Papużki dość często wybierane są jako domowe pupile. Są wesołe, urocze, rozśpiewane i kolorowe. Obok najpopularniejszych papużek falistych, częstym wyborem jest papuga nimfa. Co jedzą nimfy? Jak zapewnić im najlepszą opiekę i sprawić, że pod naszym dachem będą zdrowe i szczęśliwe? Jak komponować właściwie ich dietę? Przekonaj się!
Co jedzą nimfy?
Nimfy to ziarnojady. W Australii, swojej ojczyźnie, żyjąc na wolności, żywią się głównie nasionami, są wielkimi miłośnikami traw Mitchella, które stanowią podstawę ich wyżywienia. Nie pogardzą też pszenicą, ziarnami akacji, czy kwiatowym nektarem lub pączkami kwiatów. Chętnie przegryzają też jagody.
Jeśli decydujesz się rozpocząć hodowlę tych papużek w domu, możesz żywić je na różne sposoby. W sklepach dostępna jest karma dla nimf, ale możesz też pokusić się o tworzenie własnych mieszanek lub uzupełnianie gotowej karmy innymi produktami.
Ziarna
Absolutną podstawą wyżywienia nimf są właśnie ziarna. Możesz tworzyć dla nimf mieszanki ziaren złożone z prosa, owsa i kanaru. Chętnie zjedzą też proso senegalskie, a także nasiona oleiste, do tych zaliczany jest na przykład słonecznik, czy len. Tych ostatnich jednak nie podawaj za często. Są bardzo tłuste, dlatego papużka może szybko przybrać na wadze. Ponadto nimfy bardzo je lubią, dlatego mogą je specjalnie wybierać spośród wszystkich innych ziaren i żywić się wyłącznie nimi.
Nimfy wolnożyjące w Australii jedzą głównie ziarna traw, dlatego kłosy traw i zbóż będą dla nich wielkim przysmakiem. Dopilnuj tylko, by pochodziły z dobrego źródła i nie były wcześniej pryskane. Warto też podawać papużkom kiełki i moczone ziarno.
Owoce
Nimfy z reguły nie przepadają za bardziej soczystymi owocami. Możesz im podawać maliny, jagody lub truskawki. Jabłka, choć nie są szkodliwe, nie mają dla nich zbyt wielkiej wartości. Nie podawaj im awokado, są dla nimf trujące, a także winogron – należą do owoców często i intensywnie opryskiwanych, więc mogą być szkodliwe.
Do diety nimf możesz włączyć również owoce dzikiej róży lub głogu. Owoce traktuj jednak jako niewielką część wyżywienia nimfy i nie przejmuj się, jeśli nie jest ich zwolennikiem.
Warzywa
Warzywa są w diecie nimf ważniejsze od owoców. Możesz im podawać kawałki marchwi, papryki, rzodkiewki, cukinii, ogórka, dyni, batatów, kabaczków, pasternaku, pietruszki i wielu innych warzyw.
Warzywa kapustne podawaj bardzo rzadko. Całkowicie zrezygnuj ze szczawiu, cebuli, czosnku, czy rabarbaru, bo mogą Twojej papużce bardzo zaszkodzić.
Zielenina
Właściwe żywienie papug nimf zakłada podawanie im szeroko pojętej zieleniny. Papużki bardzo ucieszą się z mniszka lekarskiego, cykorii, lucernę, lubczyk, liście estragonu czy niewielkie ilości melisy.
Możesz do jedzenia podawać im też kwiaty. Bezpieczne dla nimf są kwiaty dzikiej róży, opuncji, bergamotki i bratki polne.
Zawsze sprawdzaj, którą roślinę możesz podać swojej papużce w całości, a której do spożycia nadają się tylko liście lub właśnie kwiaty.
Białko
Jeśli zastanawiasz się jaka karma dla nimf, nie zapomnij o dodatku białkowym. Oczywiście, te papugi nie są mięsożerne, ale potrzebują dodatkowego źródła białka. Dostarczysz im je wraz z kawałkami niesolonego twarogu, ugotowanego na twardo białka, które możesz podawać także z żółtkiem, lub odrobiną jogurtu naturalnego.
Jeśli chcesz, możesz podawać im też larwy mącznika młynarka lub kawałki ugotowanego mięsa – drobiowego lub ryb. Na ogół nie ma potrzeby podawania im tego typu pokarmu częściej niż raz w tygodniu.
Jak często karmić nimfę? O czym pamiętać?
Wiesz już, co jedzą papugi nimfy, ale jak często je karmić? To bardzo energiczne i wesołe ptaszki. Najlepiej będzie, gdy będą miały stały dostęp do pokarmów – tak, by zawsze, gdy mają ochotę, mogły coś zjeść.
Jeśli zauważysz, że Twoja nimfa zaczyna być wybredna i wybierać konkretny rodzaj pożywienia, a inne ignoruje, spróbuj jej ograniczyć ulubiony przysmak. Zwłaszcza jeśli nimfa wybiera sobie jedynie tłuste, oleiste ziarna.
Te papużki są zdolne przeżyć bez wody naprawdę długo i nie potrzebują jej za dużo, bo czerpią ją głównie z ziaren. Mimo to zawsze pilnuj, by ptak miał dostęp do świeżej wody.
Pamiętaj też o tym, że nimfy muszą mieć dostęp do świeżych gałązek. Doskonale nadadzą się do tego gałązki jabłoni, czy brzozy. Mogą być wraz z liśćmi i pąkami kwiatów. Papużki uwielbiają je skubać, co zapewni im sporo rozrywki.
Nimfy lubią też podjadać proso i inne ziarno w kolbach, w ten sposób zmusza się je do aktywności, której tym ptakom często brakuje. Kolby są jednak bardzo kaloryczne, dlatego nie należy z nimi przesadzać. Mogą też zawierać cukier, który jest absolutnie niepożądany. Dieta nimf na wolności jest bardzo zróżnicowana i taka powinna być również w warunkach hodowli domowej.
Dieta małych nimf
Małe nimfy są karmione przez rodziców. Możesz też karmić je samodzielnie – takie ptaki, karmione z ręki, są bardziej cenione, bo oswajają się z człowiekiem już od pierwszych chwil życia. To jednak zadanie bardzo trudne i odpowiedzialne, raczej nie nadaje się dla początkujących hodowców papug.
Pisklaki karmi się średnio co trzy godziny, od szóstej rano do północy. Czym karmić nimfy, które są jeszcze pisklakami? Jedzenie dla nich musi mieć konsystencję zupy-krem i być mieszanką produktów bardzo wysokiej jakości. Z biegiem czasu zwiększa się gęstość pokarmów.
Nimfy karmione ręcznie rosną bardzo szybko, dlatego szybko wzrasta też proporcjonalnie ilość podawanego im pokarmu. Niewskazane jest zabieranie ich z gniazda zbyt szybko. Jednodniowe pisklęta mają niewielką szansę na przeżycie bez swoich rodziców. Hodowca, który dopiero pierwszy raz chce wykarmić nimfę ręcznie, najlepiej, jeśli zabierze ją od rodziców pomiędzy drugim a trzecim tygodniem życia. Im masz większe doświadczenie, tym możesz to zrobić szybciej, choć bezpieczną granicą jest kilkudniowe, około tygodniowe pisklę.
Żywienie papug nimf – podsumowanie
Co jedzą nimfy? To australijskie ptaszki, których głównym źródłem wyżywienia są ziarna i świeże rośliny. Chętnie będą podgryzać liście, kwiaty, łodygi i warzywa. Mniej chętnie zjedzą owoce, ale i tak spróbuj je włączyć do ich jadłospisu.
Raz w tygodniu warto podawać nimfom również dodatek białkowy – mogą to być larwy mącznika, jogurt naturalny lub twaróg.
Czy miesięczną nimfe można kąpać ?
CZy papugi nimfy i faliste moga byc w jednej klatce?
bo czytam ze te jedza to te jedza tamto?hm?
nie mam miejsca na dwie klatki sa w jednej i mam teraz problem po przeczytaniu co jedza
pozatym mamy je juz dosc dlugo i nie chca sie dac oswoic nie daj sie zlapac nie chca przylatywac na ramie ….czego bardzo zaluje bo mialam kiedys papuzke falista nie stety po paru latch cos mu sie stalo z oczkiem zaden weterynarz konkretnie nie wiedzial co mu jest leczyli leki dawali kase brali badania na chlamydie zrobil jeden weterynarz z gdyni,,,,, ponoc wynik byl ok,,,,ale czekajac na wynik stwierdzil ze urzadzeniegdzie wyslal badanie bylo zepsute,no to hm?stracilismy zaufanie……jesli tak nas traktowL zmienilismy lecznice a tam sie nie znali na papuzkach,wogole malo jest lecznic w trojmiescie gdzie wogole lecza papuzki niestety;-( niestety oczko sie babralo ropilo jakby wpadlo do srodka oj ciezko mi o tym mowic…. wkoncu oczko sie zamknelo zroslo nie widzial na jedno oczko,ale potem drugie stalo sie to samo no i po 9 latach musielismy z bolem niestety go uspac bo nic widzial przewracal sie klateczce och bol byl ….ale ze tak sie przyzwyczailismy do niego kupilismy niestety z prywatnej chodowli w papuzki te sa calkiem inne dziwnie nerwowe mowimy ze maja adhd ha hazlapac sie nie daj nasz papzek przylatywal siadal na ramie a te nic masakra…..
Nie, nie mogą być razem
Faliste są bardzo energiczne a nimfy o wiele spokojniejsze
Faliste zaczepiają nimfy a te.zaś nie wycofują przestraszone. Poza tym oba te ptaki są totalnie innymi gatunkami i mają całkowicie inny język. Nie będą mogły sie porozumiewać a co gorsza ich sygnały mogą być źle odbierane.
W tym artykule pisze, że można je karmić własnoręcznie i odłączyć od matki, ale dopiero jak pisklę będzie miało ponad trzy tygodnie.
Tak a czy wie pani czym można takir pisklaki karmić ręcznie?
Nie, nie mogą być razem
Faliste są bardzo energiczne a nimfy o wiele spokojniejsze
Faliste zaczepiają nimfy a te.zaś nie wycofują przestraszone. Poza tym oba te ptaki są totalnie innymi gatunkami i mają całkowicie inny język. Nie będą mogły sie porozumiewać a co gorsza ich sygnały mogą być źle odbierane.
Z tym się nie zgodzę.Rok czasu mam faliste i nimfy w jednej wolierze i nie zauważyłam zeby bylo coś nie tak.Wrecz przeciwnie.Dogaduja się.
Mam pytanie. Czy można odłączyć pisklę od matki i zacząć karmić je ręcznie??