującego się w opiece nad egzotycznymi zwierzętami. Oni będą w stanie dokładnie zbadać Twojego jeża, postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. 🩺💊
Pamiętaj, by obserwować zachowanie jeża i zapewnić mu komfortowe warunki, aby mógł się szybko wyzdrowieć. 🐾🌟
Moja kruszyna ma 2 miesiące. Mam ja dopiero od 4 dni. Pierwszej i drugiej nocy była bardziej aktywna a teraz zrobiła się troche osowiała. Pierwszej nocy zrobiła zielona kupke, później była już normalna i znowu wróciła zielona. Jesteśmy po wizycie kontrolnej u weta chociaż i tak dostałam ja z hodowli już po wizycie i odrobaczona. Nic z tej wizyty negatywnego nie wynikło lecz martwię się bo drapie się dosyć często przy czym leci z niej martwy naskórek. Bardzo proszę o poradę co robić. To mój pierwszy jeżyk.
Nasz maluch ma 3 miesiące. Mamy go od 2 tygodni. Posiada książeczkę zdrowia, z której wynika, że przeszedł kontrolę i został odrobaczony. Od tygodnia miewa zielonkawe odchody, ze śluzem, mimo, że nie zmieniliśmy mu karmy. Poza tym zachowuje się normalnie, na brak apetytu nie narzeka.
Czy są powody do niepokoju?
Dzień dobry, wczoraj wieczorem zauważyłam ślady krwi w kołowrotku u mojego jeża. Początkowo myślałam, że może zranił się. Po obejrzeniu go nic takiego nie zauważyłam. Niestety w nocy sytuacja w kołowrotku powtórzyła się. Jeż ma 10 tygodni, był już odrobaczony( u hodowcy) . Je i pije, nie jest osowiały. Proszę o poradę. Pozdrawiam
Od początku posiadania mój jeż ma problem z chodzeniem. Jego utyka na lewą tylnią nogę i ma problem z chodzeniem. Jaki może być skutek tych objawów. Proszę o jakąś rade, ponieważ nie wiem co zrobić, Pozdrawiam
Od paru dni moj pigmejski jezyk budzi sie w dzien pare razy i jest bardzo glodny.Nigdy to nie mialo miejsca.Caly dzien spal.Prosze o jakąś porade.Pozdrawiam.
Też Mam taki problem z jeżykiem nie wiec co się dzieje i co mam robić martwię się. Czy pani udało się zwalczyć problem ?i jak?