Koci ogon to bardzo użyteczne „narzędzie”. Pomaga utrzymać równowagę podczas chodzenia, biegania i wspinania, ale też służy do wyrażania emocji i porozumiewania się z przedstawicielami własnego gatunku i… z nami. Kłopot tylko w tym, że my nie zawsze prawidłowo odczytujemy język ciała naszych pupili, co może skutkować różnorakimi problemami. Czy aby na pewno wiemy na przykład, dlaczego kot macha ogonem? Interpretacja tego zachowania wcale nie jest tak prosta, jak się może wydać.
Kiedy kot macha ogonem?
Stereotypowe przekonanie, że machanie ogonem u kota to oznaka wściekłości niestety jest nadal bardzo szeroko rozpowszechnione, choć jak to ze stereotypami bywa, nie do końca odpowiada rzeczywistości. Już sam fakt, iż zachowanie to pojawia się w bardzo różnych sytuacjach sugeruje błędność powyższej interpretacji.
Koty bowiem mogą machać ogonami zarówno wtedy, gdy na pozór spokojnie przechadzają się po podwórku, jak i wtedy gdy podkradają się do zdobyczy lub leżą na naszych kolanach. Oraz w wielu innych okolicznościach, w których raczej nie mają powodów do złego humoru.
Dlaczego kot macha ogonem?
Dokładna analiza tego kociego zachowania i sytuacji, w których się pojawia pozwoliła naukowcom wyciągnąć wniosek, iż machanie ogonem u kota sugeruje wewnętrzny konflikt sprzecznych emocji. Mówiąc prościej: zwierzę pragnie dwóch rzeczy, które wzajemnie się wykluczają. Zwolennikiem takiej interpretacji jest między innymi znany brytyjski naukowiec Desmond Morris.
Oczywiście jedną z przeżywanych emocji może być gniew, ale zawsze towarzyszy jej inna, na przykład strach. Jak wówczas, gdy kocur stojąc na przeciwko rywala „chciałby” go zaatakować i przepędzić, ale jednocześnie boi się go i „rozważa”, czy nie lepiej byłoby ucieć. To wewnętrzne rozdarcie może jednak dotyczyć całkiem innych potrzeb, które z agresją nie mają nic wspólnego.
Co zrobić, gdy kot macha ogonem?
W świetle tego, co powiedzieliśmy sobie powyżej, łatwo domyśleć się, iż na pytanie o to, co zrobić, gdy kot macha ogonem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości sytuacji najlepiej po prostu ignorować to zachowanie, reagując tylko wtedy, gdy jest to naprawdę koniecznie. Trudno też udzielić ogólnej wskazówki, jak powinniśmy wówczas postąpić. Wszystko zależy od okoliczności i konkretnych przyczyn machania ogonem u kota.
Jak zrozumieć, co znaczy gdy kot macha ogonem?
Tylko jak rozpoznać, dlaczego kot macha ogonem? Trzeba nauczyć się kociej mowy ciała, pamiętając przy tym, iż składa się na nią wiele elementów, a nie tylko ruchy ogonem. O tym, jakie w danej chwili zwierzak przeżywa emocje powiedzą nam jego uczy, oczy, pysk i całe ciało oraz wydawane dźwięki.
Ten niewerbalny język wydaje się równie złożony jak nasza zwerbalizowana mowa i z pewnością nabycie umiejętności jego rozumienia nie jest łatwe i wymaga czasu. Na przykładzie jednak tak prostego wydawałoby zachowania, jak machanie ogonem u kota, wyraźnie widać, iż warto dołożyć wszelkich starań, by posiąść tę umiejętność. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów z naszym pupilem, które psują całą radość obcowania z nim.