Papugi faliste – oswajanie krok po kroku

Kolorowe i wesołe papużki są chętnie wybierane jako zwierzątka domowe. Ich oswojenie to prawdziwa sztuka. Przekonywanie do siebie dzikich stworzeń, a tym są przecież papugi, nie jest zadaniem ani łatwym, ani szybkim. Jakie są papużki faliste? Poznaj szczegółowe informacje o ich oswajaniu!

Oswajanie papugi falistej to długotrwały proces, który polega na budowaniu obustronnego zaufania. Ludziom łatwiej ten proces przeprowadzać na przykład z kotami lub psami. Ptaki są dużo bardziej oddalone od ludzi. Nadal jednak możesz samodzielnie oswoić papugę. Wystarczy, że uzbroisz się w całe morze cierpliwości i poznasz kilka sztuczek.

Wybór papugi – czy ma wpływ na oswajanie?

Na oswajanie papużek ma wpływ wiele czynników. Ważne jest nawet to, jaką papugę wybierzesz, choć tu gatunek papugi ma raczej drugorzędne znaczenie. Pewnym wyjątkiem jest żako – gatunek wyjątkowo trudny do oswojenia. Za to oswajanie papugi nimfy nie różni się od oswajania papugi falistej.



Oba gatunki są bardzo inteligentne i mają silną potrzebę socjalizacji. Niektórzy hodowcy uważają jednak, że nimfy łatwiej jest wytresować. To wszystko zależy jednak od cech konkretnej papugi. Jako gatunek z natury są inteligentne i towarzyskie. Istnieją jednak papugi nieśmiałe i bardziej oporne na oswajanie niż inni jej pobratymcy.



Dużo ważniejszym jest wiek papugi. Proces oswajania najlepiej rozpocząć u ptaków bardzo młodych. Po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej zadanie będzie już bardzo trudne – choć nadal nie niemożliwe.


Bardzo istotny jest też sposób karmienia papugi. Możesz spotkać się z tymi karmionymi ręcznie, jak i z tymi, które były karmione przez swoich papuzich rodziców. Te pierwsze niejednokrotnie są nawet kilka razy droższe. Dzieje się tak dlatego, że papugi karmione ręcznie już od pierwszych dni życia przyzwyczajają się do obecności człowieka i jego rąk. Dzięki temu proces ich oswajania jest prostszy, bo nie musisz zaczynać od zera.

Jak oswoić papugę falistą?

Papugi faliste – oswajanie wymaga czasu

Nawet jeśli planujesz zakup młodej papugi, która była karmiona ręcznie – nie możesz liczyć na to, że oswajanie to kwestia godzin, czy dni. To będzie długi proces, który będzie wymagał od Ciebie mnóstwo cierpliwości. Te wszystkie dodatkowe pozytywne czynniki mogą go tylko nieco skrócić.


Dużo łatwiej pójdzie Ci też z oswajaniem jednej papugi. Jeśli zakupisz od razu parkę to najprawdopodobniej w ogóle nie będą się Tobą interesować, tylko zajmą się sobą. Papużki faliste to stworzenia stadne, jeśli zapewnisz im towarzystwo pobratymców, tak naprawdę nie zobaczą powodu, by realizować swoje potrzeby towarzyskie z Tobą.


Musisz być na to przygotowanym, by się nie rozczarować. Twoja papuga falista wcale nie jest bardziej oporna czy mniej inteligentna niż inne – ona po prostu potrzebuje czasu, by odnaleźć się w zupełnie nowym otoczeniu i zupełnie nowej sytuacji. Jak wygląda oswajanie papużek falistych krok po kroku? Przekonaj się!

Przygotowanie klatki

Klatka jest bardzo ważna. To w niej papuga falista będzie spędzać całkiem sporo czasu. Zwłaszcza w pierwszych etapach oswajania, gdy jeszcze nie będziesz jej wypuszczać, by mogła sobie swobodnie polatać po pokoju. Nie przeładuj klatki zabawkami i innymi „rozpraszaczami uwagi”. Daj papudze spokój, którego tak bardzo potrzebuje. Dobrym pomysłem jest podawanie jedzenia, którym jest np. proso senegalskie, dla papug falistych na dnie klatki – tak często robią hodowcy papug. Używanie karmidełek może sprawić, że papuga falista nie będzie jadła, bo nie będzie wiedziała, że tam czeka na nią jedzenie – będzie go szukała właśnie na dnie klatki, kierując się starymi przyzwyczajeniami.

Pierwsze dni w nowym domu

Na początku daj papudze spokój, którego tak potrzebuje. Umieść klatkę w cichym, spokojnym miejscu. Nie hałasuj, nie mów podniesionym głosem, powiedz domownikom, żeby do niej nie zaglądali ani jej dodatkowo nie denerwowali. Najlepiej będzie jeśli interakcje ograniczysz jedynie do podawania jej jedzenia. Nie rób w klatce żadnego przemeblowania ani nie przenoś jej na inne miejsce.


Niektórzy hodowcy wręcz zalecają, by przez pierwszy tydzień w ogóle w niej nie sprzątać. Papuga falista musi dostać swój czas na przywyknięcie do zupełnie nowych warunków.

Papuga falista jak nauczyć wchodzić na patyk?

Nauka wchodzenia na patyczek

Zanim przyjdzie czas na to, by papuga falista zaczęła wchodzić na Twoje ręce, możesz nauczyć ją wchodzić na patyczek. Nie rób nic na siłę, nie zmuszaj do tego papugi i nie przemęczaj jej ciągłymi próbami. Po prostu podsuwaj jej patyczek pod nóżki i czekaj na reakcje. Rób to ostrożnie i powoli, by nie wystraszyć ptaka.


Nie zmieniaj też patyczka, niech ciągle będzie ten sam. Papużka falista się do niego przyzwyczai i w końcu z chęcią zacznie go używać. Ta sztuczka przyda Ci się do nauczenia papugi wchodzenia już na Twoje ręce. Na tym etapie ciągle powstrzymuj się z wyciąganiem rąk do papugi.

Czas na wyjście z klatki

Twoja papuga falista musi zadomowić się w klatce i czuć w niej bezpiecznie. Zauważysz to po zmianie jej zachowania. Zrobi się weselsza, ciekawska i z chęcią będzie zwiedzać klatkę. Na tym etapie powinna też w pełni odzyskać swój apetyt, a nawet zacząć się już bawić.


Wtedy możesz otworzyć klatkę. Nie martw się, jeśli początkowo papuga nie będzie w ogóle zainteresowana wyjściem. Absolutnie jej do tego nie zmuszaj i nie strasz, by wypłoszyć ją z klatki. To ma być jej azyl.


Może się zdarzyć, że papuga falista postanowi wyjść dopiero po kilku dniach prób. Przed wypuszczeniem papużek falistych z klatki koniecznie zadbaj o bezpieczne i komfortowe warunki do latania. Zamknij okna i drzwi, zabezpiecz też wszystkie niebezpieczne dla papug miejsca – przestrzeń między ścianą a kaloryferem, wszelkie szpary, zasłoń lustra i szyby, najlepiej, by w oknach były firanki.


Jeśli Twoja papużka falista umie wchodzić na patyczek możesz „oprowadzić” ją w ten sposób po pokoju. Umieszczaj też miseczki z wodą i karmą tam, gdzie chcesz by papuga lądowała, postaraj się jednak, by były umieszczone dość wysoko.

Ostrożnie z rękami!

Papugi samym swoim wyglądem zachęcają, by je głaskać. Nie rób tego od razu, nawet jeśli ptak był karmiony z ręki, wystraszy się. Jeśli nauczysz wcześniej papużkę siadać na patyczku, przyzwyczajenie jej do rąk będzie łatwiejsze. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej – zrób to właśnie teraz.


Gdy Twoja papuga będzie już siadać na patyczku, zachęcaj ją smakołykami, by się nieco zbliżyła. Codziennie skracaj dystans między siedzącą na patyczku papugą a Twoją dłonią. Zwolnij tempo i wycofaj się powoli, jeśli zauważysz pierwsze oznaki zdenerwowania Twojej papugi.


W końcu dojdziecie do momentu, w którym papuga będzie tuż przy Twojej dłoni. Zachęć ją dalej, połóż smakołyk tak, żeby musiała wejść na Twoją rękę, by go zdobyć. Nie obawiaj się i nie cofaj gwałtownie ręki, gdy papuga Cię udziobie. Bardzo prawdopodobne, że to zrobi, ale nie martw się – udziobanie przez papużkę falistą lub nimfę nie jest bolesne.


Papuga potraktuje Twoją dłoń jak kolejną żerdź. Jeśli cofniesz ją szybko lub wykonasz inny gwałtowny ruch, papuga się wystraszy i uzna, że Twoja ręka nie jest dla niej stabilnym i bezpiecznym podłożem, dlatego nie będzie chciała na niej siadać.

Wspólne spędzanie czasu

Oswajanie papugi falistej, jak i nimfy i każdej innej papugi to proces długotrwały. Ważnym w nim jest to, byś spędzał z papugą jak najwięcej czasu. Mów do niej łagodnym głosem, nigdy nie krzycz i nie okazuj objawów zdenerwowania ani nie wysyłaj sygnałów, które papuga mogłaby uznać za agresywne.


Gdy nauczy się już siadać na Twojej dłoni, możesz powoli zacząć ją głaskać palcem. Przestań, gdy zauważysz, że papuga czuje się z tym niekomfortowo. Niedługo się przyzwyczai i sama będzie przychodzić po więcej. Pierwsze głaskanie może odbyć się za pomocą papuziego piórka, by papuga przyzwyczaiła się do tych pieszczot.


Głaszcz papużki faliste powoli i zawsze od boku. Jeśli będziesz to chciał zrobić od góry – wystraszy się. Pamiętaj też o tym, by dużo rozmawiać z Twoją papugą. Te ptaki bardzo źle znoszą samotność i bardzo liczą na Twoje towarzystwo.

gdzie żyją papugi faliste?

Oswajanie papug – podsumowanie

Do najpopularniejszych małych papug hodowlanych należą papugi faliste. Oswajanie tych pięknych zwierząt to zadanie trudne i takie, które wymagać będzie od Ciebie sporej cierpliwości. Cały proces trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od naturalnych predyspozycji papużek falistych.


Najłatwiej oswaja się papugę falistą młodą i takie, które były wcześniej przez hodowcę karmione z ręki, ale ta sztuczka uda się też z papugami karmionymi przez swoich rodziców. Papużki faliste to zwierzęta stadne i z silnie rozwiniętą potrzebą socjalizacji. Jeśli zakupisz od razu parkę lub kilka sztuk, najprawdopodobniej będą Ci okazywać minimalne zainteresowanie, bo skupią się wyłącznie na sobie. Dlatego najlepiej oswajać papużki faliste pojedynczo.


Bądź cierpliwy, spokojny i nie poganiaj Twojej papugi, pozwól jej poznawać Ciebie, innych domowników i całe otoczenie w tempie, które sama narzuci. To pomoże w zbudowaniu zaufania.

Sprawdź najpopularniejsze gatunki papug

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
18 komentarzy do “Papugi faliste – oswajanie krok po kroku
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.