Zabawy ze szczeniakiem – 5 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

Pojawienie się szczeniaka w domu to źródło wielkiej radości. Wymaga on jednak odpowiedniej opieki – żywienia we właściwy sposób, nauki czystości i innych pożądanych zachowań, a także odpowiedniej dawki aktywności i zabawy. Jak się bawić ze szczeniakiem? Jakie zabawki dla szczeniaka będą odpowiednie? Przekonaj się!

Zabawy ze szczeniakiem – jak bawić się ze swoim pupilem?

Mały piesek jest jeszcze bardzo delikatny i trzeba bardzo na niego uważać, żeby nie zrobić mu krzywdy w zabawie ani nie przeforsować, co też może się na nim bardzo negatywnie odbić. Dlatego zabawy ze szczeniakiem to coś, co warto bardzo starannie przemyśleć, by później nie żałować i nie sprawić, nawet przypadkowo, bólu swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Także zabawki dla szczeniaków muszą być odpowiednio dobrane – prawdą jest, że mały piesek potrafi bawić się praktycznie wszystkim, ale to wcale nie znaczy, że powinien to robić. Zabawki dla szczeniaka powinny być dla niego bezpieczne i wykonane z odpowiednich materiałów – trwałych, ale równocześnie bezpiecznych. Nadal jednak sama zabawka dla małego psa to jeszcze za mało. Należy przecież jeszcze odpowiednio bawić się z psem. W jaki sposób?

Zabawki dla psa

Przeciąganie

Absolutnie klasyczna zabawa z psem to przeciąganie – liny, maskotki, gumowego gryzaka – tutaj tak naprawdę masz sporą dowolność. To pozwala psu się wyszaleć, poczuć zew łowiecki i obudzić swoje instynkty. Pamiętaj jednak, że musisz być ostrożnym – w ferworze takiej zabawy szczeniak może zahaczyć zębami o Twoją rękę. Musisz go też nauczyć, że nie wszystkie rzeczy służą do zabawy w przeciąganie, a także uczyć, by zwierzak oddawał w końcu zabawki.

Zabawka dla szczeniaka, która doskonale sprawdzi się w tej zabawie, to na przykład obręcz do przeciągania firmy Dingo, ale też gumowa, piszcząca pętla z bieżnikiem tej samej marki czy kółko na sznurze marki Beco Pets.

Zabawy z piłeczką

Mały, szybko poruszający się obiekt bardzo szybko przykuje uwagę szczeniaka. W końcu w każdym psiaku drzemią instynkty łowieckie, każdy szczeniak przechodzi też w swoim rozwoju przez etap najwyższego zaciekawienia wszystkim, co go otacza.

To może być zwykła piłka dla psów – wykonana z bezpiecznych dla nich materiałów i dostosowana do szczęk psiaka. Dobrze jest jednak też wtedy, gdy piłka posiada dodatkowe funkcje. Ciekawą opcją jest piłka na przysmaki marki Barry King. Ukryjesz tam smakołyki, które będą kusić Twojego czworonoga i zachęcać go do zabawy. P

odobny efekt osiągniesz, jeśli piłka będzie się świecić – taką funkcję posiada na przykład świecąca piłka LED marki Nerf. Także piszczące piłeczki i inne zabawki w odpowiednim kształcie będą dla pieska odpowiednie – tutaj dobrym przykładem będą, na przykład piłki w kształcie uroczych zwierzątek marki Trixie.

zabawka dla szczeniaka

Zabawa w chowanego

To doskonała zabawa dla wszystkich ciekawskich i inteligentnych psiaków. Jej zasada jest bardzo prosta. Potrzeba Ci jest tylko jakaś zabawka dla szczeniaka – może to być jego ulubiona piłeczka – na przykład kauczukowa piłeczka dla szczeniąt marki Barry King, pluszowa krówka, gąska lub żyrafa marki Kerbl czy ulubiony gryzak Twojego psa.

Pokazujesz mu zabawkę, a później ją po prostu przed nim chowasz. Celem zwierzaka jest odnalezienie zabawki. Gdy to zrobi, nie zapomnij go pochwalić – pogłaszcz go, ofiaruj mu w nagrodę przysmaki dla psa. Możesz być pewien, że ta zabawa bardzo mu się spodoba!

Aport!

Nie mogło tu tego zabraknąć. Ta zabawa ze szczeniakiem jest niezwykle popularna i bardzo satysfakcjonująca dla obu stron. Piesek może się wybiegać, a Ty możesz go uczyć przynoszenia i oddawania rzeczy. Możesz ze szczeniakiem bawić się w to nawet w domu – żeby niczego nie uszkodzić, wybierz materiałową piłeczkę do aportowania marki Trixie. Bez problemów możesz przenieść też tę aktywność na zewnątrz – do ogrodu lub jakiegoś ustronnego miejsca spacerowego.

Pamiętaj jednak, by w przypadku małych szczeniaczków nie rzucać z całej siły i bardzo daleko – taki piesek szybko się pogubi, może też nie chcieć mu się wcale tak daleko biegać, bo będzie się czuł źle, gdy zbytnio się od Ciebie oddali. Dostosuj zabawę do możliwości Twojego czworonoga.

Gonitwa!

To jest zabawa, którą również możesz uskuteczniać w domu – przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, ale też możesz się tak bawić na zewnątrz. Zasada jest tutaj bardzo prosta – uciekasz przed szczeniakiem i chcesz, by Cię gonił. Jeśli uda mu się Ciebie złapać – zdecydowanie zasłużył na odpowiednią nagrodę.

Piesek może chcieć za Tobą po prostu biegać – szczeniaki uczą się naśladować zachowanie innych, więc gdy zobaczy, że Ty biegniesz, też będzie biegł za Tobą. Mogą Ci się tutaj też przydać odpowiednie zabawki dla szczeniąt – jeśli piesek Cię złapie, wręcz mu jakąś w charakterze zdobycznego trofeum.

jak się bawić ze szczeniakiem

Jak się bawić ze szczeniakiem? Odpowiednie zabawki dla szczeniąt

Zabawy ze szczeniakiem potrafią przynieść sporo satysfakcji i radości – zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi. Muszą być jednak odpowiednio dobrane do możliwości Twojego zwierzaka. Jak się bawić ze szczeniakiem? Dużo zależy od jego wieku i umiejętności. Przede wszystkim jednak baw się ostrożnie.

W tej zabawie przydadzą Ci się też – poza pomysłowością – odpowiednie zabawki:

  • Piłki dla szczeniąt
  • Piszczące zabawki
  • Zabawki LED
  • Gryzaki
  • Liny i inne zabawki służące do przeciągania
  • Maskotki dla psów

Wszystko to sprawi, że Twój szczeniaczek będzie naprawdę szczęśliwy oraz będzie się chętnie bawił.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Projekt wyprawka
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.