Kąpanie psa – jak robić to prawidłowo? Pierwsza kąpiel psa i kolejne

Psy towarzyszą nam dziś na każdym kroku. W związku z bardzo bliskimi kontaktami nieraz zastanawiamy się, jak często należałoby kąpać psa? Są sytuacje, kiedy nie mamy wątpliwości, że należałoby to zrobić np. gdy nasz pupil wytarza się w czymś nieładnie pachnącym lub gdy wróci umorusany ze spaceru… A co z pozostałymi sytuacjami? Jak często kąpać psa, który nie pachnie brzydko i ogólnie wydaje się być „czysty”?

Jak pies dba o swoją higienę?

Psy nie są mistrzami, jeśli chodzi o dbanie o własną higienę. W porównaniu do kotów, które większość swojego dnia spędzają na dokładnym czyszczeniu swojego futerka, psy wypadają dosyć blado.


Co prawda po spacerach potrafią wyczyścić sobie łapy, dbają także o swoją higienę intymną, jednak nie są tak „elastyczne” jak koty i nie zawsze potrafią dotrzeć do każdego miejsca swojego ciała. Dlatego też potrzebna jest im pomoc z naszej strony.

Jak często i czy w ogóle kąpać psa?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy pies wymaga kąpieli od czasu do czasu, jednak nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Wszystko zależy od trybu życia naszego psa. Jeśli nasz pupil jest bardzo aktywny, biega po łąkach czy lasach niezależnie od pory roku czy pogody, to wiadomo, że należy kąpać go częściej.


Psy spędzające sporo czasu w domu, które nie brudzą się tak często na spacerach należy kąpać rzadziej. Czasami możemy ograniczyć się do czyszczenia łap po spacerze, niekoniecznie musimy od razu wrzucać całego psa do wanny. Kolejna sprawa to psy wystawowe, u których należy dbać o sierść przez cały czas. Jednak, jeśli chodzi o psy, które nie bardzo brudzą się na spacerach, myślę, że najlepiej byłoby wykąpać je 2-4 razy do roku.


Ważniejsze od kąpieli jest regularne szczotkowanie naszych psów, które także pozwala pozbyć się brudu, zapobiega tworzeniu się kołtunów, pomaga pozbyć się martwej sierści, szczególnie w okresie intensywnego linienia. Jeśli mamy taką możliwość, przed kąpielą porządnie rozczeszmy sierść naszego psa.

pierwsza kąpiel psa

A co z psem alergikiem?

Zdarzają się oczywiście sytuacje wyjątkowe. Jeśli mamy w domu psa alergika, będzie wymagał on specjalnej pielęgnacji. Alergia to choroba nieuleczalna, możemy jedynie łagodzić jej objawy poprzez odpowiednie leki czy ograniczenie dostępu psa do konkretnego alergenu. Prościej jest w przypadku alergii pokarmowej, ponieważ możemy unikać danych składników w diecie, natomiast jeśli nasz pies wrażliwy jest także na alergeny środowiskowe, sprawa zaczyna się komplikować.


Nie jesteśmy w stanie unikać spacerów w ogóle w okresie pylenia roślin, czy nie ochronimy naszego psa przez roztoczami, które są tak naprawdę wszędzie. Wtedy też regularna kąpiel (szczególnie po spacerach) bardzo pomoże naszemu psu ograniczyć kontakt z alergenami i w sposób mechaniczny po prostu je spłukać.

Pierwsza kąpiel psa – jak się przygotować?

Na pewno kąpiel naszego psa nie powinna mu się kojarzyć z traumą. Dlatego też najlepiej jest przyzwyczajać psa do wanny czy brodzika już od najmłodszych lat. Kąpiel powinna kojarzyć mu się z czymś przyjemnym, dlatego postawmy najpierw psa w wannie czy brodziku nie odkręcając wody i nagrodźmy go przysmakami. Czas spędzania psa w tym miejscu możemy za każdym razem wydłużyć o kilkanaście sekund, nagradzając go smaczkiem czy głaskaniem.


Jeśli nasz pies nauczy się spokojnego stania w wannie możemy zacząć powoli przyzwyczajać go do wody. Wiele psów boi się na początku silnego strumienia wody puszczanego z słuchawki prysznicowej czy kranu. Dlatego też możemy przygotować sobie wcześniej wodę w misce czy większym naczyniu i powoli polewać psa za pomocą kubka. Woda nie powinna być ani za zimna ani za gorąca.


Warto wyposażyć wannę lub brodzik w specjalną antypoślizgową matę oraz wyłożyć podłogę ręcznikami, żeby wychodzący z kąpieli pies był bezpieczny i się nie poślizgnął.

jak kąpać psa?

Jak wykąpać psa? Krok po kroku

1. Kiedy nasz pies będzie już namoczony należy nałożyć na rękę niewielką ilość szamponu i rozprowadzić dokładnie po sierści naszego psa, pamiętając o omijaniu okolic oczu i uszu.

2. Po dokładnym „namydleniu” naszego psa, warto, aby pozostał on kilka minut (co nie zawsze jest takie proste!) w takim stanie i dopiero wtedy możemy powoli przejść do płukania (tutaj także uważamy na oczy i uszy).


3. Po opłukaniu sierści z resztek szamponu wycieramy naszego psa ręcznikiem. Należy to robić delikatnie, bardziej przykładać ręcznik do mokrego psa niż intensywnie go wycierać.4. Ostrożnie wyjmujemy psa z wanny czy brodzika, kończymy wycieranie i puszczamy psa wolno. Teraz należy się spodziewać dużego szaleństwa ze strony pupila, bardzo często psy zaczynają biegać jak szalone, przystając tylko na moment, w którym będą mogły się wytrzepać.


5. Pozostawiamy psa do wyschnięcia i raczej nie wypuszczamy go mokrego na zewnątrz. Po pierwsze możemy spowodować, że pupil się zaziębi a po drugie, wiele psów od razu skorzysta z okazji i ponownie wytarza się w piachu czy trawie.

Jakich preparatów używać do kąpieli psa? 

Psy wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego dużym błędem jest stosowanie u naszych zwierząt ludzkich preparatów. Dlaczego? Po pierwsze mogą być one szkodliwe, a po drugie psy mają inne pH skóry niż ludzie, dlatego też powinniśmy stosować u nich preparaty przeznaczone dla tego gatunku.


Na rynku dostępnych jest bardzo dużo szamponów dla psów, czasami trudno jest zdecydować się na jakiś konkretny. Mamy zatem szampony dla psów wrażliwych, dla szczeniaków, dla psów o białej sierści, dla psów o czarnej sierści, dla psów o długiej sierści, hipoalergiczne, nawilżające, nabłyszczające itd. Najlepiej jest zaopatrzyć się w jak najbardziej łagodny preparat, czyli przeznaczony dla psów wrażliwych.

pies alergik pod prysznicem

A co, jeżeli mój pies nie lubi wody?

Jeśli już wszystkimi możliwymi sposobami próbowałeś namówić swojego psa do kąpieli i kończy się to zawsze tak samo, możesz spróbować wykąpać go w inny sposób. Na rynku istnieją suche szampony, w postaci proszku. Wystarczy posypać sierść psa niewielką ilością takiego szamponu, wetrzeć go w sierść, a następnie dokładnie wyczesać. Coraz więcej preparatów dostępnych jest także w postaci pianek, które nie wymagają spłukiwania.

Kiedy nie kąpać psa?

Psa nie powinniśmy kąpać, jeśli zauważymy na jego ciele jakiekolwiek zmiany np. otarcia czy rany. Wtedy możemy zaszkodzić i jeszcze bardziej podrażnić te miejsca szamponem. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy na skórze swojego psa zawsze skonsultujmy to z lekarzem weterynarii. Gdy używasz u swojego pupila preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym czy wewnętrznym w postaci spot-on, pamiętaj, żeby nie kąpać psa 3 dni przed i 3 dni po jego aplikacji.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Kąpanie psa – jak robić to prawidłowo? Pierwsza kąpiel psa i kolejne
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.