Koty to tak tajemnicze zwierzęta, że wokół nich narosło wiele fascynujących mitów. Część z nich jest bliska prawdy, bo koty to rzeczywiście niezwykłe zwierzaki, jednak część tych opowiastek oparta jest na prawdzie jedynie połowicznie. Jednym z takich kocich mitów jest kwestia tego, czy koty widzą w ciemności. Jaka jest prawda?
Jak w przypadku wielu ciekawostek o kotach, odpowiedź na pytanie, czy kot widzi w nocy, nie jest jednoznaczna. Oglądając bajki lub czytając różne opowieści o kocich przygodach, od dziecka jesteśmy przyzwyczajani do postrzegania kota jako jednego z najbardziej niezwykłych zwierząt. Ta niezwykłość wynika zazwyczaj z wyjątkowych zdolności kotów, zdolności których zdecydowanie mogą pozazdrościć im inne gatunki. Jedną z nich jest umiejętność zgrabnego poruszania się niemal w każdych okolicznościach. W tym przypadku dużą zasługą są wrodzone instynkty kotów oraz budowa kociego ciała.
Co wpływa na to, jak kot widzi w nocy?
Kot do poruszania się w ograniczonym świetle wykorzystuje przede wszystkim narząd wzroku. Jaki ma on wpływ na to, jak kot widzi w nocy? Znaczący, ponieważ zbudowany jest tak, aby kot mógł bez problemu poruszać się nawet przy minimalnej dawce światła. Oko kota potrzebuje sześć razy mniej światła niż oko ludzkie, aby bez problemu mógł on znaleźć odpowiednią drogę bez żadnych przeszkód. Nie oznacza to jednak, że kot widzi w całkowitych ciemnościach.
Aby cokolwiek dojrzeć potrzeba mu chociaż odrobiny światła, które pozwoli mu dostrzec najbliższe otoczenie. Warto też zaznaczyć, że koty, podobnie jak psy, mają znacznie szerszy zakres widzenia niż człowiek. Szacuje się, że koty widzą w promieniu 280 stopni, podczas gdy człowiek ograniczony jest polem widzenia wynoszącym 180 stopni.
Mit mówiący o tym, jak widzi kot w nocy, opiera się na przeświadczeniu, że zwierzaki te perfekcyjnie radzą sobie nawet w największych ciemnościach. Słowo „perfekcyjnie” jest trochę na wyrost, ponieważ owszem, dzięki wibrysom oraz innym zmysłom koty potrafią poruszać się po ciemku, jednak nie jest to dla nich tak łatwe i komfortowe, jak przy obecności światła.
Oczy, uszy i wibrysy
Co oprócz wibrysów ułatwia im poruszanie się, kiedy dookoła panuje ciemność? Przede wszystkim słuch i węch. U większości zwierząt zmysły odgrywają bardzo istotną rolę w badaniu najbliższego otoczenia. Podobnie jest u kotów, które używają węchu i słuchu do rozpoznawania terenu. Co ciekawe, koty posiadają słabszy węch od psów, ale za to mogą pochwalić się niemal perfekcyjnym słuchem. To on sprawia, że koty reagują na rzeczy, których człowiek nie dostrzega. Stąd też kolejny mit traktowany z przymrużeniem oka, mówiący o tym, że koty często widzą duchy. Mając na uwadze istotność zmysłu słuchu, warto zadbać o higienę uszu Twojego kota, stosując preparat do czyszczenia uszu. Może Twój pupil przestanie udawać, że nie słyszy słów, na które najwidoczniej nie ma ochoty reagować?
Mówiąc o kocim narządzie wzroku, warto wspomnieć o tym, że koty widzą w pewien określony sposób, zarówno w dziennym świetle jak i w półmroku. Zwierzęta te mają zdolność rozpoznawania kolorów i kształtów. Nie widzą jednak dokładnych szczegółów otoczenia. Sporą ciekawostką jest natomiast fakt, iż koty mają zdolność, której pozazdrościć im mogą inne zwierzęta. Szacuje się, że kot jest w stanie odnaleźć drogę do domu z odległości nawet 15 km.
W jaki sposób? Najprawdopodobniej, podobnie jak ptaki, wykorzystuje do tego pole magnetyczne, które pomaga mu orientować się w terenie. Pomimo wielu badań nie jest to teoria, która została ostatecznie udowodniona, jednak z pewnością jest to kolejna kwestia, która wpływa na to, jak postrzegamy te niezwykle tajemnicze zwierzęta.
Czy koty widzą w ciemności lepiej od człowieka?
Jak więc widzi kot? Noc nie jest dla niego wielką przeszkodą w orientacji w terenie, o ile obecny jest nawet niewielki promień światła. Chociaż koty nie potrafią widzieć w całkowitych ciemnościach, bez wątpienia ich narząd wzroku jest bardziej rozwinięty niż u człowieka. Jest on też, obok uszu kocich wibrysów, główną pomocą podczas poruszania się w terenie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę kocich uszu za pomocą specjalnych preparatów i szybko reagować, jeśli tylko podejrzewasz pierwsze objawy zapalenia oczu.