Psy shih tzu – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Shih tzu kryją w sobie olbrzymiego ducha. A ich legenda przerasta ich po tysiąckroć. Ich miłośnicy zgodnie twierdzą, że radość tych piesków jest wręcz zaraźliwa, a obecność shih tzu w domu przynosi szczęście.

Radosne, piękne i słoneczne jak czerwiec. Takie właśnie są psy shih tzu. Zastanawiasz się nad przyjęciem do domu tego psiaka? Dowiedz się o nich czegoś więcej. Dzięki odpowiedniej wiedzy zapewnisz im najlepszą opiekę.

Shih Tzu Cena

Pochodzenie psa rasy shih tzu – historia rasy

Shih tzu po raz pierwszy uznano za odrębną rasę w 1934 roku. Wtedy też w Pekinie powstał Związek Hodowców Psów. Cztery lata później opracowano chiński wzorzec rasy shih tzu. A jak sytuacja prezentuje się dziś?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć do jakich organizacji kynologicznych przynależy shih tzu. Wzorzec nadała mu m.in. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI), zaklasyfikowała go następująco:

  • grupa IX;
  • sekcja 5;
  • wzorzec 208.

Inne organizacje kynologiczne również nadały wzorzec rasie, a mianowicie:

  • American Kennel Club (AKC) – psy ozdobne i do towarzystwa;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 7 psy niesportowe;
  • World Kennel Union (WKU) – 5.35 psy do towarzystwa;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy użytkowe;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – VI-17 psy niesportowe;
  • United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwo.

Skąd pochodzi shih tzu?

Shih tzu pochodzi z Tybetu, jednak nie jest do końca pewne, kiedy dokładnie pojawiły się psy rasy shih tzu. Badacze skłonni są przyznać, że okres ten przypada na wiek XVII, być może XVI. Wtedy to pierwszy shih tzu pojawił się na cesarskim dworze w Chinach. Cesarz chiński otrzymał go w darze od Dalajlamy. Niektóre źródła podają, że pies ten powstał ze skrzyżowania z pekińczykiem.

Dopiero za czasów panowania cesarzowej Tzu Hsi zaczęto prowadzić hodowle na większą skalę. To ona właśnie bardzo umiłowała sobie te psy i chciała wiedzieć wszystko o shih tzu. Za jej panowania przypada rozkwit hodowli z prawdziwego znaczenia, prowadzenie swoistych dzienników hodowli i zapisywania wszystkich informacji dotyczących kojarzonych psów i ich miotów. Po jej śmierci tradycja ta została zaniedbana i w końcu upadła.

Użytkowość małej rasy

Szczyt popularności shih tzu w Chinach przypada jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku. To wtedy psy te podbiły na dobre serca arystokratów i osób związanych z chińskim dworem. Doceniano ich urodę i niewielkie rozmiary, które pozwalały trzymać pieski pośród szerokich rękawów szat. Choć miało to też swoją mroczną stronę – najbardziej cenione były najmniejsze pieski, dlatego posuwano się do wielu rzeczy, by ograniczyć ich wzrost.

Popularność psów w Polsce i na świecie

Psy shih tzu nie mogły opuszczać Chin. Traktowane były jako dziedzictwo narodowe, prawdziwy chiński skarb, uważane były nawet za święte. Udało im się pojawić w Europie, dopiero w latach 30. XX wieku. Już w 1935 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się klub ich miłośników. Dojście do władzy komunistów w Chinach, a potem II wojna światowa sprawiły, że rasa straciła swój pierwotny kształt i charakter. W latach 50. XX wieku udało się go jednak odtworzyć.

Shih tzu hodowla

Pieski shih tzu w legendach – historia lwich piesków

Choć w Chinach pojawiły się około XVII wieku, istniały już wcześniej. Według tybetańskich legend (pierwszy shih tzu w Chinach przybył przecież z Tybetu!) istniały już 2000 lat wcześniej. Rasa miała powstać w dolinie, która została odcięta od świata zewnętrznego przez ogromne trzęsienie ziemi.

Innym określeniem na shih tzu jest „lwi piesek”. Przydomek wziął się z legend, według których towarzyszyć miały samemu Buddzie podczas jego wędrówek. Zgodnie z legendami w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa natychmiast przemieniały się w potężne lwy, natychmiast gotowe do obrony.

Shih tzu zajmowały szczególną pozycję w buddyjskich świątyniach. Uznawane były za święte, obsługiwały też młynki modlitewne i pomagały nieść modlitwy do samych bogów. Przypuszczalnie dlatego innym ich przydomkiem jest „piesek szczęścia”.

Psy shih tzu – opis wyglądu cesarskiej rasy psów

Od wieków zachwycają swoim wyglądem. Niegdyś podbiły serca cesarzy, arystokratów i dostojników. Dzisiaj już każdy może cieszyć się ich pięknem i towarzystwem. Od zawsze hodowane do celów towarzyskich i traktowane jako psy ozdobne, mogą pochwalić się wyglądem, który naprawdę rzuca się w oczy. Opowiemy o nim trochę więcej.

Shih tzu – wygląd ogólny rasy

Shih tzu to dość krzepki piesek o prostym tułowiu i szerokiej klatce piersiowej. Jego głowa jest szeroka i okrągła, mówi się, że jego pyszczek przypomina chryzantemę. Oczy shih tzu są duże, nigdy nie powinny być wyłupiaste, natomiast są szeroko rozstawione. Mogą być ciemniejsze lub ciut jaśniejsze w zależności od koloru umaszczenia. Natomiast jego uszy są długie i zwisające, charakteryzuje je bujne owłosienie. Ogon również obficie porasta sierść, jest umiejscowiony wysoko, shih tzu nosi go nad grzbietem.

Wzrost i waga shih tzu

Shih tzu to mały pies. Zgodnie z obowiązującym wzorcem dorosłe shih tzu w kłębie mogą mieć nie więcej niż 27 cm. Waga jest bardzo zróżnicowana i waha się od 4 do 8 kilogramów. Wymiary psa nie są jednak najważniejsze w ocenie shih tzu.

Jakie umaszczenie ma ta rasa?

Umaszczenie może być właściwie dowolne. Istnieją shih tzu białe, czarne, łaciate i trzykolorowe. W przypadku psów łaciatych hodowcy szczególnie cenią sobie biały koniec ogona oraz białe strzałki na głowie.

Sierść shih tzu, poza tym, że może mieć dowolny kolor, charakteryzuje się też niezwykłą miękkością i jedwabistością. Jest też bardzo gęsta i długa. Nie może być kręcona, wyłącznie prosta lub lekko falista. Podszerstek jest równie gęsty i obfity. Długość włosia na głowie sprawia, że hodowcy zalecają wiązanie ich w charakterystyczny dla tej rasy kucyk.

Shih tzu cena psa

Shih tzu na wystawie – jak go odpowiednio przygotować?

Shih tzu posiada sierść, która rośnie bardzo wolno. Jeśli chcemy startować z nim w wystawach psów rasowych, nie powinniśmy go strzyc. Sierść jest bowiem jego największą ozdobą i, by była utrzymana w nienagannym stanie, należy o nią regularnie dbać. Od małego trzeba przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku shih tzu wystawowych, kąpiele są zalecane nawet raz na tydzień. Osoby, które zgłaszają psy tej rasy do udziału w pokazach, zazwyczaj upinają włosy shih tzu w fantazyjne koki i kucyki. Robią to przy pomocy ozdobnych gumek do sierści.

Szczotki, grzebienie, maszynki - Sklep Zoologiczny Zooart

Pielęgnacja shih tzu – wszystko, co musisz wiedzieć

Rasa shih tzu jest niezwykle piękna. Ich niesamowita uroda jednak jest bardzo wymagająca. Właściwa pielęgnacja pieska jest dość czasochłonna. Jeśli jednak odpowiednio wychowasz swojego psiaka i dla Ciebie, i dla niego będzie to czysta przyjemność. Podpowiemy, jak dbać o psa tej rasy.

Jak dbać o długie włosy shih tzu?

Długie włosie shih tzu wymaga codziennego czesania odpowiednią szczotką, włosianą i drucianą. Nie może być to pudlówka, bo zniszczy ona jedwabisty włos psiaka. Dodatkowo dwa-trzy razy w tygodniu powinniśmy wyczesywać swojego shih tzu specjalnym grzebieniem, który rozczesze włosy od nasady do samego końca. Zapobiegnie to tworzeniu się kołtunów. Shih tzu linieją tylko raz w życiu, gdy pozbywają się szczenięcej sierści, około 8 miesiąca życia. Wtedy grzebień, obok szczotki, należy stosować codziennie. Wszystkie narzędzia do czesania swojego pupila znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt. Jeśli Twój pies nie jest wystawowy, możesz go ostrzyc.

Kąpiel shih tzu

Shih tzu warto kąpać raz w miesiącu, wcześniej należy dokładnie rozczesać sierść swojego psiaka. Do kąpieli warto użyć szamponu przeznaczonego dla psów długowłosych. Potem można nałożyć odżywkę, która sprawi, że sierść będzie miękka i lśniąca. Mokrego psa trzeba dokładnie wysuszyć suszarką i ręcznikiem.

Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji shih tzu?

Długa sierść powoduje, że oczy psa mogą być narażone na podrażnienia. By włosy nie zasłaniały oczu, trzeba je związywać na głowie shih tzu w kucyk. W razie potrzeby warto przemywać jego oczka specjalnymi preparatami do oczu dla psów. Musisz też myć mu zęby odpowiednią pastą dla psów, bo ich pyszczki są bardzo narażone na choroby.

Potrzebujesz pomocy w pielęgnacji Pupila?

Pamiętaj, że piękny wygląd twojego Shih Tzu nie przychodzi sam z siebie – wymaga starannego i regularnego dbania. Jeśli sam nie możesz mu tego zapewnić – korzystaj z wizyt u psiego fryzjera. Regularne strzyżenie, czesanie, mycie – wszystko to pomaga uzyskać zdrowe i błyszczące włosy u Twojego Pupila. Jeżeli szukasz profesjonalnego groomera, który będzie wiedział, jak najlepiej zadbać o Twojego Shih Tzu, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie Booksy. Ta platforma to idealne miejsce, aby znaleźć sprawdzone salony groomingu w Twojej okolicy, z łatwością porównać ceny i umówić się na dogodny termin. Zadbaj o komfort i idealny wygląd swojego Shih Tzu, wyszukując psiego fryzjera przez Booksy!

Shih tzu – charakter i usposobienie

Shih tzu to psy niezwykle radosne. Nie są jednak nadmiernie energiczne, mają bardzo zrównoważony temperament. Przez to i przez swój wygląd często określane są mianem eleganckich i wręcz dystyngowanych. Są w stanie bez problemu wprawić ludzi w bardzo dobry nastrój. Chcesz wiedzieć więcej o ich temperamencie? Chętnie o nim opowiemy.

Shih tzu wobec ludzi

Charakter tych psów sprawia, że doskonale dogadają się z dziećmi (choć przez swoje niewielkie rozmiary nadają się głównie dla dzieci starszych, bo maluchy mogą niechcący zrobić im krzywdę), seniorami, osobami zapracowanymi, a także tymi, którzy mają w domu inne zwierzęta. Teoretycznie. Bo pogodny i uroczy charakter, a także możliwość dostosowania swojego trybu życia do rodziny to nie wszystko. Ważny jest również odpowiedni trening i socjalizacja.

Shih tzu wobec innych zwierząt

Shih tzu są przyjacielskie i spokojne. Dogadają się z innymi psami, a nawet kotami czy innymi zwierzakami domowymi, które nie będą chciały im zrobić krzywdy. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną poddane właściwej socjalizacji. Pamiętajmy, że pies, który nie został oswojony z kontaktem z ludźmi i innymi zwierzętami może stać się lękliwy lub agresywny.

Ulubione zajęcia shih tzu

Psy tej rasy potrzebują kontaktu z człowiekiem, są bardzo wierne i oddane. Jeśli muszą jednak zostać same w domu, są bardzo grzeczne (pod warunkiem, że zostaną do tego przyzwyczajone). Te pieski bardzo lubią spać, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa po prostu prześpią czas do Twojego powrotu do domu. Nie niszczą mebli i nie gryzą wszystkiego pozostawione same sobie.

Shih tzu potrzebują regularnych spacerów, jak każdy pies i oczywiście wspólnych zabaw ze swoim opiekunem.

Shih tzu hodowla cena

Shih tzu – wychowanie aroganckiego czworonoga

Pieski, w których może zakochać się każdy. Wierne, kochane, chętne do zabawy, pogodne i radosne. W dodatku nie niszczą rzeczy i mogą zostać same w domu bez obaw, że rozniosą go na strzępy. Szybko też dostosowują się do trybu życia danej rodziny. Czy to jednak oznacza, że są to psy dla wszystkich? Niezupełnie. Opowiemy czego potrzeba w wychowaniu psów tej rasy.

Shih tzu – dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Shih tzu to spokojne pieski, które uwielbiają wylegiwać się na kanapie. Można powiedzieć, że rasa ta potrzebuje umiarkowanej dawki ruchu. To oraz jej niewielkie rozmiary sprawiają, że nasz shih tzu będzie czuł się dobrze zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że nie nadaje się on do życia na dworze, potrzebuje kontaktu z człowiekiem, a poza tym źle znosi mróz. Rasa ta może przejawiać skłonność do ucieczek, dlatego trzeba pilnować jej podczas spacerów i zabezpieczyć teren posesji.

Legowisko dla shih tzu

Ponieważ shih tzu kochają towarzystwo opiekunów i wylegiwanie się, absolutnym must-have każdego właściciela tego psa jest legowisko. Będzie bardzo szczęśliwy, odpoczywając w gronie najbliższych. Nie jest dużym psem, więc i jego legowisko nie musi być przesadnie duże. Ważne, by pies mieścił się do niego całkowicie i mógł się swobodnie rozciągnąć.

Wspólne spędzanie czasu

Warto pilnować tego, by nasz shih tzu miał dobre relacje ze wszystkimi domownikami. Dzięki temu będzie łatwiejszy w ułożeniu. Można podarować mu różne zabawki dla psa, np. gumowe gryzaki – pies zaspokoi swoją potrzebę gryzienia, poza tym nic tak nie zbliża do siebie, jak wspólna zabawa!

Szelki, smycze, obroże dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Shih tzu – jak powinno wyglądać jego szkolenie?

Te psy słyną ze swojej niezależności i uporu. Jeśli coś im nie pasuje, dadzą temu upust. Potrafią się też obrazić i odejść. Gdy będą chciały być głaskane, same po to przyjdą i się upomną. Mimo wszystko kochają swoich właścicieli i nie są zbyt trudne w ułożeniu (pod warunkiem, że nie rozbudzamy w nich niepożądanych zachowań). Podpowiemy, co jest ważne i o czym warto pamiętać przy szkoleniu psa tej rasy.

Nauka posłuszeństwa shih tzu

By zapanować nad „charakterkiem” shih tzu i uczyć go dobrych zachowań, warto uczyć go prostych komend typu „siad” i „zostań”. Pies ten ma tendencję do ucieczek, więc warto również nauczyć go chodzenia na smyczy. Nie możemy sobie pozwolić na żadne agresywne zachowania zarówno ze strony szczeniaka, jak i dorosłego psa. Dlatego szkolenie najlepiej zacząć, kiedy jest jeszcze młody. Nie dajmy się zwieść słodkim, maślanym oczom. Podczas treningu liczy się konsekwencja, tylko dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć pożądane rezultaty.

Smaczki w szkoleniu shih tzu

Przez upór i niezależną naturę, szkolenie shih tzu musi zawierać wyłącznie pozytywne bodźce. Pies skarcony może zdecydowanie odmówić dalszej nauki. Nigdy nie odmawia przysmaków dla psa, dlatego szkolenie z ich użyciem powinno przebiegać bezproblemowo, oczywiście pod warunkiem, że umiemy się nim komunikować. Warto pamiętać, że shih tzu mają tendencję do tycia, dlatego trzeba dawkować ilość podawanych smaczków. Nie powinny one przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Hodowla shih tzu – co warto o niej wiedzieć?

Shih tzu w Polsce cieszy się dużą popularnością. Istnieje dużo hodowli tej rasy, jednak wśród tych dobrych, mogą pojawić się pseudohodowcy, którym zależy jedynie na zysku za wszelką cenę. Po czym można ich poznać? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Podpowiadamy.

Rodowód i metryka dla psa rasowego

Posiadanie rasowego psa ma wiele korzyści – mamy pewność, że pochodzi z prawidłowych skrzyżowań, co pomaga uniknąć wystąpienia wad genetycznych. Poza tym mamy pewność, że nie kupujemy kota w worku i pies będzie posiadał cechy właściwe swojej rasie. Chcesz mieć pewność, że twój shih tzu jest rasowy? Warto poprosić hodowcę o wydanie metryki szczeniaka. To punkt obowiązkowy. Metryka bowiem jest dokumentem, który potwierdza przynależność konkretnego psa do rasy. Na jej podstawie można również wyrobić rodowód, który przydaje się w przypadku zakładania własnej hodowli lub startowania z psem w pokazach.

O czym warto pamiętać przed zakupem psa?

Jeśli zdecydujesz się przyjąć pod swój dach shih tzu, musisz zapewnić mu odpowiednią opiekę. Nie chodzi tylko o karmę i spacery, ale też o czesanie, kąpanie, strzyżenie, wycinanie włosów z uszu, mycie zębów, ściąganie kamienia nazębnego i szereg innych czynności. Poziom trudności wzrasta dodatkowo, jeśli chcesz zabierać pieska na wystawy. Musisz przemyśleć czy masz na to dość siły, czasu i chęci.

Jeśli jednak dobrze przemyślałeś swoją decyzję i stwierdzisz, że shih tzu jest dla ciebie, warto wybrać dobrą hodowlę, w której zwierzęta są zdrowe, zadbane i wypielęgnowane. Hodowca chętnie udzieli informacji na temat tych psów i będzie chciał wiedzieć, czy szczeniak trafi do kochającego domu, w którym będzie miał dobre warunki. Wręczy nam również wyprawkę (chociaż nie jest to warunek konieczny), zazwyczaj znajduje się w niej mały worek karmy, dwie miski oraz obroża i smycz.

Co zrobić, jeśli nie stać mnie na rasowego shih tzu?

Cena za rasowe psy w prestiżowych hodowlach jest wysoka. Nie możemy jednak skusić się niską ceną. Jeśli zobaczymy taką ofertę, oznacza to, że prawdopodobnie mamy do czynienia z pseudohodowcą, który chce się wzbogacić kosztem cierpienia zwierząt. Dobrą alternatywą jest adopcja psa ze schroniska. Tam zwierzaki czekają na kochających opiekunów.

Shih tau hodowla

Zdrowie shih tzu – psy piękne i delikatne

Na szczęście słyną jako psy raczej zdrowe, odporne i długowieczne. Długość życia psów tej rasy wynosi mniej więcej ok. 10 do 16 lat. Nie znaczy to jednak, że są w ogóle wolne od problemów! Jak każda rasa z króciutkim pyszczkiem, bardzo źle znoszą upały. Potrzebują wtedy szczególnej opieki, cienia, chłodnego miejsca i stałego dostępu do świeżej wody. Poza tym jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mogą być narażeni na:

  • alergie – stosunkowo często zdarza się, że shih tzu cierpią z powodu alergii skórnych. Dlatego tak istotne dla tej rasy są dokładne i częste kąpiele w odpowiednim szamponie i właściwa dieta 
  • problemy z zębami –  zęby narażone są na wypadanie, starsze psy mogą cierpieć z powodu mleczaków, które nie chcą wypaść i ustąpić miejsca stałym ząbkom, co może doprowadzić do deformacji. Profilaktycznie warto dbać o regularne usuwanie kamienia nazębnego i odpowiednią higienę jamy ustnej. 
  • urazy kręgosłupa i kolan – u szczeniąt może pojawić się rozszczep kręgosłupa i urazy kolan. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zapewni shih tzu fachową pomoc i opiekę;
  • problemy z oczami – oczy są dość wypukłe, przez co narażone na urazy. Długie włosy shih tzu trzeba związywać w kucyk, by nie wpadały mu do oczu i nie podrażniały ich. Może dojść też do zwężenia kanalików łzowych. To sprawi, że na sierści wokół oczu pojawią się brunatne zacieki, bo piesek będzie łzawił. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza weterynarii;
  • problemy z układem ruchu – z powodu możliwości wypadnięcia dysku lub uszkodzenia rzepek w kolanach, szczeniaki shih tzu w ogóle nie powinny chodzić po schodach. Również u starszych psów musisz pilnować, by ich łapki i kręgosłupy nie zostały zbyt obciążone i narażone na urazy.
Zadbaj o spokój swojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie psa rasy shih tzu

Shih tzu należy karmić zgodnie z piramidą żywieniową, muszą przyjmować białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne adekwatnie do wielkości, poziomu aktywności fizycznej a także stanu zdrowia. Poniżej możesz znaleźć szerszy opis sposobów żywienia shih tzu.

Dostępne sposoby żywienia

Shih tzu może być karmiony na różne sposoby. Jednym z nich jest podawanie gotowych karm dla psa. Do wyboru mamy karmę suchą i mokrą – to od nas zależy wybór tej właściwej. Ważne to wybierać produkty o jak największej zawartości mięsa i z jasnym składem. Drugą metodą jest stosowanie diety BARF, czyli surowe mięso, kości i podroby z dodatkiem wybranych owoców i warzyw. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się co nieco więcej na temat tego sposobu żywienia, by nie zaszkodzić zwierzęciu.

Dorosły pies a szczeniak – jak karmić?

Żywienie dorosłego psa w dużej mierze różni się od żywienia szczeniaka. Młody shih tzu potrzebuje więcej energii, dlatego można korzystać ze specjalnie opracowanych karm dla szczeniąt, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę na stosunek wapnia do fosforu. Te składniki mineralne w dużej mierze odpowiadają za prawidłowy wzrost szczeniąt. Poza tym trzeba pilnować ilości podawanych posiłków. Szczeniakom należy podawać ich więcej w mniejszych ilościach.

Dorosłe psy mogą dostawać posiłki 2-3 razy dziennie. Z wiekiem ich zapotrzebowanie energetyczne maleje, więc idealnie nada się dla nich karma dla dorosłych psów. Warto, by karma zawierała dodatek oleju z łososia – jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które m.in. korzystnie wpływają na ich skórę i okrywę włosową. Taki olej możemy również suplementować sami.

Czym karmić małą rasę?

Małe rasy mają specjalne potrzeby żywieniowe. Na rynku dostępna jest specjalna karma dla rasy shih tzu. Dobra karma powinna zawierać optymalną ilość błonnika, która reguluje pracę jelit, dzięki czemu pies nie będzie miał wzdęć i zaparć. Dobrze jest wybierać te o właściwościach czyszczących zęby, ponieważ psy tej rasy mogą mieć problemy z odkładaniem się kamienia nazębnego. Granulki w karmie opracowane są tak, by ich wielkość była dostosowana do wielkości szczęk shih tzu.

Shih tzu – cena i podsumowanie kosztów

Psy rasy shih tzu mogą kosztować od ok. 2000 do 4000 tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o legalnie i rzetelnie działających hodowlach. Poza tym trzeba wziąć uwagę jeszcze dodatkowe koszty związane z ich utrzymaniem. Chętnie o nich opowiemy.

Koszty w ujęciu miesięcznym

W koszty miesięczne utrzymania psa shih tzu można zaliczyć m.in. karmę, smaczki i worki na nieczystości. Wszystko to może nas kosztować od 300 do 400 zł.

Koszty w ujęciu rocznym i dwuletnim

W wyprawce shih tzu obowiązkowo muszą się znaleźć: dwie miski, smycz, obroża, legowisko, zabawki, gumki do włosów dla psów, pasta i szczoteczka dla psów, szczotka, szampon, obroża przeciwkleszczowa. Zapłacimy za to ok. 400-500 zł, w zależności od jakości kupowanych produktów. Z reguły za te droższe trzeba zapłacić więcej.

Dodatkowo możemy zdecydować się na takie usługi, jak psi fryzjer, czy też behawiorysta. Cena za te usługi może być różna w zależności od potrzeb. Do usług obowiązkowych możemy zaliczyć wizyty u weterynarza, średnio koszt taki szacuje się na ok. 100 zł.

Psy shih tzu – podsumowanie w pigułce

Shih tzu należy do psów z długą historią, która obrosła w wiele legend. Miały towarzyszyć samemu Buddzie, były uważane za skarb narodowy i dziedzictwo Chin, a ich wywóz z kraju był surowo zakazany. To pieski, które zachwycają po równo urodą i pogodnym usposobieniem. Sympatyczne, wierne i zawsze chętne do zabawy pieski nie są pozbawione jednak pewnego uporu i poczucia własnej niezależności.

Nadają się do domu z dziećmi, a nawet innymi psami oraz kotami. Dostosują się do trybu życia Twojej rodziny, choć wymagają bardzo starannej pielęgnacji, na którą musisz poświęcić dość czasu. Tylko wtedy Twój piesek będzie w pełni szczęśliwy i bezpieczny.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
31 komentarzy do “Psy shih tzu – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
  • Avatar

    Witam. Moja 7 letnia suczka zaczęła demolować mieszkanie. Pogryzła drzwi wejściowe, ścianę przy drzwiach, zniszczyła kojec dla psów raniąc sobie przy tym łapki i lamiąc sobie przednie zęby i wogóle robi raban jak wychodzę do pracy,tylko. Był behawiorysta ale Jego metody nie zdają egzaminu. Co robić?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Opisane przez Panią zachowania to typowe objawy silnego lęku separacyjnego. Skoro metody behawiorysty nie zadziałały, warto rozważyć wizytę u lekarza weterynarii, aby zbadać możliwość podania leków przeciwlękowych. Warto też stopniowo przyzwyczajać psa do zostawania samemu, wychodząc na bardzo krótkie okresy i nagradzając go za spokój. Dobrze jest zapewnić mu bezpieczne i stymulujące otoczenie, np. zabawki z ukrytymi smakołykami. Warto także rozważyć konsultację z innym specjalistą, który ma doświadczenie w pracy z psami obarczonymi lękiem separacyjnym. Połączenie tych metod może pomóc ograniczyć stres i destrukcyjne zachowania.

    • Moderator ZooArt

      Decyzja o przyjęciu drugiego psa do domu, szczególnie gdy już masz jednego, to ważna kwestia wymagająca przemyślenia. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę:
      Charakter i osobowość aktualnego psa: Istotne jest, jak Twój obecny Shih Tzu reaguje na inne psy i jakie ma zachowanie w towarzystwie innych zwierząt. Jeśli jest przyjazny i socjalny, może łatwiej zaakceptować nowego towarzysza. Jeśli jest wycofany lub wykazuje agresję wobec innych psów, konieczne może być dodatkowe szkolenie i przygotowanie.
      Rasa i wielkość nowego psa: Jeśli planujesz przyjąć małego psa, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość i charakter tej rasy w kontekście interakcji z Twoim Shih Tzu. Upewnij się, że obie rasy są kompatybilne i że Twój aktualny pies nie będzie czuł się zagrożony lub zestresowany obecnością nowego psa.
      Charakter nowego psa: Przy wyborze nowego psa, zwróć uwagę na jego charakter, temperament i zachowanie. Jeśli masz Shih Tzu, który jest spokojny lub wesoły, może być korzystne wybrać nowego psa o zbliżonych cechach. Unikaj wprowadzania do domu psa o zbyt dominującej osobowości, jeśli obecny pies jest bardziej nieśmiały.
      Przygotowanie i wprowadzenie: Jeśli zdecydujesz się na przyjęcie drugiego psa, ważne jest, aby wprowadzić ich do siebie stopniowo i z wyrozumiałością. Obserwuj ich reakcje i interakcje oraz zapewnij im osobiste przestrzenie i indywidualną uwagę.
      Wymagania czasowe i zasobowe: Przyjęcie drugiego psa może oznaczać większe wyzwanie czasowe i finansowe. Musisz być gotowy na podwójną ilość spacerów, zabaw, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej.
      Dostosowanie się i czas: Wprowadzenie nowego psa do domu może wymagać czasu, a niektóre psy potrzebują dłuższego okresu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Musisz być cierpliwy i gotowy pracować nad zbudowaniem pozytywnych relacji między psami.

      Jeśli decydujesz się na przyjęcie drugiego psa, ważne jest, aby dobrze się do tego przygotować, prowadzić ich integrację stopniowo i monitorować ich reakcje na siebie. Warto również skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym, aby uzyskać porady i wsparcie w tym procesie.

    • Avatar
      Aleksandra pisze:

      Mój piesek ma 4 miesiące i najgorszy problem mam że nie chce zostać sam w domu. Strasznie piszczy i szczęka. I szczęka jak ktoś na klatce schodowej chodzi. Czy mogę zrobić z tymi problemami. Proszę o porade

      • Moderator ZooArt

        Lęk separacyjny, czyli lęk przed zostawieniem samego w domu, jest dość powszechnym zachowaniem u młodych psów. Ważne jest, aby odpowiednio zająć się tą kwestią, aby zapewnić psu komfort i pomóc mu przystosować się do samotności. Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc:
        – Stopniowe wprowadzanie samotności: Zacznij od krótkich okresów oddzielania się od psa i stopniowo zwiększaj czas. To pomoże psu przyzwyczaić się do faktu, że czasem musi pozostać sam w domu.
        – Pozostawianie psa z czymś zajmującym: Daj psu coś, co go zająć podczas Twojej nieobecności, na przykład zabawki do żucia lub puzzli smakowych. To może pomóc skierować jego uwagę na coś innego niż Twój brak.
        – Uczyć psa, że zostawanie samego to OK: Odbijając się od pierwszego punktu, pozostawiaj psa samodzielnego na krótki czas, wracając do domu przed tym, jak zacznie się denerwować. Stopniowo zwiększaj czas nieobecności, aby pies zrozumiał, że to normalne.
        – Unikaj pożegnań i powitań: Staraj się nie robić zbyt dużego szumu wokół swojego wyjścia ani powrotu. Wielkie pożegnania i powitania mogą wzmocnić lęk separacyjny.
        – Trening wychodzenia i wracania: Czasami wychodź na chwilę, a następnie wracaj. To pomoże psu zrozumieć, że Twój wyjazd nie oznacza na zawsze.
        – Zmęczenie przed samotnością: Przed zostawieniem psa samego w domu, upewnij się, że był odpowiednio wybiegany i pobawił się. Pies będący bardziej zrelaksowany fizycznie może być mniej narażony na lęk.
        – Wprowadzenie rutyny: Stworzenie spójnej rutyny wokół czasu, kiedy zostawiasz psa, może pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo. Również piesek w wieku 4 miesięcy wciąż uczy się, jak działa świat, więc im bardziej przewidywalne są jego dni, tym lepiej.
        – Konsultacja z behawiorystą: Jeśli problem lęku separacyjnego staje się poważny i trudny do rozwiązania, warto skonsultować się z profesjonalnym behawiorystą zwierzęcym. Specjalista ten może dostosować plan działania do indywidualnych potrzeb Twojego psa.

        Pamiętaj, że to, co działa dla jednego psa, może nie działać dla innego, więc być może będziesz musiał dostosować te rady do swojej sytuacji. Ważne jest cierpliwe podejście i dawanie psu czasu na przystosowanie się do samotności.

  • Avatar
    urszula pisze:

    nie moge sobie poradzic tymi brazowymi spiochami. bardzo trudno myc.moze ktos poradzi czym myc zeby nie skrzywdzic a domyc. rece mi odpadaja. moj piesek ma 3 miesiace.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Brązowe przebarwienia pod oczami u psa mogą być spowodowane łzawieniem, utrzymującą się wilgocią lub zanieczyszczeniami. Może Pani spróbować je usunąć za pomocą gazy lub chusteczki zwilżonej ciepłą wodą, albo wykorzystać naturalne środki domowe, np. roztwór wody destylowanej z niewielką ilością octu jabłkowego lub rumianku. Jeśli to nie pomoże, może Pani użyć specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do przemywania przebarwień w okolicach oczu, są delikatne i nie podrażniają skóry psiaka. Może je Pani kupić w sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

  • Avatar

    Czy dwumiesięcznego Shih Tzu szczotkować? Nie może być jeszcze kąpany, a do szczotkowania/czesania powinno się zwilżyć sierść. Jeśli powinno się czesać to czego używać do zwilżenia sierści?

    • Moderator ZooArt

      Tak, warto regularnie szczotkować dwumiesięcznego Shih Tzu. Aby zwilżyć sierść przed szczotkowaniem, możesz użyć specjalnej szczotki do psów, która ma wbudowany zbiorniczek na wodę lub możesz delikatnie zwilżyć szczoteczkę wodą przed czesaniem. Upewnij się, że używasz delikatnych ruchów i unikaj nadmiernego ciągnięcia za włosy, aby nie powodować dyskomfortu dla szczenięcia. Pamiętaj, żeby nie przesuszać skóry i sierści psa – delikatne zwilżenie przed czesaniem jest wystarczające.😇

  • Avatar

    Mój 6 miesięczny po strzyżeniu ma różowe ” usteczka”. Nie widzę żeby go swędzi . Nigdzie więcej tak nie ma tylko na pyszczku. Co mogło mu się stać?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry, być może jest to objaw alergii. Warto obserwować pupila i w razie konieczności udać się do lekarza weterynarii.

  • Avatar

    Ewa pisze
    Mam shitzu 1.5 roku zawsze jadla pokarm mokry saszetki gdy przed tygodniem ugotowałam jej wątrobke z sercami i dalam tak na próbę to teraz nie chce mi nic innego jesc .Co mam robić.Prosze o porade

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Gotowana wątróbka dla psów może być podawana okazjonalnie. Jeżeli Pani sunia zasmakował w przygotowanym przez Panią posiłku – w tym przypadku wątróbce, to nie jest wykluczone, że w jej gusta trafią również inne dania. W celu skomponowania potraw dla Pani psa, najlepiej będzie zasięgnąć wiedzy specjalistycznej – najlepiej poprzez konsultacje z lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem zwierząt, który pomoże Pani sporządzić dietę odpowiednią dla Pani shih tzu. Ewentualnie może Pani spróbować samodzielnie ułożyć plan żywienia w oparciu o wyłącznie specjalistyczną literaturę w zakresie odżywiania psów. Zmieniając sposób żywienia psa, warto zbadać krew pod kątem niedoborów i nadmiarów składników odżywczych. Lekarz, który odczyta wyniki badań, pomoże skorygować dietę.

      • Moderator ZooArt

        Tak, psy rasy Shih Tzu, podobnie jak wszystkie inne rasy psów, mogą mieć pchły. Pchły są powszechnymi pasożytami zewnętrznymi, które mogą infestować psy bez względu na ich rasę, wiek czy środowisko życia. Ważne jest regularne stosowanie środków przeciwko pchłom i kleszczom, aby zapobiegać infestacjom oraz związanej z nimi dyskomforcie i potencjalnym problemom zdrowotnym u psa. Jeśli podejrzewasz, że Twój Shih Tzu ma pchły, skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania odpowiednich zaleceń dotyczących leczenia i zapobiegania.😋

  • Avatar

    Proszę o radę mój sitz-tzu ma 8 miesięcy i na spaserach zjada kamienie ,męczy się, Weterynarz pmugł że wydalił ale dalej chce zjeść kamyczki wyciągam z pyszczka pilnuję proszę może ktoś też miał taki problem i doradzi co robić

  • Avatar

    Kupiliśmy Shih Tzu miał 4 miesiące od początku nie chce sam zostawać w domu raz go zostawiliśmy to po powrocie do domu żeśmy zastali obgryzione drzwi wejściowe wycieraczki do butów pogryzione nawet w kuchni skakał do okna bo z parapetu zwalił z doniczką kwiata mieszkamy w bloku wystarczy że sąsiad coś stuka czy puka piesek wszystkiego się boi zaraz się trzęsie a ma już 6 lat byłem u weterynarza zapisał jakieś tabletki na uspokojenie ale bez efektu może Wy coś poradzicie .

    • Avatar

      Mój ma skończone 5 miesięcy i zjada własną kupę ,nie mam pojęcia dlaczego to robi,jedzenia ma pod dostatkiem.Czy ktoś tak miał ze swoim psem?

      • Avatar

        Dzisiaj rozmawiałem z hodowcą. Mówił o takim samym problemie. Według niego pokarmu jest za dużo bądź jest zbyt bogaty w składniki odżywcze. Piesek był karmiony karmą z najwyższej półki. Zmienili karmę i problem ustał.

        • Avatar

          Z niego hodowca jak z koziego tyłka trąba. Pokarmu za dużo albo za dobry? Może ten hodowca nich przestanie trzymać szczeniaki w zasranych klatkach, to nie będą kup zjadały.

    • Avatar
      Piesek Shih Tzu pisze:

      Twój piesek musi mieć bramkę, Taką jak montuje się w domach z małymi dziećmi żeby nie spadły za schodów trzeba ją zamontować po miedzi ścianami kuchni na mojego shih tzu podziałało i już można wypuszczać go bez problemu z kuchni na czas nieobecności

    • Avatar
      Małgorzata pisze:

      Gosza
      Moja 3 miesieczna sunia ma mocno zasłonięte oczka włosami, co mam zrobić, słyszalam żeby nie obcinac, a spinanie nie dziala bo są jeszcze za krótkie. Moze jakas rada?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.