Karpie koi to niesamowite ryby, które zwracają na siebie uwagę już od pierwszego wejrzenia. Od czasów pierwszych prób celowej hodowli, udało się uzyskać przeszło 120 rozmaitych odmian karpi koi. Wszystkie zachwycają swoim wyglądem – na uwagę zasługuje przede wszystkim ich barwa. Zawsze soczysta, niespotykana praktycznie nigdzie indziej. Nic więc dziwnego, że akwaryści na całym świecie bardzo cenią sobie karpie koi. Są one częstą ozdobą oczek wodnych. Znalazły swoje miejsce również w Polsce. Jeśli chcesz je hodować, potrzebujesz jednak zdobyć odpowiednią wiedzę na temat ich potrzeb. Czym karmić karpie koi? Jakie warunki są konieczne, by ryby miały szansę na to, by żyć i rozwijać się prawidłowo? Dowiedz się!
Poznaj karpie koi
Karpie koi najbardziej kojarzą się z Japonią. Faktycznie, od przeszło 160 lat są tam hodowane, a na przestrzeni tych wszystkich lat uzyskano wiele barwnych odmian tych niesamowitych ryb. Ich celowa hodowla rozpoczęła się w japońskiej prefekturze Niigata. Choć same karpie koi są jednak dużo starsze – ich początków należy doszukiwać się już w czasach Starożytnej Persji.
W początkach ich celowej hodowli na terenie Japonii hodowców tych niesamowitych ryb zwano hodowcami barwnych mutantów. Z biegiem czasu zmieniło się podejście do koi i ryby te zaczęły być obdarzane dużo większą sympatią. W Japonii mówi się na nie nishiki-goi, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „brokatowy karp”. To doskonale oddaje wygląd tych ryb.
Istnieje też mnóstwo legend, które dotyczą karpi koi. Różnią się one od siebie w zależności od regionu, ale zawsze opiewają silną wolę i determinację tych stworzeń. Jedna z najpopularniejszych legend na ich temat opowiada o karpiu koi, który niestrudzenie płynął w górę rzeki. W jego zadaniu nie przeszkodził mu nawet wodospad, bo przy ogromnym samozaparciu karp zdołał dostać się w górę wodospadu i kontynuować swoją podróż.
W Japonii i innych krajach azjatyckich karp koi stał się też pewnym symbolem. Nie sposób wymienić wszystkie jego symboliczne znaczenia i powiązania, bo to kwestia bardzo złożona. Najczęściej jednak kojarzony bywa właśnie z silną wolą, determinacją, szczęściem czy powodzeniem – kojarzy się więc bardzo pozytywnie.
Na uwagę zasługuje nie tylko wygląd tych ryb, ale też ich charakter. Słyną one z tego, że są w stanie nawiązać więź ze swoim opiekunem, są też bardzo przyjacielskie. To wszystko sprawia, że wielu akwarystów i miłośników ryb chce mieć w swoim otoczeniu karpie koi. Karmienie tych stworzeń w odpowiedni sposób i zapewnienie im odpowiednich warunków do życia jest konieczne, by ryby te miały szanse na zachowanie zdrowia.
Przeczytaj także: Ryby do oczka wodnego – zainspiruj się!
Karp koi – wymagania bytowe
Karpie koi nie są dla każdego. Początkujący hodowca ryb może sobie nie poradzić z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków. Odpowiedni pokarm dla karpi koi to nie wszystko – należy im stworzyć odpowiednie środowisko do życia.
Karpie te potrafią urosnąć do sporych rozmiarów, dlatego potrzebują naprawdę sporego litrażu – sześć tysięcy litrów wody jest uważane za minimum dla 4-5 rybek. Samo oczko wodne, w którym będą trzymane, powinno być też głębokie i mieć około 1,2-1,5 metrów głębokości. W ten sposób będą w stanie przetrwać nawet zimę i bardzo niskie temperatury bez konieczności ich odławiania.
Pamiętaj też o tym, że woda musi być odpowiednio napowietrzona. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, w której cały akwen z karpiami koi zostanie skuty lodem. Uniemożliwiają to specjalne pompy. Trzeba też zadbać o odpowiednio wydajną filtrację – karpie potrafią sporo nabrudzić w krótkim odstępie czasu.
Ważne jest też zapewnienie karpiom ochrony przed drapieżnikami. Ich barwy zachwycają ludzi, ale sprawiają też, że są stosunkowo łatwym celem dla drapieżników, które są w stanie wypatrzeć je z daleka. Nie możesz dopuścić do tego, by oczko wodne z karpiami koi stało się bufetem dla kotów, lisów i innych drapieżców. Warto też tak zaaranżować gałęzie i wystrój okolicy, by staw był niewidoczny z lotu ptaka.
Czym karmić karpie koi?
Skoro wiesz już, czego potrzebują, dowiedz się, czym karmić karpie koi. To ryby wszystkożerne. W naturze żywią się ślimakami, skorupiakami, resztkami roślin, larwami czy glonami. W domowych warunkach możesz ich dietę wzbogacać o kukurydzę czy pszenicę – zanim jednak je podasz, sparz ja wrzątkiem, a następnie ostudź.
Najlepsza jest specjalna karma dla karpi koi. Zadba ona nie tylko o ich zdrowie, ale też o ich piękne, prawidłowe wybarwienie. Dobrym pomysłem może być karma Koi Friend marki HIKARI, która może stanowić podstawę ich wyżywienia. Możesz zdecydować się też na lekkostrawną karmę Koi Wheat-Germ Formula, również marki HIKARI.
Inną ciekawą karmą jest Pond Koi Sticks marki TETRA, która też może stanowić podstawę wyżywienia tych ryb, a także pokarm wybarwiający Goldfish Color marki TROPICAL, przeznaczony dla młodych karpi koi.
Pamiętaj, że żywienie karpi koi jest ściśle powiązane z temperaturą, wody. Jeśli jest poniżej pięciu stopni Celsjusza, nie ma sensu już karmić koi – najprawdopodobniej popadły już one w hibernację. Ich aktywność jest zerowa, więc jedzenie tylko zanieczyszczałoby zbiornik. Przy temperaturze od pięciu do dziesięciu stopni należy je karmić 2-3 razy w tygodniu.
Im cieplej, tym częściej musisz karmić karpie koi. Gdy temperatura wzrośnie do około dwudziestu stopni, na ogół nie ma potrzeby karmienia koi częściej niż 1-2 razy dziennie. Z kolei przy temperaturach przekraczających dwadzieścia stopni ich metabolizm staje się najszybszy. Wymagają wtedy karmienia nawet 4 razy dziennie.
Należy też starannie obliczyć jaką ilość karmy należy podać. W tym celu stworzone zostały odpowiednie przeliczniki. Trzeba też zawsze kontrolować poziom azotu i amoniaku w wodzie.
Żywienie karpi koi – podsumowanie
Piękne, kolorowe, kojarzone ze szczęściem, powodzeniem i determinacją – takie są właśnie karpie koi. Co jedzą? Mimo swojej bajkowości i niesamowitości, to nadal żywe stworzenia o bardzo konkretnych potrzebach.
To ryby wszystkożerne, jednak nie znaczy to, że można je karmić czymkolwiek. Najlepiej sprawdza się specjalna karma dla karpi koi, która pozwala im czerpać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także wybarwiać się prawidłowo.
Żywienie karpi koi jest ściśle związane z temperaturą panującą na zewnątrz – im niższa, tym rzadziej możesz to robić. A gdy spadnie poniżej określonego pułapu, możesz przestać karmić karpie w ogóle.