Pies je ziemię – dowiedz się, co oznacza to zachowanie

Psy potrafią nas zaskoczyć swoim zachowaniem. Jednym z nich jest zjadanie ziemi. Podobnie jak np. jedzenie trawy lub odchodów, takie zachowanie może mieć różne przyczyny – od spraw behawioralnych, przez niedobór witamin, aż po chorobę. Poznaj możliwe powody, dla których Twój pies zjada ziemię i dowiedz się, w jaki sposób reagować na taką sytuację. Dowiedz się również jak ćwiczyć z psem komendę „nie”, która przyda Ci się nie tylko w tym przypadku. 

Pies je ziemię? Nie bagatelizuj sytuacji 

Nawet jeśli Twój pies zjada ziemię od czasu do czasu – reaguj. Pamiętaj, że ziemia może zawierać różne zanieczyszczenia lub chemiczne nawozy. Składniki te mogą być dla zwierzęcego organizmu szkodliwe, niektóre nawet w niewielkich ilościach. Co więcej, mogą one przedostawać się wodami gruntowymi nawet na tereny, które wydają się bezpieczne. Ponadto w ziemi znajdują się często ziarenka piasku, które podrażniają błonę śluzową żołądka i jelit.

W efekcie Twojemu czworonogi może grozić zapalenie przewodu pokarmowego, a piasek w połączeniu z treścią pokarmową może zablokować jelita i spowodować nieprawidłowe wypróżnianie. Z drugiej strony zanieczyszczona ziemia może wywołać biegunkę, szczególnie u psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Wraz z ziemią do psiego przewodu pokarmowego mogą dostać się również fragmenty rozkładających się szczątków, np. gryzoni, małych ptaków czy robactwa.

One również mogą wywołać rozstrój żołądka lub poważniejszą chorobę u Twojego pupila. Dlatego, z uwagi na zdrowie swojego czworonoga, nie pozwól mu jeść ziemi. W dalszej części podpowiem Ci, dlaczego pies je ziemię i jak możesz temu zapobiegać.

dlaczego pies je ziemię?

Dlaczego pies je ziemię? Psie dziecko poznaje świat 

Szczenięta uwielbiają eksplorować otaczający je świat. Wiele uczą się od swojej matki, jednak większość z nich po kilku lub kilkunastu tygodniach życia zostaje oddanych pod opiekę człowieka. Podpatrują zatem inne czworonogi podczas spacerów, ale również eksperymentują. Poza obwąchiwaniem mogą próbować różnych rzeczy zjadając je. Jest to najczęstszy powód, dla którego szczeniak je ziemię – sprawdza, czy jest jadalna.

Będzie dla niego szczególnie interesująca jeśli podpatrzy takie zachowanie u starszego kolegi – przedstawiciela swojego gatunku. Jest to dokładanie takie samo zachowanie jak u dzieci. Maluchy każdego gatunku uczą się poprzez naśladownictwo, chociaż nie zawsze to co nieszkodliwe dla dorosłego osobnika będzie właściwe dla juniora. Oczywiście możliwe jest, że już u psiego malucha występują niedobory witamin lub minerałów.

Dlatego bardzo ważne jest, aby od samego początku podawać pupilowi wysokogatunkową karmę, która jest bogata we wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Jeśli jesteś przekonany, że posiłki Twojego czworonoga są pełnowartościowe, to z wielkim prawdopodobieństwem zjadanie ziemi związane jest po prostu z głodem… wiedzy o świecie.

Jedzenie ziemi a niedobory witamin 

Czasami pies je ziemię, ponieważ odczuwa w organizmie brak witamin lub/i mikroelementów, które potrzebne są do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Z pewnością również zdarzało Ci się mieć wielką ochotę np. na sok pomarańczowy. Tej chęci towarzyszyło z kolei uczucie, że organizmowi brakuje witamin i czułeś silną potrzebę uzupełnienia ich. Prawdopodobnie to samo uczucie towarzyszy Twojemu czworonogowi.

Gdy Ty się zastanawiasz czemu pies je ziemię, on po prostu odczuwa taką potrzebę. Chociaż lekarze weterynarii nie potwierdzają, że jest to uzasadnione zachowanie, warto zachować czujność. Jeśli podejrzewasz, że Twojemu czworonogowi może brakować pewnych składników odżywczych, zabierz go do weterynarza. W pierwszej kolejności lekarz wykona badania krwi, które jest pierwszym wyznacznikiem problemów zdrowotnych. Jeśli będzie potrzeba uzupełni te badania o inne potrzebne konsultacje specjalistyczne, np. USG jamy brzusznej.

Aby uniknąć podejrzeń, że Twojemu psu brakuje cennych witamin, od początku podawaj mu wysokojakościową karmę. Możesz mieć wtedy pewność, że otrzymuje on wszystkie potrzebne składniki. Jeśli natomiast podajesz mu gotowane jedzenie, warto dodawać do niego odpowiednio zbilansowane witaminy. Warto wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii jakiej dawki witamin i mikroelementów potrzebuje Twój psi przyjaciel.

Pozytywnie na florę bakteryjną psów zadziałają również żwacze, czyli pierwsza i jednocześnie największa z czterech komór żołądka każdego zwierzęcia przeżuwającego, np. krowy. Suszone i zmielone żwacze wołowe są bogate w kultury bakterii, które są wartościowe dla przewodu pokarmowego psa. Są one nie tylko smaczną przekąską, ale również wpływają doskonale na florę bakteryjną Twojego pupila.

czy to zdrowe, że pies je ziemię?

Pies je ziemię, czyli ładne kwiatki… 

Zdarza się niekiedy, że pies je ziemię z doniczki. Przez jakiś czas ten problem dotyczył również mojego czworonoga. Idefix podczas odwiedzin u moich rodziców upodobał sobie ziemię z doniczki, w której rósł półtorametrowy kroton. Co ciekawe, podczas spacerów w ogóle nie było mowy o zjadaniu ziemi. Początkowo rozważaliśmy, że do doniczki z kwiatkiem dodawana jest odżywka, której zapach wyjątkowo zachęca Idefixa do spożywania nietypowej przekąski.

Z czasem jednak okazało się, że przyczyną tego zachowania jest… nuda. Od momentu, gdy w odwiedziny zaczęliśmy zabierać ze sobą gryzaki lub smakołyki do żucia, skończyło się zainteresowania Idefixa donicą z krotonem. Jeżeli zatem Twój pies je ziemię z doniczki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę. Idefix był wręcz w siódmym niebie, gdy odganialiśmy go od kwiatka, a on kombinował jak się do niego dostać. Traktował to jako doskonałą zabawę, jednocześnie skupiając na sobie zainteresowanie wszystkich domowników.

Poza przekierowaniem uwagi pupila na inną aktywność, polecam również odstawienie doniczek z roślinami poza zasięg psiego pyska. Dbając o rośliny domowe, często dodajemy do nich różne substancje chemiczne. Pomagają one kwiatom, ale czworonogowi mogą dość poważnie zaszkodzić. Ponadto ziemia z doniczek ma tendencję do zbrylania się pod wpływem ruchów jelit. Zbita w kulki może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, a nawet perforację jelit. Dlatego lepiej zapobiegać, niż później leczyć.

Pies zjada ziemię – jak go oduczyć? 

Niezależnie od tego czy Twój pies zjada ziemię przy ulicy, czy we własnym ogródku, warto mieć kontrolę nad sytuacją. Jak już podkreślałam zjadanie ziemi może się dla Twojego pupila skończyć poważnymi problemami żołądkowymi i interwencją lekarza weterynarii. Stąd tak ważne jest nauczenie psa komendy „nie” lub „zostaw”, czyli kategorycznego zaniechania wykonywanej czynności.

Uwierz mi, ta komenda przyda Ci się w wielu sytuacjach, nie tylko gdy pies je ziemię. Naukę komendy „nie” warto rozpocząć już w okresie szczenięcym. Składa się ona z kilku etapów, które zwierzę będzie przechodziło w różnym tempie. Nie wolno się jednak poddawać. Podczas ćwiczeń przydadzą Ci się smakołyki. To właśnie dzięki nim będziesz ćwiczyć silną wolę pupila i jego reakcję na Twoją komendę. Zacznij od etapu, w którym trzymasz smakołyki w ręce.

Z czasem przejdź do ćwiczeń na stojąco (przykrywając smaczki stopą), a następnie w niewielkim oddaleniu. Dopiero po przejściu przez te trzy etapy trenuj z psem w codziennych warunkach. Nie zniechęcaj się jeśli nie każda próba wypadnie pozytywnie. Dobrze wyuczona komenda „nie” okaże się przydatna w wielu sytuacjach. 

jak nauczyć psa ogłady?

Psi instynkt a rozsądek opiekuna

Chociaż może Ci się wydawać, że Twój pies je ziemię, bo wie czego mu brakuje, nie pozostawiaj tej sytuacji bez reakcji. Może to być zarówno niewielki niedobór witamin lub minerałów, jak również objaw poważniejszej choroby, która będzie wymagała dłuższego leczenia. A jeżeli powodem takiego zachowania są kwestie behawiorystyczne, to również warto się tym zająć.

Razem z ziemią Twój pupil może zjadać rozkładające się śmieci, a nawet środki chemiczne. Pamiętaj, że jego zdrowie jest najważniejsze, a jak mówił lis z Małego Księcia – „jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Pies je ziemię – dowiedz się, co oznacza to zachowanie
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.