Kot manx – mruczek bez ogona

Można powiedzieć, że kot rasy manx swoim wyglądem znacznie odbiega od typowych przedstawicieli swojego gatunku. Z tłumu wyróżnia go jedna rzecz… brak ogona. To wyjątkowa cecha, której nie spotykamy na co dzień u kotów. Dodatkowo warto wspomnieć, że kot manx ma co nieco wspólnego z zespołem Varius Manx. Jeśli chcesz wiedzieć, co łączy go z popularnym polskim bandem oraz jakie cechy wspólne posiada z królikami, zapraszamy do przeczytania wpisu. Chętnie podzielimy się  ciekawostkami na temat rasy, powiemy trochę o historii jej powstania i najważniejszych cechach (nie tylko wyglądu).

Manx – krótka historia rasy

Koty rasy manx zostały uznane przez jedną z największych organizacji felinologicznych FIFe. Są zaliczone do III kategorii kotów krótkowłosych i somalijskich. Własne standardy rasy opracowały też inne stowarzyszenia takie, jak: CFA (The Cat Fanciers’ Association), TICA (The International Cat Association), AACE (American Association Of Cat Enthusiastis), ACFA (American Cat Fanciers Association) oraz CCA (Canadian Cat Association).

Skąd pochodzi kot manx?

Manx wywodzi się z Wyspy Man, która jest położona na morzu Irlandzkim pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią. Do końca nie wiadomo, jak koty te znalazły się na wyspie. Możemy jednak domyślać się, że jest to rasa dość stara, ponieważ wizerunek kota pozbawionego ogona pojawiał się już na dawnych chińskich i japońskich malowidłach. W wyniku mutacji genetycznej kocięta rodziły się bez ogona, co z resztą szybko rozprzestrzeniło się po całej wyspie, zwiększając tym samym populację kotów krótkoogoniastych.

Wokół powstania tej rasy krążą liczne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że praprzodek manxa stracił ogon w momencie, kiedy Noe zbierał zwierzęta na swoja arkę. Kot był ostatni, ale Noe go nie zauważył. Manxowi wprawdzie ledwo udało się wślizgnąć na pokład, jednak Noe przez nieuwagę przyciął mu ogon, próbując zamknąć wejście do arki.

Czy manx można kupić w Polsce?

Kot z wyspy Man to zwierzę, które naprawdę trudno znaleźć  w Polsce. Bardziej popularny jest w Wielkiej Brytanii (gdzie nazywany jest kotem walijskim), można spotkać go także m.in. we Francji, Japonii i krajach skandynawskich. W USA również możemy znaleźć hodowle tej rasy kotów. Tam krzyżowano manxy z kotami długowłosymi m.in. persami i w ten sposób powstała nowa długowłosa odmiana tej rasy, nazywana cymric.

Ciekawostki o rasie kota manx

Czy wiesz, że:

  • Polska kapela Varius Manx pożyczyła nazwę właśnie od naszego dzisiejszego bohatera. W 2018 roku wydała singiel zatytułowany „Kot bez ogona”;
  • kiedy kot manx znajduje się w pozycji siedzącej, wtedy pojawia się na jego grzbiecie charakterystyczny garb;
  • jego bieg często przypomina króliczy ze względu na przykrótkie przednie łapy.

Jak wygląda kot rasy manx?

Rasę kota manx charakteryzuje szczątkowy lub całkowity brak ogona. Jeśli chcesz poznać więcej cech charakterystycznych tej rasy, zapoznaj się z pełnym opisem jej wyglądu.

Wygląd ogólny kota manx

Kota manx najprościej można skwitować słowami „okrągły od stóp do głów”. Jest to zwierzę o dość krępej sylwetce, jego tułów jest zwarty, a klatka piersiowa szeroka. Głowa jest okrągła i duża, zupełnie tak samo, jak oczy. Barwa tęczówki zazwyczaj występuje w kolorze odpowiadającym umaszczeniu. Uszy są średniej wielkości, delikatnie zaokrąglone na końcach. Jego przednie łapy są trochę krótsze niż u większości kotów, a tylne – dość przykurczone, silne i muskularne. Ogon kota manx przypomina króliczy, ponieważ jest bardzo krótki lub nie występuje wcale. U rasy manx za brak ogona odpowiada gen dominujący, oznacza to, że w każdym miocie będą znajdować się kocięta z krótkim ogonem. W przypadku manxów istnieją trzy odmiany długości dopuszczone do wystaw:

  • stumpy – tu występuje krótki ogon, który nie może być dłuższy niż 3 cm;
  • rumpy riser – lekka wypukłość kości krzyżowej;
  • rumpy – w tym przypadku cechą charakterystyczną manx jest brak ogona.

Oprócz tego występują też odmiany niewystawowe zwane następująco:

  • stubby – manx posiada ogon, który jest znacznie skrócony;
  • taily/longy – zwykły ogon o normalnej długości.

Waga i wzrost manxa

Typowy samiec rasy manx może ważyć ok. od 4 do 5 kg, samice naturalnie są nieco lżejsze – ważą ok. od 3 do 4 kg. Jeśli chodzi o wzrost, to  w przypadku kocurów wynosi on ok. 38 cm, kotki mogą mieć natomiast ok. 33 cm.

Umaszczenie kota manx

Kot rasy manx może występować w odmianie długowłosej i krótkowłosej. W tym przypadku dopuszczalne są wszystkie możliwe kolory umaszczenia. Możemy posiadać, więc manxa o takim kolorze sierści, jaki tylko nam się zamarzy.

Kot manx sylwetka ZooArt

Przygotowanie manxa do wystawy

Kot przed wystawą powinien być przede wszystkim odpowiednio wypielęgnowany. Oczy i uszy muszą być czyste, a pazurki przycięte. Nie zapominajmy także o dokładnym wyczesaniu sierści, by była lśniąca i zachowała zdrowy wygląd. Warto również wykąpać swojego kota kilka dni przed pokazem. Dodatkowo podczas kąpieli możemy nałożyć odżywkę.

Oprócz dobrego wyglądu warto zadbać także o komfort psychiczny pupila. Tłum bacznie obserwujących ludzi, skupisko dużej ilości zwierząt – wszystko to może wywołać stres u naszego manxa. Na klatce można zamontować zasłonki, które chroniłyby zwierzę przed wzrokiem wścibskich podglądaczy. Ważna jest również odpowiednia socjalizacja – przyzwyczajanie kota do dotyku obcych ludzi i zwierząt.

Jak pielęgnować manxa?

Koty rasy manx występują w dwóch odmianach, różniących się od siebie w zależności od długości sierści. Naturalnie nieco więcej uwagi wymaga szata odmiany długowłosej. Jej pielęgnacja nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Jakich? Podpowiadamy.

Jak czesać pupila?

W przypadku kotów krótkowłosych pielęgnacja sierści nie jest zbytnio skomplikowana. Polega głównie na regularnym wyczesywaniu w celu pozbycia się martwych włosów. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu, można użyć do tego np. furminatora, który idealnie usuwa nadmiar wypadającego futra.

Sytuacja jest ciut bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o koty długowłose. Do ich czesania przyda się szereg akcesoriów. Długie, gęste futro szybko się plącze, w związku z czym na ciele pupila mogą powstawać nieestetyczne kołtuny. Dlatego trzeba pamiętać o jednym – sierści kota długowłosego nie wystarczy wyczesywać, trzeba ją również rozczesywać. Ze splątaniami najlepiej poradzi sobie grzebień z szeroko rozstawionymi zębami (potem możemy użyć grzebienia ze ściślej rozstawionymi zębami). Ostateczny „szlif” możemy nadać przy użyciu szczotki z metalowymi igłami tzw. pudlówki. Dodatkowo kotom warto podawać preparaty odkłaczające.

Czy kota trzeba kąpać?

Generalnie koty myją się same i nie potrzebują kąpieli bez potrzeby. Myje się je tylko w uzasadnionych przypadkach, np. wtedy, kiedy bardzo się ubrudzą lub mają pasożyty zewnętrzne. Podczas trwania całego procesu trzeba być niezwykle delikatnym. Najlepiej wybrać szampon, który jest dostosowany do aktualnych potrzeb sierści. Mokrego kota należy dokładnie osuszyć ręcznikiem lub suszarką – zwłaszcza zimą, by się nie przeziębił.

Uzupełnienie pielęgnacji kota – o czym warto pamiętać?

Oprócz szczotkowania warto też systematycznie kontrolować czystość oczu manxa. Kiedy widać w tych okolicach wyraźne zacieki, należy je usunąć. Wydzieliny najlepiej pozbyć się przy pomocy kropli do oczu dla kota lub czyścików – specjalnych hipoalergicznych chusteczek.

Należy szczególną uwagę zwrócić również na czystość uszu. Ich czyszczenie stanowi dobre uzupełnienie kociej pielęgnacji. W tym celu warto korzystać z preparatów do uszu dla kota – nie tylko usuwają nadmiar wydzieliny, ale również działają przeciwbakteryjnie i łagodzą podrażnienia. Można je zakupić w sklepie zoologicznym ZooArt.

Manx to idealny kot rodzinny – charakter i opis rasy

Kot rasy  manx w zachowaniu przypomina psa – to bardzo lojalny i inteligentny mruczek. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Chętnie opowiemy trochę na temat charakteru manxa.

Manx – w domu i wśród bliskich

Manx na co dzień jest zwierzęciem bardzo oddanym swojemu opiekunowi. Ma przyjazne nastawienie również w stosunku dla najmłodszych członków rodziny. Nie będzie jednak czuł się dobrze w miejscu, gdzie panuje wieczny zgiełk i harmider. Manx z natury to spokojny zwierzak, do szczęścia potrzebuje ciszy i dużej dawki pieszczot.

Manx w stosunku do obcych

Koty manx mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i są przywiązane do miejsca, w którym mieszkają. To również bardzo ciekawskie zwierzaki, więc z zainteresowaniem będą przyglądały się nowo przybyłym gościom, domagając się pieszczot. Jeśli manx zostanie poddany socjalizacji, może zaprzyjaźnić się z innymi kotami lub psami. Natomiast trudno będzie mu żyć np. z ptakami i gryzoniami, ponieważ jego natura łowcy może dać o sobie znać w każdym momencie.

Co manx lubi robić w wolnym czasie?

Pomimo braku ogona większość manxów radzi sobie tak samo dobrze, jak inne koty rasowe. Koty tej rasy zawsze spadają na cztery łapy, a wspinaczki to ich żywioł. Ponadto bardzo lubią wodę i z chęcią biorą udział w kąpielach lub spacerach po dworze w deszczowe dni. Jeśli zastosujemy odpowiedni system motywacyjny, możemy nauczyć ich prostych sztuczek. Radzą sobie w życiu nie gorzej niż niejeden mruczek z ogonem.

Wychowanie rasy kota manx

Manx tak, jak każdy inny kot potrzebuje odpowiednich warunków do życia i właściwego podejścia opiekuna. Chętnie opowiemy trochę więcej o tym, jak wychować manxa.

Gdzie manxowi będzie się żyło najlepiej?

Manx bez problemu odnajdzie się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Jego silnie zakorzeniony instynkt terytorialny skutecznie zniechęca go do ucieczek. Mimo wszystko lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć dom przed nieoczekiwanymi wypadami. Poza tym manx lubi spokój, więc dobrze będzie mu się żyło z dala od zgiełku miasta.

Akcesoria dla manxa

Kot manx na co dzień potrzebuje odpowiedniej stymulacji umysłowej. Jej brak może negatywnie odbić się na jego samopoczuciu. Codzienna dawka aktywności z pewnością go uszczęśliwi i wprawi w dobry nastrój. Zabawy przy użyciu wędki, piłki, czy nakręcanej myszki, to aktywności, które przypadną mu do gustu. Kota manx z powodzeniem można nauczyć wychodzić na spacery na smyczy – do tego celu przydadzą się szelki dopasowane do rozmiaru zwierzęcia i oczywiście smycz. Legowisko to kolejna rzecz, która przyda się naszemu mruczkowi – chwile relaksu zapewni odpoczynek w miękkim, wygodnym posłaniu.

Kot manx czarno-biały ZooArt

Kilka faktów na temat hodowli rasy manx

W Polsce nie działają hodowle kotów manx. Jeżeli chcemy zakupić kociaki tej rasy, musimy szukać w hodowlach zagranicznych. W dalszej części wpisu podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze tej właściwej.

Ważne dokumenty w hodowli

W przypadku kotów rasowych bardzo ważnym dokumentem w hodowli jest rodowód – potwierdza on przynależność kota do konkretnej rasy. Zawiera dane na temat czterech pokoleń wstecz. Dzięki temu mamy pewność, że dany kot na pewno pochodzi od konkretnej rasy i posiada typowe dla niej cechy wyglądu i charakteru.

O tym musisz pamiętać przed zakupem kota

Warto pamiętać o tym, że decyzja o zakupie kota manx powinna być w stu procentach przemyślana. Trzeba mieć na uwadze, że kot ze względu na swoją budowę anatomiczną może mieć pewne problemy ze zdrowiem. Dlatego przed zakupem tej rasy warto zastanowić się, czy będziemy w stanie o nią należycie zadbać.

Na co zwracać uwagę w hodowli?

W miotach kotów manx mogą pojawiać się zarówno osobniki z ogonem, jak i bez ogona lub jego częściowym brakiem. Mimo wszystko na świat przychodzi więcej kotów z mutacją, niż powinno to wynikać z teorii. Jak wiemy, w przypadku kotów manx występuje zmutowany gen krótkiego ogona, który może prowadzić do problemów z układem neurologicznym i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą one pojawić się ewentualnie nie wcześniej niż przed ukończeniem przez kociaka 4 miesiąca życia. Odpowiedzialni hodowcy wcześniej nie sprzedadzą kota tej rasy.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na to, w jakich warunkach żyją kociaki. Powinny być poddane socjalizacji tzn. nie bać się kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami. Dobry hodowca nie odda swoich podopiecznych każdemu. Będzie chciał się upewnić, że maluchy będą miały dobre warunki, dlatego pewnie zada kilka pytań i chętnie odpowie na nasze, jeśli takowe się pojawią.

Kot manx kocię ZooArt

Zdrowie kota bez ogona

Manx wykazuje cechy kotów europejskich, oznacza to, że odznaczają się dobrym zdrowiem i odpornością. Niemniej jednak wśród niektórych kotów bez- lub krótkoogoniastych mogą występować zniekształcenia kręgosłupa, wypadanie odbytu, wady jelit i okrężnicy oraz problemy związane z układem moczowym. Wszystkie z nich zaliczane są do chorób o podłożu genetycznym, więc bardzo ważny jest wybór dobrych hodowli, w których dba się o zdrowie zwierząt i nie dopuszcza do rozmnażania osobników obciążonych wadami. Równie istotne jest chodzenie na rutynowe badania oraz zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości lekarzowi weterynarii.

Pamiętajmy, że zdrowy kot manx, który ma zapewnioną odpowiednią dietę i poziom aktywności fizycznej, może żyć ok. od 8 do 14 lat. W przypadku osobników obciążonych chorobami dziedzicznymi długość życia może skrócić się nawet o 70%.

Prawidłowe żywienie kota manx

Kot manx żywiony zbilansowaną dietą jest szczęśliwy – jest najedzony i zdrowy. To, co i ile je ma również wpływ na jego kondycję. Właśnie, dlatego odpowiednie żywienie jest tak ważne w życiu kota tej rasy. Chcesz wiedzieć, jak go dobrze karmić? Już spieszymy z odpowiedzią.

Karma komercyjna i dieta BARF

Wśród dostępnych i bardzo popularnych metod żywienia można wymienić dietę BARF i karmę komercyjną. Podawanie gotowej karmy to z pewnością duża oszczędność czasu. Opiekun może mieć pewność, że dostarcza swojemu kotu potrzebnych składników odżywczych i nie powoduje przy tym nadmiaru lub niedoborów tychże składników w organizmie pupila. Trzeba jednak zawsze w pierwszej kolejności sprawdzać skład karm i wybierać te najlepsze.

Niektórzy właściciele decydują się na żywienie kota dietą BARF, rekomendując ją jako najbardziej naturalną metodę żywienia, która zaspokaja pierwotne instynkty zwierzęcia. Dieta ta polega bowiem na podawaniu kotu surowego mięsa (może być pokrojone w kawałki lub zmielone) z dodatkiem podrobów i minimalną ilością wybranych owoców i warzyw. Warto podkreślić, że wdrożenie  tego sposobu żywienia wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania, dlatego o radę najlepiej zapytać lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego.

Co powinna zawierać dobra karma dla kota, a czego powinniśmy bezwzględnie unikać?

Dobra karma dla kota musi przede wszystkim odznaczać się dobrym i czytelnym składem. Powinno znajdować się w niej dobrej jakości mięso w przeważającej ilości nad podrobami. Dobrze byłoby, gdyby mięso i podroby były wymienione oddzielnie procentowo w składzie. Ponadto w dobrej karmie dla kota nie może zabraknąć tauryny, kwasów omega-3 oraz witamin (E, D, A, B). Natomiast zdecydowanie należy unikać karm, które w składzie mają dużo węglowodanów, cukrów i zagęstników (np. guma guar).

Sucha czy mokra? Która karma jest lepsza

W żywieniu kotów dla urozmaicenia można mieszać karmy suche z mokrymi. Mokre są smaczniejsze i zawierają więcej wody, a suche przyczyniają się do usuwania kamienia i płytki nazębnej. Posiłki najlepiej podzielić na kilka mniejszych w ciągu dnia. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by miska pupila była zawsze czysta, a jedzenie świeże. Nie może zabraknąć również miski z wodą, która musi być codziennie wymieniana na nową.

Cena utrzymania kota rasy manx

Kotów rasy manx nie hoduje się w Polsce. Oznacza to, że za naszego pupila będziemy musieli zapłacić w euro. Hodowle zagraniczne oferują kocięta tej rasy za (w przeliczeniu na złotówki) od ok. 2 do 4 tysięcy złotych w górę. Do tego trzeba doliczyć koszty utrzymania, ile mogą wynosić? Podpowiadamy.

Koszt utrzymania manxa w ujęciu miesięcznym

Kot rasy manx w ciągu miesiąca zużywa takie produkty, jak karma, żwirek i ewentualnie kocie smaczki. Mogą one kosztować (w zależności od jakości produktu) od ok. 200 do 300 zł.

Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

W koszty roczne i dwuletnie warto wliczyć produkty, które zużywają się raz na jakiś czas, zatem nie trzeba ich wymieniać przesadnie często. Możemy do nich zaliczyć m.in.: miski, szczotkę, grzebień, odżywkę, szelki ze smyczą (jeśli chcemy wyprowadzać pupila na spacery), obrożę przeciwkleszczową, kuwetę, drapak, transporter (kot manx lubi podróże samochodem, więc przejażdżki z nim to sama przyjemność), legowisko. Za wszystkie te rzeczy zapłacimy ok. 400-500 zł.

Do tego warto doliczyć usługi, czyli wizyty u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia planowanych szczepień, rutynowych kontroli, czy po prostu w razie choroby kota. W tym przypadku nie ma ściśle ustalonej ceny – może się ona wahać w zależności od przypadku i rodzaju wykonywanej usługi.

Oczywiście możemy zdecydować się także na usługi dodatkowe takie, jak behawiorysta, czy dietetyk zwierzęcy. Nie są obowiązkowe, ale warto korzystać z nich w razie potrzeby.

Kot rasy manx – podsumowanie

Kota rasy manx nie da się przeoczyć ze względu na jego nietuzinkowy wygląd. Osoby zainteresowane nabyciem manxa powinny wiedzieć, jak go żywić, pielęgnować i wychowywać. Objaśniliśmy najważniejsze aspekty życia tego kota bez ogona. Opowiedzieliśmy historię powstania rasy, a także przytoczyliśmy ciekawostki z życia manxa. Opisaliśmy jego charakter, by przyszli opiekunowie nie byli niczym zaskoczeni. Na koniec powiedzieliśmy co nieco o kosztach utrzymania kota tej rasy. Mamy nadzieję, że powyższy wpis pomoże w podjęciu świadomej decyzji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.