Bulterier jest agresywny – to często powtarzany i utrwalany mit. Jego wygląd budzi respekt – pamiętajmy, że nie ma się czego obawiać. W rzeczywistości to zwierzęta, które są przyjaźnie nastawione do ludzi. Lubią okazywać czułość najbliższym członkom rodziny. Chociaż z natury mają gorący temperament, to w odpowiednich rękach potrafią stać się naprawdę zdyscyplinowane. Czy nadają się dla każdego? Jak powinniśmy je szkolić? Ile kosztują? Odpowiemy na te i inne pytania.
Ogólny opis rasy bulterier
Bulterier jest wynikiem skrzyżowań buldoga i teriera, rasa ta powstała na przełomie XVIII i XIX w. w Anglii. Zwierzę to było wykorzystywane głównie do psich walk. Ludzie przy jego pomocy tępili także gryzonie. Dziś bulteriery są dobrymi towarzyszami wielu rodzin. To bardzo inteligentne psy, opiekunowi potrafią okazać czułość. Podczas tresury upartych z natury bulterierów musimy wykazać się dużą konsekwencją i zaangażowaniem. Mimo wszystko to zrównoważone zwierzęta i przy wdrożeniu odpowiedniego szkolenia, można wychować je na wspaniałe, oddane psy. Bulteriery są bardzo energiczne. Lubią różnego rodzaju aktywności.
Ze względu na swoją wielkość, psy te możemy zaliczyć do ras średnich. Ich sierść jest krótka i szorstka w dotyku, nie wymaga szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Żyją średnio od 12 do 15 lat. Z reguły to wytrzymałe zwierzęta, jednak trzeba dbać o ich zdrowie, ponieważ są podatne na niektóre choroby, m.in. zwichnięcie soczewki, torbielowatość nerek, zapalenie skóry tułowia po nasłonecznieniu, zwężenie aorty, podrażnienie krtani.
Bulterier – wygląd
Bulteriery mierzą zazwyczaj od 45 do 50 cm, ważą od 20 do 35 kg. Mają krótki grzbiet i szeroką klatkę piersiową. Charakteryzuje je głowa o wyraźnie jajowatym kształcie; są masywne. Ich klatka piersiowa jest szeroka, a szyja dość mocno umięśniona. Mają małe oczy i sterczące trójkątne uszy. Ogon bulterierów jest krótki, osadzony poziomo. Psy tej rasy mogą mieć różne umaszczenie:
- białe, może występować z ciemnymi łatami na głowie;
- czarne;
- czerwone;
- płowe;
- tricolor.
Na kolorowym umaszczeniu pożądane jest występowanie pręgów. Kolorowe umaszczenie może być połączone z białym, jeśli białej sierści jest wyraźnie mniej. Warto dodać, że występuje także bulterier w wersji miniaturowej, jego wzorcowa wysokość wynosi 35,5 cm w kłębie.
Prawdziwy charakter bulterierów
Bulteriery to bardzo radosne psy. Nie można odmówić im wigoru, są energiczne i zawsze gotowe do zabawy. Uwielbiają harce na świeżym powietrzu. Chętnie się przytulają. Dużą frajdę sprawia im również przebywanie ze swoimi opiekunami. Nie lubią zostawać same na dłużej, ale można ich tego nauczyć.
Warto wspomnieć, że bulterier to prawdziwy cwaniak. Jest inteligentny i uparty – zdeterminowany opiekun jest w stanie wychować go na wspaniałego psa. Potrafi być czuły i cierpliwy, zwłaszcza w kontakcie z dziećmi. Zabawy powinny odbywać się pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej, ponieważ bulterier przez nieuwagę może popchnąć dziecko. Psy tej rasy rozpiera energia, dlatego mogą być nadpobudliwe. Ich groźny wygląd potrafi zmylić, obecnie nie są agresywne w stosunku do ludzi. Inne zwierzęta traktują raczej z dystansem. Należy pamiętać, że jedynie sprowokowane mogą zaatakować. Z reguły to zrównoważony pies, który szczeka głównie wtedy, gdy wyczuje zagrożenie. Trzeba wymyślać mu nowe zajęcia, ponieważ szybko się nudzi. Jednak nie powinno się przesadzać – musi również umieć się wyciszać. Zbyt duża ilość bodźców może wpłynąć na niego negatywnie.
Bulterier – cena w hodowli
Cena za jednego bulteriera wynosi od 2500 do 4000 tysięcy złotych. Jego miniatura jest nieco droższa – możemy za nią zapłacić nawet 8000 tysięcy złotych. Ich koszt różni się w zależności od wieku, płci i pochodzenia. Warto wiedzieć, że suczki tej rasy są bardziej uległe, samce mają zdecydowanie bardziej dominujący charakter.
Najlepiej kupować bulteriery z rodowodem, są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Wtedy można mieć pewność, że są one czystej krwi. Zakup tego psa w niższej cenie nie jest dobrym pomysłem. Szczenięta z pseudohodowli zazwyczaj stanowią efekt pomieszania różnych ras, co często obciąża je licznymi chorobami genetycznymi. Często przez całe swoje życie cierpią i szybciej umierają. Jedynie renomowane hodowle gwarantują to, że predyspozycje fizyczne i psychiczne zwierzęcia są zgodne z obowiązującym wzorcem – aby mieć pewność co do czystości rasy, należy starannie dobrać hodowlę. Tych sprawdzonych najlepiej szukać, kontaktując się z najbliższym oddziałem Związku Kynologicznego. Podczas wybierania odpowiedniej hodowli należy zwrócić uwagę na zachowanie psów, a także przyjrzeć się warunkom, w jakich żyją.
Bulterier – hodowla i wychowanie
Bulteriery potrafią być wrogo nastawione do innych zwierząt. Musimy pamiętać o ich socjalizacji. Najważniejsze byśmy uczyli ich już od szczenięcia, jak mają się zachowywać, np. kiedy mijają inne psy na spacerze. Cały proces warto zacząć jak najwcześniej się da – w pierwszych dniach pobytu bulteriera w naszym domu. Musimy nauczyć psa akceptowania gości w domu. Jest z natury towarzyski i źle znosi samotność – najlepiej zapewnić mu stały kontakt z członkami rodziny. Jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, lepiej odpuśćmy sobie jego nabycie. Tylko konsekwentny i cierpliwy opiekun jest w stanie wychować bulteriera na dobrego psa. Przede wszystkim nie powinniśmy ulegać emocjom – krzyk i agresja mogą jedynie pogłębiać jego problemy wychowawcze. Najlepiej, abyśmy nagradzali go smakołykami za dobre wychowanie.
Ruch w życiu bulteriera odgrywa ważną rolę, musi się wybiegać na świeżym powietrzu – by posiadać aktywnego psa sami powinniśmy lubić aktywność. Najlepiej zabierajmy go na intensywne spacery, gdzie będzie mógł się zmęczyć i wyszaleć. Przy codziennym wychodzeniu na zewnątrz musimy pamiętać o komforcie naszego pupila. Kupmy mu wygodne szelki i wytrzymałą smycz. Szelki przy ciągnięciu nie będą wbijać się w jego skórę tak mocno, jak obroża. Będą dodatkowym ułatwieniem dla osób drobnych, dzięki szelkom pies nie będzie ciągnął tak mocno swojego opiekuna, co w przypadku obroży. Ważne, abyśmy dobrali adekwatne do aktualnych rozmiarów zwierzęcia.
Bulterier chętnie bierze udział w psich sportach, m.in.:
- agility – ten psi sport związany jest z pokonywaniem przeszkód;
- flyball to psia sztafeta – właściciel ma za zadanie przeprowadzić psa przez wyznaczone płotki, u celu czeka wyrzutnia z piłkami. Pies musi nacisnąć na zapadnię, by piłka wypadła, a następnie zanieść ją opiekunowi;
- obedience – polega na wykonywaniu ściśle określonych poleceń;
- dog dancing – to taniec z psem.
Podsumowanie
Bulteriery to z natury przyjacielskie zwierzęta, chętnie spędzają czas z ludźmi. Długie godziny najchętniej poświęcają na spacery i wygłupy na świeżym powietrzu. Będą dobrymi towarzyszami podczas zabaw z dziećmi, ale tylko pod opieką osoby dorosłej. Postąpimy rozsądnie, jeśli zakupimy dostosowaną do ich potrzeb i rozmiarów. Te odpowiednio dobrane szelki i smycz zapewnią naszemu podopiecznemu wygodę podczas wspólnych wypraw. Bulteriery to psy, które cenią sobie towarzystwo swojego opiekuna, dlatego nie powinniśmy zostawiać ich długo samych w domu. Będą dobrymi kompanami podczas zabaw z dziećmi. Bulteriery uwielbiają stawiać na swoim – są sprytne i inteligentne. Jeśli odpowiednio podejdziemy do ich wychowania, wychowamy posłuszne i oddane psy, jednak ich trudny charakter jest w stanie poskromić tylko osoba doświadczona. Z natury nie są agresywne, kochają się przytulać. Powinniśmy je socjalizować już od wczesnych lat szczenięcych, w przeciwnym razie inne psy mogą traktować z rezerwą.