Czy wiesz, co je kameleon? Karmienie od A do Z

Kameleony fascynują ludzi od dawna. Piękne, tajemnicze i majestatyczne, coraz częściej są wybierane do hodowli w warunkach domowych. Nie są jeszcze aż tak popularne jak gekony, ale ich popularność wśród miłośników gadów ciągle wzrasta. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kameleona? Co jedzą kameleony?

Poza właściwym urządzeniem terrarium, które jak najlepiej odda środowisko naturalne kameleona, ważne jest też to, co je kameleon. Jego dieta ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Niewłaściwie odżywiane kameleony mogą bardzo poważnie zachorować.

Co je kameleon? Wymagania żywieniowe

Kameleony to jaszczurki, które w porównaniu do innych swoich pobratymców, jedzą bardzo dużo. Są niezwykle wręcz żarłoczne, dlatego niezwykle istotne jest to, by dopasować ilość podawanego kameleonom pokarmu do ich indywidualnych potrzeb. W innym przypadku łatwo o przekarmienie kameleona i doprowadzenie do otyłości.


Kameleony to stworzenia wszystkożerne. Bardzo mocno reagują na ruch, dlatego najbardziej atrakcyjny jest dla niego pokarm, który się rusza. Jego dieta, jako zwierzęcia wszystkożernego, nie może się też opierać wyłącznie na owadach. Czym karmić kameleona?

Co je kameleon?

Świerszcze

Świerszcze są bardzo ruchliwe, przez co niezwykle atrakcyjne dla kameleona. Kameleony pożywiają się w sposób niezwykle efektowny – wyrzucają swój długi język do przodu i łapią swoje ofiary. Świerszcze są dla nich doskonałym pożywieniem i bez problemu mogą być dużą częścią ich diety.


Świerszcze nie są też problematyczne w podawaniu. Wystarczy, że wrzucisz je do terrarium. Świerszczami możesz karmić osobniki dorosłe i młode. Chociaż przy młodych musisz szczególnie mocno zadbać o rozmiar świerszczy – muszą być odpowiednio małe.

Karaczany

Karaczany, obok świerszczy, to kolejny ulubiony posiłek kameleonów. Mogą być podstawą jego diety. Nadają się też do podawania dla młodych osobników tylko, ponownie, musisz zadbać o to, by nie były zbyt duże. Jeśli kameleon uzna owada za zbyt dużego, by mógł go zjeść, w ogóle nie będzie się nim interesować.


Karaczany nie mają zbyt twardych pancerzyków, dlatego doskonale nadają się na pokarm dla kameleonów. Przy diecie opartej na tych owadach, nie musisz martwić się, że Twój kameleon się zaczopuje.

Mącznik młynarek

Mącznik młynarek to bardzo popularne zwierzę karmowe. Z powodzeniem nadaje się także dla kameleonów, choć nie powinien być podstawą ich diety. W mączniku, zwłaszcza w jego larwach, jest bardzo dużo tłuszczu, a kameleon jest zwierzęciem bardzo łakomym i najchętniej zjadłby ich bardzo dużo.


Dlatego w przypadku hodowli kameleona dużo lepszym pomysłem jest podawanie mu mącznika w ramach przekąski i smakołyku, raz na dwa tygodnie lub nawet rzadziej w zupełności wystarczy.

Mole woskowe

Mole woskowe bardzo często nazywane są „słodyczami dla owadów” i właśnie w ten sposób powinieneś je traktować. Kameleony je bardzo lubią, ale nie powinny stanowić podstawy ich diety. Larwy mola woskowego zawierają bardzo dużo tłuszczu. Możesz hodować je samodzielnie, w ramach domowej hodowli lub kupować je w sklepie. Są łatwo dostępnym i łatwym pokarmem.

Jeśli kameleon dostanie je raz na jakiś czas, na pewno będzie bardzo zadowolony, gdy dostanie taki rarytas.

Mysie oseski

Mysie oseski są kolejnym rarytasem z punktu widzenia kameleona. Najlepiej nadają się na pokarm dla samic ciężarnych lub takich, co zdążyły już złożyć jaja. To bardzo trudny i obciążający organizm czas w życiu samic kameleona, dlatego warto je rozpieszczać w tym okresie.



Dorosły samiec też nimi nie pogardzi, choć im warto podawać ten rodzaj pokarmu bardzo rzadko. Raz na kilka tygodni lub rzadziej będzie zupełnie wystarczające. Mysich osesków nie podawaj kameleonom młodym, nie są dla nich odpowiednim pokarmem.

Muszki owocówki

Muszki owocówki to doskonały pokarm dla młodych kameleonów. Są niewielkie, łatwo dostępne i niezwykle ruchliwe, przez co bardzo dobrze oddziałują na myśliwskie instynkty kameleonów i zmusza je do aktywności. Nie są też kłopotliwe dla Ciebie, jako właściciela terrarium.


Nie są pokarmem hałaśliwym, nie należą też, zupełnie inaczej niż świerszcze, do mistrzów ucieczek. Niektóre z kameleonów mają szczególne upodobanie do muszek owocówek, ale mimo wszystko nie powinieneś karmić Twojego kameleona wyłącznie nimi

Pokarm roślinny

Kameleony to zwierzęta wszystkożerne, dlatego w ich diecie musi się znaleźć się miejsce na pokarm pochodzenia roślinnego. Od czasu do czasu dobrym pomysłem będzie podanie im na przykład jabłek, malin, truskawek czy bananów. Niektóre kameleony za nimi przepadają, inne nie będą się interesować owocami – w takim wypadku nie powinieneś go zmuszać do ich jedzenia.


Bardzo dobrym pomysłem jest też umieszczenie w terrarium doniczki z rośliną nietrującą lub ziołami, na przykład z bazylią, trzykrotką, miętą lub rukolą. Kameleon raczej nie zainteresuje się roślinami, które leżą na podłożu.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementacja składników odżywczych to rzeczy niezwykle istotne dla kameleonów. Możesz ich dostarczać w formie proszku – witaminy odpowiednie dla gadów bez problemu kupisz w sklepie. Możesz też dopilnować, by żywe owady, które podajesz Twojemu kameleonowi wcześniej najadły się owoców i innego, wartościowego pokarmu roślinnego.

Wtedy dużo witamin zostanie w ich organizmie i odżywią kameleona, gdy ten z kolei pożywi się owadami.

Najlepsza dieta dla kameleona

Idealna dieta dla kameleona

Wiesz już, co je kameleon. Jak jednak z tego wszystkiego stworzyć dietę idealną? Najważniejsza jest różnorodność, bo to ona tak naprawdę sprawia, że Twój kameleon jest zdrowy. Karmiony monotonnie może stracić apetyt, a w rezultacie poważnie podupaść na zdrowiu.


Jak często musi jeść dorosły kameleon? Karmienie możesz bez problemu ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu, jeśli chodzi o osobniki dorosłe. Samice ciężarne lub młode osobniki muszą być karmione częściej, nawet codziennie. Dieta idealna na przykład może opierać się na świerszczach, jako głównym składniku.



Niech nie będzie to jednak dieta jednoskładnikowa. Kilka świerszczy i karaczanów w ramach głównego posiłku i od czasu do czasu jakiś przysmak, w zupełności wystarczą. Czasami w ramach przysmaku może wystąpić kawałek startego jabłka, innym razem zmiażdżona truskawka, larwy mącznika lub mole woskowe.

Żywienie kameleona – podsumowanie

Niezwykle żarłoczna jaszczurka, która mogłaby jeść właściwie bez przerwy – tym właśnie (z delikatnym przymrużeniem oka) jest kameleon. Co je na co dzień? Jako zwierzę wszystkożerne zjada owady i pokarm roślinny. Musisz mu też zapewnić stały dostęp do wody. Nie będzie chciał pić wody stojącej, dlatego musisz zadbać o to, by woda spływała, dopiero wtedy kameleon się nią zainteresuje.


Kameleony nade wszystko cenią sobie pokarm bardzo ruchliwy, dlatego bardzo lubią świerszcze i karaczany. Mogą one być podstawą ich diety. Możesz ją uzupełniać molami woskowymi, mącznikiem lub na przykład muszkami owocówkami. Te ostatnie są szczególnie polecane jako podstawa diety małych kameleonów, obok odpowiednio małych świerszczy.


Prawdziwym przysmakiem, bardzo wartościowym szczególnie dla ciężarnych samic, są też mysie oseski. W diecie kameleona stawiaj głównie na różnorodność, nie zapomnij też o suplementacji witamin.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Czy wiesz, co je kameleon? Karmienie od A do Z
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.