Pan czy pani żółw? Jak rozpoznać płeć żółwia? Odpowiadamy!

Żółwie to zwierzęta, które często rozpatrywane są w kategoriach zwierząt domowych idealnych dla dzieci. Niestety to błędne przekonanie. Żółwie to zwierzęta egzotyczne i bardzo delikatne – wymagają naprawdę wytężonej opieki, a także zapewnienia im właściwych warunków do życia. Zdecydowanie nie jest to zwierzątko dla dzieci – jeśli chcesz mieć żółwia w domu, musisz przede wszystkim zdobyć wiedzę na jego temat, by zbudować mu warunki do życia, których potrzebuje. Musisz też orientować się w tym, jakiej płci żółwie trzymasz, by nie doszło do niespodzianek różnego rodzaju. Jak rozpoznać płeć u żółwia? Przeczytaj!

Jak rozpoznać płeć żółwia?

Żółw jako zwierzę domowe

Jeżeli chcesz mieć w domu żółwia, przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że – wbrew pozorom – nie jest to zwierzę odpowiednie dla dziecka. Faktycznie żółwie są ciche, nie uczulają, nie niszczą mebli i nie powodują wielu problemów, którym źródłem może być pies, kot czy królik. Nadal jednak to zwierzęta egzotyczne, bardzo delikatne i o specyficznych potrzebach.

Na samym początku musisz zdecydować, jakiego żółwia chcesz mieć – żółwie lądowe i wodno-lądowe mają zupełnie inne wymagania bytowe. Niektórzy też próbują „hodować” żółwie lądowe po prostu w domu, puszczając je na podłogę i nie przejmując się odpowiednimi warunkami. To duży błąd, który bardzo mocno odbije się na żółwiu.

Wszystkim żółwiom bowiem należy urządzić terrarium – w przypadku żółwi lądowych – lub akwaterrarium – w przypadku żółwi wodno-lądowych. Musi tam panować odpowiednia temperatura i warunki, które jak najlepiej odpowiadają tym naturalnym, wtedy żółw będzie się dobrze czuł.

Ważne jest też, by żółw pochodził z legalnego, sprawdzonego źródła i nie był gatunkiem, który objęty jest Konwencją Waszyngtońską. Jeśli to zaniedbasz i okaże się, że trzymasz w domu żółwia, którego nie powinieneś w ogóle mieć, możesz zapłacić bardzo wysoką karę grzywny.

Powinna Cię zainteresować też płeć żółwia – samce z natury to zwierzęta terytorialne i mogą nie tolerować innego osobnika tej samej płci na swoim terenie. Z drugiej strony trzymanie samca i samicy razem bez wiedzy o ich faktycznej płci może doprowadzić do nieplanowanego rozrodu i spowodować wiele problemów.

Płeć żółwia - jak ją rozpoznać?

Przeczytaj także: Na co może chorować żółw? Choroby żółwi od A do Z

Jak rozpoznać płeć u żółwia?

Jak odróżnić samca żółwia od samicy? Na samym początku ich życia praktycznie nie da się tego zrobić. Dymorfizm płciowy w przypadku żółwi staje się widoczny dopiero po kilku latach – od dwóch do pięciu lat. Rozmiarem granicznym pancerza dla wielu taksonów jest dziesięć centymetrów, w przypadku żółwi piżmowych i wonnych nieco mniej, bo siedem-osiem centymetrów. Wtedy już można z powodzeniem rozróżnić samca od samicy.

Jak rozpoznać płeć żółwia? Istnieje sporo różnic między samcem a samicą, gdy dymorfizm płciowy staje się u tych zwierząt widoczny, doświadczony hodowca nie będzie miał z tym najmniejszych problemów. Także ktoś całkiem początkujący może się nauczyć tej sztuki, wystarczy tylko zwrócić uwagę na pewne aspekty. Jak sprawdzić płeć żółwia?

Wielkość

To podstawa, jeśli chcesz wiedzieć jak sprawdzić płeć u żółwia wodno-lądowego, zacznij od przyjrzenia się jego wielkości. Z biegiem czasu, gdy żółw zaczyna rosnąć i dojrzewać, w końcu samce pozostają w tyle. Są one bowiem widocznie mniejsze od samic i różnicę tę można zauważyć już na pierwszy rzut oka.

Samce osiągają wielkość około jedną trzecią lub jedną czwartą mniejszą od samic. Zdarzają się jednak samice, które są aż dwa razy większe od samców. Samice są też znacznie masywniejsze niż samce. Wszystko dlatego, że ich organizm musi być przystosowany do wytwarzania jaj w dużej liczbie, które mieszczą się pod pancerzem – musi tam być więc sporo miejsca. 

Różnice we wzroście u samic i samców zauważysz jednak dopiero po kilku latach. Właśnie po upływie pięciu-siedmiu lat. Wcześniej też możesz je zaobserwować, ale może to być związane też z pozycją danego żółwia lub dostępem do pożywienia, więc nie będzie cechą świadczącą jednoznacznie o płci. 

Jak rozpoznać płeć żółwia?

Profil plastronu

Jak rozpoznać płeć żółwia? Sprawdź jego plastron! To oczywiście nic innego jak brzuszna część żółwiowego pancerza. Jest on zbudowany tak, by ułatwić żółwiom kopulację, dlatego z reguły plastron samców jest wklęsły, a samic płaski. 

Jednak to nie do końca pewna reguła – kwestia ta jest bardziej płynna u żółwi wodno-lądowych. Mogą zdarzyć się plastrony wypukłe u samców, samce żółwia ozdobnego lub chińskiego mogą mieć też plastrony zupełnie płaskie albo tylko z niewielką wklęsłością. Z kolei samice żółwi należących do gatunku Kinosternon mogą mieć plastrony płaskie, ale też wypukłe – to często spotykana cecha u żółwi, które urodziły się już w niewoli.

Budowa ogona

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać płeć żółwia wodno-lądowego, sprawdź jego ogon. Tutaj zdecydowanie wygrywają samce. Ich ogony są większe i o wiele bardziej masywne niż ogony samic. Ujście kloaki za to jest poza obrębem pancerza. Samiec musi w końcu dosięgnąć samicy podczas aktu kopulacji.

Pan czy pani żółw, czyli płeć żółwia

Ubarwienie

Zdarza się, że u żółwi występuje różnica w ubarwieniu, spowodowana właśnie dymorfizmem płciowym. Samce są wtedy bardziej kolorowe. Nie jest to jednak cecha często spotykana u żółwi, które można spotkać w polskich hodowlach. Choć zdarza się, że wśród popularnych w Polsce żółwi wodno-lądowych występuje różnica w ubarwieniu, która nie jest cechą osobniczą danego żółwia, a wypływa właśnie z dymorfizmu płciowego. Z wiekiem samce żółwi ozdobnych mogą tracić czerwony barwnik, który występuje w plamach postorbitalnych, wśród samców też występuje większa produkcja czarnego barwnika, czyli melaniny.

Jaką płeć ma żółw?

Płeć żółwia – podsumowanie

Hodowla żółwia jest wymagająca – potrzebujesz wiedzy, która pozwoli Ci zapewnić żółwiowi idealne warunki do życia. Powinieneś też nauczyć się rozpoznawać płeć żółwia, co pomoże Ci na uniknięcie niespodzianek, gdy trzymasz więcej osobników.

Dymorfizm płciowy żółwi nie jest widoczny od razu, pojawia się z wiekiem. Samice są wyraźnie większe i mocniej zbudowane od samców, z kolei samce mają większe i grubsze ogony. Różnice występują też w obrębie ich plastronu czy ogólnej budowy ciała – doświadczony hodowca zwróci też uwagę na wielkość i budowę głowy i wiele innych czynników.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.