Pomsky, jako King of Toy – rasa designerska

Pomsky to mały pies, który powstał, dzięki skrzyżowaniu huskiego i szpica miniaturowego. Przez Amerykanów został określony mianem King of Toy, ponieważ uwielbia bawić się ze swoimi opiekunami. Wyglądem bardzo przypomina miniaturową wersję huskiego. Jednak jego charakter to mieszanka cech osobowości obu tych rasowych psów. Czworonóg ten w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Ile kosztuje pomsky? Gdzie kupić tego psa? Odpowiemy na te pytania i przybliżymy nieco temat tej “rasy”.

pomsky

Opis ogólny

Pies pomsky to bardzo interesująca hybryda, która powoli kradnie serca miłośników wszystkich czworonogów. Posiadanie ras designerskich to stosunkowo nowy trend, który rozpowszechnia się na coraz większą skalę. Chętnie opowiemy więcej o tym czworonogu.

Organizacja kynologiczna

Pomsky to mix szpica miniaturowego i huskiego czystej krwi. Psy hybrydy nie są uznawane przez żadne organizacje kynologiczne, dlatego nie zostały zaklasyfikowane do żadnej grupy. Natomiast jego przodkowie zaliczają się do 5 grupy szpiców i psów w typie pierwotnym.

Pochodzenie i kraje największej popularności

Podobnie tak jak wszystkie rasy designerskie pomsky pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i tam został rozpopularyzowany. W Polsce zwierzęta te nie są aż tak znane, jednak z roku na rok się to zmienia.

Użytkowość

Pomsky pies to efekt eksperymentu, który miał na celu stworzyć nową rasę posiadającą najlepsze cechy huskiego i szpica miniaturowego. Zwierzę to w głównej mierze przeznaczone jest do towarzystwa i świetnie sprawdza się w tej roli.

Rasy, od których pochodzi oraz cechy charakterystyczne

Krzyżowanie dwóch ras różnych rozmiarów to nie lada wyzwanie, dlatego właśnie rozmnażanie odbyło się poprzez sztuczne zapłodnienie. Dodatkowo warto wspomnieć, że matką musi być suczka (większej) rasy husky.

Pomsky jest żywiołowy i aktywny, jak szpic miniaturowy, a także przyjazny i towarzyski, jak husky. Nigdy nie wiadomo, jakie cechy charakteru będą przeważające, dlatego charakter pomskyego stanowi ciekawe połączenie genów tych dwóch psów rasowych.

pomsky hodowla w polsce

Pomsky – wygląd

Pomsky wygląda w zasadzie, jak miniaturka husky, może właśnie dzięki temu stał się tak popularny w USA. Jakie inne wyjątkowe cechy charakteru posiada ten urokliwy psiak?

Jakie rodzaje i kolory sierści posiada?

Dla pomskyego nie został ustalony jeden wzorzec odnośnie wyglądu (jak i również charakteru). Psy te mogą mieć różne kolory umaszczenia, w zależności od rodziców, np. najczęściej jest to czarny i szary z białymi znaczeniami, ale można spotkać się też z białym, rudym, brązowym (ze znaczeniami lub bez). Szata tego czworonoga jest dwuwarstwowa, składa się z podszerstka i włosa okrywowego, jest dosyć gęsta i ma średnią długość.

Ile waży i ile ma wzrostu?

Ciężko jednoznacznie określić konkretny przedział wagowy dla tych małych psów. Nieoficjalnie przyjmuje się, że mogą ważyć od ok. 10 do 14 kg. Typowy przedstawiciel tej rasy designerskiej mierzy od 25 do 35 cm.

Jak wygląda pomsky? – pierwsze wrażenie

Pies pomsky ma proporcjonalną budowę ciała – oznacza to, że jego głowa nie jest za duża, ani za mała względem tułowia. Uszy tego czworonoga mają kształt trójkąta i są wysoko osadzone na głowie. Ich oczy mają kształt migdała, zazwyczaj są niebieskiego lub brązowego koloru (w różnych odcieniach). Może zdarzyć się, że u tych małych psów wystąpi heterochromia – oznacza to, że jedno oko będzie miało inny kolor niż drugie. Ogon jest dość puszysty, może przypominać lisią kitę lub tak jak u pomeranianów być noszony wysoko ku górze.

pomsky biały

Pomsky – pielęgnacja

Pomsky, tak jak każdy inny pies potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadbany czworonóg nie tylko ucieszy oko, ale również będzie utrzymany w dobrym zdrowiu. Podpowiemy, jak dbać o tego czarnego pieska.

Ochrona przed kleszczami

Kleszcze potrafią atakować skórę pomskyego przez cały rok, zwłaszcza latem podczas spacerów na łonie natury. Właśnie dlatego warto sprawić mu obroże Foresto lub preparaty na pchły i kleszcze, na rynku jest wiele tych dobrych jakościowo, dobre są te wyprodukowane przez markę Vetoquinol – skutecznie odstraszają pasożyty, które mogą zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia. Jednak to nie jedyny aspekt związany z prawidłowym dbaniem o tego czworonoga, podpowiemy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę.

Mycie i czesanie

Pomsky pies obficie gubi sierść, zwłaszcza dwa razy w roku w okresie linienia. W związku z tym należy go czesać przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej nada się do tego druciana szczotka o gładkich końcach oraz tzw. pudlówka, która dobrze rozczesuje włosy i zapobiega filcowaniu się podszerstka. Im szybciej przyzwyczaimy szczeniaki do całego procesu, tym lepiej. Przy rozczesywaniu sierści powinniśmy być delikatni, zabierzmy się do tego po spacerze, kiedy pies będzie zmęczony i wybiegany.

Nie trzeba kąpać pomskyego nie częściej niż to konieczne – kiedy pies wróci ubrudzony błotem po spacerze w deszczowy dzień, kąpiel staje się niezbędna. Wtedy musimy pamiętać o dokładnym namydleniu i spłukaniu sierści, co wcale nie jest proste, ponieważ jest ona bardzo gęsta. Powinniśmy zadbać o to, by woda dotarła aż do samej skóry zwierzęcia. Na koniec musimy dokładnie osuszyć jego sierść ręcznikiem lub suszarką, by się nie przeziębił.

Pomsky – charakter

Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności co do tego, jaki konkretne będzie nasz pomsky. Psy hybrydy mają to do siebie, że mogą posiadać różne cechy charakteru w zależności od swoich rodziców. W tym przypadku to połączenie huskyego i pomeraniana – podpowiemy, czego można się spodziewać.

Przywiązanie do terytorium

Pomsky ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny, ten mały pies ma dużo ikry. Zawzięcie broni otoczenia, w którym się znajduje, kiedy w zasięgu jego wzroku pojawi się intruz, natychmiast powiadomi o tym wszystkich domowników.

Podejście do rodziny i obcych

Pomsky jest przywiązany do swojego opiekuna i wszystkich członków rodziny, chętnie będzie uczestniczył w ich życiu. Na co dzień to bardzo wesoły, a także energiczny psiak, dlatego też świetnie sprawdza się jako przyjaciel domu. Nie ma pewności, co to tego, jak będzie zachowywał się w stosunku do dzieci. Na pewno kontakt z najmłodszymi członkami rodziny powinien odbywać się pod ścisłą kontrolą rodziców.

Ten piesek może wykazywać się sporą nieufnością w stosunku do całkiem obcych mu ludzi. Będzie za to dobrze odnajdywał się w towarzystwie innych psów, pod warunkiem, że zostanie mu zapewniona socjalizacja.

Czy ta miniaturka husky dobrze znosi samotność?

Pomsky, podobnie tak jak husky, źle znosi samotność, dlatego zostawienie go samego w domu na długi czas nie jest dobrym pomysłem. To zwierzę stadne, jeśli poczuje się odizolowany od pozostałych domowników, jego stan psychiczny może się znacznie pogorszyć. Najlepiej zapewnić mu stały kontakt przynajmniej z jednym członkiem rodziny. Krótkie nieobecności warto wynagradzać mu smakołykami lub zabawkami, które zajmą go na jakiś czas. Jednak siedzenie w domu nie należy do jego ulubionych zajęć, jak najchętniej spędza wolny czas?

Ulubione formy aktywności

Te małe psy rasy pomsky nie nadają się do biernego wypoczynku – wylegiwanie się na kanapie zdecydowanie nie jest ich ulubionym zajęciem. To bardzo żywiołowe czworonogi, najbardziej lubią długie spacery i harce na świeżym powietrzu. Dodatkowo to bardzo inteligentne psy, potrafią wyczuć nastrój swojego opiekuna i się do niego dostosować. Jeżeli wyczują, że nie ma on w danej chwili ochoty na zabawę, nie będą o nią zabiegać.

POMSKY

Pomsky – wychowanie

Kiedy już zaprosimy pomskyego do domu pierwsze, nad czym będziemy się zastanawiać, to jak stworzyć mu przyjazne otoczenie, w którym chętnie będzie spędzał czas. Podpowiemy, co zrobić, by pomsky czuł się komfortowo w naszych czterech ścianach.

Przytulne gniazdko dla pomskyego

Powszechnie uważa się, że małe psy, takie jak pomsky, nie potrzebują dużo przestrzeni. Nic bardziej mylnego, każdy człowiek, a także zwierzę potrzebuje własnego kąta, by móc odpocząć i zregenerować siły. Właśnie dlatego warto zainwestować w legowisko dla psa dostosowane do jego rozmiarów. Pomskyemu śmiało możemy zafundować posłanie przeznaczone dla ras małych. Musimy pamiętać, by było wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Najlepiej wybierajmy takie, w których pokrowiec można ściągnąć tak, aby umyć go razem z wkładem w pralce. Dbanie o higienę miejsca, w którym przebywa pomsky jest bardzo ważne przede wszystkim dla jego zdrowia. Kiedy już wybierzemy to najlepsze, musimy się zastanowić, gdzie je umieścić.

W domu, w bloku, czy na dworze – gdzie będzie się najlepiej żyło pomskyemu?

Pomsky dog lubi towarzystwo ludzi, dlatego nie jest stworzony do życia na dworze. Ta miniaturka husky dobrze odnajdzie się w większych oraz mniejszych mieszkaniach. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego innego psa, im więcej przestrzeni zapewnimy poskyemu tym lepiej. Najszczęśliwszy będzie w domu z ogrodem, w którym będzie miał okazję się wybiegać. Pieski te uwielbiają bawić się na dworze, jak jednak poskromić ich żywiołowy temperament?

Wypracowanie współpracy

Kluczem do właściwej komunikacji z pomskym jest wypracowanie właściwej metody współpracy. W tym przypadku bardzo ważne jest urozmaicenie – powtarzanie w kółko jednej aktywności może sprawić, że pies szybko się znudzi i będzie niechętny do dalszej zabawy, będzie wtedy wymyślał sobie zajęcia na własną rękę, np. podkopywanie przydomowego ogródka. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie zaproponowanie mu urozmaiconych aktywności, np. na codzienne spacery możemy zbierać zabawki oraz bawić się z nim w rożne zabawy takie jak tropienie. Wspólny jogging to też ciekawa forma spędzania wolnego czasu.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Pomsky – szkolenie

Pomsky dog ma dosyć ognisty temperament, psiak ten potrafi być niepokorny, jednak jeśli zapewnimy mu odpowiednie szkolenie, będzie oddanym, dobrze ułożonym zwierzęciem. Co zrobić, by treningi z pomskym były owocne?

Nauka posłuszeństwa

Nauka posłuszeństwa to kluczowy element każdego szkolenia. Przede wszystkim relacja człowiek-pies musi być oparta na wzajemnym szacunku, bez tego codzienne treningi mijają się z celem. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że konsekwencja jest bardzo ważna – daną komendę powinno się egzekwować, dopóki pies jej nie wykona. W szkoleniu najlepiej korzystać z pozytywnych metod takich jak smaczki lub zabawa ulubioną zabawką. Powinniśmy być rozsądni w ich dawkowaniu, o czym należy pamiętać?

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Ulubioną nagrodą treningową pomskyego są przysmaki dla psów, to wręcz niezbęda rzecz towarzysząca każdemu szkoleniu. Zwierzę dzięki nim chętniej wykonuje polecenia i jest zawsze gotowe do współpracy. Mimo wszystko nie powinniśmy przesadzać – dzienna porcja spożycia nie powinna przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego, ilość spożytych smaczków powinniśmy wliczyć do posiłków stałych.

W jakich psich sportach sprawdzi się pomsky?

Małe psy rasy pomsky są bardzo radosne i żywiołowe, przy wdrożeniu odpowiedniego szkolenia, chętnie będą brały udział w psich sportach, takich jak, np. dog dance. Ta dyscyplina sportowa jest popularna w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Polega ona na tym, że pies i jego opiekun wykonują różne figury taneczne w takt muzyki – w sporcie tym liczy się przede wszystkim współpraca. W treningach pomocne mogą okazać się niektóre akcesoria, jak je wybrać?

Jakie akcesoria będą przydatne do dog dance?

Pies pomsky to zwierzę z charakterem, dlatego do treningów dog dance trzeba go odpowiednio zachęcić. Do tego celu przyda się kliker – to małe urządzenie z przyciskiem na środku, po jego naciśnięciu wydobywa się charakterystyczny dźwięk, który powinien kojarzyć się psu pozytywnie. Kiedy zwierzę dobrze wykona polecenie po usłyszeniu klikera, należy mu dać smaczek. Tę metodę szkoleniową należy stosować wtedy, kiedy pies już dobrze zna daną komendę – kliker powinien stanowić dodatkową zachętę, ponieważ jak wiadomo jedna czynność powtarzana kilka razy pod rząd może po pewnym czasie stać się nużąca. Warto nauczyć psa reagowania na odgłos klikera, ponieważ w ten sposób efektywniej będzie wykonywał dane komendy.

Pomsky – hodowla

Pomsky pies nie jest rasą, która została uwzględniona przez organizacje kynologiczne, w tym FCI, właśnie dlatego bardzo ciężko znaleźć tego czarnego pieska w Polsce. Podpowiadamy, gdzie go szukać, a także odpowiemy na pytanie, ile kosztuje pies rasy pomsky.

Pomsky – gdzie go kupić?

Miniaturkę husky najlepiej szukać za granicą – hodowle w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych zajmują się rozmnażaniem tych zwierząt. Cena za mini husky wcale nie jest mała. Za jednego psa będziemy musieli zapłacić mniej więcej od 8000 do 15 000 tysięcy złotych. Rasy hybrydowe rzadko można spotkać na polskim rynku, zalicza się do nich również pomsky, cena za jednego osobnika może różnić się w zależności od wieku i rozmiaru psa – im mniejszy, tym droższy. Wszystko zależne jest od tego, jakiej generacji będzie pies, o co konkretniej w tym chodzi?

Pomsky pies – generacje

Hodowla pomsky może uyzskać ze sobą psy pierwszej lub drugiej generacji.

  • F1 – to psy urodzone w wyniku skrzyżowania huskiego i szpica miniaturowego czystej krwi;
  • F2 – to szczeniaki pomsky, które powstały w efekcie sparowania dwóch dorosłych osobników tej rasy.

Wygląd i charakter będzie się różnił w zależności od generacji. Pomsky z pierwszej generacji mogą być nieco większe i być bardziej niezależne, te z drugiej – są mniejsze i serdeczniejsze.

pomsky szczeniak

Pomsky – zdrowie

Ile żyje pomsky? Psy te generalnie żyją długo, mniej więcej od 12 do 15 lat; są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Mimo to mogą być podatne na niektóre choroby, na które może cierpieć husky oraz szpic miniaturowy. Opowiadamy, na jakie przypadłości są najbardziej narażone.

Pomsky – na co może zachorować?

Pomsky może mieć tendencję do zapadania na choroby, które są typowe zarówno dla szpiców miniaturowych, jak i huskich. A licza się do nich, m.in:

  • choroby przyzębia – wywołane są różnymi bakteriami, pierwszym objawem jest kamień pojawiający się na zębach psa, nierozwiązanie tego problemu w dalszych stadiach może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, czego konsekwencją jest wypadanie zębów, a nawet złamanie szczęki. Aby temu przeciwdziałać, warto podawać psu smaczki niwelujące kamień nazębny.
  • zapadająca się tchawica – to choroba genetyczna, która stanowi poważne zagrożenie dla życia psa. W celu jej zdiagnozowania wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, wtedy można określić, z jakim stadium rozwoju choroby ma się do czynienia. Lekarz weterynarii zaleci stosowne leczenie. Oprócz tego należy ograniczyć wysiłek fizyczny tych czarnych piesków w upalne dni, a także zapewnić im miejsce w cieniu. Dodatkowo tradycyjną obrożę warto wymienić na szelki, które nie uciskają szyi zwierzęcia.
  • niedoczynność tarczycy – typowymi objawami tej choroby jest m.in. apatia, pogorszenie się stanu sierści, ospałość. W tym przypadku lekarz weterynarii zaleci podawanie stosownych medykamentów. Niestety pies cierpiący na tę chorobę będzie musiał brać leki do końca życia.

Pomsky – żywienie

Rasa pomsky nie jest specjalnie wymagająca w kwestiach żywienia, musimy jednak pamiętać, by pies rósł zdrowo, ważne jest zapewnienie mu dobrze zbilansowanej diety, podpowiadamy, jak to zrobić.

Najpopularniejsze metody żywienia

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują karmy komercyjne dobrej jakości. Z całą pewnością przypadną do gustu psu, jakim jest pomsky, gdzie kupić te najlepsze? Można skorzystać z oferty sklepów zoologicznych lub zaopatrzyć się przez sklep internetowy. Niektóre markety również sprzedają wysokojakościowe karmy. Drugą metodą żywienia, która pozytywnie wpływa na zdrowie pomsky jest dieta BARF – polega na dostarczaniu zwierzęciu surowego mięsa różnego rodzaju. Musimy pamiętać o tym, by świadomie wdrażać ten rodzaj diety do życia naszego pupila. Najlepiej poprzez konsultację z psim dietetykiem. A jak żywić szczeniaki pomsky?

Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia

Ten mały pies lubi być w stałym ruchu i na co dzień spala duże ilości kalorii – to bardzo energiczna rasa, pomsky bez względu na to, czy jest maluchem, czy dorosłym psem potrzebuje karmy wysokoenergetycznej o wysokiej zawartości białka. Szczeniaki pomsky w swojej diecie potrzebują odpowiedniej ilości błonnika oraz kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, to zdrowe tłuszcze, które występują w karmach z dodatkiem ryb. Warto sięgać po takie, które przeznaczone są specjalnie dla szczeniąt i zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do ich rozwoju. Musimy pamiętać, że maluszki powinny spożywać ok. 4-5 posiłków dziennie o stałych porach, natomiast pomsky dorosły może jeść 2-3 razy. Pamiętajmy, że małe pieski rasy pomsky mają duże potrzeby żywieniowe, jak im sprostać?

Żywienie ras małych

Małe psy rasy pomsky mają mniejsze żołądki (w porównaniu do ras dużych) oraz szybszy metabolizm. Najlepsza dla nich będzie karma lekkostrawna, można wybierać wśród takich, które są specjalnie dostosowane do ich rozmiarów – mała granulacja znacznie ułatwia jedzenie, drobne kawałki są łatwiejsze do pogryzienia i połknięcia.

Pies pomsky – koszty

Ta miniaturka husky nie należy do najtańszych, ile kosztuje pies pomsky? Oprócz jednorazowego wydatku na zakup tego czworonoga musimy pamiętać także o kosztach dodatkowych związanych z jego posiadaniem. Przybliżymy nieco tę tajemniczą kwotę.

Koszty utrzymania

Niemałą sumę trzeba przeznaczyć na zwierzę, jakim jest pies pomsky, cena będzie się różnić w zależności od tego, jakiej jakości produkty wybierzemy i jak często trzeba będzie je wymieniać. Artykuły, które kupujemy dla tego psa, możemy podzielić na takie, które trzeba stale wymieniać oraz takie, które zużywają się co jakiś czas.

Do kosztów stałych zaliczamy karmę, smaczki i worki na nieczystości – na te wszystkie przedmioty będziemy musieli przeznaczyć mniej więcej od 400 do 500 złotych miesięcznie. Koszty obejmują także usługi dodatkowe takie jak ubezpieczenie zwierzęcia (jednorazowo ok. 100zł, psia szkoła (jedno spotkanie kosztuje od 60 do 90 zł), dietetyk (ok. 300 zł – cena za półtora miesiąca) oraz weterynarz (ok. 100 zł za wizytę). Pod uwagę należy wziąć także te produkty, które wymieniamy raz na jakiś czas, czyli: legowiska, szelki, smycze, szampony, szczotki, zabawki miski – na to wszystko wydamy ok. od 500 do 700 zł.

Podsumowanie

Pomsky zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników zwierząt, ponieważ wygląda, jak miniaturka husky. Dlatego właśnie ta rasa designerska jest tak wyjątkowa. Musimy jednak liczyć się z dużymi kosztami – odpowiedzieliśmy na pytanie, gdzie kupić pomskyego, a także wyjaśniliśmy najważniejsze kwestie związane z hodowlą tych zwierząt. Przybliżyliśmy także ich najważniejsze cechy wyglądu i charakteru oraz powiedzieliśmy, co zrobić, by wychować je na dobre, oddane psy. Dodatkowo powiedzieliśmy, jak należy spędzać z nimi czas – opisaliśmy najpopularniejsze aktywności oraz akcesoria, które są przydatne w codziennej zabawie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
1 komentarz do “Pomsky, jako King of Toy – rasa designerska
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.