Psy pasterskie to wyjątkowa grupa psów w kynologii. Odznaczają się instyntynkem pasterskim, który jest o wiele bardziej złożony niż instynkt myśliwski. Polega on na chęci kontrolowania stada zwierząt. Został nabyty i utrwalony w wyniku udomowienia dzikich wilków. Psy pasterskie to bardzo rozmaita grupa psów, które są zróżnicowane pod kątem wyglądu, predyspozycji i umiejętności. Poznaj rasy psów pasterskich, a także ich cechy oraz potrzeby. W naszym artykule opowiemy także, jak wyszkolić psa pasterskiego.
- 1. Historia psów pasterskich w skrócie
- 2. Rasy psów pasterskich
-
3.
Szkolenie psów pasterskich
- 3.1. Umiejętności owczarskich psów zaganiających
- 3.2. Jak znaleźć szkolenia i wydarzenia pasterskie dla psów?
- 3.3. W jakich testach i zawodach mogą brać udział psy pasterskie?
- 3.4. Test Predyspozycji Pasterskich (NHAT)
- 3.5. Test Pracy Psów Pasterskich (HWT)
- 3.6. Zawody Pasterskie (IHT)
- 3.7. Lista ras psów pasterskich, które mogą brać udział w wydarzeniach pasterskich FCI
- 4. Potrzeby psów pasterskich
- 5. Podsumowanie
Historia psów pasterskich w skrócie
Psy pasterskie już od niepamiętnych czasów dzielnie stały u boku człowieka, pomagając mu w pilnowaniu i zagananiu stad. Do tej grupy można zaliczyć psy stróżujące i zaganiające. Jakie były ich początki? Jeśli ciekawi Cię ten temat i chcesz wiedzieć nieco więcej na temat psich pasterzy, zapraszamy do zapoznania się z nich historią.
Pies, jako dzielny obrońca stada – jak to właściwie się zaczęło?
Początki wykorzystania psów w pasterstwie są powiązane z rozwojem hodowli bydła. Jednak proces ten rozpoczął się około 8-7 tysięcy lat p.n.e. w zachodniej części Azji, na terenach współczesnego Iranu i Iraku, wtedy zostały udomowione owce i kozy.
Psy, które dotychczas towarzyszyły ludziom w polowaniach, znalazły nowe zastosowanie, polegające na pilnowaniu i utrzymaniu żywego inwentarza. W tamtym czasie to były jedyne zwierzęta, które pomagały ludziom w pasterstwie, gdyż konie i osły nie zostały jeszcze wystarczająco udomowione.
Pierwsze psy wykorzystywane w pasterstwie – psy stróżujące
Pierwotnie głównym zadaniem psów pasterskich była ochrona zwierząt domowych przed licznymi drapieżnikami. Z tego względu były preferowane psy:
- z silnym instynktem stadnym,
- mocne,
- wielkie,
- bezwzględne,
- odważne,
Tylko takie psy, są w stanie stawić czoła tak dużym i groźnym drapieżnikom, jak wilki i niedźwiedzie w celu obrony stada.
Współczesny typ psów pasterskich – psy zaganiające
- zwinne,
- inteligentne,
- posłuszne,
- umiarkowanie agresywne – mogą kąsać zwierzęta w celu ich zdyscyplinowania, lecz nie na tyle by je uszkodzić,
- potrafią pracować cicho – tak by nie płoszyć stada.
Ich zadanie polega na pomocy w wypasie stada, a także na sprawnym kierowaniu nim tak, żeby nie gubić poszczególnych osobników oraz nie niszczyć upraw.
Wspólne cechy psów pasterskich – co je ze sobą łączy?
Psy pasterskie mogą różnić wyglądem, lecz wszystkie wykształciły cechy, które ułatwiają im pracę, takie jak:
- okrywa odporna na pogodę – zimno lub upał, a także opady,
- mocne, zwarte łapy, odporne na ciernie i kamienie,
- doskonały wzrok i słuch,
- ogromna siła i wytrzymałość.
Psy pasterskie w obecnych czasach
Wraz z powstaniem chowu przemysłowego, spadło zapotrzebowanie na psy pasterskie. Nie mniej jednak w tych zakątkach świata, gdzie zachował się tradycyjny charakter chowu, psy są wciąż wykorzystywane w pasterstwie.
Wiele ras psów pasterskich znanych jest, jako psy do towarzystwa. Pewnie, dlatego że są bardzo opiekuńcze i troskliwie, dobrze traktują dzieci oraz wszystkich członków rodziny. Pierwotne, duże psy pasterskie pełnią także funkcję stróży przydomowego ogródka.
Rasy psów pasterskich
Psy pasterskie zostały uwzględnione w spisach wielu organizacji kynologicznych. W klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) poświęcona jest im I grupa – owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, chociaż część psów, które były lub są wciąż wykorzystywane w pasterstwie, możemy znaleźć w następujących grupach:
- II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe psy,
- V – Szpice i psy w typie pierwotnym,
- VIII – Aportery, płochacze i psy dowodne
- IX – Psy ozdobne i do towarzystwa.
Owczarki – grupa I
Owczarki to psy, które w pasterstwie były wykorzystywane przeważnie do wypasania owiec, stąd pochodzi ich nazwa, co więcej wśród nich znajduje się najbardziej popularna rasa psów na świecie – owczarek niemiecki. Polski owczarek podhalański, którego możemy zobaczyć w logo Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), jest pasterskim psem stróżującym, który najczęściej strzeże owiec polskich górali. Wśród pasterzy największą sławą spośród psów zaganiających cieszy się border collie, który jest w stanie wykonywać więcej zadań.
Tak prezentuje się lista owczarków, które znajdziemy w grupie I FCI:
- Amerykański owczarek miniaturowy,
- Australian stumpy tail cattle dog,
- Bearded collie,
- Bergamasco,
- Biały owczarek szwajcarski,
- Border collie,
- Ceskoslovenský vlciak,
- Chodsky pes,
- Ciobanesc romanesc carpatin,
- Ciobanesc romanesc mioritic,
- Czuwacz słowacki,
- Komondor,
- Kuvasz,
- Lancashire heeler,
- Maremmano-abruzzese,
- Mudi,
- Nederlandse schapendoes,
- Owczarek australijski:
- kelpie,
- (typ amerykański),
- Owczarek belgijski:
- groenendael,
- laekenois,
- malinois,
- tervueren,
- Owczarek chorwacki,
- Owczarek francuski:
- beauceron,
- briard,
- Owczarek holenderski:
- długowłosy,
- krótkowłosy,
- szorstkowłosy,
- Owczarek kataloński,
- Owczarek niemiecki
- długowłosy,
- krótkowłosy,
- Owczarek pikardyjski,
- Owczarek pirenejski:
- a face rase,
- a poil long,
- Owczarek:
- południoworosyjski – jużak,
- portugalski,
- staroangielski – bobtail,
- szetlandzki,
- Owczarek szkocki:
- długowłosy,
- krótkowłosy,
- Owczarek z majorki:
- długowłosy,
- krótkowłosy,
- Polski owczarek nizinny,
- Polski owczarek podhalański,
- Puli biały,
- Puli kolorowy,
- Pumi,
- Saarlooswolfhond,
- Schipperke,
- Welsh corgi cardigan,
- Welsh corgi pembroke.
Psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła – grupa I
Psy z drugiej sekcji I grupy w klasyfikacji FCI zasłynęły w pracy pasterskiej z bydłem, chociaż potrafią pracować także i z owcami. Różnica najbardziej jest dostrzegalna w języku angielskim. Owczarki po angielsku to sheepdogs, sheep – owca, psy pasterskie cattledogs, gdzie cattle znaczy bydło. Bouvier des Ardennes i Bouvier des Flandres to belgijskie rasy psów, które były wykorzystywane do zaganiania i ochrony bydła. Australian cattle dog powstał z połączenia rdzennych australijskich psów dingo z psami europejskimi. Co więcej, krzyżówka takich genów sprawiła, że australian cattle dog był wytrzymały – mógł pracować szybciej i dłużej.
- Australian cattle dog,
- Bouvier des flandres / vlaamse koehond,
- Bouvier des ardennes.
Szwajcarskie psy do bydła – grupa II
Szwajcarskie psy do bydła stanowią 3 sekcję w grupie II w klasyfikacji FCI. To psy górskie w typie dogowatym, które wywodzą się od mastifa tybetańskiego. Psy te były używane do zaganiania bydła. Najbardziej znanym przedstawicielem jest największy spośród nich, czyli berneński pies pasterski, który w czasach współczesnych jest lubianym i powszechnym ogromnym psem rodzinnym o wesołym charakterze i troskliwym podejściu do dzieci. Pozostałe rasy z tej sekcji tak, jak i on posiadają charakterystyczne umaszczenie w typie trójkolorowym, tzw. tricolor.
- Appenzeller,
- Berneński pies pasterski,
- Duży szwajcarski pies pasterski,
- Entlebucher.
Inne rasy, które były wykorzystywane w pasterstwie i przy chowie zwierząt – psy z grup II, V, VIII, IX
Poniżej przedstawiamy zbiór innych ras, które są lub były wykorzystywane w pasterstwie. Pochodzą one z różnych grup. W grupie II możemy znaleźć największe pasterskie psy stróżujące, z którymi nie ma żartów, np. kangal, owczarek kaukaski, owczarek środkowoazjatycki, mastif tybetański.
W grupie V mamy szpice z północy, które żyły blisko ludzi i towarzyszyły im w różnych zajęciach, oprócz pasterstwa zajmowały się ochroną osad, myślistwem – norweski buhund, samoyed, który także był psem zaprzęgowym, lapinporokoira oraz szwedzkie i fińskie lapphundy, które oprócz owiec zaganiały renifery.
Za wszechstronnego psa uchodził również jedyny wymieniony tutaj przedstawiciel grupy VIII – hiszpański pies dowodny, który potrafi holować łodzie i wyciągać sieci pełne ryb z wody, a także wypasać bydło w górach.
Do IX grupy należy terier tybetański, pies który nie jest terierem, za to jest wspólnym przodkiem dla wielu europejskich owczarków długowłosych takich jak polski owczarek nizinny, bearded collie, komondor i puli.
- Buhund norweski,
- Cane corso italiano,
- Dog:
- kanaryjski,
- niemiecki,
- z Majorki,
- de bordeux,
- Fiński lapphund,
- Hiszpański pies dowodny,
- Islandzki szpic pasterski,
- Kangal – Anatolijski pies pasterski,
- Lapinporokoira,
- Mastif:
- hiszpański,
- pirenejski,
- tybetański,
- Nowofundland,
- Owczarek kaukaski,
- Owczarek środkowoazjatycki,
- Pirenejski pies górski,
- Rottweiler,
- Samoyed,
- Shar pei,
- Sznaucer olbrzym,
- Szwedzki lapphund,
- Terier tybetański,
- Tornjak,
- Västgötaspets,
Szkolenie psów pasterskich
Szkolenia pasterskich różnią się w zależności od ich specjalizacji:
- ciężkie psy stróżujące – umieszczano je w owczarniach gdzie dorastały, przez co uznawały zwierzęta hodowlane, jako część swojego stada. Nie wymagały specjalnego szkolenia.
- psy zaganiające – powinny nauczyć się współpracy z przewodnikiem, reakcji na komendy, a także kontrolowania emocji względem zwierząt hodowlanych. Zanim pies zostanie przeszkolony, sprawdza się jego stosunek do zwierząt i obserwuje się jego zachowanie – w ten sposób są weryfikowane jego predyspozycje do pracy pasterskiej. Instynkt pasterski jest przekazywany dziedzicznie, składa się na niego zestaw cech, które czynią psa sprawnym w kontrolowaniu stada. Taka postawa jest naturalna, nie jest wynikiem doświadczenia, bądź szkolenia. Przed nauką komend, psa uczy się opanowania, szczekania tylko w określonych sytuacjach oraz rezygnacji z pogoni.
Umiejętności owczarskich psów zaganiających
Te psy pasterskie, które są przeznaczone do pracy, wymagają wcześniejszego przygotowania. Umiejętność planowania i ochrony stada leży w ich naturze. Posiadają ku temu odpowiednie predyspozycje. Wrodzone umiejętności psów pasterskich trzeba stale rozwijać, dlatego w drodze szkolenia uczą się:
- komend, które dotyczą przede wszystkim kierunku obejścia stada, a także pozycji jaką powinien przyjąć pies,
- dyscyplinowania osobników,
- wyprowadzanie stada,
- zwieranie stada,
- prowadzenie stada w kierunku określonym przez pasterza,
- oddzielanie osobników, na przykład oznakowanych.
Jak znaleźć szkolenia i wydarzenia pasterskie dla psów?
Szkolenia w zakresie pasterstwa są prowadzone przez indywidualnych trenerów, a także różne prywatne podmioty, które udostępniają pastwiska wraz ze zwierzętami, najczęściej stadami owiec. Ogłoszenia o seminariach, szkoleniach, zawodach, a także grupy zrzeszające miłośników pasterstwa, można bez trudu znaleźć w internecie. Ośrodki są dostępne w różnych częściach kraju.
W jakich testach i zawodach mogą brać udział psy pasterskie?
Istnieją dwie organizacje międzynarodowe, które normują pasterstwo – FCI i Międzynarodowa Organizacja Psów Psów Pasterskich (ISDS). W Polsce bardziej powszechne są wydarzenia prowadzone przez ZKwP, które podlega pod FCI.
FCI prowadzi swoje wydarzenia:
- Test Predyspozycji Pasterskich (NHAT),
- Test Pracy Psów Pasterskich (HWT),
- Zawody Pasterskie (IHT).
Testy Pracy (HWT) i Zawody Pasterskie (IHT) są prowadzone w dwóch stylach:
- angielskim (CS) – wyłącznie dla border collie – bardziej zaawansowane, z mniejszą ilością owiec, przez co trudniej jest zapanować nad nimi, jako grupą,
- farmerskim (TS) – dla pozostałych ras – prowadzone w warunkach, które są zbliżone do naturalnych, z większą ilością owiec.
Szczegółowe informacje oraz wymagania dotyczące wydarzeń, są zawarte w ich regulaminach. Są one dostępne na stronie Głównej Komisji Szkolenia Psów Związku Kynologicznego w Polsce.
Test Predyspozycji Pasterskich (NHAT)
Test Predyspozycji Pasterskich (NHAT) – jest otwarty dla wszystkich ras pasterskich. Jest potrzebny dla ras psów z wymaganymi pracami pasterskimi, których opiekunowie ubiegają się o Międzynarodowy Championat Piękności (CIB). Również jest wymagany do przystąpienia do Testu Pracy Psów Pasterskich (HWT). Pies powinien podczas testu (NHAT) wykazać się:
- chęcią współpracy z przewodnikiem,
- zainteresowanie zwierzętami stadnymi,
- popędem do kontrolowania ruchu stada
- zdolnością odnalezienia punktu balansu naprzeciwko przewodnika, w celu uzyskania lepszej kontroli nad stadem.
Test Pracy Psów Pasterskich (HWT)
Test Pracy Psów Pasterskich (HWT) – jest to egzamin dla psów, który dopuszcza je do zawodów pasterskich (IHT), podczas którego pies musi zaliczyć zadania takie, jak:
- wyprowadzenie z zagrody,
- zatrzymanie stada w określonym miejscu,
- wypas owiec w określonym obszarze, owce powinny się uspokoić, a najlepiej zacząć jeść trawę,
- pędzenie owiec,
- wprowadzanie do zagrody,
- zachowanie, ocena łagodności i umiejętności współpracy z przewodnikiem.
Dodatkowo dla border collie przewidziano następujące zadania:
- dobieg nie mniej niż 75 metrów, po dobrym torze,
- przejęcie – uważne podejście i ostrożne przejęcie,
- przyprowadzanie – spokojne prowadzenie w linii prostej,
- odganianie owiec w określonym kierunku na dystansie nie mniejszym niż 25 m.
Zawody Pasterskie (IHT)
Zawody Pasterskie (IHT) – są to zawody z rankingiem i ogłoszeniem zwycięzcy. Pierwsze trzy miejsca są niepodzielne. Zawody składają się z trzech poziomów zaawansowania, w których może startować pies. Odpowiednio zaliczona klasa, awansuje psa do klasy wyższej. Pies nie może wrócić i startować w klasie niższej. Różnice między klasami, są następujące:
- wymagania co do umiejętności psa,
- czas na wykonanie większości zadań,
- liczba owiec do pilnowania podczas wypasu w kwadracie,
- długość całej trasy przebiegu,
- obszar wypasu – częściowo lub całkowicie nieogrodzony,
- odległości między przeszkodami,
- ilość zadań,
- trudniejsze przeszkody.
Lista ras psów pasterskich, które mogą brać udział w wydarzeniach pasterskich FCI
FCI określa, które rasy mogą być dopuszczone do wydarzeń pasterskich:
- Appenzeller,
- Australian cattle dog,
- Bearded collie,
- Berneński pies pasterski,
- Biały owczarek szwajcarski,
- Border collie,
- Bouvier des ardennes,
- Bouvier des flandres/vlaamse koehond,
- Buhund norweski,
- Cão Fila de São Miguel,
- Ceskoslovensky vlciak,
- Czuwacz słowacki
- Duży szwajcarski pies pasterski,
- Entlebucher,
- Fiński lapphund,
- Hiszpański pies dowodny,
- Islandzki szpic pasterski,
- Kelpie,
- Komondor,
- Kuvasz,
- Lapinporokoira,
- Mudi,
- Owczarek:
- australijski (typ amerykański),
- belgijski,
- chorwacki,
- francuski beauceron,
- francuski briard,
- holenderski,
- kataloński,
- niemiecki,
- pikardyjski,
- pirenejski długowłosy,
- pirenejski o gładkiej kufie,
- portugalski,
- staroangielski,
- szetlandzki,
- szkocki długowłosy,
- szkocki krótkowłosy,
- z Bergamo,
- Polski owczarek nizinny,
- Puli,
- Pumi,
- Rottweiler,
- Saarlooswolfhond,
- Samoyed,
- Schapendoes,
- Schipperke,
- Sznaucer olbrzym,
- Szwedzki lapphund,
- Terier tybetański,
- Vastgotaspets,
- Welsh corgi cardigan,
- Welsh corgi pembroke.
Potrzeby psów pasterskich
Psy pracujące takie jak psy służbowe, przewodniki, a także pasterskie mają specjalne, większe potrzeby, niż zwykłe psy domowe, ponieważ ich wysiłek jest większy, zarówno fizyczny, jak i intelektualny, a także są narażone na zmienne warunki pogodowe.
Żywienie psów pracujących – jak je właściwie karmić?
Psy pracujące powinny być żywione szczególnie starannie, gdyż mają inne zapotrzebowanie energetyczne niż psy domowe. Pies, który otrzymuje dobrze skomponowane posiłki jest bardziej wydajny w swojej pracy – ma więcej energii i lepiej wykonuje swoje zadania, w dodatku jest zdrowszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne oraz choroby.
Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane. Dla psów pracujących polecane są karmy wysokoenergetyczne, a zarazem o wysokiej strawności, by nie przeciążać ich przewodu pokarmowego. W odróżnieniu od pokarmu psów sportowych, których wysiłek jest krótkotrwały i intensywny, pożywienie psów pracujących powinno zawierać więcej tłuszczów niż węglowodanów, to zaspokoi ich zapotrzebowanie energetyczne podczas pracy stałej, wykonywanej w dłuższym czasie. Proporcje dostarczanych składników odżywczych powinny wynosić:
- 60% tłuszcz,
- 20-25% białko,
- 15-20% węglowodany,
Posiłki dla psa możemy przygotowywać sami, na przykład stosując dietę BARF lub kupić karmę przeznaczoną dla psów pracujących. Podawanie zwierzęciu jedzenia w zbyt dużej ilości może zaszkodzić jego zdrowiu. Posiłki powinniśmy podawać 3 razy dziennie, dzięki czemu wszystkie składniki spożywcze będą się utrzymywać na stałym poziomie. Posiłki możemy podawać dwa razy dziennie, przy czym ¼ dziennej dawki powinniśmy podawać godzinę przed rozpoczęciem pracy i ¾ wieczorem, na koniec dnia. W przypadku samodzielnie przygotowywanego pożywienia, warto wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii. To także dotyczy diety BARF – składającej się w większości z surowego mięsa i kości, którą powinniśmy dodatkowo suplementować. W diecie psów pracujących, kluczowe składniki, które powinniśmy uzupełniać to:
- glukozamina,
- L-karnityna,
- kwas α-liponowy,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3,
- HMB (kwas beta-hydroksy-beta metylomasłowy),
- substancje chondroprotekcyjne.
Nie możemy zapominać o witaminach i składnikach mineralnych. Wśród witamin najważniejsza są:
- A,
- E,
- C,
- z grupy B.
Składniki mineralne, które powinny znaleźć się w diecie psa pracującego to:
- Ca – wapń,
- P – fosfor,
- Na – sód,
- Mg – magnez,
- Zn – cynk,
- K – potas,
- Se – selen,
- Cu – miedź,
- Mn – mangan,
- Fe – żelazo.
Pielęgnacja psów pracujących w trudnych warunkach
Odpowiednie żywienie psów pracujących wpływa na kondycję, stan skóry i okrywy włosowej. Dlatego prawidłowa dieta, jest kluczowa w zachowaniu dobrego i zdrowego wyglądu psa. Powinniśmy na bieżąco obserwować jego ciało i włosy. Występujące zmiany są sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu korygacji diety, bądź zastosowania odpowiednich środków leczniczych w przypadku, gdy przyczyna zmian nie wynika z pożywienia.
Obserwując ciało psa, zwracajmy uwagę na czystość jego uszu, okolic oczu i stref intymnych. Wszelkie podrażnienia i otarcia powinny być opatrzone, dlatego nie możemy też zapominać o ochronie przed pasożytami, mogą pomóc nam w tym specjalne krople dla psów przeciw pasożytom, bądź obroże owadobójcze.
Ważna jest także pielęgnacja okrywy włosowej i skóry, którą stosujemy zgodnie z wymaganiami rasy. Odpowiednio szczotkowana szata wentyluje skórę, a także pozwala utrzymać włosy w dobrej kondycji. Szczególnej pielęgnacji wymagają pasterskie psy długowłose, u których szata ma tendencje do tworzenia się splątań.
Warunki bytowe psów ras pasterskich – czego potrzebują do szczęścia?
Nie bez znaczenia także jest to, w jakich warunkach przebywają psy, czy są trzymane na zewnątrz, czy przebywają w domu wśród rodziny. Temperatura otoczenia wpływa na zdrowie, a także na wielkość zapotrzebowania energetycznego, w okresie zimy jest ona większa. Optymalna temperatura dla psów:
- w typie szpiców wynosi od 10 do 15 °C,
- długowłosych wynosi od 15 do 20 °C,
- krótkowłosych wynosi od 20 do 25 °C.
Psy pasterskie, które nie są wykorzystywane do pracy w gospodarstwie nie znoszą bezczynności i potrzebują ciągłej stymulacji fizycznej i umysłowej, dlatego brak odpowiednich bodźców może źle odbić się na ich psychice, a także zachowaniu, co może objawić się zniszczeniami w domu.
Psy pasterskie mogą brać udział w wydarzeniach pasterskich i zawodach, o których wspominaliśmy w części dotyczącej szkolenia, jednak innym rozwiązaniem są rozmaite sporty kynologiczne, wśród nich możemy wymienić:
- treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
- agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika ,
- obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
- rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
- flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
- dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
- dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
- dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
- canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
- psie zaprzęgi – pies lub grupa psów ciągną w zaprzęgu sanie, bądź lekki wózek z człowiekiem.
Podsumowanie
Psy pasterskie to szczególna grupa, której ludzie powierzyli opiekę nad innymi zwierzętami. Przedstawiliśmy ich historię, a także rasy, które są powiązane z pasterstwem.
Jeżeli posiadasz psa rasy pasterskiej, możesz go wyszkolić w wypasie, a także wziąć udział w zawodach. Przedstawiliśmy pasterskie wydarzenia FCI, a także wymogi, które trzeba spełnić, by w nich uczestniczyć.
Przybliżyliśmy także potrzeby psów pasterskich. Co więcej, z naszymi wskazówkami uda się Tobie dobrać odpowiednie żywienie dla swojego pupila, zadbać o jego ciało i włosy oraz zapewnić dobre warunki. Pamiętaj, że aktywność jest ważna, zwłaszcza dla psa rasy pasterskiej. Podsumowując, możesz go szkolić w wypasie zwierząt, bądź uprawiać z nim rozmaite dyscypliny sportowe dla psów.
Świetny, profesjonalny artykuł. Dobra robota!