Koniki morskie w akwarium – to możliwe! Poznaj wymagania pławikonika

Akwarystyka przyciąga wielu pasjonatów. Odtworzenie kawałka podwodnego świata w domowych warunkach to praca trudna, ale też wciągająca. Samo obserwowanie zadbanego, pełnego życia akwarium potrafi bardzo mocno zrelaksować. Wielu akwarystów – tych mniej i bardziej zaawansowanych – zastanawia się, co mogłoby zrobić, by ich akwarium prezentowało się naprawdę niesamowicie. Rybami, które z całą pewnością przyciągną wzrok każdego, są koniki morskie. Jednak czy można je hodować w warunkach domowych? Czego potrzebują? Jakie są koniki morskie? Przeczytaj!

Jak dbać o koniki morskie?

Jak wygląda konik morski?

Nie da się pomylić konika morskiego z żadnym innym stworzeniem. I choć trudno w to uwierzyć, gdy się na niego patrzy – to nadal jest ryba. Pewnie już niejednokrotnie widziałeś konika morskiego – nawet jeśli w telewizji, na zdjęciu czy ilustracji. Te zwierzęta w pełni zasłużyły na swoją nazwę. Jej łacińskie pochodzenie jest bardzo ciekawe.

Konik morski, swoją łacińską nazwę, Hippocampus, zawdzięcza Hippokampom. Te tajemniczo brzmiące stwory z kolei wywodzą się bezpośrednio z mitologii greckiej. To właśnie tam hippokampy opisywane były jako stworzenia, które wyglądały jak koń, jednak ogon miały już rybi. Opisywane były jako pół ryby-pół konie. Ich głowa, górna część tułowia, a także nogi miały być stworzone na podobieństwo koni, natomiast dolna część tułowia oraz ogon miały już charakterystyczny kształt ryby. Hippokampy uważane były za potwory morskie, wchodziły też w skład orszaku Posejdona – boga mórz.

Konik morski, czy też pławikonik, jak bywa nazywany, całkiem dobrze odzwierciedla tego mitologicznego stwora. Faktycznie może przypominać małą krzyżówkę konia z rybą. Mają wyprostowaną sylwetkę, długi chwytny ogon i nie posiadają łusek, zamiast tego mają zewnętrzny szkielet, w formie kostnych, kolczastych pierścieni. Tym, co upodabnia je do konia, jest natomiast długa kufa i głowa, która bardzo przypomina właśnie głowę konia. Na całym ciele mają charakterystyczne, wypukłe wzory.

Część z koników morskich charakteryzuje się niesamowitymi zdolnościami – są w stanie poruszać gałkami ocznymi niezależnie od siebie lub zmieniać kolor na podobieństwo kameleonów.

Istnieje ponad pięćdziesiąt gatunków tych stworzeń – różnią się pomiędzy sobą kolorem, ale tez wielkością. Podczas gdy najmniejsze koniki morskie mają po kilkanaście milimetrów, te największe mogą mieć nawet trzydzieści pięć centymetrów.

Koniki morskie w akwarium - wygląd

Czy koniki morskie można hodować w akwarium?

Pławikonik zwraca na siebie uwagę – trudno przejść koło niego obojętnie. Z tego powodu wielu akwarystów marzy o tym, by mieć go w swoim akwarium. Jest to możliwe, ale nie jest to ani łatwe, ani tanie. Koszt konika morskiego to od 200 do nawet 600 i więcej złotych. To dlatego, że to rzadkie ryby, które trudno jest pozyskać i hodować.

Dlatego nie jest to ryba dla niedoświadczonych, początkujących akwarystów. Koniki morskie są bardzo wrażliwe i bardzo źle reagują na wszelkie, nawet bardzo niewielkie zmiany w środowisku, w którym żyją. Nie każdy akwarysta jest w stanie zapewnić im idealne warunki i je utrzymywać w dłuższej perspektywie. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz interesować się akwarystyką, koniki morskie odłóż na później i rozpocznij od innych, mniej wymagających rybek. Z biegiem czasu, jeśli się wciągniesz i będziesz zdobywał wiedzę na ten temat, również koniki morskie będą w Twoim zasięgu. Wtedy mają szansę stać się prawdziwą ozdobą akwarium.

Konik morski do akwarium

Czego potrzebuje konik morski? Odpowiednie warunki

Konik morki w akwarium wcale nie jest łatwy w utrzymaniu. Nawet niewielkie wahania temperatury, stopnia zasolenia wody czy jej twardości mogą się bardzo mocno i negatywnie odbić na zdrowiu i życiu pławikoników. Ich wymagania dotyczące warunków są bardzo różne – zależnie od gatunku, dlatego tak ważne jest dobranie ze sobą koników morskich w obrębie tego samego gatunku.

Koniki morskie do akwarium, z którymi masz szansę w Polsce zetknąć się najczęściej, z reguły potrzebują zasolenia wody rzędu 38 gramów na litr wody, najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 26 stopni Celsjusza, a pH wody powinno wynosić od 8,1 do 8,4.

Nie traktuj tego jednak jak niezmiennych wytycznych – wszystko zależy do gatunku, który chcesz hodować. Dlatego zawsze powinieneś zapoznać się wcześniej ze szczegółowymi wymaganiami konkretnego gatunku.

A co je konik morski w akwarium? Najchętniej pokarm żywy, choć jeśli takim nie dysponujesz, mrożony też może się sprawdzić. Koniki morskie żywią się planktonem, krewetkami, małymi krabami i rozwielitkami. Jedzą też bardzo powoli, dlatego trzeba dopilnować, by żadne inne ryby nie pochłaniały nazbyt szybko ich pokarmu.

Czy można koniki morskie trzymać z innymi rybami?

Jeśli chcesz, możesz trzymać koniki morskie razem z innymi rybkami. Dobrze też trzymać kilka sztuk koników morskich – to społeczne stworzenia i dobrze czują się w swoim własnym towarzystwie. Jeśli jednak chcesz dokupić do akwarium inne rybki – nadal możesz to zrobić.

Musisz tylko dobrać je tak, by ich potrzeby dotyczące warunków panujących w akwarium pokrywały się z potrzebami koników morskich. Miej też na uwadze, że pławikoniki to ryby spokojne i raczej strachliwe – zbyt aktywne, zbyt energiczne czy agresywne ryby nie będą dobrym towarzystwem dla tych stworzeń.

Pławikonik - wymagania

Przeczytaj także: Jakie ryby mogą być razem w akwarium? Poznaj akwarium towarzyskie

Pławikonik w akwarium – podsumowanie

Koniki morskie to stworzenia, które wyglądają jak wyjęte z mitologii greckiej. Nadal jednak są to stworzenia jak najbardziej realne, w dodatku zaliczają się do ryb. Zwracają one uwagę swoim wyglądem i niesamowitymi właściwościami – część z nich, zależnie o gatunku – potrafi, na przykład, zmieniać swój kolor.

Konik morski do akwarium nie jest rybą ani tanią w zakupie, ani łatwą w utrzymaniu. Przeznaczony jest dla doświadczonych akwarystów, którzy są w stanie zapewnić mu właściwie warunki do życia – na wszelkie zmiany w środowisku wodnym te ryby są bardzo wrażliwe i reagują źle.

W obrębie akwarium potrzebują też rozmaitych kryjówek, bo uwielbiają się chować. Żywią się między innymi planktonem, małymi krabami, rozwielitkami i krewetkami. Mogą być trzymane razem z innymi przedstawicielami swojego gatunku i innymi rybami – pod warunkiem, że ich potrzeby życiowe się pokrywają.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.