Ile śpi kot? Zdziwisz się, ile snu potrzebuje!

Koty uwielbiają sen. Są w stanie spać w każdych warunkach i w każdej pozycji. Śpiący kot wygląda słodko lub zabawnie. Na pewno jest wtedy zrelaksowany. Choć to wcale nie oznacza, że nie jest czujny! Każdy kot potrafi wybudzić się w mgnieniu oka i od razu być gotowym do działania! Ile koty śpią na dobę?

Wiesz na pewno, że koty śpią długo. Wiesz jednak jak długo? I dlaczego właściwie aż tyle czasu poświęcają na sen? Sen jest bardzo ważny dla każdej żywej istoty. Jednak to o kotach można powiedzieć, że osiągnęły w nim mistrzostwo i sprowadziły go do rangi sztuki. Dlaczego? Przekonaj się.

Ile śpi kot? To zależy!

Wszyscy muszą spać. Sen jest niezbędny do życia każdemu żywemu organizmowi. Niektóre stworzenia potrzebują mniej snu, inne więcej. Człowiekowi potrzeba średnio ośmiu godzin snu na dobę. Słonie afrykańskie z kolei potrzebują dwóch godzin snu. Gdy są do tego zmuszone potrafią też czuwać przez kilkadziesiąt godzin. Dla kotów to niewyobrażalne!

Główną aktywnością kota jest właśnie sen. Czasami możesz odnieść wrażenie, że Twój kot nic nie robi tylko śpi, śpi i śpi. To najzupełniej słuszne spostrzeżenie. Ile kot śpi? Tyle, ile potrzebuje, czyli… Całkiem sporo. Dużo zależy od jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Inaczej śpią małe koty, inaczej koci seniorzy, jeszcze inaczej koty wychodzące, wolnożyjące i te, które nigdy nie wychodzą z domu.

ile snu potrzebuje kot?

Sen małego kota

Mały kotek potrzebuje mnóstwa energii! Chce ścigać, bawić się i polować – nawet jeśli poluje tyko na zabawki. Musi też rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Ile śpią małe koty?  Długo, bardzo długo. Średnio dwadzieścia godzin na dobę.

Sen dorosłego kota

Dorosły, w pełni rozwinięty i zdrowy kot potrzebuje mniej snu od kociaka. Nadal jednak są to duże wartości. Nadal jest śpiochem. Ile śpi kot? Od 12 do 16 godzin na dobę. Czas ten zależy od wielu czynników. Między innymi jego nastroju, tego czy i jak bardzo jest najedzony i komfortowych warunków snu.

Sen kociego seniora

Koci staruszek to prawdziwy weteran snu! Przespał znaczną część swojego życia i wcale nie zamierza przestać.  Wręcz przeciwnie! Z biegiem czasu będzie spał coraz dłużej i dłużej. Ile godzin śpią koty-seniorzy? Nawet dwadzieścia na dobę. Są w tym podobne do małych kociąt. Nie tracą jednak energii na rozwój organizmu. Po prostu ich organizmy coraz wolniej się regenerują.

Sen kota wolnożyjącego

Nie wszystkie koty mają to szczęście, że żyją w domach i otoczone są opieką. Ogromna część populacji prowadzi dzikie życie na wolności. To życie pełne niebezpieczeństw i problemów. Kot musi walczyć o przetrwanie. Musi też polować, by zdobyć pożywienie. Polowanie pożera znaczną część ich energii.

Dlatego nawet one szukają miejsca do snu. Ile śpi kot wolnożyjący? W mniej sprzyjających okolicznościach około 12 godzin na dobę, jednak koty starają się przedłużyć ten stan i spać jak najdłużej. Ich sen jest też bardzo czujny.

dlaczego koty śpią tak długo?

Dlaczego kot śpi tak długo?

W ludzkiej świadomości panuje przekonanie, że kot przesypia cały dzień, by być aktywny całą noc, jako zwierzę nocne. To nie do końca prawda. Koty faktycznie przesypiają sporą część dnia, ale przesypiają też ogromną część nocy! Najbardziej aktywne są o zmierzchu, tuż przed świtem i o świcie. Są do tego biologicznie przystosowane.

Koty są drapieżnikami. I jak wszystkie drapieżniki wyruszają w tym okresie na polowania. Oczywiście, domowe koty, które zawsze mogą liczyć na pełną miskę, nie muszą polować, by jeść. Nadal jednak są do tego zaprogramowane przez naturę. Dlatego w tych porach są chętne do polowań na zabawki i urządzają sobie dzikie galopady po całym domu. Koty śpią tak dużo, bo muszą po prostu oszczędzać energię, jak każdy drapieżca.

Małe kotki nie polują, jednak nawet w nich rozbudza się łowiecki instynkt. To, ile śpi mały koty i dlaczego trwa to tak długo, podyktowane jest też jego rozwojem. Mały kociak potrafi znacznie powiększyć swoje rozmiary w bardzo małym czasie. Do tego potrzebuje mnóstwa energii, którą pozyskuje właśnie ze snu.

Jak śpi kot?

Imponującym jest to, ile koty śpią na dobę. Jednak to wcale nie jest głęboki sen, z którego kota trudno wybudzić. Jest zupełnie inaczej. Kot, nawet ten domowy, najczęściej drzemie. Gotowy jest w każdej chwili się wybudzić i zareagować na nową sytuację. Niech Cię nie zwiedzie jego słodki wygląd. Wcale nie śpi tak mocno, jak Ci się wydaje!

Kot śpi fazami. Drzemka – faza snu głębokiego – znowu drzemka. Czas drzemki jest różny. Trwa od kwadransa do nawet godziny. Potem następuje faza snu głębokiego. Ona nie jest długa, raczej nie trwa dłużej niż pięć minut. Po tym okresie kot znowu wraca do fazy drzemania. Dzięki temu zawsze jest czujny i – chociaż śpi! – zazwyczaj wie, co się koło niego dzieje. Wybudza się też bardzo szybko. Od razu też jest gotowy do działania.

Gdzie śpi kot?

Na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że kot śpi nie tylko zawsze, ale też wszędzie. Żadna pozycja, nawet najbardziej akrobatyczna, nie jest dla niego niewygodna. Dla kota na ogół nie ma też czegoś takiego jak „niewygodne miejsce do spania”. Internet zalany jest zdjęciami kotów, które śpią w najdziwniejszych nawet miejscach i w najdziwniejszych pozycjach. Każdy to wie, każdy się z tym spotkał.

Nie znaczy to jednak, że kot nie ceni sobie dobrych warunków snu. Po prostu rozumie je zupełnie inaczej. Nie pogardzi jednak dobrym legowiskiem, tak jak człowiek nie pogardzi królewskim łożem. Legowiska odkryte i zakryte – maty, materace, sofy, budki, namioty, legowiska owalne i prostokątne. Każde z nich spotka się z aprobatą Twojego kota. Każdym sprawisz mu ogromną radość. Znajdziesz je w ofercie ZooArt.

Koci sen – podsumowanie

Kot jest drapieżnikiem. Jako taki przesypia znaczną część dnia i nocy. Ożywia się tylko o świcie i o zmierzchu. Taka już jego kocia natura. Sen kota zależy od wielu czynników. Jego wieku, stylu życia, stanu zdrowia, a nawet pogody. Przesypia od 12 do 20 godzin na dobę. Małe i starsze koty śpią znacznie dłużej niż te młode, ale zupełnie dorosłe.

To przez zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne. Kot jest szczęśliwy, gdy może spać. Najchętniej robiłby to jak najdłużej. Będzie też dążyć do zapewnienia sobie jak najbardziej komfortowych warunków. Mimo to nadal śpią bardzo czujnie.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Ile śpi kot? Zdziwisz się, ile snu potrzebuje!
        • Moderator ZooArt

          Jeśli Twój 7-letni kot śpi przez całą noc i dzień, może to być normalne, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Koty są znane z tego, że dużo śpią – dorosłe koty mogą spać od 12 do 16 godzin na dobę, a starsze koty często śpią jeszcze więcej. Jednak nagła zmiana w zachowaniu, takie jak zwiększona ilość snu, może być również sygnałem problemów zdrowotnych.

          Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
          – Zmiany w zachowaniu: Jeśli Twój kot nagle zaczął spać więcej niż zwykle, warto to obserwować. Zmiana w rutynie snu może być sygnałem problemów zdrowotnych.
          – Inne objawy: Zwróć uwagę na inne możliwe objawy, takie jak zmiana w apetycie, zmiany w wadze, zmiany w zachowaniu (np. mniej aktywności, brak zainteresowania zabawą), problemy z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu, czy jakiekolwiek oznaki dyskomfortu lub bólu.
          – Regularne kontrole weterynaryjne: Regularne wizyty u weterynarza są ważne, szczególnie dla starszych kotów. Weterynarz może sprawdzić, czy nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych.
          – Dieta i aktywność: Upewnij się, że Twój kot ma zbilansowaną dietę i możliwości do regularnej aktywności fizycznej. Nawet starsze koty potrzebują pewnej formy aktywności, aby utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne.
          – Komfortowe środowisko: Zapewnienie kotu wygodnego i spokojnego miejsca do spania może również pomóc w utrzymaniu zdrowego rytmu snu.

          Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub zachowania Twojego kota, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Oni mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i zaleceń, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i stan zdrowia Twojego kota.

  • Avatar

    W tamtym roku miałem wrażenie, że mój kot spał, tak jak człowiek, czyli tylko w nocy, a teraz ciągle śpi. W dzień kiedy go widzę, to bardzo często sobie leży i ma w dodatku zamknięte oczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.