Czy koty widzą kolory? Rozwiązujemy zagadkę!

Czy koty widzą kolory? To pytanie często zadają sobie właściciele tych pociesznych czworonogów. Zmysł wzroku u kotów obrósł w wiele mitów, z których część okazuje się prawdą, część jednak mocno się z nią mija. Jak jest z kolorami?

Do niedawna wielu naukowców było przekonanych o tym, że koty, podobnie jak inne czworonogi widzą jedynie dwa kolory – czarny i biały. Z czasem teza ta została doprecyzowana o kolory achromatyczne, które widzi kot, a więc nie tylko czerń i biel, ale także odcienie szarości.


Czy rzeczywiście świat Twojego pupila jest pozbawiony kolorów? Badania nad tym, jak koty widzą, trwają od wielu lat, a kolejni naukowcy wyciągają wnioski z doświadczeń swoich kolegów po fachu. Do zrozumienia tego, jak koty postrzegają kolory i cały obraz, który staje przed ich oczami, warto najpierw dowiedzieć się, jak w ogóle działa zmysł wzroku u tych intrygujących zwierząt.

Jak koty widzą w ciemności?

Zmysł wzroku u kotów powszechnie uważany jest za jeden z najlepiej rozwiniętych, zaraz obok słuchu i węchu. Mówi się, że koty widzą wszystko, a nawet i to, czego nie dostrzega ludzkie oko. Często wpatrują się w pozornie pusty punkt na ścianie, wyraźnie dając znać, że widzą tam coś, na co warto zapatrzeć się na dłuższą chwilę. Czy rzeczywiście koty widzą lepiej od człowieka? I tak i nie.


Z jednej strony ich zmysł wzroku rzeczywiście działa dużo lepiej od naszego. Sprawdza się to przede wszystkim w nocy, kiedy to koty mogą dostrzec o wiele więcej niż oko człowieka. Pisaliśmy o tym więcej w tym artykule: Czy koty widzą w ciemności?

Koty w ciemności widzą lepiej niż człowiek, ale aby cokolwiek zobaczyć potrzebują chociażby minimalnej dawki światła. Nie są więc pod tym względem magicznie uzdolnione, jak niektórym mogłoby się wydawać.

jak koty widzą świat?

Nickolay Lamm i badania, które pokazują jak koty widzą świat

Jednak kwestia tego, jak koty widza świat nie ogranicza się tylko do wyostrzonego zmysłu wzroku, kiedy dookoła panuje mrok. Ta zagadka nie dawała spać jednemu z amerykańskich artystów naukowców, który poświęcił sporo czasu na to, aby dowiedzieć się, jak koty widzą kolory i najbliższe otoczenie.


Nickolay Lamm spędził długie godziny na badaniu zwierząt z rodziny kotów oraz na konsultacjach z wybitnymi uczonymi i ekspertami z dziedziny okulistyki weterynaryjnej. Wszystko po to, aby w końcu dowiedzieć się, jak koty postrzegają świat. Dzięki swoim badaniom Lamm doszedł do kilku bardzo obiecujących wniosków.


Po pierwsze udowodnił, że koty rzeczywiście postrzegają świat trochę inaczej niż ludzie. Nie oznacza to, że widzą lepiej lub gorzej. Tutaj wszystko zależy od tego, który faktor bierzemy pod uwagę. Okazuje się na przykład, że koty prześcigają ludzi w szerokości pola widzenia. Podczas gdy oko ludzkie ma pole widzenia równe 180 stopni, u kotów zakres ten jest nieco większy, bo przyjmuje wartość 200 stopni.



Co to oznacza? Oznacza to, że Twój kot widzi to, czego Ty nie możesz dostrzec kątem oka. Ma szersze pole widzenia, dlatego doskonale we, kiedy się za nim skradasz. Jest to bardzo przydatna cecha, zwłaszcza u dzikich kotów lub zwierząt z rodziny kotowatych, które oczywiście narażone są na szereg niebezpieczeństw ze strony innych zwierząt.


Widzenie peryferyczne, czyli właśnie widzenie tego, co znajduje się „w kącie oka”, nie jest jednak u kotów idealne. Obraz jest lekko rozmazany, ale pozwala na rozróżnienie sytuacji i obiektu, który się zbliża. Co najważniejsze, pozwala na wyczucie każdego ruchu, a na to przecież koty są szczególnie wrażliwe.

Czy koty widzą świat?

Jak koty widzą ludzi i ich najbliższe otoczenie?

Czy oznacza to, że koty widzą świat i kolory znacznie lepiej niż ludzie? Niekoniecznie. Badania przeprowadzone przez Lamma dowodzą, że koty widzą świat, ale widzą go w bardzo rozmazanym obrazie. Są w stanie rozróżniać poszczególne zarysy kształtów, jak stół, krzesło, czy szafa, jednak nie widzą ich zarysów tak ostro, jak człowiek.


To ciekawe spostrzeżenie, biorąc pod uwagę fakt, że koty doskonale potrafią się poruszać nie tylko po ziemi, ale także skakać między meblami. Najwidoczniej rozmazane kształty w ogóle nie przeszkadzają im w przeskakiwaniu ze stołu na regał, nawet jeśli te oddalone są od siebie o sporą odległość.


Dlaczego koty nie widzą tak ostro, jak ludzie? Wszystko zależne jest od ilości fotoreceptorów, które mają wpływ na ostrość widzenia. Mniejsza ilość czopków u kotów może być porównana z ich mniejszą ilością u osób z wadami wzorku, które powodują rozmazanie obrazu. Z tą jednak różnicą, że zazwyczaj osoby z tą wadą są w stanie rozróżnić więcej kolorów, niż kot. Jak to więc jest, jak koty widzą kolory?

Czy koty widzą kolory?

Wbrew temu, co niegdyś uważano, koty widzą o wiele więcej niż tylko odcienie bieli, czerni i szarości. Twój pupil widzi świat w tak zwanej trichromii. Co to oznacza? Wszystko, co widzi, ma różne odcienie trzech kolorów: niebiesko-fioletowego, zielonego oraz żółtego. Świat Twojego kota nie posiada więc tak wielu tęczowych odcieni, jak Twój.


Koty nie rozróżniają różowego od niebieskiego, a koloru czerwonego nie widzą w ogóle. Zamienia się on na dosyć wyraźny odcień żółtego. To ważna informacja, zwłaszcza jeśli kupujesz Twojem koty zabawki w mocnych kolorach i liczysz na to, że od razu zauważy je pośród wielobarwnego otoczenia. W rzeczywistości może się okazać, że Twój mruczek widzi wiele obiektów w żółtawym odcieniu i nie rozróżnia, który z nich jest jego nową zabawką.

jakie kolory widzą koty?

Jak koty widzą kolory na odległość?

Świat widziany przez koty jest więc dużo łagodniejszy w kolorach i kształtach, od tego, który znany jest człowiekowi. Nawet w najbardziej kolorowym pomieszczeniu, Twój kot będzie widział różne odcienie trzech kolorów, a poszczególne przedmioty będą nieco rozmazane i stonowane. Warto także pamiętać o tym, że koty gorzej widzą przedmioty, które oddalone są od nich na więcej niż 6 metrów. Podczas gdy człowiek ze zdrowym zmysłem wzroku może widzieć nawet na odległość 30 metrów, u kotów obiekt ten będzie bardzo rozmazany.


Czy kwestia innego postrzegania kolorów ma wpływ na to, jak koty widzą ludzi? Trudno stwierdzić, czy koty rozpoznają swojego właściciela właśnie po wyglądzie. Bardziej prawdopodobny jest zapach oraz głos, które kot rozpoznaje bez problemu. Jeśli więc do tej pory podejrzewałeś wadę wzorku u Twojego kota, który nie widział Cię ze sporej odległości lub który nie rozpoznawał zabawek w mocnym kolorze, zrozumienie tego, jak koty widzą świat może wytłumaczyć i uspokoić Twoje obawy.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Czy koty widzą kolory? Rozwiązujemy zagadkę!
  • Avatar
    Zojaaleksandra pisze:

    Mój Bartuś lubi kolor biały, tylko na białych rzeczach , pościeli, szlafroku, torbie itp.się kładzie, rzeczy w innych kolorach zupełnie go nie interesują, natomiast mnie nieustannie zadziwia to jego upodobanie do białego.

  • Avatar

    Artykuł był wspaniały! Zmieniłam narzutę na fioletową, kocie poduchy na niebieskie i zielone, nawet kocie „drzewo” dostało inne kolory kolejnych poziomów całkowicie wycofałam czerwony..Mój kot ma już 8 lat- i wiecie,że się ożywił?! Nie miałam pojęcia,że zafundowałam mu zycie w tak monotonnym, „zółtym” otoczeniu. Terza kolej na zabawki. Dziękuję!

    • Avatar

      Dziwne, mój kot odróżnia saszetki z łakociami. Pokazuję mu dwie albo trzy o kolorach zielonym, niebieskim i różowym, a on wybiera różowy, chociaż jest nowy nie otwarty, bo ten najlepiej lubi🤔

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.