Kot balijski – czy to długowłosy kot syjamski?

Kot balijski to stosunkowo młoda rasa, która zyskała większą popularność dopiero w latach 70, kiedy to jej pierwsi przedstawiciele zaczęli zdobywać nagrody w prestiżowych pokazach. Wiedzieliście, że balijczyk jest blisko spokrewniony z kotem syjamskim? Zdecydowanie można uznać go za zwierzaka, obok którego nie można przejść obojętnie. Jest pełen klasy i elegancji, co ciekawe jego nazwa wcale nie wywodzi się od indonezyjskiej wyspy Bali. Jeśli chcesz znać historię jego pochodzenia oraz więcej informacji o rasie, zapraszamy do przeczytania wpisu. W artykule opowiemy m.in., jak wygląda kot balijski, a także, jak go żywić, wychowywać i pielęgnować.

Kot balijski informacje

Kot balijski – najważniejsze informacje ogólne

Kot balijski został uznany za rasę między innymi przez Międzynarodową Federację Felinologiczna (FIFe). W tym przypadku rasy zostały podzielone na cztery kategorie, każda z nich ma swój kod EMS, który opisuje każdą rasę z osobna. Balijczyk znajduje się w grupie IV, został zaliczony do kotów syjamskich i orientalnych.

Kota balijskiego oficjalnie za rasę uznały także takie stowarzyszenia jak: TICA (The International Cat Association) i CFA (The Cat Fanciers’ Association).

Kot balijski – pochodzenie i historia rasy

Wbrew nazwie kot balijski nie pochodzi z Balii, lecz ze Stanów Zjednoczonych. Dawniej, w wyniku naturalnej mutacji genów, wśród kotów syjamskich rodziły się osobniki z długą sierścią, co było wysoce niepożądane. Nie spełniały standardów rasy, więc wykluczano je z programu hodowlanego. Zwierząt takich nie dopuszczano do dalszego rozrodu. W latach 50. amerykańscy hodowcy odkryli potencjał rasy i zaczęli hodować syjamczyki długowłose w ramach celowych hodowli. Inna teoria mówi o krzyżowaniu, po drugiej wojnie światowej, kotów syjamskich z innymi rasami. W ten sposób powstała zupełnie nowa rasa – koty syjamskie długowłose zwane dziś kotami balijskimi.

Kot balijski – kraje największej popularności

Rasa kot balijski powstała na terenie USA, tam odbywała i odbywa się nadal najwięcej prac hodowlanych. Mimo wszystko w Polsce istnieje kilka hodowli kotów balijskich.

Ciekawostka o kocie balijskim

Ruchy kota balijskiego są pełne gracji i wdzięku. Futrzak ten został nazwany tak na cześć tancerzy z Balii, którzy w tańcu poruszają się niezwykle powabne.

Kot balijski hodowla

Wygląd kota balijskiego

Kot balijski to najprościej mówiąc, długowłosa wersja syjama. Jeśli chcesz poznać więcej cech charakterystycznych jego wyglądu, zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Kot balijski – wygląd ogólny

Balijczyk podobnie, jak kot syjamski ma podłużny tułów i głowę w kształcie trójkąta, proporcjonalną do reszty ciała. Jego sylwetka jest bardzo smukła i dobrze umięśniona. Oczy kota balijskiego są lekko skośne, mają kształt migdała. Zazwyczaj występują w intensywnym ciemnoniebieskim kolorze. Nie da się ukryć, że jego spojrzenie jest niezwykle magnetyzujące. Natomiast uszy są dość duże i szerokie, a ogon długi – zwęża się na końcu. Kończyny kota balijskiego są smukłe (tylne dłuższe od przednich). Zwierzak ten porusza się bardzo płynnie i harmonijnie.

Wzrost i waga kota balijskiego

Kot balijski uważany jest za zwierzę średniej wielkości. Kotki ważą ok. od 2 do 4 kg, a kocury ok. od 3 do 4 kg. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele tej rasy mogą mierzyć nawet do 30 cm. Dla porównania – zwykły “dachowiec” może ważyć mniej więcej od 4 do 4,5 kg i mierzyć ok. od 23 do 25 cm.

Jakie umaszczenie ma kot balijski?

Futro kota balijskiego jest półdługie, a także delikatne i miękkie w dotyku. Zwierzęta te charakteryzuje brak podszerstka, a ich włos okrywowy wcale nie jest tak gęsty, jak w przypadku większości kotów półdługowłosych. Sierść powinna być nieco dłuższa na bokach, brzuchu i ogonie, a krótsza na grzbiecie, szyi i barkach.

W umaszczeniu balijczyków przeważa biel, znaczenia występują na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Są obecne w kilku wariantach kolorystycznych, na wystawach uznaje się następujące kolory znaczeń:

  • czekoladowy point;
  • liliowy point;
  • niebieski point;
  • seal point.

Warto zaznaczyć, że kocięta kota balijskiego są na początku zupełnie białe, dopiero z wiekiem nabierają charakterystycznych znaczeń.

Kot balijski cena

Przygotowanie do wystawy kota balijskiego

Kota balijskiego do wystawy trzeba odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy dokładnie wyczesać jego futerko. Kilka dni przed pokazem wskazana jest również kąpiel. Kota warto umyć przy użyciu specjalnego szamponu dostosowanego do rodzaju sierści, a potem nałożyć odżywkę regenerującą, która sprawi, że futro będzie pięknie wyglądać. Po kąpieli futrzaka trzeba dokładnie osuszyć suszarką lub miękkim ręcznikiem. Zęby, uszy i pazury również muszą być wypielęgnowane i pozostawione w nienagannym stanie.

Kosmetyki i pielęgnacja dla Twojego kota w sklepie zoologicznym ZooArt

Kot balijski – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści balijczyków jest niemal tak samo prosta i przyjemna, jak w przypadku kotów krótkowłosych. Podpowiadamy, co zrobić, by należycie zadbać o futro swojego pupila i nie tylko.

Szczotkowanie kota balijskiego – kiedy, czym i po co?

Szczotkowanie kota balijskiego nie jest czasochłonne, ale wymaga pewnej regularności. Jego futro nie filcuje się, poza tym balijczyk jest praktycznie pozbawiony podszerstka, więc nie linieje intensywnie. W związku z tym pupila można wyczesywać raz w tygodniu, szczotką z miękkimi igłami. Dzięki temu jego sierść będzie gładka i lśniąca.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

W okresie linienia, czy wiosną i jesienią warto podawać pupilowi pasty odkłaczające, które ułatwiają wydalanie kłaczków. Pamiętajmy, że koty balijskie mogą cierpieć na choroby przyzębia, dlatego należy szczotkować ich zęby pastą i szczoteczka dla kotów, by uniknąć powstawania kamienia nazębnego. Kocie ząbki można czyścić także przy pomocy smaczków dentystycznych. Na uwagę zasługują także uszy, które (w przypadku powstawania nadmiaru wydzieliny) trzeba czyścić specjalnymi preparatami do uszu dla kotów. Natomiast zbyt długie pazurki można obcinać przy pomocy cążek – jeśli nie wiemy, jak to zrobić, możemy poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Kot balijski – charakter i usposobienie

Kot balijski to kochany mruczek, który potrafi dać wiele miłości. Jeśli chcesz poznać bardziej szczegółowy opis i charakterystykę rasy, zapraszamy do dalszej lektury!

Kot balijski w domu i wśród bliskich

Kot balijski bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Największą miłością obdarza jednego domownika, ale dla pozostałych również znajduje miejsce w swoim kocim serduszku. Kot balijski lubi być w centrum zainteresowania, dlatego pozostawienie go samego na dłuższy czas jest ryzykowne – może skończyć się to podrapaną kanapą. Wiadomo, że koty z natury są niezależne i potrzebują odrobiny samotności, ale balijczyk lubi także towarzystwo ludzi. Polecany jest dla rodzin z dziećmi, ponieważ uwielbia zabawy z najmłodszymi. Pociechy muszą być jednak nauczone szacunku do zwierząt.

Kot balijski – stosunek do innych zwierząt i ludzi

Kot balijski uważany jest za ciekawskiego mruczka, z zainteresowaniem przygląda się nowemu przybyszowi (oczywiście, jeśli uzna go za wystarczająco atrakcyjny obiekt do obserwacji). Towarzyskiemu balijczykowi można sprawić kompana do wspólnych zabaw. Na początku może być nieco zdystansowany, jednak jeśli zadbamy o właściwą socjalizację zwierzaków, mogą się z powodzeniem zaprzyjaźnić.

Ulubione zajęcia kota balijskiego

W przypadku balijczyka trzeba odnaleźć idealny balans między pieszczotami a aktywną zabawą. Kot balijski chętnie pobawi się z nami piłeczką lub wędką – taka zabawka doskonale zaspokoi jego naturalny instynkt łowcy. W ciągu dnia warto zapewnić mu różne aktywności, by wieczorem mógł zasiąść na kolanach ukochanego opiekuna, gotów do głaskania i przytulania.

Kot balijski sprzedaż

Kot balijski – wychowanie

Balijczyk to inteligentny mruczek, który do odpowiedniego rozwoju potrzebuje zaangażowania opiekuna. Warto umacniać w nim dobre zachowania. Musimy zapewnić mu należyte warunki, by mógł cieszyć się pełnią życia. Podpowiemy, jak go wychować.

Mieszkanie czy dom z ogrodem? Jakich warunków mieszkaniowych potrzebuje kot balijski?

Balijczyk bez problemu odnajdzie się w mieszkaniu w bloku, oczywiście tak, jak dla każdego zwierzaka najodpowiedniejsze byłoby mieszkanie w przestrzennym domu jednorodzinnym. Jednak trzeba uważać – jego wszędobylska natura może skłaniać go do ucieczek, więc lepiej zaopatrzyć się w siatki zabezpieczające przed nieplanowanymi wypadami.

Jakich akcesoriów potrzebuje kot balijski?

W wychowaniu balijczyka pomocne mogą okazać się niektóre akcesoria. W podstawowym wyposażeniu każdego mruczka powinna znaleźć się:

  • miska na wodę i pokarm – dostęp do pożywienia świeżej wody to podstawowe wymagania do życia każdego organizmu. By mieć w co włożyć karmę i wlać wodę – zakup misek jest koniecznością;
  • kuweta i żwirek – w domu obowiązkowo powinno znaleźć się miejsce, w którym kot będzie mógł się wypróżnić. Zwierzęta te instynktownie mają potrzebę zakopywania swoich odchodów, więc żwirek to must have w domu każdego kociarza;
  • drapak – zaspokaja naturalną potrzebę drapania i „piłuje” pazurki;
  • transporter – kiedy w podróżach, małych i tych większych, towarzyszy nam ukochany pupil powinniśmy kupić transporter, który zapewni mu bezpieczeństwo podczas jazdy;
  • zabawki – kiedy nasz balijczyk w ciągu dnia wyszaleje się na całego, będzie potem spokojniejszy i szczęśliwszy. Pamiętaj, że z zabawkami warto eksperymentować;
  • legowisko – do odpoczynku i relaksu przyda się komfortowe legowisko. Ważne by było trwałe i wytrzymałe, wtedy może posłużyć na lata. Legowiska dobrej jakości można znaleźć w sklepie zoologicznym ZooArt.

Co jest ważne przy wychowaniu kota balijskiego?

Kot balijski inteligencją przewyższa swoich pobratymców. Z powodzeniem można nauczyć go np. aportowania czy podawania łapy… oczywiście tylko wtedy, jeśli sam będzie miał na to ochotę. Ogólnie w wychowaniu tej rasy przyda się duża dawka cierpliwości. Najważniejsze to ustalenie jasnych reguł i ich konsekwentne przestrzeganie. Dzięki temu zwierzak nie będzie podkradał jedzenia ze stołu i spał z nami w łóżku (jeśli tego nie chcemy).

Nauka czystości dla kota - Sklep Zoologiczny ZooArt

Kot balijski – hodowla

Jeśli chcemy mieć rasowego kota balijskiego, musimy wiedzieć, co jest ważne przy wyborze odpowiedniej hodowli – warto przeczytać poniższe porady.

Po co kotu rodowód?

Każdy kot powinien opuszczać hodowlę z rodowodem. To dokument, który potwierdza przynależność zwierzęcia do konkretnej rasy. Można powiedzieć, że to swego rodzaju wyciąg z Księgi Rodowodowej. Zawiera dane na temat 5 pokoleń wstecz. Kot pochodzący z dobrej hodowli musi posiadać rodowód – oznacza to, że posiada cechy (zewnętrzne i wewnętrzne) odpowiadające danej rasie. Kupując kota rodowodowego, mamy pewność, że nabywamy go z zarejestrowanej hodowli. Zwierzę takie jest utrzymane w dobrym zdrowiu i odpowiednio socjalizowane.

Dobra hodowla – co warto o niej wiedzieć?

Przed nabyciem danego kociaka, chcemy mieć pewność, że miejsce, z którego pochodzi, jest dobre. Maluch powinien opuszczać hodowlę minimalnie po ukończeniu 12 tygodnia życia. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją zwierzęta oraz na to, czy są odpowiednio zsocjalizowane. Generalnie powinny być zaczipowane i mieć komplet badań potwierdzających dobre zdrowie. Dobry hodowca to taki, który chętnie udzieli wskazówek na temat pielęgnacji i wychowania danej rasy oraz posłuży dobrą radą, nawet, jeśli jego podopieczny już opuści hodowlę. Będzie chciał również wiedzieć, czy mamy odpowiednie warunki i wiedzę do tego, by należycie zadbać o kociaka.

Kot balijski hodowla cena

Kot balijski – zdrowie i typowe choroby

Balijczyk ogólnie uznawany jest za zwierzę zdrowe i długowieczne. Niektórzy przedstawiciele tej rasy potrafią żyć nawet 20 lat. Trzeba tu zaznaczyć, że ze względu na brak podszerstka kot balijski źle znosi niskie temperatury. W zimne dni zdecydowanie najlepiej będzie się czuł w ciepłym kącie w domu. Do najczęstszych chorób, na jakie mogą być narażone balijczyki, zalicza się:

  • zgrubienie mięśnia sercowego – czyli kardiomiopatia przerostowa, prowadzi do niewydolności serca i śmierci, w niektórych przypadkach choroba ta przebiega bezobjawowo. Dlatego bardzo ważne są regularne profilaktyczne badania u lekarza weterynarii;
  • zanik siatkówki – to choroba, która może prowadzić do stopniowego pogorszenia wzroku i ślepoty. Można ją wykryć jedynie za pomocą badania okulistycznego. Niestety zaniku siatkówki nie da się wyleczyć ani spowolnić. Jedyną metodą jest niedopuszczanie do rozmnażania chorych osobników. Właśnie dlatego kupowanie zwierzaka ze sprawdzonej hodowli to bardzo istotna kwestia;
  • amyloidoza nerek – to choroba o podłożu genetycznym. Pierwsze objawy mogą pojawiać się między pierwszym a piątym rokiem życia. Należą do nich m.in.: wymioty, biegunka, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu. Niestety jest to schorzenie nieuleczalne i jeśli się rozwinie, może prowadzić do śmierci. W tym przypadku wskazane jest leczenie objawów, czyli podawanie stosownych leków i trzymanie diety.
Witaminy i odżywki dla kota - Sklep Zoologiczny ZooArt

Prawidłowe żywienie kota rasy balijskiej

Balijczyki to prawdziwe łakomczuchy. Nie lubią odmawiać sobie jedzenia, dlatego należy kontrolować ilość spożywanych przez nie posiłków i podawać je o regularnych porach. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej i zbilansowana dieta pomogą w walce z otyłością. Podpowiemy, jak żywić mruczki tej rasy.

Dostępne sposoby żywienia

Kota balijskiego możemy żywić na dwa sposoby – gotowymi karmami lub dietą BARF. BARF według zwolenników tej metody to pokarm, który najlepiej zaspokaja naturalne potrzeby żywieniowe mruczków. Polega na podawaniu zwierzęciu surowego mięsa, a jak wiadomo, koty to urodzeni mięsożercy. Dieta ta powinna być wdrażana stopniowo i w porozumieniu ze specjalistą, ponieważ jej nieumiejętne stosowanie może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Korzystanie z karm komercyjnych jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ produkt taki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju i utrzymaniu zwierzęcia w dobrym zdrowiu.

Co powinna zawierać dobra karma dla kota?

Dobra karma dla kota balijskiego powinna zawierać optymalne ilości białka zwierzęcego, które jest obecne w wysokogatunkowym mięsie. W diecie kota niemniej ważne są tłuszcze, które obok białka stanowią dobre źródło energii. W karmie dla ukochanego pupila nie może zabraknąć także tauryny oraz witaminy A i E. Warto zaznaczyć, że bombajczyki, tak samo jak inne koty, nie potrzebują w swoim jadłospisie węglowodanów, więc karmy powinny zawierać ich jak najmniej, a najlepiej wcale.

Jak karmić kota bombajskiego?

Kot powinien dostawać kilka porcji jedzenia dziennie, w małych ilościach. Niektóre osobniki są wyjątkowo wybredne, więc potrzebują pożywienia, które byłoby przede wszystkim smaczne. Karmy warto podawać lekko podgrzane, ponieważ wtedy są najsmaczniejsze. Mówi się, że mokre karmy są najbardziej apetyczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by delikatnie namoczyć suchą karmę w wodzie, co znacznie uatrakcyjni jej smak. Nie zapominajmy, że jedzenie, które serwujemy pupilom, zawsze musi być świeże (raz otworzoną puszkę można schować do lodówki i zużyć w ciągu następnych 48 godzin).

Kot balijski – cena i koszty utrzymania

Cena za rasowego balijczyka zaczyna się od 4000 tysięcy złotych w górę. Wszystko zależy od prestiżu hodowli, a także od danego osobnika – od jego umaszczenia, wieku i płci oraz tego, czy ma być kotem wystawowym, czy tzw. „na kolanka”. Koszt zakupu to tylko początek wydatków związanych z posiadaniem kota balijskiego. Opowiemy o nich trochę więcej.

Wydatki miesięczne

Kot balijski na co dzień potrzebuje karmy, żwirku i przysmaków. To produkty, które zużywane są na bieżąco, więc szybko się kończą. Miesięczny koszt utrzymania balijczyka może wynieść nas ok. 400 zł.

Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim

W koszty w ujęciu rocznym i dwuletnim trzeba wliczyć: kuwetę, miski, drapak, transporter, zabawki, legowisko oraz artykuły pielęgnacyjne, takie jak szczotka, szampon, odżywka, obcinaczki do pazurów, preparat do czyszczenia oczu i uszu oraz obroża na pchły. Zapłacimy za to wszystko ok. 500-600 zł.

Dodatkowo należy doliczyć usługi takie jak wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, opcjonalnie kota można zapisać do behawiorysty lub psiego fryzjera. Cena zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju wykonywanej usługi.

Kot balijski w moim domu – podsumowanie

O wyjątkowości kota balijskiego lepiej przekonać się samemu. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się, jak go karmić, pielęgnować i wychowywać. W powyższym wpisie zostały omówione wszystkie te aspekty, od historii powstania rasy, aż po obecne koszty utrzymania. Dzięki temu każdy troskliwy opiekun będzie wiedział, jak należycie zaopiekować się swoim pupilem, by doczekał starości w zdrowiu, szczęściu i dobrej kondycji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.