Komary to ogromny problem. Nikt ich nie lubi, a próby pozbycia się ich z najbliższego otoczenia przyjmują wiele różnych sposobów. Ludzie stosują rozmaite płyny, spraye, elektryczne czy ultradźwiękowe środki odstraszające. Robisz wiele, by chronić się przed komarami, bo nie chcesz się drapać ani odczuwać silnego dyskomfortu w związku ze świądem. Jednak czy dbasz też o swojego czworonożnego przyjaciela? Czy komary gryzą psy? Jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się!
Czy komary gryzą psy?
Na pewno chronisz siebie przed komarami. Stosujesz środki chemiczne, elektryczne czy ultradźwiękowe. Być może też postawiłeś na naturalne, sprawdzone metody stosowane od lat lub wręcz postawiłeś budki dla jeżyków, by to one zajęły się problemem komarów w Twojej okolicy. Jeżyki to niesamowite ptaki – jeden jeżyk jest w stanie zjeść nawet dwadzieścia tysięcy komarów! Dlatego coraz częściej ludzie stawiają im budki i zapraszają do życia w swoim sąsiedztwie.
Wszystkie środki, jeśli są skuteczne, są warte rozwagi. Nie chcesz się w końcu drapać czy być całym w bąblach. W tym dbaniu o to, by komary nie gryzły Ciebie, łatwo zapomnieć o psie, który przecież tak często towarzyszy Ci na zewnątrz. Czy komary gryzą psy?
Niestety tak. Komary nie należą do stworzeń zbyt wybrednych – jeśli nie mogą pożywić się na człowieku, bo będzie odpowiednio zabezpieczony lub nie będzie go w pobliżu – wybiorą psa. Pewną ochronę dla Twojego psa stanowi jego futro. Komarowi trudno się przez nie przebić. Istnieją jednak rasy łyse, niektóre psy są ostrzyżone z rozmaitych powodów, jeszcze inne mają niewiele sierści. To wszystko sprawia, że mogą nie być chronione właściwie w sposób naturalny, a komary ich pogryzą.
Może to spotkać też psy, które mają dużo sierści. Komar wtedy wybierze miejsce odsłonięte i szczególnie wrażliwe – okolice odbytu, oczu czy pyszczka.
Dlaczego ugryzienie komara może być dla psa groźne?
Wiesz już, czy psa gryzą komary, ale czy wiesz, dlaczego to nieprzyjemna, a nawet groźne? W swoim przypadku możesz bez problemu podać mnóstwo argumentów, dlaczego nie chcesz zostać pogryzionym. A czy wiesz, dlaczego lepiej chronić przed tym Twojego psa?
Świąd i jego następstwa
Psa też może swędzieć! Każdy doskonale wie, jak uciążliwe może być swędzenie komara. Często nawet dorosły człowiek nie jest w stanie się powstrzymać przed drapaniem, więc nie zakładaj, że Twój pies się powstrzyma. Zacznie się drapać, by tylko spróbować złagodzić świąd i – jak to w takich sytuacjach bywa – tylko pogorszy sytuację.
Komary atakują bardzo wrażliwe części psa, co jeszcze dodatkowo potrafi znacząco zwiększyć uczucie swędzenia. Pies będzie się drapał, przez co może rozdrapać ugryzienie i zrobić sobie ranę. Może też dostać zapalenia skóry, co dodatkowo zwiększy jego ból i dyskomfort.
Bakteryjne zapalenie skóry to schorzenie, które trudno leczyć – zwłaszcza podczas upałów. Leczenie może też długo potrwać i wymaga pomocy lekarza weterynarii. Na skórze psa tworzą się ogniska zapalne – są zaczerwienione i się sączą. W dodatku pies w tych miejscach zaczyna łysieć. Lekarz weterynarii decyduje o rodzaju terapii – w tym o podaniu zwierzęciu antybiotyków. Nie rób tego na własną rękę.
Choroby przenoszone przez komary
Dwie najgroźniejsze dla psów choroby, które mogą być przenoszone przez komary to leiszmanioza i dirofilarioza. Najbardziej narażone na nie są zwierzęta, które mieszkają na obszarze śródziemnomorskim lub są tam zabierane na wakacje. Jednak przez zmiany klimatyczne oraz ciągłe migracje ludzi, również w Polsce odnotowuje się już tę chorobę w przypadku psów.
Leiszmanioza może doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych w całym organizmie i doprowadzić do uszkodzenia szpiku, nerek, wątroby lub innych narządów wewnętrznych. W przypadku dirofilariozy w sercu psa mogą rozwinąć się pasożyty – nicienie, co jest dla zwierzaka śmiertelne.
Przeczytaj także: Zaobserwowałeś łupież u psa? Dowiedz się, co oznacza!
Co na komary dla psa?
Jak chronić psa przed komarami? Musisz działać tak, by szkodzić komarom, ale nie zaszkodzić swojemu czworonogowi. Nie korzystaj z ludzkich preparatów na komary. Pies może mieć na nie alergię, mogą mu też zaszkodzić na szereg innych sposobów, bo po prostu nie będą do niego dostosowane.
W takim razie co na komary dla psa? Wybór masz tu naprawdę duży. Możesz zdecydować się na obrożę Foresto marki BAYER dla psów – dobierz ją stosownie do wielkości psa, zależnie od tego ile waży.
Jeśli nie chcesz dodatkowej obroży dla psa, możesz skorzystać ze sprayu na komary i kleszcze dla psów. Możesz zdecydować się też na płyn na kleszcze i na komary dla psa marki VET-AGRO.
Ochrona psa przed komarami – podsumowanie
Czy komary gryzą psy? Tak, dlatego należy je chronić przed skutkami pogryzienia. Świąd może być bardzo nieprzyjemny sam w sobie. Może również doprowadzić do wystąpienia bakteryjnego zapalenia skóry. Komary są też nosicielami chorób, które, niestety, coraz częściej pojawiają się w Polsce.
Co na komary dla psa? Przede wszystkim porzuć myśl o chronieniu go tymi samymi płynami i sprayami, których sam używasz. Kupuj produkty przeznaczone właśnie dla czworonogów, takie jak obroże, spraye przeciw komarom czy płyny. Jeśli jest taka potrzeba, dobieraj produkty adekwatnie do wagi Twojego psa.