Pies nie chce jeść suchej karmy – co robić? My wiemy!

Psiak jedzący z apetytem to bardzo przyjemny widok. Świadczy o tym, że czworonóg jest szczęśliwy i zdrowy. Poświęcasz czas, by dobrać mu zdrową, smaczną i pożywną suchą karmę. Czasami jednak wydaje się nie doceniać Twoich starań i pies nie chce jeść suchej karmy. To nie jego złośliwość! Sprawdź, co może być tego przyczyną i co możesz zrobić, by Twój pupil powrócił do jedzenia.

pies woli karmę mokrą

Pies nie chce jeść suchej karmy? Sprawdź, co może się za tym kryć 

Czasami pies po prostu urządza sobie krótką głodówkę. Jeśli nie trwa to zbyt długo, nie musisz się o nic martwić. Takie zachowanie leży po prostu w jego naturze i z reguły nie jest groźne dla zdrowia. Czasami stosuje się też kontrolowane głodówki jako doraźną pomoc w problemach z przewodem pokarmowym lub gdy zaleci to lekarz weterynarii.

Co jednak, gdy pies nie chce jeść suchej karmy, ale innym pożywieniem wcale nie pogardzi? Za takim zachowaniem mogą stać różne powody. Poznaj niektóre z nich.

dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Dolegliwości zdrowotne 

Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy pies nie zagląda do miski z jedzeniem, są dolegliwości zdrowotne. Żeby je wykluczyć lub potwierdzić udaj się do lekarza weterynarii. Twój pies może zwyczajnie odmawiać jedzenia suchej karmy, bo źle się po niej czuje.

Być może związane jest to z alergią lub nietolerancją jakiegoś składnika karmy, chorobami układu pokarmowego, chorobami zębów lub dziąseł albo urazami mechanicznymi, które nie pozwalają psu jeść, mimo że ma na to ochotę. Nigdy nie diagnozuj psa samodzielnie, to zadanie dla wykwalifikowanego lekarza weterynarii.

Zbyt dużo przekąsek 

Czasami zdarza się, że pies nie je suchej karmy, bo nie czuje takiej potrzeby. Wie, że może liczyć na smaczną przekąskę, którą podsuniesz mu Ty lub inny domownik. Taki zwierzak robi się rozpieszczony i bardzo wybredny. Poza tym takie przekąski, choć mogą wydawać się niewielkie, gdy są ofiarowywane psu kilka razy dziennie, potrafią złożyć się na całkiem sporą całość, w dodatku psie przysmaki mają dużo tłuszczu i są kaloryczne.

W ten sposób pies się najada i nie czuje już potrzeby sięgania po suchą karmę, która w tych okolicznościach nie wydaje mu się już atrakcyjnym posiłkiem.

Brak rytuału jedzeniowego 

Nawet najsłodszy szczeniaczek wywodzi się od wilków i w genach ma zakodowane rytuały związane z polowaniem. Jeśli Twój pies przestał jeść suchą karmę, może to mieć związek z tym, że jedzenie przestało być dla niego atrakcyjne właśnie przez brak odpowiednich rytuałów.

Psy od zarania dziejów polowały. Twojemu psu może tego brakować – zbyt rozleniwiony nie będzie chciał jeść. Pomóc mogą też długie, porządne spacery i pozwolenie psu, by mógł swobodnie węszyć – to może bardzo pozytywnie wpłynąć na jego apetyt.

Stara karma 

Powód, dla którego Twój pies nie chce jeść suchej karmy może być też bardziej prozaiczny – karma może być prostu stara. Może za długo zalegać w misce, przez co jełczeje i robi się po prostu niesmaczna. Może być też zbyt długo lub niewłaściwe przechowywana – nawet jeśli jej termin przydatności do spożycia jeszcze nie minął, może być zwietrzała. A pozbawiona walorów smakowych i zapachowych nie będzie dla psa żadną atrakcją.

Dlatego jeśli kupujesz duży worek karmy, część najwygodniej jest przesypać do mniejszego pojemnika, a resztę przechowywać w zamknięciu bez dostępu powietrza. Przyjmuje się, że maksymalny czas pozostawania karmy w misce to 20 minut. Gdy upłynie, zabierz miskę, zwierzak będzie czekał do kolejnego posiłku.

sucha karma dla psa

Jak przekonać psa do jedzenia suchej karmy? 

Pies może nie jeść suchej karmy z wielu powodów. Nie znaczy to jednak, że należy się poddać i zaprzestać prób podawania jej. Istnieje wiele metod przekonania czworonoga do tego, by jednak skusił się i przestał kręcić nosem na suchą karmę. Najpierw ustal przyczynę takiego zachowania, a potem zacznij przeciwdziałać. Niechęć do suchej karmy może przejawiać pies w każdym wieku.

Tak szczenię, jak i osobnik dorosły, czy psi senior. Nawet czworonóg, który dotychczas chętnie i bez problemów jadł to, co miał w misce, może nagle zastrajkować. Co wtedy?

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii 

Jeśli Twój szczeniak nie chce jeść suchej karmy, zabierz go do lekarza weterynarii. Mały piesek może jeszcze nie do końca radzić sobie z jedzeniem, może mieć też problemy z ząbkami. Zagrożony jest też jego brzuszek – sprawdź, czy maluch nie cierpi z powodu bólu brzuszka i czy jest w stanie jeść suchą karmę bez problemów.

W przypadku dorosłego psa też nie zaszkodzi taka wizyta. Zwłaszcza, jeśli podejrzewasz, że jego niechęć do suchej karmy ma podłoże chorobowe, zadziałaj szybko. Wizyta w gabinecie lekarza weterynarii pomoże Ci nie tylko ustalić przyczyny takiego zachowania, ale też dobrać odpowiednią dietę. Może się okazać, że konieczne będzie wdrożenie karmy weterynaryjnej.

Ustal rytuały 

Jeśli pies ma stały dostęp do pełnej miski, może do niej podchodzić i jeść kiedy chce, przestaje ona być dla niego czymś wartym uwagi. Uczyń z jedzenia faktyczny rytuał. Ustal stałą porę posiłków i się jej trzymaj. Spraw, by pies uważał jedzenie za coś atrakcyjnego, za rzecz, o którą warto się starać. Wtedy sucha karma będzie szybko znikać z miski. Zabieranie misek i wystawianie ich tylko w określonych godzinach może wielu wydawać się czymś bardzo nieprzyjemnym dla psa.

Czy pies nie będzie smutny i głodny, jeśli nie będzie mógł jeść, kiedy chce? Nie! Jedzenie o określonych porach sprawi, że pies będzie miał przyjemne poczucie stabilizacji i z radością będzie czekał na pełną miskę. Soki żołądkowe psa wydzielają się bardziej efektywnie, kiedy żołądek jest mocniej wypełniony, pobudzonych jest też wtedy więcej gruczołów wydzielających soki żołądkowe. Z tego powodu lepiej dać dwa większe posiłki dziennie niż kilka mniejszych.

Świeżość i higiena to podstawa 

Nikt nie lubi jeść z brudnych talerzy. Twój pies też ma swoje własne standardy higieniczne. Brudna miska będzie odbierać mu apetyt i sprawiać, że jedzenie będzie brzydko pachnieć i pies natychmiast straci na nie ochotę. Zadbaj też o świeżość karmy – przechowuj ją w zamkniętych pojemnikach i dopilnuj, by nie zalegała zbyt długo w miskach.

Możesz też kupować karmę w takich ilościach, by wystarczała na maksymalnie trzy miesiące – odsyp część do mniejszego pojemnika, którego będziesz używać na co dzień, a resztę trzymaj w szczelnym zamknięciu.

najlepsza sucha karma

Pies nie je suchej karmy – podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których pies może odmawiać jedzenia suchej karmy. Czasami po prostu tak bywa – krótkotrwałe głodówki w przypadku tych czworonogów nie są niczym dziwnym ani niebezpiecznym. Zwierzę może być też bardzo wybredne. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Istnieje wiele metod, które stosuj w zależności od przyczyny tej niechęci – zadbaj o higienę jedzenia, nie przekarmiaj zwierzęcia, sprawdź też stan psiego zdrowia. Jeśli się boisz, że przyczyna niechęci do jedzenia ma podłoże chorobowe lub głodówka jest całkowita i przedłuża się – zabierz psa do lekarza weterynarii. Nie eksperymentuj i nie diagnozuj go samodzielnie, bo w ten sposób możesz mu tylko zaszkodzić.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.