Psy shih tzu – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Wiosna w pełnym rozkwicie, powoli ustępuje już miejsca latu. Taki właśnie jest czerwiec. Dni są długie, rośliny prezentują się w pełnej krasie, a słońce zaczyna wprowadzać wszystkich w wakacyjny nastrój. Czerwiec to też czas magii i cudów – noc świętojańska zachęca do szukania kwiatu paproci i otworzenia się na magię. Magię, której na co dzień mogą dostarczyć Ci pieski shih tzu. Brzmi górnolotnie? Przekonaj się, jak wiele w tym prawdy.

Te niewielkie pieski kryją w sobie olbrzymiego ducha. A ich legenda przerasta ich po tysiąckroć. Miłośnicy shih tzu zgodnie twierdzą, że radość tych piesków jest wręcz zaraźliwa, a obecność shih tzu w domu przynosi szczęście.


Radosne, piękne i słoneczne jak czerwiec. Takie właśnie są psy shih tzu. Zastanawiasz się nad kupnem tego psiaka? Dowiedz się o nich czegoś więcej. Dzięki odpowiedniej wiedzy zapewnisz im najlepszą opiekę.

Psy shih tzu – historia lwich piesków

Nie jest do końca pewne, kiedy dokładnie pojawiły się psy shih tzu. Jednak badacze skłonni są przyznać, że okres ten przypada na wiek XVII, być może XVI. Wtedy to pierwszy shih tzu pojawił się na cesarskim dworze w Chinach. Cesarz chiński otrzymał go w darze od Dalajlamy. Szczyt popularności shih tzu w Chinach przypada jednak dopiero na wiek XIX. To wtedy psy te podbiły na dobre serca arystokratów i osób związanych z chińskim dworem.


Doceniano ich urodę i niewielkie rozmiary, które pozwalały trzymać pieski pośród szerokich rękawów szat. Choć miało to też swoją mroczną stronę – najbardziej cenione były najmniejsze pieski, dlatego posuwano się do wielu rzeczy, by ograniczyć ich wzrost. Prawdziwy rozkwit tej rasy nastąpił z kolei za czasów Cixi, Cesarzowej Orchidei. To ona właśnie bardzo umiłowała sobie te psy i chciała wiedzieć wszystko o shih tzu.


Za jej panowania przypada rozkwit hodowli z prawdziwego znaczenia, prowadzenie swoistych dzienników hodowli i zapisywania wszystkich informacji dotyczących kojarzonych psów i ich miotów. Po jej śmierci tradycja ta została zaniedbana i w końcu upadła. Psy shih tzu nie mogły opuszczać Chin. Traktowane były jako dziedzictwo narodowe, prawdziwy chiński skarb, uważane były nawet za święte.


Jednak udało im się pojawić się w Europie, w latach 30. XX wieku. Już w 1935 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się klub ich miłośników. Dojście do władzy komunistów w Chinach, a potem II wojna światowa sprawiły, że rasa straciła swój pierwotny kształt i charakter. W latach 50. XX wieku udało się go jednak odtworzyć.

Pieski shih tzu w legendach

Choć w Chinach pojawiły się około XVII wieku, shih tzu istniały już wcześniej. Według tybetańskich legend (pierwszy shih tzu w Chinach pojawił się przecież z Tybetu!) istniały już 2000 lat wcześniej. Rasa miała powstać w dolinie, która została odcięta od świata zewnętrznego przez ogromne trzęsienie ziemi.


Innym określeniem na shih tzu jest „lwi piesek”. Przydomek wziął się z legend, według których shih tzu towarzyszyć miały samemu Buddzie podczas jego wędrówek. Zgodnie z legendami w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa natychmiast przemieniały się w wielkie lwy, natychmiast gotowe do obrony.


Shih tzu zajmowały szczególną pozycję w buddyjskich świątyniach. Uznawane były za święte, obsługiwały też młynki modlitewne i pomagały nieść modlitwy do samych bogów. Przypuszczalnie dlatego innym ich przydomkiem jest „piesek szczęścia”.

Psy shih tzu – wygląd godny cesarzy

Shih tzu od wieków zachwycają swoim wyglądem. Niegdyś podbiły serca cesarzy, arystokratów i dostojników. Dzisiaj już każdy może cieszyć się ich pięknem i towarzystwem. Od zawsze hodowane do celów towarzyskich i traktowane jako psy ozdobne, mogą pochwalić się wyglądem, który naprawdę rzuca się w oczy.


To psy niewielkie. Zgodnie z obowiązującym wzorcem w kłębie dorastają do około 28-30 cm. Waga jest bardzo zróżnicowana i waha się od 4 do 8 kilogramów. Wymiary psa nie są jednak najważniejsze w ocenie shih tzu. Umaszczenie może być właściwie dowolne. Istnieją shih tzu białe, czarne, łaciate i trzykolorowe. W przypadku psów łaciatych hodowcy szczególnie cenią sobie białe końcówki ogonków oraz strzałki na głowie.


Sierść shih tzu, poza tym, że może mieć dowolny kolor, charakteryzuje się też niezwykłą miękkością i jedwabistością. Jest też bardzo gęsta i długa. Nie może być kręcona, wyłącznie prosta lub lekko falista. Podszerstek jest równie gęsty i obfity. Długość włosia na głowie sprawia, że hodowcy zalecają wiązanie ich w charakterystyczny dla tej rasy kucyk.

Pielęgnacja shih tzu – wszystko, co musisz wiedzieć

Rasa shih tzu jest niezwykle piękna. Ich niesamowita uroda jednak jest bardzo wymagająca. Właściwa pielęgnacja pieska jest dość czasochłonna. Jeśli jednak odpowiednio wychowasz swojego psiaka i dla Ciebie, i dla niego będzie to czysta przyjemność. Długie włosie shih tzu wymaga codziennego czesania odpowiednią szczotką. Nie może być to pudlówka, bo zniszczy ona jedwabisty włos psiaka.


Dodatkowo dwa-trzy razy w tygodniu powinieneś wyczesywać swojego shih tzu specjalnym grzebieniem, który rozczesze włosy od nasady do samego końca. Zapobiegnie to tworzeniu się kołtunów. Shih tzu linieją tylko raz w życiu, gdy pozbywają się szczenięcej sierści, około 8 miesiąca życia. Wtedy grzebień, obok szczotki, należy stosować codziennie. Jeśli Twój pies nie jest wystawowy, możesz go ostrzyc.


Jeśli jest, musisz go kąpać co tydzień, a tuż przed wystawą nawet częściej. Każdy pies, niezależnie od tego, czy jest wystawowy czy nie, musi mieć też przemywane oczka. Wystarczy zwilżyć wacik przegotowaną wodą. Musisz też myć mu zęby odpowiednią dla psów pastą, bo ich pyszczki są bardzo narażone na choroby.

Zdrowie – psy piękne i delikatne

Na szczęście shih tzu słyną jako psy raczej zdrowe, odporne i długowieczne. Nie znaczy to jednak, że są w ogóle wolne od problemów! Jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwracać szczególną uwagę. Należą do nich: skóra, zęby, oczy, kręgosłup i kolana shih tzu. Stosunkowo często zdarza się, że shih tzu cierpią z powodu alergii skórnych. Dlatego tak istotne dla tej rasy są dokładne i częste kąpiele w odpowiednim szamponie.


Skóra tych psiaków jest bardzo delikatna. Zęby narażone są na wypadanie, dlatego musisz dbać o regularne usuwanie kamienia nazębnego i odpowiednia higiena jamy ustnej. U szczeniąt może pojawić się też rozszczep kręgosłupa, z kolei starsze psy mogą cierpieć z powodu mleczaków, które nie chcą wypaść i ustąpić miejsca stałym ząbkom, co może doprowadzić do deformacji.


Oczy są dość wypukłe, przez co narażone na urazy. Wiąż długie włosy shih tzu w kucyk, by włosy nie wpadały mu do oczu i nie podrażniały ich. Może dojść też do zwężenia kanalików łzowych.


To sprawi, że na sierści wokół oczu pojawią się brunatne zacieki, bo piesek będzie łzawił. Z powodu możliwości wypadnięcia dysku lub uszkodzenia rzepek w kolanach, szczeniaki shih tzu w ogóle nie powinny chodzić po schodach. Również u starszych psów musisz pilnować, by ich łapki i kręgosłupy nie zostały zbyt obciążone i narażone na urazy.


Shih tzu też, jak każda rasa z króciutkim pyszczkiem, bardzo źle znosi upały. Potrzebuje wtedy szczególnej opieki, cienia, chłodnego miejsca i stałego dostępu do świeżej wody.

Shih tzu – charakter, usposobienie, temperament

Shih tzu to psy niezwykle radosne. Nie są jednak nadmiernie energiczne, mają bardzo zrównoważony temperament. Przez to i przez swój wygląd często określane są mianem eleganckich i wręcz dystyngowanych. Są w stanie bez problemu wprawić ludzi w bardzo dobry nastrój.


Potrzebują kontaktu z człowiekiem, są bardzo wierne i oddane. Jeśli muszą jednak zostać same w domu, są bardzo grzeczne. Te pieski bardzo lubią spać, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa po prostu prześpią czas do Twojego powrotu do domu. Nie niszczą mebli i nie gryzą wszystkiego pozostawione same sobie.


Te psy słyną ze swojej niezależności i uporu. Jeśli coś im nie pasuje, dadzą temu upust. Potrafią się też obrazić i odejść. Gdy będą chciały być głaskane, same po to przyjdą i się upomną. Przez swój upór i niezależną naturę, ich szkolenie musi zawierać wyłącznie pozytywne bodźce.


Pies skarcony może zdecydowanie odmówić dalszej nauki. Są przyjacielskie i spokojne. Dogadają się z innymi psami, a nawet kotami czy innymi zwierzakami domowymi, które nie będą chciały im zrobić krzywdy. Bardzo lubią towarzystwo dzieci i zabawy z nimi. Choć przez swoje niewielkie rozmiary nadają się głównie dla dzieci starszych, bo maluchy mogą niechcący zrobić im krzywdę.

Shih tzu – z kim będzie najszczęśliwszy? Dla kogo jest odpowiedni?

Shih tzu to pieski, w których może zakochać się każdy. Wierne, kochane, chętne do zabawy, pogodne i radosne. W dodatku nie niszczą rzeczy i mogą zostać same w domu bez obaw, że rozniosą go na strzępy. Szybko też dostosowują się do trybu życia danej rodziny. Czy to jednak oznacza, że są to psy dla wszystkich? Niezupełnie.


Dla kogo więc będzie odpowiedni shih tzu? Charakter tych psów sprawia, że doskonale dogadają się z rodzinami z dziećmi, seniorami, osobami, które mają w domu już inne zwierzęta a nawet z tymi, które muszą długo pracować. Teoretycznie. Bo pogodny i uroczy charakter, a także możliwość dostosowania swojego trybu życia do rodziny to nie wszystko. Shih tzu to psy bardzo wymagające pod kątem pielęgnacji.Jeśli zdecydujesz się przyjąć pod swój dach takiego psiaka, musisz zapewnić mu odpowiednią opiekę. Nie chodzi tylko o karmę i spacery, ale też o czesanie, kąpanie, strzyżenie, wycinanie włosów z uszu, mycie zębów, ściąganie kamienia nazębnego i szereg innych czynności. Poziom trudności wzrasta dodatkowo, jeśli chcesz zabierać pieska na wystawy. Musisz przemyśleć czy masz na to dość siły, czasu i chęci.

Psy shih tzu – podsumowanie w pigułce

Shih tzu to psy z długą historią, która obrosła w wiele legend. Miały towarzyszyć samemu Buddzie, traktowane były jak święte, były nawet uważane za skarb narodowy i dziedzictwo Chin, a ich wywóz z kraju był surowo zakazany. To pieski, które zachwycają po równo urodą i pogodnym usposobieniem. Sympatyczne, wierne i zawsze chętne do zabawy pieski nie są pozbawione jednak pewnego uporu i poczucia własnej niezależności.


Nadają się do domu z dziećmi oraz do domu, w którym mieszkają już inne psy, czy nawet koty. Dostosują się do trybu życia Twojej rodziny, choć wymagają bardzo starannej pielęgnacji, której musisz poświęcić dość czasu. Tylko wtedy Twój piesek będzie w pełni szczęśliwy i bezpieczny.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Pies

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *