Ile żyje żółw? Życie domowego żółwia w pigułce

Żółwie to zwierzęta, które są całkiem znane jako zwierzątka domowe. Cieszą się opinią raczej niekłopotliwych – są ciche i nie zajmują zbyt wiele miejsca. To nadal jednak gady, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia – najbardziej odwzorować te naturalne. Wymaga to czasu i wiedzy – nie wszystkie żółwie potrzebują tego samego. Musisz też wiedzieć, że żółw jest zwierzęciem długowiecznym – żyje o wiele dłużej od innych zwierząt domowych. Ile żyje żółw? Jak dbać o żółwia? Przeczytaj!

Żółw jako zwierzę domowe – czego potrzebuje?

Żółw zdecydowanie nie jest zwierzakiem do głaskania i przytulania. Nadal jednak budzi fascynację i ma mnóstwo sympatyków wśród miłośników zwierząt. Żółwie to w końcu jedne z najstarszych gadów na Ziemi – od dawna fascynują ludzi, którzy podziwiają długowieczność żółwi i ich majestatyczność – zwłaszcza tych dużych gatunków.

Jako zwierzę domowe najczęściej wybierane są jednak mniejsze żółwie – wszystko z powodów czysto praktycznych. Mniejszym gatunkom łatwiej zagospodarować odpowiednią przestrzeń do życia. Czego potrzebujesz, by hodować żółwia?

Przede wszystkim terrarium lub aquaterrarium – zależnie od tego, czy chcesz hodować żółwia lądowego, czy wodno-lądowego. Pamiętaj, że żółwie lądowe lubią wędrować, dlatego nie mogą spędzać całego życia wyłącznie w terrarium. Potrzebują wybiegu, swobodnych spacerów i możliwości na zażycie ruchu poza terrarium.

W terrarium konieczne jest też odpowiednie podłoże do terrarium, które nie podrażni dróg oddechowych żółwia, bo nie będzie się kurzyć. Bardzo ważne jest też zapewnienie żółwiowi odpowiednich kryjówek – miejsc, w których będzie mógł się skryć. Pamiętaj też, że żółwie lubią jeść zawsze w tym samym miejscu, dlatego wygospodaruj miejsce, w którym będzie „jadalnia” żółwia. Żółwiowi lądowemu przyda się też pojemnik  z wodą, z którego będzie mógł pić, ale też wejść, jeśli będzie miał ochotę.

Ile żyje żółw w warunkach domowych?

Część z żółwi lądowych zapada w sen zimowy i budzi się, dopiero gdy robi się cieplej. Warto im na to pozwolić, by nie zaburzyć ich naturalnego rytmu życia. Należy pamiętać również o odpowiedniej temperaturze powietrza i wilgotności w terrarium.

W naturze żółwie nie łączą się w stada – to samotnicy. Dlatego nie ma potrzeby dokupować kolejnego żółwia dla towarzystwa. Choć jeśli chcesz trzymać ich więcej, najlepiej, gdy trzymasz samca i kilka samic. W przypadku dwóch samców może dochodzić do walk.

W przypadku żółwi wodno-lądowych poza część lądową należy zadbać też o część wodną – woda musi być odpowiednio ogrzewana, filtrowana i napowietrzona, by żółw miał szansę na zdrowe życie. Warunki, które zapewnisz żółwiowi, są czynnikami, które odpowiadają za jego życie. Warto też wiedzieć, ile żyje żółw, by wiedzieć, na co być gotowym w przyszłości.

Wiedz też, że nie wszystkie gatunki żółwi można hodować w domu. Sporo z nich znajduje się pod ścisłą ochroną. W domu najczęściej hoduje się żółwie stepowe, greckie, czerwonolice czy chińskie. Co ciekawe, w Polsce też możesz spotkać żółwia w stanie dzikim – żółwia błotnego, który znajduje się pod ścisłą ochroną i nie można go trzymać w domu.

Ile żyje żółw?

Warto wiedzieć ile lat żyją żółwie, zanim zdecydujesz się na ich hodowlę. Nie każdy jest gotowy na długoletnie zobowiązania, a w przypadku żółwia właśnie tak to wygląda. Jeśli nie sądzisz, że dasz radę wziąć na siebie tak długie zobowiązanie, nie decyduj się na tego zwierzaka. Jak długo żyją żółwie? To zależy!

Jeżeli wierzyć niezweryfikowanym datom, najdłużej żyjący żółw na Ziemi miał przeżyć aż 255 lat. Mowa o słynnym żółwiu o imieniu Adwaita, który był żółwiem olbrzymim. W domu nie hoduje się żółwi olbrzymich. Mniejsze gatunki, te, które trzymane są w domach, żyją krócej. Nie znaczy to jednak, że krótko! Ile żyje żółw domowy?

Tutaj sporo zależy od jego gatunku. Przyjmuje się, że żółw stepowy jest w stanie przeżyć ponad 40 lat. Inny, popularnie hodowany również w Polsce gatunek – żółw czerwonolicy jest w stanie przeżyć około 35 lat. Prawdziwie długowiecznym gatunkiem żółwia, którego można hodować w domu, jest żółw grecki. Jest w stanie przeżyć nawet ponad 100 lat!

Ile lat żyją żółwie domowe?

Przeczytaj także: Pan czy pani żółw? Jak rozpoznać płeć żółwia? Odpowiadamy!

Jak zapewnić żółwiowi długie życie?

Żeby żółw trzymany w domu miał szansę na naprawdę długie życie, musisz o niego zadbać. Terrarium lub aquaterrarium, musi dostarczać mu wszystkiego, co niezbędne do życia – żółw w niewoli nie poradzi sobie sam, bez pomocy człowieka. 

Zadbaj o czystość terrarium – żółwie nie mogą żyć w niehigienicznych warunkach, bo może im to bardzo zaszkodzić. Pamiętaj też, że żółw również może zachorować, a wtedy będzie potrzebował pomocy lekarza weterynarii. Najlepiej odnaleźć takiego, który specjalizuje się właśnie w tych gadach.

Olbrzymią rolę odgrywa również odpowiednia dieta żółwia. To właśnie ona dostarcza im wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, musi być więc dopasowana do potrzeb żółwia i odpowiednio zbilansowana.

Bardzo częstym problemem żółwi jest niedobór wapnia, a także witamin: A oraz D. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie, a także warunki życia w terrarium – w tym również światło UV, które wpływa na produkcję witaminy D. Poza odpowiednią karmą dla żółwi i świeżą żywnością, potrzebne mogą się okazać również suplementy diety. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, czego konkretnie potrzebuje Twój żółw, zapytaj o radę lekarza weterynarii.

Jak długo żyją żółwie?

Żółw w domu – podsumowanie

Stosunkowo często w domach pojawia się, w charakterze zwierzątka domowego, żółw. Ile żyje? To bardzo ważne pytanie, bo nie każdy jest gotowy na tak długie zobowiązanie. Żółwie bowiem trzymane w domu są w stanie przeżyć od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 lat – jak w przypadku żółwia greckiego.

Nie wszystkie żółwie możesz hodować w domu – sporo gatunków jest pod ochroną, a trzymanie ich w niewoli jest zabronione. 

Na długość życia żółwia trzymanego w domu wpływa jego dieta, ale też odpowiednie warunki, które zapewnisz mu w obrębie terrarium i aquaterrarium. Każdy żółw może też zachorować – dlatego w takich chwilach niezbędne może okazać się wsparcie lekarza weterynarii.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.