Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów

Chcesz dla Twojego psa jak najlepiej. Co to oznacza? Chcesz, by zawsze był zdrowy, najedzony i szczęśliwy. Wszystko to jest możliwe – pod warunkiem, że wiesz, co podawać mu do jedzenia. Pies to najlepszy przyjaciel i członek rodziny. Nie jest jednak człowiekiem i potrzebuje odpowiedniej dla siebie diety.

Psia dieta nie może przypominać diety człowieka. Produkty, które człowiek może jeść nie tylko bez problemu, ale wręcz z przyjemnością, dla psa są po prostu szkodliwe. Czego nie może jeść pies? Jakie produkty, które możesz bez problemu znaleźć w Twojej kuchni mogą zrobić mu krzywdę? Przekonaj się!

Czego nie może jeść pies? Nie podawaj mu tych produktów! 

1. Cebula

Czego pies nie może jeść? Wielu rzeczy. Jedną z nich jest cebula. Nieważne, czy to cebula surowa, od której pies ucieka, czy też smażona lub duszona, której pies chętnie by skosztował. Obróbka termiczna cebuli sprawia, że traci swój ostry i odstraszający zapach, nie traci jednak swoich trujących dla psa właściwości.

Cebula jest śmiertelnie niebezpieczna dla psów. Już ilość odpowiadająca 0,5% masy ciała psa może być dla niego groźna. Podawanie psu cebuli może też wywołać anemię, uszkodzenie wątroby czy biegunkę i wymioty.

Czy pies może jeść cebule?

2. Czosnek

Wielu ludzi nie wyobraża sobie potrawy bez dodatku czosnku. Czosnek jest też bardzo zdrowy. A chcesz przecież psu podawać to, co dla niego najlepsze. Czosnek niestety się do nich nie zalicza i nie powinieneś ryzykować podawania go psu na własną rękę. Możesz w ten sposób doprowadzić do anemii Twojego psa i szeregu innych powikłań zdrowotnych, które mogą skończyć się tragicznie.


Być może spotkałeś się z opinią, że czosnek odstrasza kleszcze i owady. To prawda. Nadal jednak, im mniejszy pies, tym mniejsza dawka czosnku może się okazać dla Twojego psa opłakana w skutkach. Z pasożytami możesz walczyć w sposób bezpieczniejszy dla psa.

Czy pies może jeść czosnek?

3. Orzechy makadamia

O tym, czy pies może jeść orzechy, pisaliśmy w artykule: Czy pies może jeść orzechy?
Orzechy włoskie, laskowe lub migdały rozsądnych ilościach mogą być dla psa zdrową i bardzo interesującą przekąską. Absolutnie nie dotyczy to orzechów makadamia! Dla psa są one toksyczne!

Nawet bardzo niewielka ilość orzechów makadamia jest bardzo groźna dla Twojego psa! Może dojść do zatrucia organizmu. Pies będzie osłabiony, pojawią się wymioty, pies nie jest w stanie nawet swobodnie się poruszać. Nigdy nie podawaj ich psu.

Czy pies może jeść rodzynki?

4. Winogrona i rodzynki

Na liście tego, czego nie mogą jeść psy są też winogrona i rodzynki. Ich trawienie jest bardzo trudne dla psich organizmów. Biegunka, wymioty, brak apetytu, problemy z poruszaniem się, ospałość, apatia, zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu, ból brzucha, a czasem nawet drgawki i ślinotok – to wszystko może spotkać Twojego psa, jeśli zje rodzynki lub winogrona.


Ponownie szkodliwa dawka jest bardzo niewielka. Wystarczy już kilka rodzynek lub winogron, by pies poczuł się źle. Pierwsze objawy występują po kilku godzinach od spożycia, ale mogą pojawić się też nawet po 2-10 dniach! Dlatego czujnie obserwuj Twojego psa, jeśli zjadł kilka winogron. A najlepiej od razu zabierz go do lekarza weterynarii!

Czy pies może jeść winogrono?

5. Awokado

Awokado w ostatnich latach zrobiło się niezwykle popularne wśród ludzi. Sporo psów też może czuć chęć, by go spróbować. Awokado są w końcu dość tłuste, a przez to atrakcyjne z punktu widzenia psa. Nie ulegaj jednak prośbom Twojego pupila i nie częstuj go nimi!


Do upraw awokado używa się persinu. Środka grzybobójczego, który jest raczej nieszkodliwy dla ludzi. Jest za to niezwykle szkodliwy dla psów. Powoduje on szereg nieprawidłowości i sieje spustoszenie w psim organizmie. Może też doprowadzić do śmierci.

Czy pies może jeść awokado?

6. Sól, pieprz i inne przyprawy

Sól, pieprz, przyprawy w ogólności – ludzie nie wyobrażają sobie bez nich posiłków. Psom jednak nie są zupełnie do niczego potrzebne. Oczywiście wiele psów woli potrawy przyprawiane – jednak zwykle są to zwierzaki, które przyzwyczaiły się do mocnego smaku. Dlatego najlepiej od początku podawać psu pokarm bez przypraw.


Pieprz podrażnia delikatny psi nos, działa drażniąco na oczy i błonę śluzową jamy ustnej. Na liście tego, czego nie dawać psu do jedzenia jest też sól i inne przyprawy. Sól jest w stanie zaburzyć psi metabolizm, zatrzymać wodę w komórkach ciała, a nawet doprowadzić do śmierci psa. Ostre przyprawy nie są odpowiednie dla psów. Mogą podrażnić i zatruć, nie wpłyną za to korzystnie na psią karmę.

Czy pies może jeść sól?

7. Mleko i produkty mleczne

Nie wszystkie psy tolerują laktozę. Zdolność do jej tolerancji może też zaniknąć z wiekiem. Z kolei niektóre psiaki mogą też cierpieć na alergię na białka mleka. Co więcej, krowie mleko jest zdecydowanie zbyt tłuste dla psów. Wszystko to razem sprawia, że Twój pies może cierpieć po wypiciu mleka lub zjedzeniu nabiału. Naraża się w ten sposób na ból brzucha i biegunkę.


Jeśli bardzo chcesz podać Twojemu psu mleko lub inny produkt mleczny, bacznie obserwuj czworonoga. Najlepiej jednak będzie, jeśli zrezygnujesz z tego pomysłu.

Czy pies może pić mleko?

8. Alkohol i kofeina

Na liście tego, czego nie może jeść pies nie mogło zabraknąć alkoholu i kofeiny. Te używki nie są zdrowe nawet dla ludzi. Podawanie ich psom może skończyć się dla psa tragicznie.



Nadmierne pobudzenie, problemy z sercem, skurcze mięśni, problemy z poruszaniem się, biegunka, wymioty, a nawet śmierć – na to wszystko narażony jest Twój pies w przypadku spożycia alkoholu lub kofeiny.

Czy pies może pić alkohol?

9. Czekolada i kakao

Czekolada i kakao absolutnie nie powinny się znaleźć w diecie Twojego psa. Nieważne jak bardzo Twój pies będzie Cię błagał o kawałek czekolady. Dla nas to smakołyk, dla niego to trucizna. Wszystko przez teobrominę.


Im więcej kakao znajduje się w czekoladzie, tym czekolada jest bardziej szkodliwa dla Twojego psa. Nie ma powodu do paniki, gdy psu uda się ściągnąć ze stołu kostkę lub dwie, taka ilość nie powinna mu zaszkodzić. Nadal jednak nie warto przyzwyczajać psa do smaku czekolady czy też produktów z kakao, by nie kusiło go ich jedzenie.

Czy pies może jeść czekoladę?

10. Kocia karma

Jeśli słynące z wybredności koty jedzą kocią karmę i są szczęśliwe to psy chyba też będą, prawda? Nieprawda. Koty mają zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ich dieta opiera się na mięsie, tymczasem pies, jako względny mięsożerca, poza mięsem toleruje również inne składniki.


Kocia karma będzie dostarczać psu nieadekwatnych ilości witamin, minerałów i składników odżywczych. Co więcej, z powodu nadmiaru białka psa mogą dotykać różne problemy zdrowotne. W tym też tak groźna niewydolność nerek. Bezpieczniej dla psa będzie, jeśli pozostanie przy swoim jedzeniu.

nie karm tak psa!

Produkty zakazane w psiej diecie – kilka słów na zakończenie

Teraz wiesz już czego psy nie mogą jeść. A przynajmniej znasz dziesięć najpopularniejszych rzeczy, które bardzo zaszkodzą Twojemu psu. Nie sposób umieścić na takiej liście wszystkich produktów, które mogą zaszkodzić Twojemu psu. Nie obawiaj się jednak! Zdrowe i smaczne karmienie psa nie jest wiedzą tajemną, szybko poznasz tajniki właściwiej opieki nad psem.


Jeśli nie wiesz, czy Twój pies może coś zjeść lub jeśli zjadł już jakiś zakazany produkt, nie powinieneś zwlekać. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii i w razie konieczności podejmij leczenie Twojego psa.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów
  • Avatar

    Moje psy jedzą wszystko. Od kiedy przestałem dawać gotową karmę( w której nie wiadomo co jest) jedzą tylko to co my, resztki, gotowane solone itd, same unikają produktów które im nie smakują. Nie trawią nasion zbóż, nieraz wciągnęły ze stołu babeczki czy ciasto czekoladowe z kilku tabliczek, jeden ma już 12 lat i ma się dobrze. Po takich wymysłach jak opisane powyżej i przez pseudo specjalistów pojawiają się alergie i wizyty u weterynarza, biznes się kręci.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Psy są potomkami udomowionych wilków, które w zamierzchłych czasach zainteresowały się resztkami jedzenia ludzi i zaczęły się trzymać blisko ich siedlisk. Przez wiele wieków tylko ten rodzaj pożywienia był dla nich dostępny. W wyniku rozwoju badań na temat wpływu pokarmu na organizmy, a także troskliwego podejścia do psów (gdy zaczęto dostrzegać w nich pupili do towarzystwa, a nie wyłącznie zwierzęta o charakterze użytkowym), opracowano specjalne posiłki, które najlepiej uwzględniają ich potrzeby żywieniowe. To od opiekunów zależy, na jaki sposób żywienia psów się zdecydują i czy zależy im na ich zdrowiu.

      Wiadomo, jakie składniki znajdują się w karmach ponieważ skład zawsze jest wymieniony z tyłu opakowania. Natomiast wizytą u weterynarza może skończyć się dawanie psu produktów wysoce przetworzonych, z dużą zawartością soli lub czekolady – na pewno nie podawanie pełnowartościowych karm. To, że resztki ze stołu akurat nie zaszkodziły Panu psom, nie znaczy, że będzie tak w każdym przypadku. Psy są różne – możemy spotkać rasy małe, duże, miniaturowe, mniej lub bardziej aktywne, lub takie, które mają tendencję do różnego rodzaju schorzeń. Ich dietę należy dostosować do indywidualnych potrzeb.

      Oczywiste jest, że niewielkie ilości domowych wypieków nie zaszkodzą zwierzęciu, jednak należy mieć świadomość szkodliwości takiego jedzenia. Tak samo wędliny, przyprawy, czy niektóre nasiona strączkowe znajdują się na liście produktów potencjalnie szkodliwych dla psa – podanie ich w niewielkiej ilości nie zaszkodzi, ale nie jest zalecane. Szkodliwość soli w diecie naszych pupili jest udowodniona naukowo. Nie warto podawać im byle czego – niektóre produkty dobre dla ludzi są toksyczne dla zwierząt (np. gorzka czekolada) i mogą prowadzić do poważnego rozstroju żołądka, a w poważniejszych przypadkach nawet zakończyć się śmiercią.

      Podawanie gotowych karm nie jest jedyną opcją. Można zdecydować się na wdrażanie do życia pupila diety BARF (która w dużej mierze oparta jest na serwowaniu psu surowego mięsa) lub ugotować posiłek samemu. Do tego jednak potrzeba wiedzy z zakresu żywienia zwierząt. Nie warto podawać pupilom byle czego, ponieważ może to negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Wpływ jedzenia na organizm można sprawdzić poprzez badania u lekarza weterynarii, dzięki temu możemy poznać niedobory i nadmiary składników odżywczych w organizmie psa.

      Warto wspomnieć dodatkowo, że alergie nie pojawiają się wskutek pokarmu. Przekazywane są dziedzicznie, a zawarte w pokarmie alergeny wywołują reakcje alergiczne. Alergenami są naturalne substancje, które mogą się znajdować również w resztkach ze stołu np. w wołowinie, kurczaku, mleku. Więcej o alergiach może Pan dowiedzieć w naszym artykule https://zooart.com.pl/blog/alergia-u-psa-przyczyny-objawy-i-leczenie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.