Kot himalajski – himalayan, colourpoint, colorpoint persian. Usposobienie i opis rasy perskich kotów długowłosych.

Kot himalajski, znany także jako himalayan, colourpoint albo colorpoint persian. Jest jedną z najpopularniejszych odmian kota perskiego. Za Atlantykiem uchodzi za osobną rasę. Wydaje się być podobny do innych ras, takich jak ragdoll i święty kot birmański. Na czym polegają różnice pomiędzy tymi kotami oraz jaki jest kot himalajski? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Kot himalajski kot perski

Podstawowe informacje o kocie himalajskim, czy ma swój wzorzec w FIFe?

Kot himalajski nie jest uznawany za odrębną rasę przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe). Nie został wyróżniony też jako odmiana, chociaż jego cechy można wpisać we wzorzec kota perskiego. Posiada swoje wzorce w innych organizacjach felinologicznych:

  • Stowarzyszenie Miłośników Kotów (Cat Fanciers’ Association – CFA), gdzie jest odmianą kota perskiego,
  • Międzynarodowe Kocie Stowarzyszenie – (The International Cat Association – TICA) przypisało go do grupy kotów perskich, gdzie otrzymał oznaczenie HI,
  • Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association – ACFA), gdzie otrzymał oznaczenie HIM,
  • Kanadyjskie Kocie Stowarzyszenie (Canadian Cat Association – CCA), gdzie posiada dwa wzorce dla umaszczenia pointed i non-pointed,
  • Rada Zarządzająca Miłowania Kotów (Governing Council of the Cat Fancy – GCCF), gdzie jest odmianą kota perskiego został przypisany do sekcji 1 , grupy 1,
  • Światowa Kocia Federacja (World Cat Federation – WCF), gdzie uznawany jest za odmianę kota perskiego.

Kot himalajski – historia rasy

Kot himalajski nie powstał w Himalajach, nazwa rasy nawiązuje do królików rasy himalajskiej, do których jest podobny swoim umaszczeniem. Takie umaszczenie jest też charakterystyczne dla kotów syjamskich i nosi nazwę colorpoint. Persy w umaszczeniu colorpoint są wynikiem krzyżowania persa z właśnie z kotem syjamskim. Taki rodzaj umaszczenia charakteryzuje się bladym futrem i stosunkowo ciemniejszymi kończynami, pyskiem, uszami, ogonem.

Pierwsze próby skrzyżowania kota perskiego z syjamskim przypadają na lata 20-30-ych XX wieku. Virginia Cobb i dr Clyde Keeler wyhodowali pierwsze pokolenie kotów syjamskich. Po raz pierwszy kot himalajski został uznany jako odmiana w 1955 roku przez angielski związek hodowców kotów GCCF, a w Stanach Zjednoczonych w 1957 roku przez CFA jako odrębna rasa, lecz w 1984 roku połączono ją z persem.

Jaka jest popularność kota himalajskiego?

Kot himalajski jest popularny w całym świecie. Szczególnie cieszy się powodzeniem w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Europie jest rejestrowany, jako odmiana kota perskiego, najczęściej w umaszczeniu point. W Polsce również jest jednym z najpopularniejszych kotów domowych i lubianą odmianą persa.

Kot himalajski

Wygląd i odmiany kota perskiego colorpoint

Kot himalajski ma cechy wyglądu kota perskiego i syjamskiego, dodatkowo łatwo można go pomylić ze świętym kotem birmańskim lub ragdollem. Kot birmański wyróżnia się przede wszystkim swoimi białymi „rękawiczkami” oraz „ostrogami” na tylnych łapach. Sierść kota himalajskiego jest dłuższa i grubsza. Kot birmański ma także dłuższą twarz od himalayana, która nie ma „perskiego” rysu, czyli jest bardziej spłaszczona i okrągła z okrągłymi oczami. Ragdoll również ma inną twarz niż himalayan, jest ona bardziej kanciasta i zbliżona do trójkąta, z owalnymi oczami. Ragdoll należy do ras dużych i jest większy od kota himalajskiego. Nie jest też tak bardzo owłosiony, jak himalayan. A jak dokładnie wygląda kot himalajski?

Jaka jest budowa ciała kota himalajskiego?

Kot himalajski jest wielkości od średniej do dużej waży około 3-8 kg – w przypadku kocurów, a w przypadku kotek około 3-6 kg. Ciało himalayanów jest masywne i porośnięte długim futrem. Głowa sprawia wrażenie zaokrąglonej, widzimy na niej duże i szeroko rozstawione, niebieskie oczy. Uszy są osadzone szeroko i nisko na głowie, małe i okrągłe, wewnątrz nich znajdują się małe kępki włosów. Nos jest krótki, szeroki i spłaszczony. Szyja jest krótka lecz mocna, masywne są także plecy i klatka piersiowa. Kończyny kota himalajskiego są krótkie i szerokie. Łapy są duże i okrągłe. Ogon jest krótki i puszysty.

Jaka jest sierść i umaszczenie kota himalajskiego?

Sierść kota himalajskiego jest gęsta długa wraz z obfitym podszerstkiem. Tworzy wokół szyi gęsty kołnierz, który jest nazywany kryzą. Jeśli budowa ciała i rodzaj szaty jest identyczny jak u persa, to kolor oczu i umaszczenia jest taki, jak u syjama. Preferowany jest jasny kolor szaty z wyraźnym kontrastem między ciemniejszymi partiami umaszczenia, które jest rozmieszczone charakterystycznie dla typu point. Jak już wcześniej wspominaliśmy ten typ charakteryzuje występowaniem kolorowych znaczeń na:

  • kończynach,
  • pysku,
  • uszach,
  • ogonie.
Kot himalajski charakter

Himalayan – pielęgnacja

Koty himalajskie są wymagające pod względem pielęgnacji. Nie są krótkowłose, co oznacza, że mają tendencję do tworzenia się supłów i kołtunów. Pamiętajmy, że pielęgnacja nie ogranicza się wyłącznie do szaty kota, powinniśmy dbać o całe jego ciało.

Jak zadbać o futro kota himalajskiego?

Futro kota himalajskiego wymaga codziennego czesania. Wtedy są mniejsze szanse na to, że będziemy napotykać splątania, co dla nas będzie wygodniejsze, a dla kota bardziej komfortowe. W dodatku, codzienne rozczesywanie pomoże ograniczyć ilość wypadających włosów. Do tego przyda nam się szczotka z gładkimi długimi metalowymi zębami, która pozwoli na wyczesanie obumarłych włosów z podszerstka. Jeżeli jednak natkniemy się na kołtun, powinniśmy go delikatnie oddzielić od sierści i wyciąć. Taki splot nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także podnosi skórę i zaburza jej prawidłowe ukrwienie. Najczęściej supły możemy spotkać pod pachami i na brzuchu. Przed rozczesywaniem możemy zastosować specjalny puder dla sierści lub inny kosmetyk, który pozwoli ułatwić rozczesywanie.

Himalayana możemy kąpać wtedy, gdy zauważymy, że jest brudny lub jego futro jest przetłuszczone, albo zauważymy jakieś problemy na sierści lub skórze. Tuż przed samą kąpielą, kot powinien zostać porządnie rozczesany. Myjąc kota, musimy zadbać o to, by stał na powierzchni, na której nie będzie się ślizgał. Woda nie może być zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Pamiętajmy, że musimy stosować specjalny szamponu dla kotów, środki myjące dla ludzi mają inne ph. Powinniśmy wysuszyć sierść kota himalajskiego bardzo dokładnie, używając do tego ręczników i suszarki z niegorącym strumieniem powietrza.

Co jeszcze powinna obejmować pielęgnacja kota himalajskiego?

Dbając o ciało kota himalajskiego, powinniśmy zatroszczyć się o jego:

  • okolice oczu – przemywamy je wacikami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym,
  • nos – również przemywamy preparatem pielęgnacyjnym,
  • uszy – powinny być kontrolowane codziennie, gdyż może tam pojawić się ciemna wydzielina, która może być oznaką świerzbowca, wtedy powinniśmy kota możliwie najszybciej zabrać do lekarza weterynarii,
  • pazury – przycinamy je specjalnymi cążkami dla kocich pazurów wtedy, gdy są zbyt długie, czyli jak zaczynają się zawijać
  • zęby – używamy do czyszczenia pasty do zębów dla kotów i szczoteczki dopasowanej do wielkości zębów,
  • ogon – zwracamy na niego uwagę, podczas pielęgnacji kota. Na ogonie znajduje się gruczoł łojowy, który może wytworzyć zbyt dużą ilość łoju. Powinniśmy ją zmyć, gdyż mogą powstać zaskórniaki, a także wystąpić łojotok.

Charakterystyka rasy i zachowanie persa himalajskiego

Kot himalajski lubi życie wygodne, lecz nie jest tak energooszczędny jak kot perski. Część opiekunów wskazuje, że jego charakter przypomina kota typu syjamskiego. Jest ciekawski, ale raczej nie będzie się wspinał niczym ninja po mieszkaniu lub wymykał z domu, za to może towarzyszyć swojemu opiekunowi i rozweselać go. A jaki jest himalayan dla innych domowników i zwierząt domowych?

Jaki jest kot himalajski wobec rodziny i gości?

Kot himalajski bardzo przywiązuje się do domowników. Z tego względu, że nie jest nazbyt żwawy, uchodzi za kota odpowiedniego dla osób starszych. Kot himalajski będzie też odpowiedni dla dzieci, które potrafią delikatnie się z nim obchodzić. Wobec gości domu kot himalajski jest bardzo przyjazny. Pozwala im poznać swój czuły charakter.

Jaki jest kot himalajski wobec innych zwierząt domowych?

Kot himalajski potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, niezależnie czy to są koty, psy czy pozostałe zwierzęta pod warunkiem, że nikt mu nie będzie dokuczał. Sam himalayan ceni sobie spokój, zachowuje się grzecznie i nigdy pierwszy nie zaczepia.

Kot himalajski hodowla

Wychowanie kota himalajskiego

Kot himalajski nie sprawia problemów wychowawczych. Nie ma skłonności do wyruszania na samotne wycieczki. Pomimo tego faktu, koniecznie powinniśmy zabezpieczyć okna i balkon siatką ochronną. A jakie jeszcze akcesoria przydadzą się nam, kiedy opiekujemy się kotem himalajskim?

Jakie akcesoria są niezbędne, gdy opiekujemy się kotem himalajskim?

Opiekując się kotem himalajskim, powinniśmy zapewnić mu przede wszystkim środki do pielęgnacji jego sierści. Choć kot jest spokojny, ruch jest również dla niego bardzo ważny, więc warto zakupić różne zabawki. Najlepiej sprawdzą się wędki. Dzięki nim możemy bezpiecznie bawić się z kotem. Oprócz zabawek i akcesoriów do pielęgnacji, przydadzą się:

  • dwie miski dla kota na pokarm i wodę,
  • obroża dla kota,
  • kuweta dla kota,
  • transporter dla kota,
  • drapaki dla kota,
  • legowisko dla kota.
Żwirki dla kotów - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla colourpoint i cechy idealnego hodowcy rasy kot himalajski

Kot rasy himalajskiej jest dostępny do zakupu w polskich hodowlach. Najczęściej jako odmiana kota perskiego. Podpowiadamy, jak najlepiej wybrać hodowcę i na co należy zwrócić uwagę, gdy jesteśmy w hodowli.

Jak wybrać hodowlę rasy kot himalajski?

Poszukiwania najlepiej rozpocząć od sprawdzenia opinii w internecie, dotyczące hodowców rasy pers colorpoint. Pamiętajmy, że kotem himlajskim w Polsce jest nazywany przeważnie kot perski w umaszczeniu point. Takie informacje powinny znaleźć się w rodowodzie zwierzęcia. Rodowód jest wystawiany na podstawie zasad organizacji felinologicznej, której jest podległa hodowla, dlatego warto jest wybrać nie tylko najlepszą hodowlę, ale także organizację, która nie będzie budziła naszych zastrzeżeń. W hodowli powinniśmy zwrócić uwagę na warunki hodowlane, a także sprawdzić dokumenty poświadczające szczepienie kociaków, jak i ich rodziców. Sprzawdźmy wyniki testów na choroby, które mogłyby odziedziczyć. Będąc na miejscu, postarajmy się uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie wychowania, a także zapytajmy o wyprawkę.

W jaki jeszcze sposób możemy nabyć kota himalajskiego?

Kota himalajskiego możemy nie tylko kupić, ale także adoptować. W tym celu sprawdźmy ogłoszenia o oddaniu, wystawione przez prywatne osoby oraz schroniskach. W szczególności warto sprawdzić schroniska, które znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Często okazuje się, że dostępne zwierzę może mieć trudną przeszłość lub posiadać rozmaite choroby. Koniecznie sprawdźmy jego książeczkę lekarską. Takie zwierzęta również potrzebują domu, lecz musimy pomyśleć, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Kot himalajski ile żyje?

Zdrowie rasy kot himalajski

Kot himalajski jest kotem, który ma liczne predyspozycje do chorób. Jeżeli nabędziemy kota z hodowli, która dba o zdrowy rozród, między innymi poprzez szczepienia, możemy mieć pupila wolnego od tych dolegliwości. Jeżeli przy tym będziemy dbać o swojego himalayana, może on przeżyć nawet 15 lat, albo i więcej. Pamiętajmy, że kot też źle znosi zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury.

Jakie choroby są typowe dla rasy kot himalajski?

Kot himalajski ma skłonności do wielu chorób. Większość z nich wynika z brachycefalicznego (spłaszczonego) kształtu pyska. Przede wszystkim te choroby to:

  • postępujący zanik siatkówki (PKD) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka, prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • entropium – podwinięcie się jednej z powieki górnej lub dolnej, bądź obu do wewnątrz, w stronę gałki ocznej,
  • wiśniowe oko – widoczny fałd błony śluzowej, który pojawia się w kąciku oka, tzw. wypadająca trzecia powieka,
  • martwak rogówki – choroba prowadząca do utraty wzroku, objawia się powstaniem czarnej lub czarno-brązowej plamy pod nabłonkiem przednim rogówki,
  • wada zgryzu – takie wady mogą być bardzo różne, lecz wynikają bezpośrednio z brachycefalicznego kształtu czaszki,
  • problemy z oddychaniem – mogą wynikać z niedrożnych dróg oddechowych, które są zniekształcone przez brachycefaliczny typ czaszki,
  • wielotorbielowatość nerek – choroba o podłożu genetycznym, charakteryzuje się obecnością licznych torbieli w obu nerkach,
  • kamica nerkowa – występowanie kamieni w nerkach i przewodach nerkowych, które zaburzają odpływanie moczu.
  • idiopatyczne (śródmiąższowe) – zapalenie pęcherza – choroba układu moczowego,
  • kardiomiopatia przerostowa (HCM) – wrodzona choroba mięśnia sercowego, w jej wyniku zachodzi pogrubienie ścian lewej komory,
  • nowotwory – dotyczą przede wszystkim serca i skóry,
  • przeczulica skórna kotów – to stan, który powoduje, że koty intensywnie gryzą i liżą swoje ciało, zwłaszcza grzbiet, ogon i kończyny. Jest to stan neurologiczny, który wpływa na kilka układów i może być stresujący dla kota,
  • wnętrostwo – zatrzymanie jądra w jamie brzusznej.
Witaminy i odżywki dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Jak żywić kota himalajskiego?

Kot himalajski może być żywiony posiłkami, które przygotujemy sami lub karmami komercyjnymi. Jego pożywienie powinno być podawane w odpowiedniej ilości, gdyż kot może łatwo przybrać na wadze. Nie zapominajmy o tym, by zwierzę otrzymywało nie tylko jedzenie, ale także i wodę.

Jak żywić kota himalajskiego karmą komercyjną?

Kot himalajski może otrzymywać wszystkie niezbędne składniki energetyczne w gotowej karmie komercyjnej. Ze względu na brachycefaliczny typ jego czaszki najbardziej odpowiednia będzie karma mokra, gdyż łatwiej będzie mu przeżuwać kawałki. Innym powodem przemawiającym za karmą mokrą są skłonności rasy do chorób nerek i układu moczowego. Karma mokra lepiej nawadnia organizm. Nie mniej warto podawać kotom karmę suchą, gdyż słynie ze swoich właściwości oczyszczających zęby. Przy wyborze karmy powinniśmy uwzględnić etap rozwoju naszego kota oraz jego ewentualne potrzeby zdrowotne. Zwróćmy uwagę także na to, czy karma jest kompletna i zbilansowana, czy jest jedynie uzupełniająca.

Jak żywić kota himalajskiego posiłkami domowymi?

Żywiąc kota himalajskiego posiłkami domowymi, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli poświęcić dużo czasu na ich przygotowanie, a także posiadać wiedzę z zakresu odpowiedniego przygotowania posiłków.. Taka wiedza jest dostępna w fachowej literaturze. Możemy także poradzić się specjalisty, na przykład lekarza weterynarii lub dietetyka zwierząt.

Co jeszcze należy mieć na uwadze przy żywieniu kota himalajskiego?

Swojemu kotu możemy podawać wszystkie rodzaje posiłków, a także przysmaki. Ilość pokarmu powinna być dostosowana do jego dziennego bilansu energetycznego. Kontrolne regularne badania krwi u lekarza pozwolą wykazać ewentualne niedobory i nadmiary poszczególnych składników. Wszystkie zmiany w żywieniu powinniśmy wprowadzać stopniowo.

Cena i koszty utrzymania kota himalajskiego

Koty himalajskie z hodowli są stosunkowo niedrogie. Cena za kocię tej rasy wynosi około 2500-4000 zł. Może się różnić w zależności od renomy hodowli, osiągnięć rodziców, płci kociątka. A jakie koszty wiążą się z opieką nad nim?

Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota himalajskiego?

Mając pod opieką kota, w ciągu miesiąca nasze wydatki będą dotyczyć produktów, które na bieżąco zużywają się:

  • karma dla kota,
  • smaczki dla kota,
  • żwirek dla kota.

Miesięczny koszt ich zakupu wynosi około 100-200 zł.

Jakie są roczne koszty utrzymania kota himalajskiego?

W kosztach rocznych zawierają się miesięczne wydatki oraz koszt produktów, które zużywają się wolniej:

  • szampon dla kota,
  • odżywka dla kota,
  • obroża owadobójcza dla kota,
  • drapaki dla kota.

W ciągu roku zapłacimy około 2000- 3500 zł.

Jakie są koszty utrzymania kota himalajskiego w ciągu dwóch lat?

Mając na utrzymaniu kota himalajskiego, powinniśmy zapewnić mu także takie akcesoria, jak:

  • miski dla kota na wodę i pokarm,
  • obroża dla kota,
  • szelki dla kota na spacer,
  • smycz dla kota,
  • obcinacz do pazurów kota,
  • szczotka dla kota z metalowymi zębami,
  • kuweta dla kota,
  • siatka na okno i balkon,
  • legowisko dla kota,
  • zabawki dla kota.

Takie akcesoria można zakupić w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt. Warto jest je wymieniać maksymalnie do dwóch lat. Wtedy mamy pewność, że pozostają one bezpieczne dla naszego kota. Łącznie w ciągu dwóch lat zapłacimy około 4500-7500 zł.

Jakie są jeszcze koszty opieki nad kotem himalajskiego?

Koszty zakupów nie są jedynym wydatkiem, z którym zetkniemy się podczas opieki nad kotem. Inne koszty wiążą się z usługami takimi, jak:

  • groomera (fryzjera zwierząt)
  • weterynaryjne,
  • behawiorysty,
  • ubezpieczenie kota.

Kot himalajski – Podsumowanie

Kot himalajski to osobna rasa lub odmiana kota perskiego. Poznaliśmy jego historię, a także wiemy, że z wyglądu przypomina kota syjamskiego o kształcie kota perskiego. Powiedzieliśmy o tym, jak dbać o jego wygląd, zdrowie i odżywianie. Opowiedzieliśmy o charakterze himlayana, a także jego potrzebach. Wiadomo, jakich akcesoriów i produktów nie może zabraknąć, gdy się nim opiekujemy. Jeżeli jesteście przekonani, że będziecie odpowiednimi opiekunami dla himalayana, to skorzystajcie z naszych porad dotyczących wyboru hodowli lub adopcji kota tej rasy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.