Właściwe żywienie psa przekłada się na jego zdrowie, prawidłowy rozwój i kondycję. Jak karmić czworonoga, żeby zadbać o jego zdrowie? Jakich produktów unikać? Jak często karmić dorosłego psa, a ile razy dziennie karmić szczenię? Poznaj zasady prawidłowego żywienia psów.
Jak karmić psa? – podstawowe informacje
Podstawą właściwego żywienia psa jest dostarczenie mu wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zapewniają to pełnoporcjowe pokarmy gotowe. Warto wiedzieć, że pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym. Oznacza to, że jego organizm jest przystosowany do trawienia pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale także roślinnego. Muszą być one jednak właściwie skomponowane i poddane odpowiedniej obróbce. Jedzenie przeznaczone dla ludzi nie jest zbilansowane odpowiednio do potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół. Co więcej istnieją produkty, które mają szkodliwy wpływ na jego zdrowie. Zdecydowanie należy unikać podawania psu takich produktów spożywczych, jak np.:
- rodzynki i winogrona,
- czekolada,
- cebula,
- czosnek,
- szczypiorek
- awokado,
- orzechy makadamia.
Surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego również nie są wskazane. Zawarte w nich drobnoustroje stanowią zagrożenie mikrobiologiczne dla czworonogów, a także dla ludzi znajdujących się w ich otoczeniu. Nie należy także podawać psu kości. Gryzienie ich może spowodować uszkodzenie zębów i błon śluzowych w obrębie jamy ustnej. Połknięte kawałki grożą natomiast niedrożnością jelit.
Nie najlepszym pomysłem jest także podawanie psu kociej karmy, ponieważ jest ona bardziej kaloryczna i może być przyczyną nadwagi i otyłości naszego czworonoga. Prawidłowa dieta psa powinna zawierać białko, aminokwasy, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne we właściwych ilościach i proporcjach. Podając karmę pełnoporcjową, masz pewność, że dostarczasz czworonogowi wszystko, czego potrzebuje.
Jakiego rodzaju karmę podawać: suchą czy mokrą? Zalecane jest żywienie mieszane, złożone z obu tych rodzajów pożywienia w równych proporcjach pod względem masy. Dzięki temu pies może czerpać wszystkie korzyści płynące ze stosowania kompletnej i zbilansowanej diety. Pokarmy mokre wspomagają optymalne nawodnienie organizmu oraz ułatwiają zachowanie przez pupila szczupłej sylwetki. Suche granulki dostarczają natomiast ok. 4 razy więcej energii w porcji o tej samej masie. Dodatkowo wspierają higienę jamy ustnej czworonoga. Właściwie zbilansowany posiłek, dostosowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, umożliwia jego prawidłowy rozwój, zdrowie oraz dobrą kondycję.
Dieta psa powinna być stabilna pod względem zawartości makroskładników, dlatego wszelkie zmiany żywieniowe należy wprowadzać stopniowo i bacznie obserwować zachowania pupila po jedzeniu. Zadbajmy też o wydzielenie czworonogowi miejsca do spokojnego spożywania posiłków, zapewnijmy mu nieograniczony dostęp do świeżej wody i pamiętajmy o stałych porach karmienia. Pies powinien być karmiony co najmniej godzinę przed spacerem oraz nie wcześniej niż 15 minut po powrocie do domu.
Ile razy dziennie karmić szczenię?
Szczenięta wymagają właściwie dobranej, kompletnej i zbilansowanej, a przy tym odpowiednio skoncentrowanej energetycznie i smacznej diety. W przeliczeniu na kilogram masy ciała, potrzebują znacznie większych ilości białka, tłuszczu, witamin oraz składników mineralnych (takich jak wapń i fosfor) niż dorosłe psy. Właściwie zbilansowany posiłek wpływa na prawidłowy rozwój tkanek, w tym rozwój układu kostnego. Jak często karmić szczenię? Ogólnie przyjętą zasadą w przypadku żywienia szczeniąt jest częste podawanie małych dawek jedzenia. szczenię Pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie, następnie, do ukończenia 6. miesiąca życia należy podawać im 3-4 porcji na dobę. Od 7. miesiąca życia dzienną dawkę pożywienia można podawać w 2 lub 3 porcjach, tak jak w przypadku psów dorosłych.
Warto również pamiętać, że psy różnych ras osiągają dojrzałość w różnym wieku – jest to zależne od wielkości rasy (docelowej masy ciała). Na przykład Yorkshire terrier uznawany jest za dorosłego już w wieku około 8 miesięcy, a labrador dopiero między 15. a 24. miesiącem życia. Jak prawidłowo karmić szczenię? Do momentu zakończenia fazy wzrostu należy podawać mu pożywienie typu “junior”. Ze względu na duże zapotrzebowanie na składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczenięcia dobrym rozwiązaniem jest podawanie pełnoporcjowej karmy zawierającej odpowiednie proporcje białka, tłuszczów, witamin, składników mineralnych i węglowodanów.
Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?
Wielu opiekunów zastanawia się, jak często karmić psa. Zasadniczo zaleca się podawanie dwóch lub trzech posiłków dziennie, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest częstsze karmienie pupila. Właściwa dieta powinna być dostosowana do wieku, aktywności, wielkości i masy ciała czworonoga. Zupełnie inaczej powinno się karmić szczenięta, a inaczej dorosłe psy. Przedstawiciele miniaturowych ras mają znacznie szybszą przemianą materii, dlatego wymagają częstszego podawania posiłków. Podobna zasada dotyczy psów pracujących, a także zwierząt borykających się z nadwagą.
Dorosłym psom zalecane jest podawanie posiłku dwa lub trzy razy dziennie o stałych porach. W przypadku psów starszych, pracujących lub cierpiących na nadwagę może być konieczne częstsze karmienie. Jego częstotliwość zależy również od rasy. Czworonogi takich ras jak chihuahua, Yorkshire terrier, jamnik czy foksterier mają znacznie szybszą przemianę materii, dlatego zalecane jest zapewnienie im trzech posiłków dziennie.
Czy można częstować pupila smakołykami? Psy przepadają za przekąskami i nie ma przeciwwskazań do podawania psich przysmaków, ale trzeba pamiętać, że nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Podawanie przekąsek wiąże się również z proporcjonalnym zmniejszeniem posiłków czworonoga. W razie wątpliwości dotyczących karmienia psa warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.