Zaobserwowałeś łupież u psa? Dowiedz się, co oznacza!

Łupież to problem bardzo dobrze znany – być może to my z nim walczyliśmy albo znamy kogoś, kto miał z nim do czynienia na jakimś etapie swojego życia. Łupież to coś więcej niż defekt kosmetyczny. Nie jest to zjawisko naturalne, nie zdarza się samo z siebie i dlatego powinno być powodem do niepokoju lub przynajmniej do zastanowienia się nad wprowadzeniem zmian do swojej pielęgnacyjnej rutyny czy swojego stylu życia. A jak to jest z łupieżem u zwierząt? Czy łupież u psa jest czymś normalnym? Z jakiego powodu się pojawia? Co można z tym zrobić? Przeczytaj!

Zaobserwowałeś łupież u psa? Dowiedz się, co oznacza!

Czy pies może mieć łupież?

Warto zacząć od podstaw – czy pies może mieć łupież? Niestety, może. Zauważysz go bardzo szybko, bo nie sposób go przeoczyć – białe, drobne płatki będą na skórze psa, jego sierści, posłaniu i wszędzie tam, gdzie lubi on przebywać. Może występować pojedynczo, pojawiać się w małych ilościach lub może być go naprawdę sporo – na skórze będą się wtedy tworzyć jego skupiska.

Łupież to martwy, zrogowaciały naskórek i jako taki nie jest zjawiskiem fizjologicznym, co oznacza, że nie jest czymś całkowicie normalnym. Jeśli się pojawia, oznacza to, że skóra psa ma problem z nadmiernym złuszczaniem się. Sam w sobie łupież nie jest groźny ani zaraźliwy. Nie należy go jednak lekceważyć.

Nie pojawia się on bowiem sam z siebie i bez przyczyny. Świadczy o jakichś nieprawidłowościach, które dzieją się w organizmie psa. Właśnie dlatego łupież u psa powinien być dla Ciebie sygnałem, by zacząć działać dla dobra jego zdrowia.

Łupież u psa - co robić?

Rodzaje łupieżu u psa

Łupież nie jest identyczny u każdego psa – nie u wszystkich wygląda on tak samo. Występuje jego różne rodzaje, od których zależy jego uciążliwość. Zaobserwowałeś łupież u psa? Dowiedz się, co oznacza!.

W tym pierwszym przypadku możesz spotkać się z łupieżem suchym lub tłustym. Jeśli pies ma łupież suchy, zwany też zwyczajnym, płatki martwego, zrogowaciałego naskórka są białe, suche i sypkie w dotyku. Najczęściej psa męczy wtedy też świąd, który może mieć bardzo różne natężenie – od niewielkiego do bardzo uciążliwego.

Łupież tłusty z kolei ma dużo większe, tłuste płatki. Nierzadko mają one żółtawą barwę, a poszczególne płatki łączą się i sklejają ze sobą w nieprzyjemne strupy, które przylegają do skóry. 

Jeśli chodzi o lokalizację, możesz spotkać się z łupieżem miejscowym – wtedy pojawia się on w jednym, określonym miejscu – lub z łupieżem uogólnionym, który pojawia się na całym ciele psa, bez konkretnego miejsca.

Czy pies może mieć łupież? Co to oznacza?

Łupież u psa – przyczyny

Łupież u psa nigdy nie pojawia się bez powodu. Zawsze za takim stanem rzeczy stoją jakieś przyczyny, których nie należy lekceważyć. W ten sposób organizm psa daje Ci do zrozumienia, że nie dzieje się z nim dobrze i coś mu dolega. Szybka reakcja może bardzo pomóc w powrocie do dobrej kondycji skóry i sierści zwierzaka. W takim razie, dlaczego pies ma łupież?

Może to być spowodowane wieloma kwestiami. Łupież może być wywoływany przez ogólne osłabienie organizmu, który zmaga się z innymi, często ukrytymi chorobami. Może być też objawem chorób autoimmunologicznych lub endokrynologicznych.

Za pojawienie się łupieżu mogą odpowiadać także pasożyty zewnętrzne lub wewnętrzne. Łupież jest też objawem alergicznym. Zdarza się też, że wywoływany jest przez nadmierny stres, którego doświadcza zwierzak albo powodowany jest przez grzybice lub niewłaściwą pielęgnację skóry i sierści.

Może też świadczyć o innych problemach zdrowotnych czworonoga  – jeśli łupież jest tłusty, może to być oznaką niedoborów miedzi w organizmie, zapalenia skóry – alergicznego lub bakteryjnego – lub świadczyć o zapaleniu gruczołów łojowych.

Stosunkowo często zdarza się również, że łupież jest powodowany przez niewłaściwą, źle zbilansowaną dietę psa.

Pies ma łupież. Domowe sposoby działają?

Przeczytaj także: Kiedy można kąpać szczeniaka i jak to robić?

Jak sobie radzić z łupieżem u psa?

Chcesz zwalczyć łupież u psa? Domowe sposoby bywają skuteczne, ale pamiętaj, że są one w stanie leczyć jedynie objaw, a nie jego przyczynę. Jeśli próbujesz zamaskować sam łupież i walczysz wyłącznie z nim, bez szerszego spojrzenia na problem – możesz bardzo poważnie narazić zdrowie swojego czworonoga.

Łupież nie pojawia się sam z siebie i zawsze świadczy o jakichś problemach zdrowotnych. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli zdecydujesz się na zabranie psa do lekarza weterynarii, by pomógł on ustalić faktyczną przyczynę łupieżu. Wtedy będziesz mógł podjąć kroki, które mają na celu realną pomoc Twojemu czworonogowi.

Musisz przede wszystkim zwalczyć przyczynę, a objaw, którym jest łupież, możesz zostawić na później. Jeśli jednak rozpoczniesz już odpowiednie leczenie psa – w przypadku gdy łupież jest objawem chorobowym – lub popracujesz nad jego lepszym trybem życia, warto faktycznie pozbyć się łupieżu znajdującego się na skórze.

Właśnie wtedy możesz sięgnąć po odpowiednie specyfiki, które Ci w tym pomogą. Może to być szampon przeciwłupieżowy z witaminami marki VETOS FARMA Aurum. Możesz też sięgnąć po leczniczy szampon przeciwłupieżowy OVER ZOO czy szampon Sebolan marki Eurowet.

Łupież u psa - jak go kąpać i jakich szamponów do tego używać?

Pamiętaj jednak, że najpierw zawsze należy zwalczyć przyczynę łupieżu. Jeśli za jego pojawienie się odpowiedzialna jest niewłaściwa psia dieta, również możesz poprosić o pomoc lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego, który pomoże Ci ułożyć najlepszy jadłospis lub wybrać dla niego najlepszą karmę komercyjną dla psa – dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

Łupież u psa – podsumowanie

Łupież to nie tylko problem ludzi – może się pojawić również u psów. Nie jest to normalne zjawisko fizjologiczne, dlatego nie powinno być traktowane jako coś oczywistego. Łupież u psa może pojawiać się okresowo lub być problemem stałym, notorycznie powracającym. Sam łupież może być suchy lub tłusty.

Jak poradzić sobie z tym, że pies ma łupież?

Zawsze, gdy się pojawia, oznacza to, że organizm Twojego psa ma jakiś problem – może to być stres, niewłaściwa dieta, atak pasożytów zewnętrznych lub wewnętrznych. Może też świadczyć o tym, że w organizmie psa rozwija się poważna choroba, dlatego nigdy nie należy lekceważyć łupieżu. Najlepiej zabrać psa do lekarza weterynarii, by w gabinecie lekarskim otrzymać diagnozę, dowiedzieć się, dlaczego pies ma łupież i w razie potrzeby od razu rozpocząć leczenie. Może też być konieczna zmiana trybu życia psa na zdrowszy lub poprawa jego warunków środowiskowych.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.