Jak oduczyć kota sikania w domu? Poznaj przyczyny takiego zachowania

Koty są z natury czystymi zwierzętami – w tym sensie, że odczuwają wrodzoną potrzebę zakopywania własnych ekskrementów i moczu. Dlatego zwykle chętnie korzystają z kuwety wypełnionej kocim piaskiem. Sytuacje, w których nasi pupile załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą możemy zatem uznać za nienaturalne – poza nielicznymi wyjątkami, o których też wspomnimy w tym artykule. Powiedzmy sobie więc, dlaczego kot załatwia się poza kuwetą i jak oduczyć go sikania w domu?

Dlaczego kot sika poza kuwetą? 

Jak oduczyć kota sikania w domu? Bez ustalenia podłoża takiego zachowania, nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie, czyli nie rozwiążemy problemu. Kłopot w tym, że przyczyn kocich kłopotów z utrzymaniem czystości jest sporo. Dlaczego kot sika poza kuwetą?  

Naturalne powody tego, że kot oddaje mocz poza kuwetą

Zacznijmy od przyczyn, które możemy określić mianem naturalnych, ponieważ leżą w naturze naszych mruczących pupili. A wiążą się z normalnymi dla kotów zachowaniami społecznymi i godowymi. Przede wszystkim mam tu na myśli znaczenie rewiru moczem przez niekastrowane kocury. Łatwo poznać, że sikanie w domu ma właśnie takie podłoże.

Pierwszą wskazówką jest to, że mocz oddawany jest na pionowe powierzchnie. Drugą zaś specyficzne zachowanie zwierzaka podczas sikania: odwraca się, unosi ogon, wyprostowuje tylne nogi i zwykle strzyka małymi strumieniami. Niektóre niekastrowane samice również znaczą moczem swoje terytorium.

W ich jednak przypadku sikanie poza kuwetą związane jest głównie z zachowaniami godowymi. Kotka w rui obsikuje swoje otoczenie, wabiąc w ten sposób potencjalnych partnerów. W jej moczu znajdują się bowiem specjalne substancje zapachowe – feromony – które informują kocury, że kotka jest gotowa do zapłodnienia.

Brak doświadczenia w korzystaniu z kuwety powodem brudzenia w domu przez kota

Zupełnie normalne jest również to, że kot, który nigdy wcześniej nie używał kuwety, może nie wiedzieć do czego ona służy. Z problemem tym spotykamy się najczęściej w przypadku kociąt, zwłaszcza tych, które nie widziały innych futrzaków korzystających z kociej toalety. Oczywiście może dotyczyć również dorosłych osobników, które do tej pory załatwiały się wyłącznie na dworze.

Problemy zdrowotne jako przyczyna sikania w domu przez kota

Kolejną kategorią przyczyn sikania po kątach u kotów są problemy zdrowotne. Zawsze, gdy możemy wykluczyć instynktowne zachowania i brak wyrobionych nawyków, powinniśmy udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Niestety, istnieje dużo chorób, które mogą negatywnie wpływać na zachowanie naszych mruczących podopiecznych.

Wymienić tu możemy schorzenia dróg moczowych, jak kamice lub syndrom urologiczny kotów. W tej grupie mieszczą się również schorzenia typowe dla podeszłego wieku. Podobnie jak u ludzi, koci staruszkowie również mogą cierpieć z powodu wielu dolegliwości, które zaburzają ich zachowanie.

kot sika poza kuwetę

Problemy behawioralne jako przyczyny oddawania moczu poza kuwetą przez kota

Zaburzenia behawioralne można chyba uznać za najczęstsze przyczyny oddawania moczu poza kuwetą przez koty. Wbrew pozorom nasi pupile mają stosunkowo delikatną psychikę i są podatne na stres.

Jak w przypadku chorób, ta kategoria przyczyn sikania po kątach przez koty również jest bardzo obszerna. Wiele może być bowiem źródeł stresu u naszych futrzaków. Przeprowadzka, remont mieszkania, pojawianie się nowego członka rodziny w postaci dziecka, wyjazd ukochanego opiekuna lub drastyczne zmiany w jego zachowaniu itd. Częstą przyczyną stresu u kotów są zaburzenia relacji z opiekunem.

W niektórych przypadkach mamy do czynienia z prawdziwym konfliktem między futrzakiem a jego opiekunem. Przesłanką wskazującą właśnie na człowieka jako źródło problemu z oddawaniem moczu poza kuwetą może być to, że kot sika na łóżko, kanapę, buty lub inne przedmioty przesiąknięte zapachem opiekuna. Przyczyną stresu u kotów może być również rywalizacja między osobnikami mieszkającymi pod jednym dachem.

Nie wszystkie futrzaki tolerują towarzystwo innych przedstawicieli własnego gatunku. W takich przypadkach słabszy i uległy zwierzak może być tak zastraszony przez silniejszego pobratymca, że po prostu boi się korzystać z kuwety.

Kuweta i żwirek źródłem sikania po kątach 

Ostatnia grupa przyczyn oddawania moczu poza kuwetą przez koty jest najbardziej prozaiczna. To niewłaściwie ustawiona kuweta lub źle dobrany żwirek. Czasami niechęć do korzystania z kuwet u kota wynika też z tego, że jest ona zbyt rzadko sprzątania. Niektóre futrzaki mają wyjątkową awersję do brudnego żwirku.

jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak oduczyć kota sikania w domu?

Gdy już poznamy źródło kocich problemów z utrzymaniem czystości w domu, możemy podjąć odpowiednie kroki, by oduczyć kota sikania w domu. Taka terapia nie zawsze jest łatwa. Nierzadko wymaga od nas dużej cierpliwości i wprowadzenia zmian w życiu. Zawsze jednak warto próbować, chodzi przecież o dobre relacje z naszym pupilem

Co zrobić, gdy kocur znaczy teren albo kotka ma ruje? 

W takich przypadkach jest tylko jeden naprawdę skuteczny sposób rozwiązania problemu sikania po kątach przez kota: kastracja. Mamy tu bowiem do czynienia z zachowaniem instynktownym, którego nie uda nam się zmienić. W przypadku niekastrowanych kocurów można czasami zmniejszyć intensywność strzykania poprzez zastosowania kocich feromonów, ale całkowicie wyplenić tego zachowania się nie da.

Kastracja jest zabiegiem, który trwale pozbawia koty zdolności rozrodczych, jednocześnie zmniejszając ich naturalną potrzebę strzykania – zarówno u kocurów, jak i u kotek. Owszem zdarza się, że niektóre kastrowane kocury również strzykają, ale robią to rzadko, a ich mocz nie ma tego charakterystycznego silnego zapachu.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? 

Stosunkowo łatwo jest rozwiązać problem sikania w mieszkaniu przez koty, które nigdy wcześniej z kuwety nie korzystały. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z kociętami. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Przede wszystkim nasz futrzak powinien mieć łatwy dostęp do kuwety – możemy udostępnić mu nawet kilka kocich toalet, które ustawiamy w różnych miejscach. Na etapie nauki warto też ograniczyć pupilowi przestrzeń życiową, nawet do jednego tylko pomieszczenia.

By ułatwić pupilowi zapoznanie się z kuwetą, możemy go kilka razy dziennie delikatnie wsadzać do niej. Pamiętajmy przy tym, by zwierzaka do niczego nie zmuszać, nie krzyczeć na niego i w żaden sposób nie karać!

Co zrobić, gdy kot oddaje mocz poza kuwetą, ponieważ jest chory? 

Jeśli przyczyną sikania po kątach przez kota jest jego choroba, musimy zacząć od jej wyleczenia. W wielu przypadkach to wystarczy. Gdyby jednak okazało się, że oddawania moczu poza kuwetą weszło już naszemu futrzakowi w nawyk, będziemy musieli poddać go odpowiedniej terapii behawioralnej.

Największym problemem jest tu fakt, że nie wszystkie kocie choroby łatwo wyleczyć. Najważniejsze, byśmy bezwzględnie stosowali się do zaleceń lekarza weterynarii i nie próbowali leczyć pupila na własną rękę. Pamiętajmy o tym, że koty inaczej reagują na leki niż ludzie, a niektóre ludzkie lekarstwa mogą im bardzo zaszkodzić!

kot poza kuwetą

Jak oduczyć sikania po kątach kota, który ma problemy behawioralne? 

W takich sytuacjach powinniśmy oczywiście zacząć od zidentyfikowania źródła behawioralnych problemów naszego pupila. Tylko wtedy możemy zastosować odpowiednią terapię behawioralną, co niestety nie zawsze jest łatwym zadaniem. Bywa jednak i tak, że wystarczy tylko wyeliminować źródło stresu, by kot przestał oddawać mocz poza kuwetą.

Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, uwzględniając okoliczności i predyspozycje psychiczne konkretnego futrzaka. Przede wszystkim powinniśmy rozumieć naturalne potrzeby naszego pupila, biorąc pod uwagę to, że nieco inaczej od postrzega on otoczenie. Dzięki temu będziemy mogli naprawić i utrzymać właściwe relacje między nami a naszym kotem.

W przypadku, gdy źródłem sikania po kątach jest konflikt między kotami, skutecznym rozwiązaniem może być dostawienie kilku dodatkowych kuwet, które ustawiamy w różnych miejscach domu. Przyjmuje się, iż minimalna liczba kocich toalet powinna równać się liczbie kotów plus jedna.

W skrajnych sytuacjach, gdy i to nie zdaje egzaminu, jedynym sposobem jest rozdzielenie futrzaków. Niestety, niektóre koty po prostu nie nadają się do życia w grupie. Musimy im znaleźć dobry dom, gdzie będą miały opiekunów na wyłączność.

Jako środek wspomagający przy leczeniu zaburzeń behawioralnych warto sięgnąć po sztuczne kocie feromony, które działają na koty uspokajająco. W poważniejszych przypadkach można również zastosować odpowiednie leki – oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, gdy kot sika w domu, ponieważ nie odpowiada mu kuweta lub żwirek? 

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kuwety i żwirku dla kotów ma ogromne znaczenie. Zacznijmy od kuwety. Jeśli nie chcemy, by kot nie sikał po katach, wybierając kocią toaletę, zwróćmy uwagę na jej wielkość. Musi być na tyle duża, by zwierzak miał pełen komfort podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Zbyt mała może zniechęcać kota do załatwiania się w niej. Zwierzakom, które dopiero uczą się korzystać z kociej toalety, najlepiej udostępnić tzw. kuwetę otwartą – do zamkniętej mogą bać się wchodzić. Jeśli mamy bardzo małego kociaka, wybierzmy model o niskiej krawędzi, dzięki czemu maluchowi łatwiej będzie do kuwety wchodzić.

Ważne jest również to, gdzie ustawimy kuwetę dla kota. Większość futrzaków potrzebuje intymności przy załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych, dlatego wybierzmy miejsce ustronne, ale łatwo dostępne. Takie, gdzie zwierzak będzie miał spokój, ale nie będzie miał problemów z dostaniem się do toalety. Może to być łazienka, osłonięty kąt pokoju itd. Jeśli chodzi o żwirek dla kotów, powinniśmy uwzględnić indywidualne upodobania zwierzaka.

Czasami wymaga to przetestowania kilku rodzajów ściółek, by wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszemu pupilowi. Kociakom powinniśmy udostępnić ściółkę, która nie będzie podrażniał ich delikatnych łapek. Świetnie sprawdza się między innymi drobnoziarnisty żwirek bentonitowy. Nie zapomnijmy też regularnie sprzątać kuwet!

kot sika po kątach

Sikanie po kątach przez kota – złożony problem 

Jak widzicie, problem oddawania moczu poza kuwetą przez koty jest bardziej skomplikowany, niż może się na pozór wydawać. Nie da się udzielić jednej uniwersalnej rady, jak oduczyć kota sikania w domu. Powinniśmy dbać o ich potrzeby, troszczyć się o ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a jeśli posiadamy zwierzę niehodowlane, poddać go kastracji. A jeśli jednak nasz kota zaczął sikać po kątach, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty. W pierwszej kolejności powinien być to lekarza weterynarii, później – gdy będzie to konieczne – koci psycholog.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
30 komentarzy do “Jak oduczyć kota sikania w domu? Poznaj przyczyny takiego zachowania
  • Avatar

    Może ktoś pomorze mam koty dwa jeden został odnaleziony po 10 miesiącach najbardziej o odnalezionego kota chodzi oddaje mocz i odchody w kuwecie byliśmy u weterynarza z dziewczyna nic mu nie jest. Także oddaje mocz po kątach na meblach w kuchni w kuwecie ale mocz jest intensywnie śmierdzący barwę ma żółta ale byliśmy u lekarza 2 tygodnie temu robione były badania i nic mu nie dolega Mio jest kotem europejskim ale także gdy wrócił do domu zauważyłem że zrobił się agresywny nawet do dziecka i do drugiego kota irladzkoszkodzkiegie moim z daniem że zdziczał bo zadzwonili do nas farmerzy po 10 miesiącach dopiero może ktoś podpowie co zrobić ?

  • Avatar

    Tez potrzebuje pomocy. Mam dwie kotki, starego psa i rok temu przygarnelam malego kociaka, samca. Wszytko było w porzadku. Normalnie sie zalatwial, nie atakowal pozostalych domownikow, nie gryzl i nie drapal mebli. Jednka trzy miesiace temu zaczal sikac w holu niedaleko drzwi wyjściowych. Nigdy nie sikał w jedno i to samo miejsce. Poczatkowo to sprzątaliśmy i wkladalismy malucha do kuwety. Wielokrotnie zmieniałam zwirek ale to nie pomagalo i ostatecznie wróciliśmy do tego pierwszego. Z czasem sytuacja sie pogorszyla a maluch zaczal sikac na buty. Teraz zostawiamy je w osobnym pomieszczeniu ale on obsika i tak wszystko co tam znajdzie, a jak bedzie zmuszony to po proatu narobi na „nagą” podłogę. Poczatkowo sadzilismy ze jest zazdrosny o kotki, ktore codziennie rano wychodziły na dwor, a on byl za maly zeby wychodzic wiec siedzial w domu. Jednak ostatnio rowniez zaczelismy go wypuszczac, a problem dalej nie zniknął. Juz nie mamy sily. Jego ekscesy coraz czescie sa powodami klotni w domu, a ja mam wrazenie ze jestem bezradna. Czy ktoś moze mi cos doradzić?

    • Moderator ZooArt

      Rozumiem, że jesteś zaniepokojona tym problemem z maleńkim kociakiem. Sikanie poza kuwetą może być wynikiem różnych czynników. Oto kilka rzeczy, które możesz spróbować, aby rozwiązać ten problem:
      – Upewnij się, że twój kociak jest zdrowy. Niektóre choroby lub infekcje układu moczowego mogą powodować problemy z kontrolą moczu. Weterynarz może przeprowadzić badanie i ewentualnie zalecić leczenie.
      – Sprawdź, czy kuweta jest odpowiednio czysta. Kocięta są bardzo czyste, więc niektóre z nich mogą odmawiać korzystania z brudnej kuwety. Regularnie usuwaj zanieczyszczenia i umieść kuwetę w spokojnym miejscu, z dala od jedzenia i miejsca do spania.
      – Jeśli masz więcej niż jednego kota, zaleca się posiadanie co najmniej jednej kuwety na kota plus jedna dodatkowa. Niektóre koty nie lubią dzielić kuwetę, więc dostęp do wielu kuwet może pomóc rozwiązać problem.
      – Dokładnie oczyść miejsca, gdzie kociak siknie, używając specjalnych środków do usuwania zapachów kocich. To pomoże uniknąć nawrotów, ponieważ zapach moczu może przyciągać kota do tego samego miejsca.
      – Upewnij się, że kociak ma odpowiednio dużo zabawy i interakcji. Kocięta potrzebują dużo uwagi, a stres lub nudzenie mogą prowadzić do problemów z zachowaniem. Zabawki, drapaki i interakcje z właścicielem mogą pomóc w utrzymaniu go zajętego.
      – Jeśli problem nie ustępuje, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym. Specjalista ten może pomóc zidentyfikować źródło problemu i opracować plan działania, aby poprawić zachowanie kociaka.

      Pamiętaj, że zmiana zachowań kociaka może wymagać czasu i cierpliwości. Ważne jest, aby nie karcić go fizycznie ani krzyczeć, ponieważ to może tylko pogorszyć sytuację. Postaraj się zrozumieć, co może powodować ten problem, i zastosuj odpowiednie kroki, aby pomóc kociakowi dostosować się do nowych warunków życia. Jeśli problem utrzymuje się, warto konsultować się z weterynarzem lub behawiorystą.

  • Avatar

    Znalazlam ciekawy artykuł na ten temat:
    Musze sama wytestowac
    Wyeliminuj przyczynę stresu
    Jeśli Twój kot sika w domu w związku z odczuwanym lękiem, należy czym prędzej zidentyfikować przyczynę problemu. Sprawdź, czy w pobliżu domu nie czają się bezdomne koty, których obecność zagraża Twojemu pupilowi, a jeśli posiadasz inne zwierzęta, upewnij się, że kot nie jest przez którekolwiek z nich terroryzowany.

    Sprawdź terytorium
    Wszyscy doskonale wiemy, że koty mają bzika na punkcie swojego terytorium i źle znoszą nagłe zmiany. Twój mruczek może być zestresowany w związku z przeprowadzką do nowego domu lub Twoją nieobecnością, podczas której zajmuje się nim ktoś obcy. Czy przemeblowałeś jego teren lub przestawiłeś miskę z wodą i pokarmem? Czy kuweta jest na pewno czysta i higieniczna? Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, rozważ ustawienie w domu kilku kuwet, aby kot zawsze mógł szybko załatwić swoje potrzeby.

    Zadbaj o kocią aktywność
    Regularny plan dnia pomoże kotu wyrobić poczucie stabilności i organizacji. Zatroszcz się o edukacyjne i interaktywne zabawki, aby Twój pupil nie nudził się podczas Twojej nieobecności i nie zapominaj o zabawie z nim po powrocie do domu, aby mógł poczuć się kochany i otoczony opieką.

    Nie zrażaj się
    Bez względu na to, jak uciążliwy do usunięcia może być koci zapach, nie należy nigdy krzyczeć ani karać kota. Sprawi to tylko, że poziom jego stresu jeszcze bardziej wzrośnie, podobnie jak liczba obsikiwanych miejsc. Jeśli kot wraca do tych samych miejsc, aby na nie nasiusiać, postaraj się urządzić mu w tym miejscu kącik do zabawy lub spania. Pomoże mu to łączyć to miejsce z czasem relaksu a nie uczuciem lęku.

  • Avatar

    Moja koteczka ma 18 lat i od jakiegoś pół roku nie zawsze sika do kuwety. Ma dwie kuwety + ogródek. Wszystkie zrobione badania ma w normie ( robiłam rozszerzone nawet wątrobę i tarczyce). Nie zmieniałam żwirku, kuwety jedna jest duża a druga trochę mniejsza. Potrafi zrobić tuż obok kuwety ale tówniez na wycieraczkę czy „gołą” podłogę w łazience. Nie mam już siły sprzątać i dezynfekować. Proszę o poradę. Czy możliwe, że to dlatego, że wyprowadziły sie dwa psy? Złamałam nogę i spy są u męża ze względu na spacery. Koteczka nie bardzo się lubiła z spami, przynajmniej tak mi się zdawało.

    • Avatar

      Mój kocurek ma rok, na początku fajnie korzystał z kuwety ale potem nagle zaczął nie posikiwać ale normalnie siusiać na łóżka, jakąś odzież w domu która leży na łóżku jak na obuwie obojętnie kto by do nas nie przyszedł. Wykastrowaliśmy go ale to nic nie dało, nadal robi to samo. Nie mam pojęcia co z nim zrobić.

      • Avatar

        O! I u mnie jest podobnie, z tym że nie zostawiamy już nic na podłodze. I od jakuchsv3 miesięcy sika w jedno miejsce. Obok szafy na podłogę. Mimo że zastawiam to miejsce, psikam psikacz em, co ma kota odstraszać… Wcale ten preparat nie działa. Nadal sika nawet naswiezo napsikane! Zrobił sb taki rytuał i sika codziennie o 6vtej rano. O co chodzi????
        Nie wiemy jak sb z tym poradzić!
        Może ktoś ma jakąś podpowiedz????

    • Avatar

      Mam kotke ma obecnie 11 lat od 9 lat sika do kuvety i po za nia . W poerwsxym domu sikala w korytarzu na deski pod drzwiami zniszczyla podlogi. Sikala w garderobe na ubrania.
      Gdy urzadzalam drugi dom podlug nirj nie kladlam desek na pidlodze wiedzialsm jak to sie skonczy nowy dom dopasowalam wystroj do kota.
      (Mam wiecej kotow z zadnym problemow). Bylam z nia u weterymarxa wysterylixiwalalam. Badalam. Nawet jak jest tylko czasem w swoim pokoju jak wychodze potrafi tez pid dtzwiami nasikac a ma kuvete obok. Teraz juz na legale mi sika w sypialni lazience korytarzach kuchni wszedzie.. kanape fotele wszystko mudialsm wymienisc. Nie chca jej usosc jej kochsna piekna tyljo to sikanie. Nic nie dziala zadne odstraszace na prad spray domowe sposoby. Stracilam stresy i majatek. Nie msm sil na codzienne sprzatanie dezynfekcje uwazanie czy nie zlamie sobie nogi …moze ktos ma hednak jakis zloty srodek na Tego kota?

  • Avatar

    Witam, również mam problem z kotką, ma cztery lata i w ostatnim czasie( około dwóch miesięcy ) sika na drzwi – nie tylko wejściowe, na wszystkie drzwi w domu. W domu są dwa koty i dwie kotki, dodam że wszystkie są przygarnięte i są w różnym wieku( od 3 do 10 lat), do tej pory było wszystko ok. . Pryskałam wszystkim czym się tylko da, nawet posypywałam papryką ostrą, bo takiej rady mi udzielono, lecz wszystko na nic. Pomocy!!!

  • Avatar

    Syn ma kota ktory podczas Jego nieobecnosci w domu/praca/,w momencie kiedy My Rodzice podczas Jego nieobecnosci raz na jakis czas przyjezdzamy /z roznych przyczyn/.Po powrocie do domu dostajemy wiadomosc od Syna ze kot sie zsikal na podloge.Syn uwaza ze kot boi sie ze go zabierzemy/ kot w swoim zyciu zmienial wlascicieli/.
    Co robic?

  • Avatar

    Moja Kicia ma dwa lata i nie wychodzi poza dom do tej pory nie bylo problemu ale od dwóch-trzech miesięcy sika wszedzie i na wszystko (raz nawet na obrus na stole) nie mam już siły wiecznie wszystkiego prac i myc, dodam tez ze wszystkie akyszki przeciwko sikaniu tez nic nie dają. Pomocy!!!

      • Avatar

        Moja kotka jak byla mała bardzo ładnie korzystała z kuwety. Przyszło lato, zaczęła wychodzic na dwór u przestała sie załatwiac do kuwety. A teraz zima , śnieg a ona za nic nie chce korzystac z kuwety. Doszedl problem taki ze ktos musi byc w domu zeby kota wypuscic. Pomozcie!

  • Avatar

    Mój kot ma 5 lat, jest wykastrowany. Początkowo załatwiał się tylko do kuwety. Od około 3 lat z kuwety nie korzysta w ogóle. Dlaczego? Ponieważ mieszkamy w domu jednorodzinnym i kot od zawsze wychodził na zewnątrz, sam sobie wyeliminował kuwetę. Do tej pory problemem było tylko to, że domagał się wypuszczenia na zewnątrz w środku nocy, ale generalnie zawsze dawał znak, że chce wyjść. Od kilku tygodni posikuje w domu, początkowo to były epizody, ale teraz zdarza mu się to codziennie, w różnych miejscach. Sika na pionowe powierzchnie. Zastanawiam się czy przyczyną może być fakt, że jest po prostu zimno i nie chce wychodzić na zewnątrz? Z drugiej strony, to nie jego pierwsza zima, nigdy nie miał z tym problemu. Pytanie czy można dorosłego kota ponownie przyzwyczaić do korzystania z kuwety?

    • Avatar

      Mam od pewnego czasu dokładnie tem sam problem. Mam 2 koty i oba zaczęły nagle znaczyć ściany, meble, zasłony itp. Są wykastrowane ale nie zmienia to faktu, że chodzenie po kocich siuśkach lub szukanie w stylu „skąd ten zapach” jest mało fajne.
      Czy uzyskałaś może jakąś informację jak rozwiązać ten problem?

      • Avatar

        Mój wykastrowany kot coraz częściej zaczął sikać po wszystkim. Na początku sikam raz dziennie czy na dwa dni dzisiaj sika cały czas po za kuwetą potrafię w ciągu 2 godzin znaleźć 5 plam w różnych miejscach mieszkania. Co lepsze od dwóch tygodni nawet się wypróżnia na szafkach i na kanapie. Mam dość. Mam małe dziecko w domu które było już zanim wzięłam kota. Co mam zrobić? Nic nie pomaga ocet odstraszacz cynamon weterynarz nic nikt nie może doradzić. Nie jestem milionerką żeby płacić za behawioryste a boję się go wypuścić na dwór bo jest brytyjkiem z rosyjskim (mieszaniec dwóch ras rodowodowych ale sam go nie ma) bo jeszcze ktoś mi go z osiedla ukradnie.

        • Moderator ZooArt

          Pani Lucio,
          A jaką diagnozę postawił weterynarz, gdy się do niego udaliście? Być może to zapalenie pęcherza powoduje, że kot napina się i często oddaje niewielkie ilości moczu.

  • Avatar
    Alicja Sxymczak pisze:

    Raz na dwa ,trzy miesiące moja kotka zaczyna sikać na moje łóżko, robi to co dzień jak nie dopilnuje,a nawet w nocy jak śpię. Już nie mam siły ,zmieniam pościel dwa razy w ciągu nocy.

  • Avatar

    Rok temu przygarnelam kotkę.miala ok.2miesiecy.minal rok.nigdy nie zdarzało jej się załatwić poza kuweta.niestety ostatnio zauważyłam że poszukuję w mieszkaniu.dwa tygodnie temu miała zabieg po zainfekowniu przez innego kocura i ok.10 dni nie wychodziła na zewnątrz. Czy to może mieć związek z tym problemem?jeśli chodzi o antykoncepcję to zabieg miała dużo wcześniej. W maju

    • Avatar

      A czy ktoś może odpowiedzieć na nasze pytania? Czy piszemy tak tylko sb, żeby sylac żale??? Może ktoś się z tym sikaniem uporał i może coś podpowiedzieć???

      • Avatar

        Dokładnie! Też czekam na jakąś podpowiedź! Wiadomo, że trzeba wyeliminować najpierw przyczyny zdrowotne. Czy ktoś się z tym uporał?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.