Ryby do oczka wodnego – zainspiruj się!

Dobrze zaprojektowane i zadbane oczko wodne samo w sobie potrafi być doskonałą ozdobą każdego ogrodu, nawet jeśli nie mieszkają w nim żadne żywe stworzenia. Jednak uzupełnienie go o ryby do oczka wodnego może być fantastycznym pomysłem! Sama ich obecność jest w stanie mocno podnieść walory estetyczne naszego wodnego zbiornika. Zwłaszcza że często w takich przypadkach wybiera się właśnie ryby ozdobne. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc cieszyć się pięknym oczkiem wodnym, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do życia. Będziemy mieli wtedy pewność, że oczko jest dla nich przyjaznym środowiskiem. Jakie rybki do oczka wodnego będą odpowiednie? Czym kierować się przy wyborze? Przeczytaj!

Ryby do oczka wodnego - zainspiruj się!

Kupowanie ryb do oczka wodnego

Jeśli chcesz, by w Twoim oczku zamieszkały ryby, musisz wybrać odpowiednie gatunki, które będą czuły się w nim dobrze. Do oczek wodnych kupuj zawsze ryby zdrowe. Zanim zdecydujesz się na konkretne sztuki, obejrzyj je dokładnie. Zdrowe ryby nie mają problemów ze skórą, łuskami czy skrzelami, nie są poranione i oddychają miarowo. Wykazują one również typową dla swojego gatunku aktywność.

Zawsze stosuj też zasadę ograniczonego zaufania – zanim wpuścisz nowe rybki do oczka wodnego, muszą one przejść kwarantannę. Mogą ją odbyć w akwarium czy w innym niż docelowy, odpowiednio dużym, zbiorniku. Kwarantanna jest bardzo ważna. Jeśli o nią zadbasz, będziesz mieć pewność, że do Twojego oczka wodnego nie dostaną się groźne bakterie czy pasożyty, które mogłyby zacząć siać spustoszenie zarówno wśród nowych, jak i starych mieszkańców oczka wodnego. Dzięki temu masz pewność, że Twoje ryby w oczku wodnym są bezpieczne.

Nie wpuszczaj też ryb od razu do nowo stworzonego oczka wodnego. Środowisko wodne tego rodzaju potrzebuje czasu, by zaszły w nim wszelkie niezbędne procesy biologiczne, które stworzą przyjazne rybom środowisko wodne. Ogólnie przyjmuje się, że proces swoistego dojrzewania oczka wodnego i doprowadzenie w jego obrębie do równowagi biologicznej zajmuje okres od 3 do 4 tygodni.

Ryby najlepiej kupować wiosną – wtedy najłatwiej rozpoznać ich płeć. Warto wybierać też przede wszystkim osobniki młode. Takie rybki mają większe umiejętności przystosowania się do nowych warunków i proces aklimatyzacji przebiegnie sprawniej.

Jakie rybki do oczka wodnego wybrać? Sprawdź!

Ile ryb może mieszkać w oczku wodnym?

Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od wielkości oczka wodnego. Wielu hodowców przyjmuje zasadę, że na jedną małą rybę powinno przypadać około stu litrów wody. Za to w przypadku, gdy chcesz hodować duże ryby, na każdą z nich powinno przypadać około tysiąca litrów wody.

Stosowany jest też przelicznik z uwzględnieniem metrów kwadratowych oczka i centymetrów konkretnej rybki. Zgodnie z nim na jeden metr kwadratowy zbiornika powinno przypadać 25 centymetrów ryby.

Nieco inaczej jest w przypadku karpi koi, które mogą urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów, a przy tym są bardzo wymagające. Potrzebują one dużo przestrzeni i głębokiego oczka wodnego – mniej więcej na głębokość dwóch metrów. W przypadku karpi koi, im większa przestrzeń, tym lepiej.

Nie lekceważ tych zasad i nie przerybiaj swojego oczka wodnego. Przerybienie może bardzo szybko doprowadzić do sytuacji, w której woda w oczku wodnym znacząco się pogorszy, a samo środowisko wodne nie będzie już odpowiednie dla jego mieszkańców.

Jakie rybki do oczka wodnego będą najlepsze?

Przeczytaj także: Jakie rybki z krewetkami dogadają się najlepiej?

Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Nie można do oczka wodnego wpuścić dowolnych ryb z przekonaniem, że woda to woda, więc każda ryba sobie w nim poradzi. Ten wybór trzeba starannie przemyśleć. W swoim zbiorze warto uwzględnić na przykład ryby do oczka wodnego zjadające glony. Te bowiem mogą się pojawiać częściej, niż myślisz. Dobrej jakości filtry do oczka wodnego czy pompy powinny wspomagać oczyszczanie wody i nie dopuścić do wyrośnięcia glonów, ale dobrze zadbać o jego naturalnych pomocników w postaci mieszkających tam ryb.

Wielu ludziom zależy jednak przede wszystkim na rybach ozdobnych – te również trzeba wybierać ostrożnie. Ważne jest bowiem stworzenie im odpowiednich warunków do życia. Jakie ryby do oczka wodnego będą więc odpowiednie?

Karpie koi

Karpie koi to marzenie wielu miłośników ryb. Występują w ponad stu dwudziestu odmianach kolorystycznych, są piękne i przyciągają wzrok już z daleka, bo ich barwy potrafią być bardzo soczyste. Poza tym rybki te znane są jako stworzenia, które są przyjacielskie i nie boją się podpływać do ludzi. Co więcej, mówi się, że potrafią one nawet nawiązać z człowiekiem pewną więź.

Są jednak bardzo wymagające w hodowli i początkujący hodowca może sobie nie poradzić z tym wyzwaniem. Potrzebują naprawdę dużo miejsca do poruszania się i głębokiego dna. To tam będą mogły się skryć, gdy temperatura spadnie poniżej kilku stopni Celsjusza. Są wszystkożerne, a ich sposób karmienia w dużej mierze uzależniony jest właśnie od panującej na zewnątrz temperatury.

Karpie koi - czy to dobre rybki do oczka wodnego?

Jesiotry

Jesiotry to często wybierane ryby denne do oczka wodnego. Najpopularniejszym z nich jest sterlet – jedyny słodkowodny przedstawiciel rodziny jesiotrowatych. Nazywany bywa też czeczugą. Zdarza się też, że hodowane są jesiotry rosyjskie czy syberyjskie, ale jest to zdecydowanie rzadsza sytuacja.

To dość spore ryby, potrafią osiągnąć nawet wagę do dwudziestu kilogramów i długość do stu pięćdziesięciu centymetrów. Należy je karmić pokarmem tonącym, opadającym na dno. Nie będą zainteresowane tym, co pływa na powierzchni.

Różanki

To ryby czyszczące oczko wodne, ich dieta bowiem w dużej mierze składa się właśnie z fitoplanktonu, który tworzy sinice i inne niezbyt pożądane w oczku wodnym elementy. Dlatego są często wybierane do oczka wodnego.

To najmniejsza ryba z rodziny karpiowatych, osiąga bowiem około dziesięciu centymetrów długości. Potrzebuje towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku, bo w naturze ma zwyczaj pływać w dużych grupach, by bronić się przed drapieżnikami.

Ryby w oczku wodnym - jakie wybrać i jak o nie zadbać?

Ryby do oczka wodnego – podsumowanie

Zanim wybierzesz ryby do oczka wodnego, przygotuj samo oczko. Cały proces może trwać kilka tygodni. Możesz spróbować go przyspieszyć za pomocą różnych preparatów przeznaczonych do oczek wodnych, ale i tak musi upłynąć pewien czas, zanim bezpiecznie będzie można wpuścić tam ryby.

Najczęściej do oczek wodnych wybierane są ryby ozdobne – takie jak karpie koi, jesiotry czy nawet karasie. Jednak warto zadbać też o obecność ryb, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej czystości wody – na przykład różanek.

Zanim wpuścisz jakiekolwiek ryby do swojego oczka wodnego, pamiętaj, że muszą one przejść kwarantannę. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Jeśli to zaniedbamy, może okazać się, że w Twoim oczku wodnym pojawi się niebezpieczny patogen.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Ryby do oczka wodnego – zainspiruj się!
    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Różanki do oczka wodnego można kupić różanki w sklepach ogrodniczych, internetowych sklepach ogrodniczych, u hodowców roślin wodnych lub w ogrodach botanicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.