Jak nauczyć psa czystości? 3 kroki do sukcesu!

Twoja rodzina powiększyła się o czworonożnego przyjaciela? To wspaniale! Przed Tobą piękne chwile, ale i duża odpowiedzialność w wychowaniu pupila. Jednym z pierwszych zadań będzie nauczenie psa czystości, a my podpowiemy Ci, jak to osiągnąć.

Jak oduczyć psa sikania? Im szybciej, tym skuteczniej, ale…

Tzw. trening czystości należy wprowadzić już pierwszego dnia, w którym pies pojawia się w domu. Im więcej czasu poświęcisz, aby nauczyć psa sikać w jednym miejscu, a następnie na dworze, tym szybciej pojmie on obowiązujące zasady. Jest to okres, w którym masz możliwość poznać sposoby komunikacji Twojego pupila oraz rozpoznać sygnały, które Ci daje. Oczywiście naukę czystości najlepiej byłoby wprowadzać już u szczeniąt, jednak również dorosłego psa można nauczyć załatwiać się na dworze.

Krok pierwszy – jeśli w domu, to w wyznaczonym miejscu

Szczeniak jest niczym małe dziecko i potrzebuje Twojej opieki oraz bliskości. Są momenty, w których możesz mieć pewność, że będzie chciał się załatwić. Po jedzeniu, spaniu i po intensywnej zabawie niemal natychmiast poczuje potrzebę. Pamiętaj, że młody pies nie prześpi również całej nocy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wynoszenie go jak najczęściej na dwór, jednak warto wybrać w domu jedno miejsce, w którym maluch również będzie mógł się załatwić

W utrzymaniu czystości pomogą Ci specjalne podkłady higieniczne z wodoodpornym spodem, które wypełnione są chłonnymi włóknami. Wiele z nich pochłania również zapach moczu. Wynoś malucha na matę, gdy tylko zauważysz, że szuka miejsca do załatwienia się. Koniecznie pochwal go i nagrodź smakołykiem, jeśli zrobi siku na matę. Wzmacniaj dobre zachowanie, nie skupiaj się na wpadkach. Zignorowanie kałuży na środku salonu przyniesie lepszy skutek niż ukaranie psa. Jeśli natomiast zastaniesz psa w trakcie sikania, klaśnij w dłonie lub tupnij, aby przerwał i szybko przenieś go na matę.

nauka czystości

Krok drugi – wychodzimy za potrzebą na dwór

Pierwszy sukces za Tobą. Wiesz już, jak nauczyć psa sikać na matę w konkretnym miejscu. Wiemy jednak, że to tylko pierwszy etap. Teraz czas popracować nad tym jak oduczyć psa załatwiania się w domu. Podstawą są jak najczęstsze spacery, ponieważ szczeniak nie umie wstrzymywać oddawania moczu tak długo jak dorosły pies (szczególnie dotyczy to psów małych ras). Wyprowadzaj go co godzinę lub dwie, a obowiązkowo rób to po spaniu, jedzeniu lub piciu oraz zabawie. Na dworze chwal i nagradzaj pupila za każdym razem, gdy się załatwi. Na początku może się zdarzyć, że psiak nic nie zrobi podczas spaceru, a wysika się w domu na macie. Nie karć go za to, do tej pory było to przecież zachowanie pożądane.

Krok trzeci – pracuj nad wyrobieniem nawyku

Pamiętaj, że to zachowanie człowieka determinuje jak szybko pies oduczy się sikania w domu. Oczywiście wiedza teoretyczna zbliży Cię do osiągnięcia sukcesu, ale w dużej mierze od Twojej cierpliwości i konsekwencji zależy jak szybko będziecie mogli świętować. Naucz się odczytywać znaki, takie jak niepokój, piszczenie czy kręcenie się i wąchanie podłogi. Zachowaj spokój, delikatnie postaw psa na macie lub wynieś do ogrodu. Miej przy sobie smakołyki, którymi nagrodzisz czworonoga za załatwienie się w odpowiednim miejscu.

Z czasem możesz wprowadzić słowa, które będą kojarzyły się psu jako „załatwianie się na zawołanie”. Mów je w momencie, gdy pupil będzie robił siku, a następnie pochwal i daj smakołyk. Możesz mieć pewność – przyjdzie moment, w którym Twój pies nauczy się sygnalizować potrzebę wyjścia na dwór odpowiednio wcześnie. Dotyczy to nie tylko szczeniąt, ale także psów dorosłych. Twoje zaangażowanie szybko przełoży się na wspólny sukces.

Jak nauczyć psa czystości? To nie takie trudne

Teraz wiesz już jak nauczyć psa czystości i załatwiania swoich potrzeb poza domem. Trening czystości, który wspólnie odbędziecie oznacza nie tylko czysty dom. Dzięki niemu dowiesz się, jak Twój pupil reaguje w określonej sytuacji, co go cieszy i czego się boi. Nauka załatwiania się na dworze wzmocni Wasze relacje na wielu polach i sprawi, że czworonożny przyjaciel będzie miał do Ciebie bezgraniczne zaufanie

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
10 komentarzy do “Jak nauczyć psa czystości? 3 kroki do sukcesu!
 • Avatar

  Odkupiolam psa z tzw. hodowli, ma prawie 4 lata i musialam uczy ja zalatwiania sie na dworze. Podejrzewam, ze pies nie byl wyprowadzany. Wychodze na spacery 5 razy dziennie ale okazalo sie, ze piesek chetnie sika do lozka. JEST TO DLA MNIE PROBLEM bo materaca nie wrzuce do pralki, a nie mam zamiaru spac w obsikanej poscieli. Nie bardzo wiem jak poradzic sobie z problemem. Pieska mam od miesiaca.

  • Moderator ZooArt

   Przykro mi, że masz problemy z przyuczeniem psa do załatwiania się na zewnątrz, zwłaszcza jeśli pochodzi on z warunków, gdzie nie miał okazji nauczyć się odpowiednich zachowań. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w tej sytuacji:
   – Regularny harmonogram: Utrzymywanie regularnego harmonogramu wychodzenia na zewnątrz jest kluczowe. Pies szybciej nauczy się, że załatwianie potrzeb odbywa się na zewnątrz, jeśli będzie miał regularne i częste okazje do tego.
   – Nagrody za dobre zachowanie: Chwal i nagradzaj psa za załatwianie się na zewnątrz. Użyj pozytywnego wzmocnienia, aby pokazać psu, że załatwianie się na zewnątrz wiąże się z pozytywnymi doświadczeniami.
   – Ograniczenie dostępu do łóżka: Na czas nauki możesz ograniczyć dostęp psa do sypialni, szczególnie gdy nie możesz go obserwować.
   – Czyszczenie zapachów: Upewnij się, że dobrze czyścisz obszary, gdzie pies się załatwił. Psy często wracają do miejsc, które pachną ich moczem. Użyj specjalistycznego środka do usuwania zapachów zwierzęcych.
   – Stosowanie pieluch dla psów: Możesz rozważyć użycie psich pieluch na noc, szczególnie jeśli problem utrzymuje się.
   – Obserwacja i interwencja: Obserwuj zachowania swojego psa, które mogą wskazywać na to, że chce się załatwić (kręcenie się w kółko, węszenie, niepokój) i natychmiast reaguj, wyprowadzając go na zewnątrz.
   – Konsultacja z behawiorystą: Jeśli problem się utrzymuje, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który może pomóc zrozumieć przyczyny takiego zachowania i zaproponować indywidualne rozwiązania.
   – Cierpliwość i konsekwencja: Ważna jest konsekwencja i cierpliwość. Nauka nowych nawyków może zająć trochę czasu, szczególnie u starszego psa.

   Pamiętaj, że zmiana środowiska i rutyny może być stresująca dla psa, szczególnie jeśli wcześniej doświadczył złych warunków. Daj mu czas na adaptację i staraj się budować zaufanie i bezpieczne środowisko.

 • Avatar
  Bogusław pisze:

  Witam , kupiliśmy Cavaliera ( no z pseudo hodowli ) .Był nauczony sikać na matę . Był nagradzany za to u nas . Ale po tygodniu piesek zapomniał od czego jest mama sika i załatwia się gdzie popadnie . Na spacerach nic , albo bardzo sporadycznie to robi .

  • Moderator ZooArt

   Witaj!

   Zrozumiałe jest, że jesteś zaniepokojony, że Twój nowy piesek zapomniał, gdzie powinien załatwiać się i teraz robi to w domu. Zmiana środowiska i przeniesienie do nowego domu może wpłynąć na zwierzęta i ich zachowanie. Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc w nauczeniu psa załatwiania się w odpowiednich miejscach:
   1. Wspomnienia są krótkotrwałe: Często psy, szczególnie młode i te, które dopiero co trafiły do nowego domu, potrzebują czasu, aby utrwalić nowe zachowanie. Cierpliwość jest kluczem, dlatego warto kontynuować trening i nagradzać psa za załatwianie się na matę.
   2. Regularne spacery: Regularne spacery pozwalają psu wypróżniać się na zewnątrz. Wprowadź regularny harmonogram spacerów, aby Twój pies mógł załatwiać się na zewnątrz. Wychodźcie na spacery o stałych porach, np. po przebudzeniu, po posiłku i przed snem.
   3. Pochwalanie i nagradzanie: Każdorazowe załatwienie się na zewnątrz powinno być nagradzane pozytywnie. Chwal psa, daj mu przysmak lub pozytywne bodźce, aby związać załatwianie się na zewnątrz z pozytywnymi doświadczeniami.
   4. Uwaga na znaki: Obserwuj psa, aby zauważyć, kiedy jest gotowy na załatwienie się. Jeśli zaczyna obwąchiwać i chodzić w kółko, może to być znak, że szuka miejsca do załatwienia się.
   5. Unikaj karania: Unikaj karania psa za załatwianie się w domu, ponieważ może to wywołać lęk i stres, co z kolei może utrudnić trening.
   6. Utrzymuj czystość: W miarę możliwości utrzymuj miejsce, gdzie pies załatwia się w domu, w czystości, aby zmniejszyć jego skłonność do załatwiania się na tej samej powierzchni.

   Pamiętaj, że każdy pies ma swoje tempo nauki i dostosuj trening do indywidualnych potrzeb swojego Cavaliera. Bądź cierpliwy i konsekwentny, a Twój pies na pewno nauczy się załatwiać się na zewnątrz. W przypadku trudności lub długotrwałych problemów warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który może pomóc w dostosowaniu treningu do potrzeb Twojego psa.

 • Avatar
  Małgorzata pisze:

  Mam pytanie..czy 5 letnią maltankę da się nauczyć załatwiania się na dworzu? Jest po przejściach , mimo wykąpania łapki i tył ma mocno zażółcone , więc musiała siedzieć we własnych odchodach. Chciałbym ją przygarnąć ale nie wiem jak się zabrać do nauki. Mam w domu 3 letnią maltankę i obawiam się , że i ona zacznie posikiwać w domu jak zobaczy , że tak można.

 • Avatar
  Katarzyna pisze:

  Mój 3 miesięczny szczeniak bez problemu wchodził załatwiać sie na podkłady higieniczne. Od 2 dni zauważyłam, ze ……boi sie wchodzić za potrzeba na podkład
  Dzis przyłapałam go na siusianiu na podłogę. Oczywiście próbowałam go natychmiast postawić na podkładkę. Zaczął rozpaczliwie płakać.
  Dalej sie boi. Położyłam na podkład jego ulubione ciasteczka. Obserwuje je z daleka. Boi sie wejść. Co robić?

 • Avatar

  Wy
  Mam pieska ratkerka miniaturka waży 3 k. Mam problem bo to rasa mało spotykana na Śląsku. Ma już ,5 miesięcy i nadal załatwia się w domu .i nie tylko na matę ale i wszędzie .na dwór wogole niechce chodzic .a jak znim chodziłam bardzo często .to nie było szans żeby się załatwił na dworze .chodziłam znim od 20 min do godziny i
  tylko przyszłam do domu zalatwil się domu . masakra co robić .każdy weterynarz mówi inaczej kogo sluchac. Co robić.

  • Avatar

   Powinna Pani zabierać matę na spacery, powoli musi się przystosować że na dworze również można się załatwiać. Stopniowo w godzinach w których się załatwia, po posiłku chować matę i zaczekać na sygnał od pieska że chce się się załatwić. Kiedy będzie to już wyuczone należy stopniowo przestać zabierać matę na spacery i nagradzać pieska. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.