Jaka karma dla małego i dużego kota?

Optymalne żywienie mruczka to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Z tego powodu wielu opiekunów zastanawia się, jaka karma mokra dla kota sprawdzi się najlepiej. Czy wiek pupila ma znaczenie, a jeśli tak, to kiedy przejść z jedzenia dla juniorów na takie dla dorosłych mruczków? Czy mokre pożywienie wystarczy, a jeśli nie, to jaka sucha karma dla kota jest najlepsza? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone porady żywieniowe dla opiekunów mruczących czworonogów!

Jaka karma dla kota?

Jaka karma dla kota dorosłego jest najlepsza? Karmić go mokrym czy suchym jedzeniem?

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego mruczka. Pełnoporcjowy pokarm dostarcza do organizmu zwierzęcia optymalną liczbę kalorii, a także wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych ilościach i proporcjach. Do takich substancji należą przede wszystkim:

  • białka (m.in. tauryna, która dla kotów jest aminokwasem egzogennym),
  • tłuszcze (zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6),
  • witaminy (przede wszystkim A, D, E, K oraz te z grupy B),
  • składniki mineralne (np. cynk, wapń, fosfor, potas).

Odpowiedź na pytanie, jaka karma dla kota (brytyjskiego, europejskiego lub każdego innego) jest najbardziej odpowiednia, brzmi: mokra. Mruczki, pochodząc od pustynnego przodka, często piją zbyt mało wody. Dlatego też należy dostarczać im ją z pożywieniem, a jednocześnie zachęcać do przyjmowania płynów z miseczki lub specjalnej, kociej fontanny. Pożywienie mokre ma wiele zalet. Oprócz wspierania nawodnienia organizmu przyczynia się również do zachowywania przez kota szczupłej sylwetki. Jest około czterokrotnie mniej kaloryczne niż pokarm suchy, a przy tym intensywnie i atrakcyjnie pachnie, zachęcając pupila do jedzenia. Suche granulki również pełnią ważną funkcję w diecie mruczka. Wspierają higienę jamy ustnej zwierzęcia, ścierając mechanicznie gromadzącą się na szkliwie płytkę nazębną. Zalecany przez specjalistów z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham sposób żywienia kota to dieta mieszana, złożona z pokarmów mokrych i suchych w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów.

To, jakie pożywienie mokre i jaką karmę suchą dla kota wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Najważniejsze, aby jedzenie było kompletne, a także dopasowane do wieku czworonoga, jego masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. W obliczaniu proporcji poszczególnych posiłków pomagają tabele żywienia znajdujące się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych.

Najlepsza karma dla kota - sklep internetowy ZooArt

Koty spożywają małe ilości jedzenia od kilku do kilkunastu razy na dobę. Zaleca się więc podawać mruczkowi pokarm mokry na śniadanie i kolację, a pozostawiać miseczkę z suchymi granulkami na czas nocnego wypoczynku oraz nieobecności opiekuna w domu w ciągu dnia. Dzięki temu pupil może sam dawkować sobie posiłki przez całą dobę, a trzeba podkreślić, że nasi mruczący ulubieńcy mają inne pory spania i aktywności niż ludzie. Często polują lub czuwają w nocy i wówczas również mogą odczuwać głód.

Należy zadbać o to, aby miseczki z jedzeniem i wodą znajdowały się w odległości co najmniej 50 cm od siebie, a także w dużym oddaleniu od kuwety. Mruczki instynktownie unikają jedzenia i picia, które potencjalnie mogą być zanieczyszczone. Najlepiej, aby kocia „jadalnia” znajdowała się na podwyższeniu, do którego tylko nasz pupil ma dostęp. Dzięki temu zwierzę może obserwować otoczenie podczas jedzenia, co jest dla niego najbardziej komfortowe.

Jaką suchą i mokrą karmę stosować dla młodego kota?

Kocięta od okolo 4. tygodnia życia uczą się spożywania pokarmów stałych- wówczas rozpoczyna się proces odsadzenia. Aby przebiegał łagodnie, warto początkowo podawać maluchomi posiłki w formie papki. W tym celu należy rozdrabniać mokre jedzenie widelcem lub spulchniać suche granulki niewielką ilością wody. Dzięki temu zwierzę przejdzie płynnie od ssania poprzez lizanie aż po żucie i gryzienie coraz większych kawałków.

Karmienie najmłodszych kociąt powinno odbywać się kilka razy na dobę, między karmieniami mlekiem matki. Zalecenia co do częstotliwości wszystkich posiłków są następujące:

  • 4–5 posiłków dziennie pomiędzy 3. a 4. tygodniem życia;
  • 5–6 posiłków dziennie pomiędzy 4. a 5. tygodniem życia;
  • 6–7 posiłków dziennie pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia;
  • 4–5 posiłków dziennie pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia.

Skład pokarmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia każdego (również młodego) organizmu. Na rynku istnieją produkty przeznaczone dla kotów w różnym wieku. Linia „junior” jest stworzona dla kociąt do ukończenia pierwszego roku życia. Różni się ona od pożywienia przeznaczonego dla młodych kotów dorosłych (linia „adult”) oraz zwierząt starszych (linia „senior”) proporcjami substancji odżywczych. Z wiekiem zapotrzebowanie żywieniowe mruczków ulega zmianie, a to pociąga za sobą potrzebę modyfikacji ich diety.

Pokarmy pełnoporcjowe dla kociąt są skomponowane tak, aby najlepiej sprzyjały rozwojowi organizmów znajdujących się w fazie wzrostu. Młode wymagają większej ilości niektórych substancji odżywczych (np. wapnia i fosforu, które warunkują m.in. mineralizację kości) w porównaniu do osobników dorosłych. Wykazują również zwiększone zapotrzebowanie na kalorie w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Jedzenie dla kociąt musi być też lekkostrawne ze względu na fakt, że ich układ pokarmowy jest wciąż niedojrzały, a przez to wrażliwy. Innym kryterium wyboru pokarmu dla młodych mruczków powinno być dostosowanie wielkości mięsistych kawałków lub suchych granulek do gabarytów małego pyszczka.

Stosowanie nieoptymalnej diety u kociąt może skutkować dolegliwościami trawiennymi, a także niedoborami lub nadmiarami w zakresie substancji odżywczych i kalorii. Właśnie dlatego warto zaufać specjalistom do spraw żywienia, którzy przygotowują receptury gotowych pokarmów pełnoporcjowych z uwzględnieniem zaleceń Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.