Aby równomiernie dbać o realizację potrzeb psa, nie zapominaj o regularnej stymulacji węchowej. Pomóc może ci w tym mata węchowa. To nie tylko świetna zabawka, ale również sposobność do utrzymania aktywności umysłowej zwierzęcia. Co więcej, taką matę możesz wykonać własnoręcznie dla swojego psa. W jaki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz nasz film an YouTube!
Mata węchowa jako forma stymulacji
Bardzo ważną rolę w życiu psa odgrywa węch. To właśnie za pomocą tego zmysłu zwierzę w dużej mierze poznaje otoczenie, a aktywność węchowa jest jedną z jego podstawowych potrzeb. Szereg badań nad aktywnością węchową pozwolił wysnuć wnioski, że psy mające możliwość regularnej stymulacji są pozytywniej nastawione do otaczającego je środowiska. Używanie węchu zmusza również psi mózg do przetworzenia dużej dawki informacji, co w efekcie daje efekt tzw. pozytywnego zmęczenia. Wnioski? Ćwiczenia węchowe doskonale wpływają na rozwój czworonoga i utrzymują go w dobrej kondycji umysłowej.
Już wiesz, że u psa węch jest zmysłem dominującym i należy go regularnie stymulować. Brak realizacji potrzeb powoduje, że zwierzę traci swoją wewnętrzną radość. Na dłuższą metę może to nawet skutkować stanem depresyjnym.
Zabawy węchowe nie tylko zaspokajają pewne potrzeby czworonoga. To również fantastyczna rozrywka. Świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy pracujesz poza domem, a Twój pupil pozostaje sam nawet kilka godzin. Wszelkie zabawy węchowe świetnie rozładowują emocje, ponieważ wymagają od zwierzęcia skupienia się na zadaniu, w tym przypadku wywąchania smakołyków.
Mata węchowa to jedna z form zabawy, którą możesz zaproponować swojemu psu. W ramach urozmaicenia możesz również chować psi smakołyk pod jednym z trzech kubeczków, a zadaniem zwierzęcia będzie odkryć, gdzie znajduje się przekąska. Świetnie sprawdzą się również zabawki ze schowkami, z których każdy otwiera się w inny sposób. Tutaj zadaniem psa będzie odkrycie, w jaki sposób otwiera się konkretny schowek.
Mata węchowa dla psa – DIY, czyli zrób to sam
Nie da się ukryć, że mamy obecnie bogactwo urodzaju jeśli chodzi o asortyment gryzaków, piłek, czy zabawek. Wybór jest praktycznie nieograniczony, ale co powiesz na samodzielne wykonanie zabawki dla swojego pupila?
Możesz, chociażby samodzielnie zrobić matę węchową. Jakie będą zalety własnoręcznie wykonanej zabawki? Taka mata węchowa przede wszystkim będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzysz zarówno pod względem doboru materiału, jak i kolorystyki. Kreatywnie spędzisz popołudnie, przygotowując prezent dla swojego psa. DIY, czyli do it yourself (tłum. zrób to sam) to koncepcja, która pozwala nadać przedmiotom czy materiałom drugie życie. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze oraz zadbasz o środowisko.
Samodzielnie możesz nie tylko zrobić matę węchową dla psa, ale również szarpak czy piłkę na sznurze.
Jak zrobić matę węchową dla psa? Wyjaśniamy krok po kroku!
Dziś nauczysz się, jak zrobić matę węchową dla psa w kilku prostych krokach. Pomoże ci w tym nasz poradnik video!
Behawiorystka Katarzyna Harmata w przejrzysty sposób wytłumaczy, jak zrobić matę węchową dla psa. DIY, czyli do it yourself kusi coraz więcej osób, które chcą spróbować swoich sił w rękodzielnictwie. Dlaczego zatem nie zrobić maty węchowej? Przejdźmy zatem do praktyki!
Krok 1 – przygotuj materiały
Aby samodzielnie zrobić matę węchową, potrzebujesz:
- gumową wycieraczkę o wymiarach około 30 na 40 cm z otworami,
- około 1,5 metra polaru (np. koca polarowego) lub inne miękkiego materiału,
- nożyczki,
- linijka lub centymetr krawiecki.
Wycieraczkę bez problemów kupisz w sklepie budowlanym lub z artykułami gospodarstwa domowego. Materiał do wykonania maty powinien być miękki, najlepiej sprawdzi się tu polar, np. koc, którego już nie używasz. Jeśli natomiast chcesz wykorzystać materiał w kolorze, który pies widzi najlepiej, zdecyduj się na żółty, niebieski lub szary. Możesz je również pomieszać.
Przeczytaj także: Jak widzi pies? Czy psy widzą kolory? Odpowiedzi Cię zaskoczą!
Krok 2 – wytnij paski materiału
Czas przystąpić do rozcinania materiału na paski o szerokości około 6 cm. Nie muszą być one idealnie równe, ponieważ w końcowym efekcie nie będzie to miało wielkiego znaczenia. Długość pojedynczego paska powinna wynieść około 20 cm. Oglądaj film uważnie, Katarzyna Harmata zdradzi Ci swój sposób na szybsze wycinanie polarowych pasków!
Krok 3 – zawiąż materiał na wycieraczce
Wykorzystując dziurki w wycieraczce, zawiązuj na jej powierzchni kolejne paski materiału. Mata węchowa może być jednobarwna, wielokolorowa, a nawet możesz wykonać za pomocą materiału jakiś wzór. Ważne, aby była dość gęsta, wtedy smakołyki nie będą wypadać.
Krok 4 – czas na test
Jeśli dla twojego psa będzie to pierwsze spotkanie z matą węchową, początkowo rozkładaj smakołyki na wierzchu. Zwierzę szybko odkryje, o co chodzi i z czasem możesz ukrywać przysmaki nieco głębiej tak, aby pupil musiał się nieco bardziej postarać. Udanej zabawy!
Mata węchowa dla psa – DIY nie jest dla ciebie?
Jeśli uznasz, że na samodzielne wykonanie maty węchowej nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, to mamy dla ciebie rozwiązanie. Taką matę węchową dla psa możesz kupić w naszym sklepie ZooArt. Aktualnie w asortymencie znajdziesz matę węchową firmy Trixie o wymiarach 50 na 34 cm. Podstawa maty została wykonana z plastiku, zaś frędzelki z miłego w dotyku materiału. Dodatkowo na spodzie umieszczono gumowe podstawki, które zapobiegają ślizganiu się po podłożu. Producent dołączył również książeczkę z poradami dla optymalnego wykorzystania maty węchowej podczas treningu.
Mata węchowa dla psa – sposób na nudę i rozwój
Wiesz już, jak zrobić matę węchową dla psa oraz że istnieją gotowe rozwiązania. Teraz już naprawdę nie masz wymówki, aby odmówić swojemu czworonogowi tej przyjemności! Mata węchowa to doskonałe rozwiązanie, aby zapewnić zwierzęciu regularną stymulację węchową, a ponadto uchronić go przed nudą, szczególnie jeśli codziennie zostaje w domu sam na czas twojej pracy. Jedno jest pewne – mata węchowa sprawi mu dużo radości.