Prawidłowe karmienie kota – krok po kroku

Dbanie o prawidłowe żywienie kota należy do najważniejszych obowiązków jego opiekuna. Dostarczając zwierzęciu niezbędnych substancji odżywczych, możemy mieć pewność, że wspieramy zrównoważony rozwój czworonoga. Potrzeby żywieniowe kotów różnią się w zależności od wieku zwierzęcia, jego aktywności fizycznej, masy ciała, rasy i trybu życia. Jak wybrać karmę dla kota, by mieć pewność, że dajemy mu to, co najlepsze?

Prawidłowe karmienie kota - krok po kroku

Rozwój kotów a ich potrzeby żywieniowe

W zależności od wieku i etapu rozwoju czworonogów ich potrzeby żywieniowe różnią się. Optymalne ilości i proporcje składników, jakich potrzebują koty na wczesnym etapie życia, są odmienne od tych zalecanych dla dorosłych osobników albo kocich seniorów. Wiąże się to ze zmianami zachodzącymi w organizmach mruczków, a także ich aktywnością, codziennym funkcjonowaniem i stanem fizjologicznym (np. ciąża, laktacja, kastracja).

Na rynku dostępne są karmy dopasowane do potrzeb mruczków o różnych wymaganiach, np. typu „junior”, „adult”, „sterile/neutered”, „senior”.

Koty na każdym etapie życia będą potrzebowały białka, dobrych tłuszczów, witamin, minerałów oraz włókna pokarmowego (błonnika).

Bardzo dobrym pomysłem jest skonsultowanie diety kota z lekarzem weterynarii, który na każdym etapie rozwoju czworonoga pomoże dopasować pokarm i przekąski do aktualnych potrzeb zwierzęcia.

Potrzeby żywieniowe młodych kotów

Przez pierwsze tygodnie życia młode koty żywią się głównie mlekiem matki, później powoli do ich diety włączamy karmę pełnoporcjową. Etapy zmian w diecie młodych kotów możemy podzielić na dwa główne okresy:

  • od pierwszych dni życia do 4. miesiąca;
  • od 4. do 12. miesiąca życia.

Do około 4. tygodnia życia młode koty żywią się jedynie mlekiem matki. Zawiera ono wszelkie niezbędne substancje odżywcze, które całkowicie zaspokajają dzienne zapotrzebowanie energetyczne i pomagają w prawidłowym rozwoju zwierząt. Bardzo ważne jest to, że mleko kociej mamy nie może zostać zastąpione przez mleko krowie. Nie jest ono tak bogate w niezbędne substancje odżywcze, zawiera też dużo laktozy, która może być dla kociąt szkodliwa. Jeśli z jakiegoś powodu mamy problem z dostępem do mleka kotki, powinniśmy podawać młodym specjalne produkty mlekozastępcze, dostępne w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych.

Najlepsza karma dla kota - sklep internetowy ZooArt

Po 4. tygodniu życia rozpoczyna się proces odsadzania i dieta kociąt zostaje uzupełniona karmą pełnoporcjową typu “junior”. Pierwsza karma powinna być delikatna i lekkostrawna, tak aby nie podrażniła układu pokarmowego mruczka. Bardzo często pierwszą karmą dla młodych kotów jest karma mokra, ze względu na łatwą do pobrania konsystencję. Początkowo maluchy zlizują pokarm, dopiero z czasem uczą się go gryźć.

Około 8. tygodnia życia młode koty przestają żywić się mlekiem matki i całkowicie przechodzą na karmę suchą i mokrą. Ich potrzeby żywieniowe nie zmieniają się w znaczącym stopniu – mruczki nadal potrzebują białka i tłuszczów do zaspokojenia swoich dziennych potrzeb energetycznych. W tym czasie ważne jest również dostarczanie z pożywieniem odpowiednich ilości witamin (głównie tych rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K – oraz witamin z grupy B) i minerałów, które wspierają rozwój organizmu. Wszelkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych ilościach znajdują się w pełnoporcjowych pokarmach gotowych typu “junior”.

Potrzeby żywieniowe dorosłych kotów

Po 12. miesiącu życia mamy już do czynienia z dorosłym osobnikiem. W tym okresie potrzeby żywieniowe kotów zmieniają się i musimy zacząć podawać im karmę pełnoporcjową z oznaczeniem „adult” bądź „sterilised” lub “neutered” (te ostatnie mogą mieć również inne etykiety wskazujące, że są przeznaczone dla zwierząt po kastracji). To, jaką ilość pożywienia podawać zwierzęciu, zależy od jego rasy i codziennej aktywności. Powinniśmy pamiętać o dostosowaniu podaży kalorii do jego indywidualnych potrzeb. Dorosłym osobnikom można też zapewnić dodatkowe przyjemności w postaci przysmaków (tzw. pokarmów uzupełniających), które nie powinny jednak pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Karma gotowa czy samodzielnie przygotowywane posiłki?

Opiekunowie, którym zależy na prawidłowym i jak najlepszym dbaniu o potrzeby żywieniowe czworonogów, często zastanawiają się nad samodzielnym przygotowywaniem posiłków. Czy to jednak dobry wybór dla kotów?

Gotowanie domowego jedzenia dla mruczków wymaga dużej wiedzy z zakresu żywienia. Aby zapewnić pupilowi pełnowartościowe posiłki, opiekun musiałby nie tylko wiedzieć, jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, lecz także jakie substancje są niezbędne na poszczególnych etapach jego rozwoju. W przeciwnym razie mógłby dostarczać kotu niedoborowe jedzenie, które nie zaspokoiłyby wszystkich potrzeb żywieniowych mruczka.

Tymczasem pełnoporcjowe gotowe karmy suche i mokre są przygotowywane przez zespół ekspertów, którzy doskonale wiedzą, jakie substancje należy ze sobą połączyć, aby skomponować zdrowy posiłek dla kota. Układając dietę naszego pupila, polegajmy zatem na gotowych i sprawdzonych produktach, które są zdrowe, i smaczne.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.