Co jedzą żółwie wodno-lądowe i dlaczego właśnie to?

Odpowiednie żywienie żółwia wodno-lądowego ma istotne znaczenie dla jego kondycji zdrowotnej. Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników i witamin sprawia, że pancerz i kości żółwia są mocne i wytrzymałe. Należy przy tym pamiętać, że to, co jedzą żółwie wodno-lądowe, znacznie różni się od diety żółwi lądowych. Co zatem należy im podawać, a czego nie?

Dieta żółwia wodno-lądowego powinna być zbilansowana i opierać się na zróżnicowanym posiłku. W przeciwieństwie do żółwi lądowych, które w większości są jedynie roślinożerne (choć istnieje kilka wszystkożernych wyjątków), wodno-lądowe gatunki żywią się zarówno roślinami, jak i mięsem. To ostatnie jednak powinno mieć konkretne pochodzenie, ponieważ niektóre rodzaje mięsa mogą zaszkodzić żółwiowi i spowodować poważne problemy zdrowotne.

Należy pamiętać, że w swoim naturalnym środowisku, żółwie wodno-lądowe są gadami drapieżnymi i dlatego w ich codziennej diecie nie może zabraknąć produktów pochodzenia zwierzęcego.

zolw wodny

Żywienie żółwia wodno-lądowego – na co zwrócić uwagę?

Co je żółw wodno-lądowy? Jego pożywienie powinno się w dużej mierze opierać o składniki bogate w wapń. Wapń jest głównym budulcem kości, ale także i pancerza żółwia. Umacnia jego strukturę i gwarantuje mocną budowę tej niezwykle istotnej części ciała każdego żółwia. Aby zagwarantować żółwiowi odpowiednią ilość wapnia, dobrze jest podawać mu skorupiaki, mięczaki oraz rybki wraz z pancerzem i szkieletem. To najcenniejsze źródło wapnia w diecie żółwia wodno-lądowego i nie może go zabraknąć w jego codziennych posiłkach.

co jedzą żółwie?


Uzupełnieniem dla niedoboru wapnia mogą być kostki wapienne dla żółwi, jednak pamiętaj, że nie są one tak pełnowartościowe, jak naturalne wapno zawarte w skorupkach i szkieletach zwierząt. Czym karmić żółwia wodno-lądowego? Z pewnością nie pogardzi on ślimakami (wodnymi oraz lądowymi), krewetkami, dżdżownicami, małżami, rybkami, kijankami, konikami polnymi oraz kalmarami.

Oprócz wapnia zawartego w pancerzach równie istotne jest mięso skorupiaków, mięczaków i rybek podawanych żółwiowi. Dobrze jest zadbać o to, aby jego jakość była jak najwyższa. W tym celu można samemu rozpocząć hodowlę pokarmu dla żółwia wodno-lądowego lub zaopatrywać się w pokarm ze sprawdzonych źródeł. Bardzo ważną kwestią jest również zwrócenie uwagi na mięso, które absolutnie nie nadaje się do karmienia żółwia wodno-lądowego. Mięso ssaków oraz ptaków może poważnie zaszkodzić tym gadom i prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Jest ono zbyt ciężkie dla żółwi i znacząco obciąża nerki oraz wątrobę.

Co jedzą żółwie wodno-lądowe? Nie tylko mięso!

Pokarm pochodzenia roślinnego jest istotny nie tylko w diecie żółwi lądowych. Chociaż wodno-lądowi przedstawiciele gatunku to drapieżniki, rośliny również są ważnym składnikiem ich codziennego pokarmu. Dostarczają im witamin niezbędnych do funkcjonowania każdego żywego organizmu. Jakie rośliny mogą jeść żółwie wodno-lądowe? Karmienie powinno opierać się na takich roślinach jak rzęsa wodna, paproć wodna, mniszek lekarski, babka lancetowata, moczarka oraz koniczyna.

Bardzo istotne jest, aby powyższe rośliny pochodziły z czystych łąk oddalonych od często uczęszczanych dróg samochodowych oraz innych źródeł zanieczyszczeń. Należy też uważać na takie produkty jak owoce, warzywa oraz sałata, która jest niestety bardzo często podawana żółwiom lądowym, a która nie do końca jest najzdrowszym posiłkiem dla tych gadów. Niedobory roślinne można także uzupełniać gotowymi mieszankami jak Tropical Biorept L.

jak rozpoznać żółwia?

Dobrze pamiętać, że młodsze osobniki żółwi wodno-lądowych potrzebują więcej mięsa, a także spore ilości wapnia. Można wtedy zwiększyć ilość mięsnych produktów, uzupełniając je bogatymi w witaminy składnikami roślinnymi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaki pokarm podawać Twojemu żółwiowi, najlepiej zapytaj o szczegóły w sklepie zoologicznym lub u lekarza weterynarii.

Co więc je żółw wodno-lądowy? Pokarm tych gadów powinien być zbilansowany i opierać się zarówno na składnikach mięsnych, jak i roślinnych. Bardzo istotnym elementem diety żółwia wodno-lądowego jest wapń, który jest budulcem pancerza. Uważaj także na produkty, które mogą mu zaszkodzić, a wszelkie wątpliwości zawsze konsultuj ze specjalistą.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
26 komentarzy do “Co jedzą żółwie wodno-lądowe i dlaczego właśnie to?
  • Avatar

    Moj żółw jest strasznie oporny na jedzenie. Wczesniej jadl pieknie a teraz to masakra. Myślałam, że za wczesnie sie obudził ze snu zimowego. Jest Maj a on cały czas śpi i nie chce nic jeść. Co zrobic.

    • Moderator ZooArt

      Upewnij się, że warunki środowiskowe żółwia, takie jak temperatura i wilgotność, są odpowiednie dla jego gatunku. Spróbuj podać mu różnorodne pokarmy, które wcześniej chętnie jadł. Jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z weterynarzem specjalizującym się w gadach, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Regularne monitorowanie stanu zdrowia i warunków bytowych jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia.

  • Avatar

    Żółw je coraz mniej na okres zimowy,ze względu że zapada w sen w tym okresie,będzie się przebudzał ale będzie otumaniony i nie będzie jeść ale to normalne, miałam to samo. Wysłałam że mu coś dolega bo nie chciał jeść ok.2 tyg ale one po prostu idą spać na zimę

  • Avatar

    Mam żółwia wodno – lądowego od ponad roku. Jest to samiczka dosyć spora, większa od dłoni. ( jest to odmiana amerykańska nie żółtolicy ani czerwonolicy). Na co dzień karmie ją suszonymi krewetkami, rybami, gammarusami a także mrożonkami. ( ostatnio też okazało się że żywe świerszcze jej pasują). Jednak mam problem z zielonym i nie udaje mi się dostarczać go wystarczająco dużo. Ostatnio spróbowałam dać jej liść cykorii i o dziwo chętnie go zjadła. Dlatego chciałam się spytać czy jej nie zaszkodzi? Zauważyłam że jeżeli coś jej nie odpowiada to wypluwa to i nie chce zjeść, ale wolę się upewnić i dopytać (:

  • Avatar
    Stanisława pisze:

    Mój 🐢 wodno-lądowy ma 5 lat( mam go od pierwszych dni jego życia – był wielkości 5 zl),nosi imię Gaborek.Jest radosnym i mądrym gadem.Duzo czasu mu poświęcam więc nie jest lękliwy,ufa ludziom. Jest uparty,realizuje swoje wędrówki wg własnego planu.Karmię go krewetkami,dorszem,łososiem i suszonymi JBL Turtief oodm oraz Biorept ,a także roślinkami.Jest wybredny,jak mu coś się znudzi lub nie smakuje ,to się odwraca i nie będzie tego jadł.Jest dorodnym żółwikiem,Na spacerach zwraca uwagę otoczenia- budzi sympatię.Problem pojawia się w okresie zimy.Buntuje się,nie chce jeść,raz na 2 tygodnie minimalnie,coś chwyta i przeżuwa.Jest zdrowy,. Boję się,że to odchudzanie może mu zaszkodzić.Co roku,w tym okresie i z tego powodu odwiedzam lekarza.Weterynarz zwierząt egzotycznych rozpoznaje go i twierdzi,że nic mu nie dolega.Mimo wszystko martwię się o niego.Proszę o poradę.Dziekuję.

    • Avatar

      To normalne i standardowe zachowanie u żółwi wodnych. Wyczuwają zbliżającą się zmianę pory roku na chłodniejszą i wtedy robią sobie taką głodówkę (zmniejszając też swój metabolizm). Mój żóltolicy co roku w środku jesieni się tak zachowuje i potrafi przez całe dwa miesiące nic nie zjeść 😀 po 2 miesiącach zaczyna się rozkręcać i apetyt wraca jeszcze silniejszy. Co ciekawe mam też czerwonolicego i ma on normalny apetyt nawet zimą… Pozdro

      • Avatar

        Hej mój ma 13 lat mieszka w oczku wodnym i zawsze na koniec października przestaje jeść i zasypia na dnie w mule. Budzi się pod koniec marca. To normalne że jeśli nie ma warunków do hibernacji to będzie mniej aktywny.

        • Moderator ZooArt

          Tak, to zupełnie normalne zachowanie dla żółwia wodnego. Większość gatunków żółwi wodnych ma naturalną tendencję do hibernacji, zwanej także zimowaniem. Twoje obserwacje są zgodne z typowym zachowaniem żółwi wodnych w okresie zimowym.😉

          Pod koniec października, gdy temperatura wody zaczyna spadać i ilość dostępnej pożywki się zmniejsza, żółw zaczyna przygotowywać się do hibernacji. Zmniejsza się jego aktywność metaboliczna, apetyt maleje, a w końcu zanurza się w dnie oczka wodnego lub zatapia się w mule, gdzie spędza cały okres zimowy. To jest naturalny mechanizm przystosowawczy, który pomaga żółwiom przetrwać trudne warunki zimowe, kiedy aktywność zewnętrzna i dostępność pożywienia są ograniczone.

          Jeśli warunki w oczku wodnym nie są odpowiednie do hibernacji, to istotnie żółw może być mniej aktywny. Brak możliwości zanurzenia w mule lub zapewnienia odpowiednio niskiej temperatury wody może zakłócić naturalny cykl hibernacji i wpłynąć na jego zachowanie. W takim przypadku zaleca się zapewnienie żółwiowi warunków jak najbliższych jego naturalnemu środowisku oraz konsultację ze specjalistą ds. gadów w celu zapewnienia właściwej opieki.

          Pamiętaj, że każdy żółw może nieco różnić się w swoich preferencjach i reakcjach na warunki otoczenia. Warto więc obserwować swojego żółwia i dostosowywać opiekę do jego potrzeb.🥰

      • Avatar

        Żółwie nie jedzą wołowiny. Nawet zastanawiając się chwilę nad tym, wystarczy zadać sobie pytanie, czy jakiś żółw mógłby upolować krowę? Nie, nie mógłby. Wołowina, wieprzowina i drób im szkodzą. Dorsza ani łososia, ani żadnej innej ryby też nie ugotują sobie w naturze, więc naturalne jest, że podaje im się surowe. Co do tego, czy to odpowiednie ryby do jadłospisu dla żółwia, to już inna sprawa i nie będę się wypowiadał, bo nie wiem, czy są jakieś przeciwwskazania. Najczęściej podaje się mrożoną stynkę, oczywiście po rozmrożeniu.

    • Avatar

      Witaj. Jak podajesz mu ryby? Kupujesz prawdziwe normalnie i obrabiasz technicznie? Czy surowy kawalek? Czy w zoologicznym? Proszę o pomoc

  • Avatar

    Mam żółwia widno lądowego jakieś dwa lata , gdy go „ adoptowałam „ z sklepu zologicznego był już duzy. Nic innego nie je tylko miso wołowe czasem wątróbkę drobiowa ( sporadycznie ) i roślinkę akwariowa dla tego żółwia . Prubowalam karmić rybkami żywymi specjalnym pokarmem dla tych żółwi bez skutku. Tak wiec jadą tylko roślinki i wołowinę .

      • Avatar

        Mam zolwia 15 lat zoltolicy i karmie go wszystkim praktycznie co jem oprocz miesa wieprzowego, skorka z chleba piers z kurczaka juz gotowana salata marchweka z rosolu itp i zolw zdrowy energiczny wypuszczam go po domy 2 razy w tygodniu a spacery jakies pytania odpowiem

        • Avatar

          Robisz wszystko, czego robić nie wolno. Krzywdzisz tym żółwia. Nie puszcza się żółwia po domu, raz to siedlisko bakterii i roztoczy, dwa niszczy to stawy żółwia. Nie karmi się żółwia mięsem ssaków oraz ptactwem za bardzo obciąża to układ pokarmowy żółwia. Sałata wpływa negatywnie na przyswajalność wapnia.

    • Avatar

      U mnie od malego jest karmiony tylko przewaznie krewetki mieso z piersi kurczaka ,sledzie takie normalne zwykle jakie i my jemy,watrubka wiepszowa oczywiscie surowa a tych dziwnych sztucznych granulatow nawet nigdy nie chciał tknąć .A ty pisza ,no niby jak i wszedzie ze akurat tego miesa mu nie mozna ,dziwne.Czym jeszcze karmicie swoje żółwie bo ja juz nie mam pomyslow jak mu urozmaicic jego jadlospis ,dodam jeszcze ze jje jeszcze dzdzownice i male suszone stynki a np konikow polnych lub chrabaszczy juz nie tknie.

    • Avatar
      sarenkowykox pisze:

      Stynki suszone, gammarus, biorept, dżdżownice. Polecam spróbować z mrożonkami, takie specjalne można zakupić w sklepie zoologicznym.

    • Avatar

      Jeżeli dajesz żółwiowi to samo co dzień to żółw traci apetyt i chęć do życia. Spowodować to może podawanie Gammarusa znanego pokarmu dla żółwi więc polecam dawać mu też jakieś roślinki lub rybki akwariowe.

    • Avatar

      Moze byc spowodowane zatruciem pokarnowym zolw moze niejesc przez 3 miesiace mysle ze spowodowane jest to zjedzeniem czegos co mu niestrawilo moze byc to nawet rybka akwariowa zywa pomalu twoj zolw wroci do jedzenia trzeba czasu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.