Czy pies może się nudzić? Oczywiście, że tak. Nuda u psa wynika jednak z niezaspokojenia pewnych potrzeb, głębszych niż potrzeba snu, jedzenia czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyjaśnimy, kiedy pies może się nudzić i zaproponujemy Ci kilka ciekawych pomysłów na zabawy dla psa samego w domu, podczas gdy Ty spędzasz czas w pracy.
- 1. Zrównoważony rozwój psa – zadbaj o jego aktywność
- 2. Co robi pies, jak się nudzi? Gryzie!
- 3. Przez żołądek do serca
- 4. Węchowe zabawy dla psa
- 5. Edukacyjne zabawki dla psa, gdy zostaje sam w domu
- 6. A co, gdy pies w samotności nie potrzebuje zabawy?
- 7. Zabawy dla psa w domu nie zastąpią towarzystwa
Zrównoważony rozwój psa – zadbaj o jego aktywność
Zacznijmy od tego, że poza jedzeniem, snem i załatwianiem potrzeb fizjologicznych pies potrzebuje do zrównoważonego rozwoju odpowiednich bodźców fizycznych i psychicznych, np. socjalizacji, kontaktu z człowiekiem czy poznawania nowego otoczenia. Jeśli jego potrzeby nie będą zaspokojone, jego nastrój będzie się obniżał, co może się obawiać na różne sposoby, a które ty możesz odebrać jako nudę.
Na jakie sygnały należy zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności zwierzę zacznie szukać towarzystwa, a Ty będziesz pierwszym celem. Pies będzie więc chodził za Tobą krok w krok, zaczepiał, a nawet wymuszał uwagę, gdy tylko będziesz w domu. Jeśli nie otrzyma tego, czego potrzebuje, jego zachowanie może ukierunkować się w różny sposób.
Niektóre psy stają się apatyczne, więcej śpią, a nawet tracą apetyt, co w konsekwencji może prowadzić nawet do wywołania stanów chorobowych. Inne zaczynają szukać rozrywki na własną rękę, szczególnie gdy zostają same w domu. Stąd często biorą się pogryzione kapcie, gazety i inne przedmioty codziennego użytku. Zwierzę może zacząć nadmiernie reagować na bodźce płynące z otoczenia, np. uporczywie szczeka lub wyje, gdy słyszy kroki na klatce schodowej.
Niestety w skrajnych przypadkach niezaspokojenie psich potrzeb może prowadzić nawet do depresji i zachowań kompulsywnych, np. uporczywego wygryzania sierści. Niepokojące powinno być również dla Ciebie, jeśli zwierzę nie wymienia sierści okresowo, ale intensywnie gubi ją poza okresem linienia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o realizację potrzeb czworonoga, nie tylko tych podstawowych.
Jedną z form aktywności stymulującą zarówno fizycznie, jak i umysłowo są wspólne zabawy psów. Dlatego w domach, w których są dwa czworonogi, rzadziej występuje zjawisko nudy. Zwierzęta zachęcają się bowiem nawzajem do zabawy. Co w sytuacji, gdy pupil podczas Twojej nieobecności pozostaje sam w domu? Na szczęście mamy pomysły na zabawy dla psa samego w domu!
Co robi pies, jak się nudzi? Gryzie!
Historie o pogryzionych kapciach czy meblach podczas nieobecności opiekuna nie są Ci obce? Jedno należy zawsze pamiętać – pies nie robi tego złośliwie, ponieważ nie odczuwa tak złożonych emocji. Zwierzęta zaczynają gryźć przedmioty, ponieważ pozwala im to rozładować stres. A ten może powstawać zarówno z powodu zbyt dużej ilości bodźców, jak i ich niedoboru. Jeśli Twój pupil ma tendencję do gryzienia kapci czy innych domowych przedmiotów, gdy jesteś w pracy, zaproponuj mu gryzak dla psa z naturalnego materiału.
Wybór obecnie jest ogromny – żwacze, wędzone uszy, czy poroże – dla każdego coś smacznego. Weźmy pod lupę żwacze wołowe – świetnie zaspokajają potrzebę żucia i gryzienia, masują dziąsła i wpływają na higienę jamy ustnej, a dodatkowo idealnie nadają się na zabawkę dla psa, gdy zostaje sam w domu.
Przez żołądek do serca
Nie bez przyczyny współczesne szkolenie oparte jest na metodach pozytywnego wzmacniania. Pies nagradzany za pożądane zachowanie dużo chętniej i szybciej się uczy, niż ten, którego karcisz za błędy. Potraktuj pozostawianie czworonogowi smakołyków na czas twojej nieobecności jako naukę, a następnie wzmacnianie poczucia, że samotność to nie jest zła sytuacja.
Na dłuższą nieobecność świetnie sprawdzą się smakołyki ukryte w tzw. kuli smakuli, czyli pustej w środku piłce z otworem, przez który smaczki będą wypadać, gdy zwierzę ją odpowiednio potoczy. Aby zabawa trwała dłużej, wybierz kulę z labiryntem w środku. W tym sposób pupil będzie się musiał mocniej postarać, aby coś pysznego wypadło na zewnątrz.
Równie dobrze sprawdzi się kong, który wypełnisz mokrą karmą lub specjalnym pasztetem dla psów. Jeśli schłodzisz zabawkę przez około godzinę w zamrażarce, zawartość konga stwardnieje, a twój pies będzie dłużej pracował nad tym, aby wylizać całą zawartość. Ważne jest, aby wybrać kong dostosowany wielkością do psiego pyska. Na szczęście znajdziesz je dla każdego czworonoga, zarówno malutkiego yorka, jak i potężnego nowofundlanda.
Węchowe zabawy dla psa
Ogromną rolę w życiu zwierząt odgrywa węch. U psów ten zmysł jest bardzo mocno rozwinięty, nie bez powodu niektóre czworonogi robią karierę w policji, np. jako specjaliści do tropienia narkotyków. Ja mam czasami wrażenie, że mój pies czuje przez puszkę, jakie pyszności za chwilę dostanie do jedzenia. Czemu zatem nie wykorzystać węchu do zabawy dla psa w domu?
Coraz większą popularność zdobywają maty węchowe. W podstawę z tworzywa wplecione są w nią kawałki materiału, które tworzą pewnego rodzaju miękki labirynt dla smakołyków, które w nich umieszczasz. Zadanie psa jest wywąchanie smaczków. Taką matę węchową możesz oczywiście wykonać samodzielnie. Nie przejmuj się jednak, jeśli uznasz, że prace manualne nie są dla ciebie. Spokojnie kupisz gotową matę, a która ma szansę stać się ulubioną zabawką twojego czworonoga.
Edukacyjne zabawki dla psa, gdy zostaje sam w domu
Bardzo ważnym aspektem zrównoważonego rozwoju psa jest stymulacja umysłowa. I nie chodzi jedynie o uczenie go nowych komend i sztuczek. To nie zapewni mu rozrywki, gdy zostaje sam w domu. Na szczęście powstaje coraz więcej zabawek dla psa do samodzielnej zabawy. Zwróć uwagę na zabawki edukacyjne, które wymagają od zwierzęcia nie tylko wywąchania smakołyka. Tak działają np. akcesoria firmy Trixie z serii Poker Box, posiadające kilka pojemników do schowania smakołyków, a każdy z nich ma innych system otwierania. Zadaniem psa jest odkrycie, w jaki sposób można otworzyć dane pudełko.
Zabawki edukacyjne wymagają od czworonoga skupienia i wysiłku umysłowego, dzięki czemu zdrowo go zmęczą i pozwolą spokojniej przetrwać czas, gdy ty jesteś w pracy.
Przeczytaj także: Zabawy ze szczeniakiem – 5 pomysłów na wspólne spędzenie czasu
A co, gdy pies w samotności nie potrzebuje zabawy?
Co robi pies, jak się nudzi? Są takie czworonogi, które podczas nieobecności opiekuna nie szukają rozrywki. Wolą się wyciszyć, odpocząć, w skupieniu oczekiwać na twój powrót. Jednocześnie nie wszystkie czują się komfortowo na otwartej domowej przestrzeni. Z pomocą może przyjść nauczenie psa korzystanie z kojca lub klatki kennelowej.
Składany, tekstylny kojec może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie zawsze pracujesz poza domem i kojec nie jest Ci potrzebny codziennie. Okna wykonane są z siatki, zaś za pomocą rzepów można zdemontować dach. Tekstylny kojec daje Ci zatem dużo możliwości. Możesz wybrać również klatkę kennelową. Świetnie sprawdza się również, gdy często podróżujesz razem z czworonogiem, bowiem możesz wykorzystać ją również jako transporter do bagażnika. W razie potrzeby klatkę możesz złożyć na płasko.
Dla niektórych psów korzystanie z kojca czy klatki będzie intuicyjne, inne będą wymagały wsparcia i zachęty do korzystania z bezpiecznej przystani.
Zabawy dla psa w domu nie zastąpią towarzystwa
Jako odpowiedzialny opiekun chcesz zapewnić swojemu psu wszystko, co najlepsze. Dlatego pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjne będą zabawki czy samodzielna aktywność, nic nie zastąpi Twojego towarzystwa. Gdy tylko możesz, poświęcaj pupilowi swoją uwagę – spacerujcie, ćwiczcie nowe umiejętności, bawcie się. Połączenie wspólnego spędzania czasu z zapewnieniem rozrywki podczas Twojej nieobecności to klucz do psiego szczęścia.
Czy osoba pracująca na 12h zmiany musi pożegnać się z marzeniami o własnym pupilu? Da się to jakoś pogodzić?
Bardzo interesujący artykuł. Akurat jestem fanem psów.
Witam,mam 2 psy(sunie 7 miesiecy i psa 5 lat).Problem mój polega na tym że sunia gdy tylko sie wychodzi z domu to cos w domu zawsze mam zniszczone ,mam male mieszkanie gdy ostatnio zrobilam pranie i zostawilam na suszarce w kuchni to wszystko bylo na podlodze i niestety niektore ciuchy pogryzione .Czym to moze byc wywolane? Zrozumialabym gdyby sunia byla sama w domu ale jest inny jeszcze pies,troche zaczyna to byc uciazliwe i klopotliwe ,czasem mam wrazenie zeby nieoddac psa bo juz niedaje rady!! Z psem niemam zadnych problemow .Prosze o pomoc co mam robic??!!
Obecność innego psa w domu wcale nie musi wykluczać lęku separacyjnego. Jak zachowuje się suczka przed tym, kiedy wychodzi Pani z domu? Niszczenie rzeczy może być przyczyną strachu, ale nie musi. Może być też tak, że sunia ma za mało aktywności w ciągu dnia. Przed wyjściem warto zabrać ją na spacer, by mogła się wyszaleć lub zafundować jej solidną dawkę zabawy. Proszę dać znać, czy nasze rady się sprawdziły. Jeśli to nie pomoże warto udać się z suczką do psiego behawiorysty, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, jak zachowują się pupile podczas Pani nieobecności.
Wzielem 7 miesięczna suczke amerykan buli, mam ją 5 tyg. I podczas mojej nieobecności 3 razy już zesikala mi się na łóżko i 2 x zrobiła kupę, co mam zrobić.? Wychowywana była większości w klatce u mnie ma luz chce siedzi w klatce lub leży że mną na łóżku, co może być powodem jej zachowania,
Czy wcześniej również pojawiały się podobne problemy? Być może suczka nie była nauczona załatwiania się poza domem. W pierwszym etapie nauki warto, by wyprowadzała ją Pani naprawdę często, by miała okazję oswoić się z nową sytuacją i mieć wystarczająco czasu na spokojne utrwalenie dobrych nawyków. Za poprawne zachowanie może ją Pani nagrodzić smakołykiem.
Więcej informacji odnośnie nauki czystości, może Pani znaleźć w naszym artykule:
https://zooart.com.pl/blog/jak-nauczyc-psa-czystosci-3-kroki-do-sukcesu
Na takie zachowanie może mieć również wpływ stres wywołany Pani nieobecnością. Dlatego warto stopniowo, małymi krokami przyzwyczajać zwierzaka do zostawania samemu w domu – na początku może być to jedynie krótka rozłąka (wystarczy zniknąć na kilka minut z pola widzenia). Warto systematycznie wydłużać ten czas i zaopatrzyć się w zabawki (gryzaki) redukujące stres.