Króliki to całkiem popularne i bardzo lubiane zwierzątka domowe. Słyną jako niekłopotliwe i stosunkowo tanie w utrzymaniu. Jednak nadal potrzebują odpowiedniej opieki, w tym również prawidłowo skomponowanej diety. Odpowiednie żywienie królika jest bardzo ważne – właściwe jedzenie zapewnia mu wszystkie niezbędne do życia składniki, a przy tym pozwala ścierać zęby. Co ma ogromne znaczenie, bo zęby królika rosną przez całe życie. Jakie rośliny mogą znaleźć się w jego diecie? Czy mlecz dla królika i inne rośliny łąkowe to dobry pomysł? Czytaj dalej!
Co jest ważne w diecie królika?
Absolutną podstawą w wyżywieniu każdego zajęczaka jest siano dla królika. Dobrej jakości siana nigdy nie powinno zabraknąć Twojemu pupilowi. To właśnie ono dostarcza mu większość niezbędnych składników odżywczych. Ono także odgrywa ogromną rolę w codziennym ścieraniu króliczych zębów.
Królik musi je bowiem ścierać – siekacze tego zwierzaka są w stanie urosnąć nawet o dwa-trzy milimetry w ciągu tygodnia! Siano pomaga radzić sobie z problemem ciągle rosnących zębów w sposób naturalny i przyjazny dla Twojego uszatego przyjaciela.
Musisz zawsze mieć na uwadze, by siano było świeże i wartościowe – im wyższej jest jakości, tym lepiej dla Twojego królika. Samo siano jednak, choć bardzo ważne, nie jest jedynym składnikiem w jego jadłospisie.
Duże znaczenie mają też zioła, zarówno te suszone, jak i świeże. W dalszej kolejności w menu Twojego królika nie powinno zabraknąć zielonych części roślin – na przykład liści truskawek, brzozy, jabłoni, agrestu, malin, poziomek czy leszczyny. Należy podawać też królikowi rozmaite gałązki – tutaj ponownie sprawdzi się jabłoń czy brzoza, ale też czereśnia i wiśnia.
Na końcu w jadłospisie królika powinny znaleźć się warzywa i owoce. Owoce traktuj jednak jako okazjonalną przekąskę. Są bardzo słodkie, więc w zbyt dużej ilości mogą zaszkodzić Twojemu królikowi.
Przeczytaj także: Czego nie może jeść królik? 5 roślin, na które musisz uważać
Mlecz dla królika i inne rośliny łąkowe – jakie będą odpowiednie?
W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zbierać rośliny dla Twojego królika. Łąki pełne są wartościowych roślin, które wzbogacą jego jadłospis. Jednak jeśli chcesz to robić, musisz wziąć pod uwagę stan samej łąki. Nie może to być miejsce zanieczyszczone. Mlecz dla królika może być wartościową i smaczną przekąską, jednak na pewno nie wtedy, gdy wcześniej rósł przy ruchliwej drodze i miał szansę wchłonąć mnóstwo zanieczyszczeń.
Dlatego wybieraj łąki czyste i ekologiczne, z dala od ruchliwych dróg czy innych elementów krajobrazu, które mogłyby przyczynić się do zanieczyszczenia tego miejsca. Musisz też uważać, by miejsce to nie było niczym pryskane – nie wszystkie łąki rosną sobie dziko, duża część z nich ma właścicieli, którzy mogą je pryskać lub nawozić, na takich łąkach może lądować w ten sposób sporo substancji, które niekoniecznie powinien jeść Twój królik.
Po zbiorze roślin należy je starannie umyć, a następnie ususzyć. Jeśli mają być podawane jako rośliny świeże, wtedy należy je starannie osuszyć ręcznikiem papierowym.
Nie wszystkie rośliny, które rosną na łąkach, mogą też być dla Twojego uszatego ulubieńca wartościowe. Czy królik może jeść mlecz? Jakie rośliny mogą znaleźć się w jego jadłospisie?
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski, powszechnie, choć błędnie nazywany mleczem, od dawna jest ceniony ze względu na swoje lecznicze właściwości. Mniszek lekarski można spotkać na całym świecie. W Polsce występuje bardzo pospolicie i nierzadko jest uważany za chwast. Bywają jednak państwa, w których ze względu na swoje właściwości, bywa celowo uprawiany.
Mlecz dla królika to bardzo dobry pomysł. Jest cennym źródłem witamin, w tym witaminy A, C, D i tych z grupy B. Ma właściwości moczopędne, dlatego dobrze wpływa na nerki i cały układ moczowy królików. W przypadku karmiących samic jest w stanie zwiększyć poziom laktacji. Z tego powodu jest polecany dla samic, które muszą wykarmić swoje młode.
Rumianek
Rumianek zwyczajny, zwany też rumiankiem polnym, drobnym lub lekarskim, to kolejna bardzo powszechnie występująca roślina. Spotkasz się z nią nie tylko w Polsce i całej Europie, rumianek zawędrował bowiem aż do Australii, a także obu Ameryk. Często rośnie jako chwast, zwłaszcza przy zbożach, choć bywa też uprawiany w sposób celowy – również w Polsce.
Rumianek dla królika jest bardzo wartościowy. Jest w stanie wspomagać wydzielanie żółci, ma działanie kojące dla jelit i dobrze działa na brzuch zwierzątka – łagodzi wzdęcia. Najbardziej znany jest jednak jako zioło o działaniu uspokajającym. Pomaga łagodzić stres, dlatego często bywa podawany, na przykład, królikom, które mają być transportowane. W takim przypadku, żeby rumianek mógł zadziałać, trzeba podawać małe ilości rumianku przez okres około dwóch tygodni przed podróżą i jeszcze kilka razy później. Każda zmiana miejsca i podróż dla królika wiąże się bowiem z dużym stresem, nie zawsze jednak można tego uniknąć.
Pokrzywa
Lecznicze właściwości pokrzywy znane są już od wielu stuleci. Każda część pokrzywy jest wartościowa i może przynieść dużo dobrego. W Polsce uważana za chwast, a przez swoje kłujące właściwości niezbyt lubiana.
Pokrzywa dla królika jest bardzo wartościowa i warto włączyć ją do króliczej diety. Doskonale wpływa na perystaltykę jelit, ma wpływ też na zwiększenie ilości krwinek czerwonych w organizmie. Świetnie działa też na przemianę materii królika.
Babka lancetowata
To bylina, która ceniona jest ze względu właściwości lecznicze od wielu setek lat. Uprawiana bywa też jako roślina ozdobna, a także pastewna. W Polsce występuje powszechnie. Można ją spotkać nie tylko w Europie, ale też w Azji, Afryce czy na terenie obu Ameryk.
Babka lancetowata dla królika jest bardzo wartościowa. Wiele tych zwierzaków przepada za nią, zarówno w formie suszonej, jak i świeżej. Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Działa też osłonowo na układ trawienny królików. Bardzo dobrze wpływa na skórę, a także na naczynia krwionośne.
Szczaw
Szczaw to roślina występująca bardzo pospolicie. Ma też szerokie zastosowanie, bo wykorzystywana jest jako roślina lecznicza, ale też ozdobna czy uprawna. Ma też szerokie zastosowanie w sztuce kulinariów. Często uważana za chwast, może występować praktycznie na całym świecie.
Czy króliki mogą jeść szczaw? Tak, pod warunkiem, że w niewielkiej ilości. Wiele królików przepada za szczawiem, ale jeśli dostaną go za dużo, mogą cierpieć z powodu problemów związanych z drogami moczowymi. Jako dodatek i smakołyk w małych ilościach ma szansę sprawdzić się dobrze
Rośliny łąkowe dla królika – podsumowanie
Prawidłowa dieta królika nie jest wcale taka trudna do skomponowania. Należy przede wszystkim pamiętać o dobrej jakości sianie – to bowiem podstawa jego wyżywienia. W dalszej kolejności możesz wprowadzić różnorodne zioła i rośliny łąkowe, a także warzywa i owoce.
Wśród roślin łąkowych bardzo wartościowy jest mniszek lekarski dla królika, ale też rumianek, pokrzywa oraz babka lancetowata. Króliki mogą również jeść szczaw, ale w niewielkich ilościach. Jeśli samodzielnie zbierasz rośliny dla swojego zwierzaka, pamiętaj, by zbierać je z czystej łąki.