Doberman – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Jeśli zastanawiasz się nad psem obronnym, doberman jest jedną z ras, która przychodzi na myśl niemal automatycznie. Czujny, posłuszny i sprawny fizycznie – czy od psa stróżującego i obronnego można chcieć czegoś więcej? Dobermany są szalenie inteligentne, a przy tym potrafią mocno przywiązać się do człowieka. Warto poznać bliżej tę rasę i przestać się jej bać. Dobermany przez niektórych uważane są za psy agresywne i zacięte. Dobrze ułożone są jednak w stanie być naprawdę oddanymi, kochającymi przyjaciółmi. Poznaj bliżej tę cudowną rasę!

Doberman - informacje o rasie

Doberman – historia rasy: obrońca idealny

Nie ma pewności, kiedy doberman został uznany za odrębną rasę. Jedne źródła wskazują, że stało się to w 1910 roku. Inne jednak przypominają, że pierwsza wystawa psów tej rasy odbyła się już w 1899 roku. Od zwycięzcy tamtej wystawy mają pochodzić wszystkie współczesne linie hodowlane tych psów. Zwycięzcą został doberman o imieniu Graf Belling von Gronland. Klasyfikacja dobermana według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej wygląda tak:

  • Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła;
  • Sekcja 1 Pinczery i sznaucery;
  • Numer wzorca 143.

Inne organizacje kynologiczne

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna to nie jedyna organizacja, która opracowała standardy dla rasy doberman. Oto inne organizacje kynologiczne, które również nadały mu wzorzec:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące;
  • World Kennel Union (WKU) – 2.15 psy pracujące;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pracujące;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – III-10 psy pracujące;
  • United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.

Użytkowość odważnego dobermana

Wbrew pozorom nie jest to stara rasa. Jednoznacznie doberman kojarzy się z psem obronnym. Nie jest to dziełem przypadku – rasa ta została wyhodowana dokładnie w tym celu. Niegdyś jego cechami nadrzędnymi była agresja i ciętość. Z biegiem czasu, w miarę rozwoju hodowli zostały znacznie złagodzone.

Początków rasy należy doszukiwać się na przełomie XIX i XX wieku. Powstała ona za sprawą Fryderyka Ludwika Dobermanna (nietrudno się domyśleć, że od jego nazwiska powstała również nazwa rasy). Pragnął mieć psa silnego, odważnego i czujnego. Potrzebował prawdziwego psiego obrońcy, któremu będzie mógł w pełni zaufać. Potrzeba ta nie była bezzasadna, dlaczego?

Skąd pochodzi doberman?

Fryderyk Ludwik Dobermann nie był osobą lubianą i poważaną. Miał wręcz wszelkie powody, by obawiać się o swoje życie i zdrowe, dlatego potrzebował odpowiedniej, godnej zaufania ochrony. Twórca psów tej rasy był bowiem egzekutorem długów, a jednocześnie poborcą podatkowym oraz hyclem. Zamieszkiwał w Turyngii, w małym mieście Apolda, gdzie wszyscy doskonale go znali z racji wykonywanych zawodów i nie darzyli sympatią. Wielu życzyło mu źle i było gotowych swoje groźby wprawić w czyn.

Jako hycel Dobermann miał dostęp do naprawdę wielu psów i to na ich podstawie rozpoczął swoją hodowlę stróża idealnego. Pierwsze dobermany pojawiły się około 1870 roku. Do stworzenia rasy Dobermann użył pinczerów krótkowłosych, które skrzyżował z wyżłami niemieckimi krótkowłosymi, owczarkami francuskimi beauceron, owczarkami niemieckimi i rottweilerami. Z biegiem czasu postanowiono rasę nieco uszlachetnić, dlatego na początku XX wieku skrzyżowano ówczesne dobermany z jeszcze innymi gatunkami psów – greyhoundami i manchester terierami. Tak powstał doberman. Pinczer, który posłużył do jego stworzenia, sprawił, że do tej pory psy zaliczane są właśnie do grupy pinczerów.

Gdzie najczęściej możemy spotkać dobermana?

Współcześnie doberman jest nie tylko hodowany w Europie. Można go spotkać nawet na terenie Japonii i Republiki Południowej Afryki, choć szczególną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Do tego stopnia, że pies stamtąd to wręcz doberman amerykański – nieco różniący się od swojego europejskiego odpowiednika na poziomie wzorca.

Doberman w Polsce

Doberman w Polsce jest rasą znaną i rozpoznawalną. Po raz pierwszy psy tej rasy pojawiły się już w latach 50. XX wieku. W tym momencie nie należą do najpopularniejszych ras, nadal jednak można je bez większych problemów kupić w Polsce. Ile kosztuje doberman? Około 2-3 tysięcy złotych w legalnej, sprawdzonej hodowli. Cena może jednak wzrosnąć w zależności od rodziców i ich sukcesów wystawowych.

Nie szukaj jak najtańszych psów rasy doberman. Cena nie powinna być dla Ciebie jedynym kryterium wyboru, bo bardzo łatwo w ten sposób o psa z pseudohodowli. Takie zwierzaki mogą mieć sporo ukrytych, zatajonych przez właściciela wad i problemów zdrowotnych. Dodatkowo, kupując psy w pseudohodowli, przykładasz rękę do cierpienia zwierząt, bo wspierasz ten proceder.

Doberman wychowanie

Jak wygląda doberman? Opis rasy

Doberman w wielu ludziach wzbudza trwogę, wielu często podchodzi do niego z dystansem – głównie za sprawą wyglądu. Dlaczego tak się dzieje? Opowiemy, czym charakteryzuje się wygląd dobermana.

Doberman – pierwsze wrażenie

Dobermany mają kwadratową sylwetkę, psy te sprawiają wrażenie silnych i słusznie. Są dobrze umięśnione, a ich sylwetka to istne odzwierciedlenie dumy i elegancji. Prezentują się one bowiem bardzo dostojnie. Ich oczy są średniej wielkości, owalne i dość ciemne, chociaż psy o umaszczeniu czekoladowym mogą poszczycić się nieco jaśniejszym odcieniem tęczówki. Uszy, kiedy są kopiowane (przycięte) stoją, mają spiczasty kształt i są wysoko osadzone. Pozostawione w stanie naturalnym zwisają – mocno przylegają do policzków. Ogon może być krótki lub długi w zależności od tego, czy był wcześniej obcinany. W tym miejscu warto wspomnieć, że zgodnie z ustawą z 2012 roku przycinanie ogona i uszu jest w Polsce zakazane. Mimo iż w przypadku dobermanów kiedyś było to normą, dziś uważa się za niemoralne i jest karalne.

Ile waży i ile ma wzrostu doberman?

Dobermany to dość duże psy. Samce w kłębie mają zgodnie ze wzorcem od 68 do 72 centymetrów, a samice od 63 do 68 centymetrów. Ważą natomiast od 40 do 45 kilogramów w przypadku psów i od 32 do 35 kilogramów w przypadku suk.

Umaszczenie dobermana

Sierść dobermana jest bardzo krótka i gęsta. Gładko przylega do całego ciała, włosie jest też bardzo twarde. Psa tego charakteryzuje brak podszerstka. Dozwolona jest maść czekoladowa lub czarna. Musi występować wyraźne podpalanie w intensywnym kasztanowym kolorze. Podpalanie występuje na spodzie ogona, po wewnętrznej stronie ud i ramion, na kufie, pod oczami, na klatce piersiowej, łapach, śródręczach, nadgarstkach i śródstopiach.

Doberman biały może wystąpić, jednak nie jest uznawany przez europejski wzorzec. Jednak amerykański jest bardziej liberalny i dopuszcza też maść białą, a także błękitną podpalaną oraz izabelowatą podpalaną. Doberman europejski może być wyłącznie czarny lub czekoladowy. Wykluczenie to było spowodowane tym, że dobermany o rozjaśnianej sierści mogą cierpieć z powodu Color Dilution Alopecia, czyli problemów związanych z łysieniem.

Biały doberman, który zdarza się w Stanach Zjednoczonych, ma też niebieskie oczy, jest to cecha właściwa albinizmu. Razem z nim pojawia się nadwrażliwość na światło i inne problemy, dlatego hodowla tych konkretnych psów nadal wiąże się ze sporymi kontrowersjami i nie jest zalecana.

Przeczytaj także: Obcinanie ogona u psa – nieszkodliwy zabieg czy barbarzyństwo?

Doberman hodowla

Jak wygląda pielęgnacja dobermana?

Pielęgnacja dobermana nie jest kłopotliwa. Mimo wszystko wymaga pewnej regularności. Warto pamiętać, że zadbany pies to czysty pies. Co zrobić, by utrzymać sierść dobermana w dobrym stanie? Chętnie odpowiemy na to pytanie.

Jak czesać dobermana?

Psy te nie mają podszerstka. Choć zdarza się, że ich twarda sierść wbija się w tapicerki i dywany, przez co bardzo trudno jest się jej pozbyć. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy wyczesać je szczotką dla psa lub specjalną, gumową rękawicą. Dodatkowo, by sierść była lśniąca i wyglądała zdrowo, można ją raz na jakiś czas spryskać odżywką nawilżającą. Warto pamiętać, że psy krótkowłose zawsze czesze się z włosem, dzięki temu się nie zniszczy.

Kąpiel krótkowłosego psa

Ich króciutka, ściśle przylegająca do ciała sierść raczej nie zbiera brudu. Warto jednak systematycznie przecierać psa wilgotnym ręcznikiem, by zebrać kurz i inne zanieczyszczenia. U niektórych dobermanów może pojawiać się łupież, dlatego uważaj podczas kąpieli i korzystaj z szamponów hipoalergicznych lub specjalnych szamponów dla psów krótkowłosych.

O czym warto jeszcze pamiętać przy pielęgnacji dobermana?

Regularnie sprawdzaj stan uszu, oczu i zębów. Skracaj pazury, jeśli nie ścierają się samoistnie (zazwyczaj powinny podczas kontaktu z twardym podłożem) – ułatwią Ci to nożyczki i obcinacze dla psa. Jeśli zajdzie konieczność ich skrócenia i nie wiesz, jak się do tego zabrać, zawsze możesz zapytać o radę lekarza weterynarii.  

Doberman – charakter, usposobienie, temperament

Dobermany mają silny charakter, to psy obdarzone ogromnym temperamentem. Niegdyś słynęły jako niemalże niewrażliwe na ból, bardzo agresywne i niesamowicie zawzięte. Jednak z biegiem czasu te cechy zostały złagodzone w dalszym toku celowej hodowli. Teraz są psami znacznie spokojniejszymi, choć nadal czujnymi i obronnymi. Ciągle rasa ta nadaje się doskonale do roli stróżów i obrońców. Chcesz wiedzieć, jakie są naprawdę? Opiszemy krótko charakterystykę rasy.

Jak doberman zachowuje się wśród bliskich?

Dobermany lubią dzieci, mogą być ich wiernymi i oddanymi opiekunami, będą je chronić i nie zrobią im krzywdy. Pod warunkiem, że są dobrze wychowane. Nie należy też nadużywać ich cierpliwości – obce dzieci i takie maluchy, które nie potrafią lub nie chcą obchodzić się z psami z należytą ostrożnością i szacunkiem, lepiej trzymać od dobermanów z daleka. 

Doberman wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem, bo odizolowany i osamotniony może stać się agresywny. Potrafi być też bardzo zazdrosny o swojego opiekuna. Poza tym jest towarzyski i oddany w stosunku do najbliższych, jednak to jedną osobę obdarza największym szacunkiem. Właśnie dlatego doberman może być również świetnym towarzyszem rodziny.

Jaki doberman ma stosunek do obcych?

Musisz wiedzieć, że dobermany spośród psów cechują się naprawdę doskonałą pamięcią i nie zapominają doznanych krzywd. Mają też wysoki poziom pobudliwości. Gdy ktoś go zdenerwuje lub sprawi, że pies poczuje się zagrożony – albo poczuje, że zagrożona jest jego rodzina – trudno go powstrzymać przed atakiem. W związku z tym wobec obcych zawsze będzie zachowywać dystans i bacznie obserwować ich każdy (zwłaszcza gwałtowny) ruch. Inne psy i koty raczej traktuje z dystansem, a czasem nawet agresją, jednak mogą się z nimi zaprzyjaźnić i mieszkać pod jednym dachem, jeśli wcześniej zostaną poddane socjalizacji.

Zajęcia dla dobermana

Dobermany to psy, które wymagają sporej dawki ruchu. Są aktywne i energiczne, dlatego na co dzień potrzebują porządnie się wybiegać. Doberman będzie najszczęśliwszy u boku aktywnego opiekuna. Niezaspokojenie jego potrzeby ruchu może skończyć się poważnymi problemami behawioralnymi.

Doberman

Wychowanie dobermana – co na początek?

Zdecydowanie nie jest to pies dla kogoś, kto nigdy nie miał psa i nie potrafi sobie z nimi radzić. Nie nadaje się do kojca, potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie nadaje się też dla ludzi, którzy chcą mieć groźnego psa, ale nie wiedzą, co się z tym wiąże. Niewłaściwie prowadzony doberman może być niebezpieczny dla otoczenia i własnej rodziny. Dlatego trzeba zadbać o jego właściwe wychowanie. Podpowiemy, o czym trzeba pamiętać.

W jakim domu doberman będzie najszczęśliwszy?

Dobermany są bardzo silne, niezależne, a przy tym inteligentne. Ta mieszanka cech sprawia, że zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Potrzebuje prowadzenia silną ręką. Nie wolno jednak próbować „łamać” psychiki psa. Trzeba wypracować model oparty na współpracy. Należy poświęcać mu dużo czasu, przebywać z nim, bawić się, trenować i socjalizować od szczeniaka. Doberman nie nadaje się również dla osób, które często przebywają poza domem i nie miałyby czasu, by zadbać należycie o jego wychowanie. Ten pies bardzo źle znosi samotność.

Mieszkanie w bloku czy dom z ogrodem dla dobermana?

Doberman to pies, który na co dzień wspaniale czuje się w przestronnych miejscach. Zatem będzie dobrze mu się żyło zarówno w większych mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Mimo to nie powinien mieszkać w kojcu na zewnątrz, ponieważ źle znosi izolację i niskie temperatury. Warto pamiętać, że jest to rasa aktywna, do jej rutyny należy włączyć codzienną dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych (mogą to być np. zabawy węchowe).

Jakie akcesoria są potrzebne dobermanowi?

W wychowaniu dobermana bardzo ważne jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Musi pozostawać w bliskim kontakcie z najbliższymi (czy to ludźmi, czy zwierzętami). Aby pies czuł się kochany i szanowany, trzeba mu to okazać. Oprócz wspólnego spędzania czasu należy zapewnić mu cichy, spokojny kąt do odpoczynku. Najlepiej sprawdzi się tu legowisko dla ras dużych. Powinno być dostosowane do wielkości psa. Poza tym, dobermana powinno się zaopatrzyć w solidne szelki oraz smycz. Wprawdzie pies ten wykazuje duże przywiązanie do opiekuna, jednak co niektóre osobniki mogą okazać się nazbyt niezależne i zechcą udać się na samotną wędrówkę. Akcesoria te są dostępne w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.

Wybierz legowisko dla Twojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie dobermana

Doberman potrzebuje opiekuna, który posiada wiedzę kynologiczną, a także ma doświadczenie w szkoleniu ras obronnych i pracujących. Może być wykorzystywany w służbach mundurowych, dlatego przy odpowiednim ułożeniu potrafi być naprawdę posłuszny. Opowiemy, jak powinno wyglądać szkolenie dobermanów.

Co jest ważne podczas nauki posłuszeństwa?

Doberman jest psem czujnym i inteligentnym, może wyczuć nastrój opiekuna i szybko ocenić sytuację. Potrafi zachować samokontrolę, jednak musimy go tego wcześniej nauczyć. Najlepiej zacząć, kiedy jest jeszcze szczeniakiem. Warto wspomnieć, że doberman odznacza się dużą niezależnością, więc może próbować narzucić swoją wolę. By był posłuszny w pierwszej kolejności należy zaskarbić sobie jego szacunek, a następnie ustalić hierarchę i jasno wyznaczyć panujące zasady. W szkoleniu dobermana trzeba wykazać się przede wszystkim dużą konsekwencją, jednak bez użycia agresji.

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Dobrym sposobem motywowania psa podczas szkolenia są przysmaki treningowe. Przy systematycznych treningach z użyciem tej metody, szkolenie może osiągnąć spektakularne wyniki. Smaczki należy stosować z umiarem. W przeciwnym razie pies może nabawić się otyłości. Generalnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na przysmaki nie powinno przekraczać 10%.

Jakie sporty będą odpowiednie dla dobermana?

Doberman jest aktywnym zwierzęciem, który w zasadzie sprawdzi się w większości psich sportów. Dobrze wyszkolony poradzi sobie w:

  • agility (pokonywanie toru przeszkód z pomocą opiekuna);
  • obedience (najprościej mówiąc, to zawody z posłuszeństwa);
  • canicrossie (bieg w terenie z opiekunem);
  • flyballu (zawody z aportowania).

Oprócz tego może brać udział w zawodach dla psów obronnych, czyli mondioringu – jest to dyscyplina dość młoda zatem nie jest, aż tak popularna, jak np. agility.

Kagańce i kolczatki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Doberman – hodowla idealna

Doberman jest dość popularną rasą psów, obecnie możemy spotkać wiele hodowli tego czworonoga. W związku z tym, łatwiej natknąć się na pseudohodowców. Podpowiemy, na co zwracać uwagę, by wybrać właściwie.

Metryka i rodowód dla dobermana

Odpowiedzialni hodowcy zawsze dostarczą przyszłemu opiekunowi szczeniaka komplet stosownych dokumentów. Ich brak może świadczyć o tym, że hodowla działa nielegalnie. W Polsce głównym dokumentem potwierdzającym przynależność psa do danej rasy jest metryka i to właśnie o nią powinniśmy zapytać w pierwszej kolejności. Drugi ważny dokument to rodowód, można go wyrobić na podstawie ważnej metryki. Jest potrzebny przy zakładaniu hodowli – każdy pies reproduktor i suka hodowlana powinna posiadać rodowód. Dokument ten jest również niezbędny, jeżeli planujemy wystawiać psa w pokazach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hodowli rasy?

Poproszenie o rodowody rodziców szczeniaka to najprostsza droga ku temu, by przekonać się, że pies jest rasowy. Dlaczego to takie ważne? Otóż, otrzymując rasowego malucha mamy pewność, że będzie posiadał pożądany wygląd i cechy charakteru. Poza tym szczenięta z hodowli są zadbane, wypielęgnowane, a co najważniejsze poddane socjalizacji. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na warunki, w jakich żyją.

Samo podejście hodowcy też ma znaczenie. Temu dobremu na pewno będzie zależało na tym, by szczeniaki trafiły w dobre ręce. Udzieli cennych informacji odnośnie rasy, ale także chętnie dowie się, np. czy mamy doświadczenie w wychowaniu dobermanów oraz jaki prowadzimy tryb życia. Musimy bowiem liczyć się z tym, że rasa ta jest wymagająca pod względem ułożenia i nie nadaje się dla osób zapracowanych i mało aktywnych.

Wyprawka dla dobermana

Szczeniaki dobermana zazwyczaj otrzymują od hodowcy wyprawkę, która zawiera najniezbędniejsze rzeczy, tzn.:

  • karmę;
  • miski (na jedzenie i picie);
  • małą obrożę oraz smycz;
  • zabawkę;
  • kocyk.

Podarowanie przyszłemu opiekunowi wyprawki jest miłym gestem ze strony hodowcy i zawsze dobrze o nim świadczy. Oprócz metryki, właściciel powinien obowiązkowo otrzymać umowę kupna-sprzedaży i książeczkę zdrowia rasy.

Doberman szczeniaki

Zdrowie dobermana

Dobermany to rasa silna i sprawna fizycznie. Nie znaczy to jednak, że wolne są od problemów ze zdrowiem. Mogą mieć tendencję do dysplazji stawów łokciowych i biodrowych, dlatego tak ważne jest kupowanie psa w legalnej hodowli, gdzie można nabyć szczeniaka bez obciążeń genetycznych.

Część tych psów ma problemy z niedoczynnością tarczycy oraz zwyrodnieniem kręgów szyjnych. Niektóre dobermany mogą mieć tendencje do alergii skórnych. Może wystąpić także choroba von Willebranda, przez którą we krwi brakuje białka (odpowiada ono za właściwe krzepnięcie krwi).

U dobermanów mogą pojawiać się też problemy z sercem, dlatego mały doberman nie może zostać przetrenowany. Trzeba odpowiednio dobierać rodzaj i intensywność aktywności fizycznej tych psów. Coraz częściej u dobermanów występują problemy z kardiomiopatią rozstrzeniową. W przypadku samców mogą pojawić się też problemy z przerostem gruczołu krokowego.

A ile żyją dobermany? Dobrze traktowany, właściwie żywiony i zdrowy, wolny od obciążeń genetycznych pies ma szansę przeżyć nawet 10-13 lat.

Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Co jest ważne w żywieniu dobermana?

Doberman jest wrażliwy na wszelkie niedobory witamin. By cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją, potrzebuje zbilansowanej diety. Każdemu opiekunowi zależy na tym, by należycie zadbać o swojego pupila. Podpowiemy zatem, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu diety dobermana.

Różne sposoby żywienia

Dobermana możemy karmić na kilka sposobów, jednym z nich jest serwowanie mu gotowej karmy. Do wyboru mamy mokrą lub suchą, możemy je także ze sobą mieszać (np. rano podawać jeden rodzaj karmy, a wieczorem drugi). Mokre karmy dla psów są smakowitsze, można przebierać wśród dostępnych smaków. Kurczak to klasyka, jednak bardziej wyrafinowane podniebienia zadowoli jagnięcina, dziczyzna lub ryba. Suche karmy za to łatwiej przechowywać, zamknięte w specjalnym pojemniku, dłużej zachowają świeżość. Z powodzeniem można zabierać je ze sobą w podróż.

Śmiało możemy korzystać również z innych metod żywienia, np. diety BARF – jest wolna od konserwantów i sztucznych barwników. Decydując się na ten sposób, będziemy doskonale wiedzieć, co dokładnie znajduje się w diecie naszego psa. Jednak tu trzeba uważać, ponieważ poszczególne składniki muszą być podane we właściwych proporcjach. W tej diecie surowe mięso to podstawa, powinno stanowić 50 %, reszta to podroby, kości, warzywa i niektóre owoce. Polecamy, by wcześniej skonsultować się z psim dietetykiem lub zaczerpnąć wiedzy ze specjalistycznych książek.

Szczeniak vs dorosły pies – jak karmić ?

Szczeniaki to malutkie, kochane zwierzaki, które jednak dorastają. W tym okresie trzeba szczególnie zadbać o ich dietę, ponieważ to, co jedzą, wpływa na ich rozwój. Niedobory w diecie mogą skutkować poważnymi zaburzeniami i uszczerbkiem na zdrowiu. Ich delikatne żołądki z trudem trawią ciężkostrawne mięso, najlepiej wybierać karmy dla szczeniąt z mięsem indyczym lub jagnięciną. Ważna jest również regularność i ilość podawanych posiłków. W związku z tym, że szczeniaki mają szybszy metabolizm niż dorosłe psy, można serwować im częściej, mniejsze porcje. Dojrzały doberman może jeść już od 2 do 3 razy dziennie.

Jak żywić rasę dużą?

Doberman to duży pies, dlatego potrzebuje nieco innej karmy od psa rasy miniaturowej. Nie chodzi tu wcale o ilość posiłków, lecz o ich skład. Psy ras dużych dorastają bowiem nieco wolniej. Przez swoje wymiary potrzebują składników odżywczych w innych proporcjach. Dobra karma dla rasy olbrzymiej powinna przede wszystkim charakteryzować się odpowiednią podażą wysokoprzyswajalnego białka. Dobrze byłoby, gdyby dodatkowo w jej składzie znalazły się składniki wzmacniające kości i stawy, takie jak glukozamina i chondroityna.

Doberman – cena i koszty utrzymania

Szczeniaki dobermana możemy kupić za ok. od 3000 do 5000 złotych. Jednak w przypadku renomowanych hodowli cena ta może być znacznie wyższa. Oprócz tego, musimy liczyć się również z dodatkowymi kosztami. Jakimi? Chętnie krótko je dla was podsumujemy.

Doberman – koszty w ujęciu miesięcznym

W ciągu miesiąca doberman na pewno będzie potrzebował dobrej jakościowo karmy, a także smaczków i worków na nieczystości. Wszystko to jest przydatne na co dzień, zatem musimy liczyć się z tym, że produkty te szybko zostaną zużyte. Za całość możemy zapłacić mniej więcej od 300 do 400 zł.

Doberman – koszty w ujęciu dwuletnim

Doberman jest rasą, która nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, jednak dla utrzymania psa w czystości przyda się gumowa rękawica z wypustkami i szampon. Dodatkowymi artykułami, które przydadzą się dobermanowi to przede wszystkim dwie miski, smycz i obroża na spacery, legowisko oraz zabawki. Wszystko to wyniesie nas ok. od 600 do 700 zł.

Pies doberman – Czy to pies dla Ciebie?

Doberman to rasa stosunkowo młoda, bo została stworzona na przełomie XIX i XX wieku. Powstała z potrzeby stworzenia psa agresywnego, obronnego i czujnego. Przez kolejne lata hodowli cechy te jednak zostały złagodzone.

To stosunkowo zdrowy pies, ale może mieć problemy ze stawami, sercem, skórą i oczami. W Europie dozwolony jest tylko wariant psa czarnego z podpaleniem lub czekoladowego z podpaleniem. W Stanach Zjednoczonych hodowane bywają też psy białe, niebieskie i izabelowate, ale ciągle budzi to kontrowersje ze względu na większe problemy zdrowotne.

Dobermany są psami silnymi i niezależnymi. Prowadzone w odpowiedni sposób będą zrównoważone i oddane swojej rodzinie. Mogą być doskonałymi obrońcami i oddanymi przyjaciółmi.

Przeczytaj także: Zaobserwowałeś łupież u psa? Dowiedz się, co oznacza!

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Doberman – wszystko, co warto wiedzieć o rasie
  • Avatar

    Dobermany to cudowne psy, nasz jest z nami od 10 lat. Teraz pojawiły się problemy z oczami , ale całe dotychczasowe życie spędził w zdrowiu i jest to bardzo ważny członek rodziny. Mamy tez 2 inne pieski mniejszych ras i świetnie się dogadują.

  • Avatar

    Uważam że artykuł zbyt lakonicznie opisuje problemy zdrowotne dobermanów… Byłam właścicielką 3 dobermanów i tylko pierwszy dożył z nami starości… Wszystkie były kupowane z hodowli niestety przy obecnych imbredach (rozmnażaniu wsobnym preferowanym przez hodowców i bez ograniczeń przez związek kynologiczny (!!!) – u większość psów w wieku ok. 4-5 roku pojawiają się poważne problemy z sercem… Moje 2 dobermanki umarły w wieku kilku lat, na serce… niestety znam więcej takich przypadków… Także przed zakupem dobermana radziłabym sprawdzić rodowód obojga rodziców, długość życia przodków…(są strony w internecie niestety nie ma już tej z obliczonym imbredem… )i najlepiej imbred… To jedyna szansa na kupno zdrowego dobermana który będzie z nami długie lata…To cudowne, oddane psy które uczą się wpajanych im zasad, zawsze są na posterunku, jednocześnie to wrażliwcy o szorstkim wizerunku, ale wielkim sercu… Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie z nami dobek, który zdąży przeżyć całe psie życie 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.