Czy pies może jeść kurczaka? Jak przygotować mięso? Odpowiadamy!

Każdy pies ma swoje potrzeby, które muszą zostać zaspokojone. Twój pies w tym aspekcie liczy przede wszystkim na Ciebie. To, co podajesz mu do jedzenia ma bowiem ogromny wpływ na jego zdrowie. Odpowiednia dieta psa to temat bardzo szeroki, ale warto się dokształcać, by dostarczać psu wszystko to, co najlepsze. Czy pies może jeść kurczaka? Wokół tego mięsa narosło naprawdę wiele mitów. Sprawdź je!

Czy pies może jeść kurczaka?

Żywienie psa – o czym należy pamiętać?

Nie jest łatwo samodzielnie ułożyć zbilansowaną, dopasowaną do konkretnych potrzeb danego psa dietę. Nie znaczy to jednak, że należy się poddawać. Jeśli chcesz przygotowywać posiłki samodzielnie, ale obawiasz się, że brakuje Ci wiedzy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. Dzięki temu uzyskasz tak potrzebną Ci wiedzę.

Pies jest stworzeniem względnie mięsożernym – jego układ pokarmowy ma możliwość trawienia innych składników, ale podstawą jego wyżywienia powinno być jednak mięso. Możesz zdecydować się na zakup karm komercyjnych dla psa – suchych lub mokrych albo właśnie przygotowywać posiłki w domu. Istnieje wiele psich sposobów żywienia – w tym znana dieta BARF – wybór należy do Ciebie.

Odpowiednia dieta daje psu szansę na zdrowe życie – sposób żywienia, obok czynników genetycznych, środowiskowych czy poziomu opieki i innych kwestii – ma bezpośredni wpływ na zdrowie zwierzęcia.

Kurczak dla psa - fakty i mity

Przeczytaj także: Sucha czy mokra karma dla psa – czyli co powinien jeść pies?

Czy pies może jeść kurczaka?

Kurczak dla psa to dla wielu dość oczywisty wybór żywieniowy. Inni natomiast uważają, że drób jest mało wartościowy, więc nie warto włączać go do jadłospisu zwierzęcia. Każdy chciałby dla swojego zwierzęcia jak najlepiej, dotyczy to też kwestii odpowiedniego żywienia. Co takiego kryje się w kurczaku?

To przede wszystkim źródło cennego i tak ważnego dla psów białka. W kurczaku jest go nawet więcej niż w wołowinie czy wieprzowinie. Mięso z kurczaka jest też lekkostrawne i nie zawiera zbyt dużo tłuszczu – najwięcej go kryje się w skórze, nie w samym mięsie.

Mięso to jest też bogate w cenne dla psa żelazo, którego niedobór może doprowadzić na przykład do groźnej niedokrwistości, a także w witaminy z grupy B. Występuje w nim też korzystniejszy niż w innych rodzajach mięs stosunek cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych względem nasyconych kwasów tłuszczowych. W takim razie czy pies może jeść kurczaka? Tak! To bardzo popularne mięso w żywieniu tych zwierząt, znajdziesz je także w wielu komercyjnych karmach przeznaczonych dla psów.

Nadal jednak dookoła tego mięsa krąży wiele mitów i wątpliwości. Warto rozwiać te najbardziej popularne – wtedy już nie będziesz musieć zastanawiać się, czy maltańczyk może jeść kurczaka, tylko będziesz wiedział jak poczęstować swojego psa, by był szczęśliwy.

Surowy kurczak dla psa - tak czy nie?

Alergia na mięso kurczaka

Istnieje przekonanie, że alergia na mięso kurczaka jest bardzo częsta, dlatego mięso to nie jest polecane psom. To niezupełnie tak. Mięso z kurczaka od dawna było i nadal jest najczęściej podawanym psom rodzajem mięsa. Z tego powodu u wielu zwierząt miała szansę wytworzyć się alergia. 

W takim razie: czy pies może jeść kurczaka? Jeśli nie ma alergii – bez problemu. Jeśli podejrzewasz u swojego czworonoga alergię na kurczaka – najpierw zweryfikuj, czy faktycznie to właśnie kurczak go uczula. Wyeliminuj kurczaka z diety psa na okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli po tym czasie objawy alergii ustąpią i nie powrócą, pozbądź się kurczaka z diety psa na stałe.

Antybiotyki i hormony

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że mięso kurczaka jest niepełnowartościowe, a przez to gorsze, bo kury szprycowane są rozmaitymi antybiotykami i hormonami. Jak to wygląda w świetle prawa? Prawo zabranie stosowania hormonów podczas chowu drobiu. A kontrole pod kątem wykrywania pozostałości hormonów są nieodłączną częścią produkcji żywności. 

Antybiotyki powinny być podawane kurom tylko wtedy, gdy tego potrzebują – jest to kontrolowane. Zdarza się jednak, że fermy nie do końca przestrzegają tego zalecenia. Zdarza się też, że wstrzykuje się w mięso różne preparaty już po uboju. Dlatego jeśli chcesz podawać psu kurczaka, sprawdzaj źródło i wybieraj miejsca sprawdzone i renomowane, w których proces produkcji mięsa przebiega nienagannie.

Czy pies może jeść gotowanego kurczaka?

W jakiej formie podawać kurczaka?

Forma podawania mięsa zwierzakowi też ma znaczenie. Czy pies może jeść gotowanego kurczaka? Tak, mięso poddane takiej obróbce termicznej jest dla niego najzupełniej bezpieczne. Jednak wyłącznie mięso – gotowane kości z kurczaka rozpadają się na ostre drzazgi i są w stanie doprowadzić do zranień, bólu i problemów zdrowotnych.

A czy pies może jeść surowego kurczaka? Właściwie tak, chociaż jeśli karmisz swojego psa wyłącznie suchą karmą i nigdy wcześniej nie miał okazji na jedzenie surowizny, bądź z tym ostrożny – mogą pojawić się różnego rodzaju sensacje żołądkowe. Pies karmiony suchą karmą nie będzie przyzwyczajony do trawienia surowego mięsa. Psy jednak są przystosowane do trawienia surowego mięsa, które jest dla nich bardzo wartościowe. Dlatego jeśli karmisz go surowym mięsem, surowy kurczak ze sprawdzonego źródła nie zaszkodzi, w innym wypadku zachowaj ostrożność.

Niekiedy możesz spotkać się z przekonaniem, że pies, który je surowe mięso staje się agresywny i krwiożerczy, ale to mit, który nie ma pokrycia z rzeczywistością.

W jakiej formie kurczak dla psa

Odpowiednio zbilansowana dieta – czym karmić psa?

Z powodzeniem możesz podawać psu mięso z kurczaka – jeśli tylko Twój pupil nie ma na nie alergii. Jednak jeśli nie chcesz lub nie możesz przygotowywać mu posiłków samodzielnie w domu, możesz postawić na dobrej jakości karmy komercyjne.

Godną polecenia karmą jest Alpha Spirit mięsne klopsiki z kurczakiem i kurkumą, a także John Dog Good Form z kurczakiem i wołowiną czy karmy z dużą zawartością kurczaka marki Applaws oraz Forza10 z kurczakiem.

Kurczak dla psa – podsumowanie

Pies jak najbardziej może jeść kurczaka – to dla niego cenne źródło białka, żelaza czy witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Jednak może się okazać, że zwierzak ma na ten rodzaj mięsa alergię – jeśli masz takie podejrzenia zweryfikuj je – jeśli okażą się prawdziwe, nie jest to mięso dla Twojego psa.

A czy pies może surowego kurczaka? Najczęściej istnieje przekonanie, że mięso dla psa powinno się poddać obróbce termicznej ze względów bezpieczeństwa. Jednak jak najbardziej surowy kurczak może się znaleźć w jego jadłospisie – psy doskonale radzą sobie z trawieniem surowego mięsa. Pamiętaj tu o jednej kwestii – jeśli pies nie miał wcześniej do czynienia z surowym mięsem, mogą wystąpić sensacje żołądkowe, bo jego organizm nie będzie przyzwyczajony do trawienia takiego rodzaju pożywienia.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.