Czy pies może jeść orzechy?

Orzechy dla psa mogą wydawać się dosyć nietypową przekąską. Czy psy mogą jeść orzechy? Niektóre ich rodzaje są wręcz bardzo zdrowym przysmakiem, który z pewnością nie zaszkodzi Twojemu pupilowi. Tak jak w przypadku człowieka orzechy dostarczają cennych witamin i minerałów, dlatego warto je włączyć do psiej diety. Część z nich jednak nie jest wskazana w zbyt dużych ilościach. Które możesz bez obaw podawać swojemu psu?

oblizujacy sie szczeniak

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych rodzajów orzechów podawanych psów są orzechy włoskie. Według niektórych to właśnie one są przyczyną najczęstszych zatruć spowodowanych spożyciem orzechów przez psa. Ilość zawartego w nich oleju jest dosyć często przyczyną rozstroju żołądka, który u niektórych psów może wywołać poważne problemy z jelitami. Z drugiej zaś strony orzechy włoskie posiadają bardzo cenne składniki jak wapń, żelazo, magnez.

Ten rodzaj orzechów przyczynia się także do odpowiedniej regulacji trawienia, zarówno u ludzi, jak i psów. Z tych powodów, podawanie psu orzechów włoskich może być wręcz bardzo korzystne dla jego zdrowia. Jak to więc jest, czy pies może jeść orzechy włoskie czy lepiej unikać tego produktu? Tak jak we wszystkim, najważniejszy jest umiar. Podanie psu kilku orzechów włoskich nie zaszkodzi jego żołądkowi, jednak może zrobić się niebezpiecznie, kiedy pies spożyje większą ich ilość.


Podawaj je więc z umiarem (kilka orzechów) i z odpowiednią częstotliwością (na przykład raz w tygodniu). Pamiętaj też, że łupiny orzechów włoskich są trujące! Uważaj, aby pies ich nie zjadł, gdy np. spadną na podłogę.

orzechy dla psa

Orzechy laskowe a zdrowie psa

Orzechy laskowe, podobnie jak włoskie, mają sporo witamin, które korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd Twojego psa. Jedną z nich jest witamina E, która sprawia, że znacznie poprawia się wygląd sierści czworonoga. Orzechy laskowe są także bogate w niezbędne dla organizmu pierwiastki jak cynk, żelazo, magnez, potas i miedź.

O ile nie podajesz ich swojemu pupilowi wraz ze skorupką, nie są dla niego szkodliwe. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku każdego produktu, mogą wystąpić alergia lub nietolerancja. Ważne jest również, aby pilnować odpowiedniej ilości spożywanych orzechów, ponieważ nawet te o korzystnym działaniu mogą powodować zaburzenia, kiedy pies spożyje ich zbyt dużo.

czy pies może jeść orzechy?

Czy migdały dla psa to dobry pomysł?

Czy migdały dla psa stanowią taki sam przysmak jak dla człowieka? Psy często za nimi przepadają, i tak jak każde orzechy zawierają w sobie cenne dla zdrowia witaminy i minerały. Oprócz żelaza, magnezu, czy cynku są także źródłem witaminy E oraz B1 i B2. Są także bogate w kwas foliowy oraz błonnik pokarmowy.

Niestety zawierają także sporo tłuszczu, dlatego, chociaż nie są szkodliwe dla psa, w większej ilości mogą powodować otyłość i komplikacje zdrowotne. Dlatego trzeba je traktować z rezerwą i podawać w ograniczonych ilościach. Migdały nie należą do łatwostrawnych produktów, dlatego lepiej nie serwować ich psu zbyt często. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy żołądkowe.

masło orzechowe dla psa

Masło orzechowe dla psa — zdrowy i bezpieczny przysmak

Masło orzechowe dla psa stanowi kuszący przysmak. Powstaje z rozdrobnionych orzechów arachidowych, popularnie nazywanych orzechami ziemnymi. Nie bez powodu pisaliśmy o przepysznym przepisie na psie ciastka wypełnione masłem orzechowym. Te orzechy są bezpieczne dla psa, nie wywołują zatruć i nie powinny być przyczyną problemów żołądkowych.

O ile Twój pies nie cierpi na alergię lub nietolerancję, mogą spokojnie być wykorzystywane do komponowania psich przysmaków. Trzeba jednak uważać na te, które występują z dodatkiem soli, ponieważ ta nie jest już odpowiednia dla Twojego pupila. Nie przesadzaj także z ilością smakołyków z masłem orzechowym, które tak, jak każdy przysmak, są tuczące i mogą przyczynić się do otyłości u psa.

przysmaki dla psa

Czy psy mogą jeść orzechy? Jak najbardziej, jednak we wszystkim najważniejszy jest umiar. Warto też wiedzieć, które orzechy warto podawać – a których zdecydowanie unikać (jak np. orzechów macadamia). Trzeba także pamiętać, że pomimo wielu cennych składników, orzechy są tuczące, tak samo dla ludzi, jak i dla psów.

Rozsądek i ograniczona ilość spożywanych orzechów może mieć jednak bardzo korzystny wpływ na zdrowie i wygląd Twojego pupila. Uważnie obserwuj swojego psa i uważaj na alergie pokarmowe i nietolerancje – które mogą zdarzyć się zawsze.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Czy pies może jeść orzechy?
  • Avatar

    Część. Miałem psa który czekał aż orzech włoskie zaczną spadać i rozgryzał je i zjadał że smakiem przez wiele lat…

    • Avatar

      Mam psa, który idąc na działkę , gdzie jest orzech włoski, pierwsze co robi ,to idzie szukac orzechów 🙂 . Gdy znajdzie jakiegos to juz mu nie odpuści, sam rozgryza i wyjada to co najlepsze. Potrafi zjeść 5 ,a nawet 7 szt .

  • Avatar

    Artykuł bardzo pomocny. Ponieważ mam suke labradorkę i ona uwielbia orzechy włoskie. Dawałam jej po 4 orzechy dziennie. Nic dotąd jej się nie działo. Ale dzięki artykułowi będę podawać raz w tygodniu.

  • Avatar

    Przeczytałem z ciekawości bo nasz pies uwielbia orzechy włoskie. 14 lentnia suka owczarka niemieckiego w sezonie sama zbiera orzechy, rozłupuje i zjada. Nigdy jej nic nie było ale wolalem sie upewnić. Ostatnio wyjada mandarynki.

    • Avatar

      No właśnie z nami też mieszka 9 miesięczny owczarek i na widok orzechów włoskich wpada w jakiś amok 🙂 🙂 🙂
      na spacerze ryje pod orzechem jak mała świnka 🙂 a gdy my jemy ma ślinotok 🙂 nie na wszystkie przysmaki aż tak reaguje. oczywiście dostaje wyłuskane po trochu co kilka dni/raz w tyg.

  • Avatar

    Artykuł jest niezwykle pomocny, szczególnie dla kogoś kto posiada psa od niedawna. Pragnę zadać tylko jedno pytanie. Jaka jest ta „odpowiednia ilość spożywanych orzechów” dla 4 miesięcznego Jack Russell Terriera? Pies jest całkowicie zdrowy i nie posiada żadnych alergii. Z góry dziękuje za odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.