Noc jest kocim żywiołem. Czy tego chcemy, czy nie, dobowa aktywność naszych mruczących podopiecznych różni się od naszej. Dla nas noc jest porą odpoczynku, dla nich wręcz odwrotnie. Mimo tych różnic, w większości przypadków nie przeszkadzamy sobie nawzajem. Czasami jednak nocna aktywność naszych futrzaków bywa dla nas uciążliwa. Niektóre zwierzaki są wyjątkowo niespokojne, co przejawia się nerwowym poruszaniem po mieszkaniu i/lub głośna wokalizacją. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak uspokoić kota w nocy?
- 1. Gdy kot nie daje spać
- 2. Dlaczego kot nie daje spać w nocy?
- 3. Zbyt młody wiek kota
- 4. Błędy w wychowaniu kota
- 5. Kocia nuda
- 6. Nadpobudliwość u kota
- 7. Kocie choroby
- 8. Stres u kota
- 9. Kocie zachowania godowe
- 10. Jak nauczyć kota spania w nocy?
- 11. Jak uspokoić kota w nocy?
- 12. Gdy nasz kot jest zbyt młody
- 13. Odpowiednio wychowujemy kota
- 14. Kot, który się nudzi
- 15. Gdy kot jest nadpobudliwy
- 16. Gdy problemy ze zdrowiem wpływają na kocie zachowanie
- 17. Kot, który jest zestresowany
- 18. Problem z rujami u kotek
- 19. Kot w nocy
Gdy kot nie daje spać
Trudno wytrzymać z kotem, który nie daje spać w nocy. Jest to dla nas nie tylko irytujące, ale może stać się również powodem do rozstania się z mruczącym pupilem.
Uciążliwa aktywność naszego mruczącego pupila może przejawiać się na wiele sposobów. Kot w nocy może nerwowo biegać po mieszkaniu, skakać po meblach, otwierać szafki i zrzucać na podłogę wszystko, ci wpadnie mu w łapy. Zdarza się również, że próbują nas na różne sposoby obudzić i sprowokować do wspólnej zabawy.
Najbardziej uciążliwe są chyba jednak „nocne koncerty” naszych futrzaków. Zwierzaki potrafią głośno i długo nawoływać. Niestety miaucząc, kot nie daje spać nie tylko swoim opiekunom, ale też sąsiadom, co skutkować może sąsiedzkimi konfliktami.
Dlaczego kot nie daje spać w nocy?
Dlaczego niektóre koty zachowują się w nocy tak, że czasami mamy ich już dość? Niestety, nie ma jednej przyczyny nadmiernej aktywności naszych mruczących pupili. Utrudnia to nam nieco rozwiązanie problemu, ponieważ wpierw powinniśmy odkryć jego źródło. A zatem: dlaczego kot nie daje spać w nocy?
Zbyt młody wiek kota
Nie da się ukryć, że zbyt młody wiek naszych pupili to częsta przyczyna nocnych problemów. Kocięta z natury są bardziej ruchliwe i skore do zabaw niż dorosłe zwierzęta. Trudno się zatem dziwić, że gdy my śpimy, nasz kot w nocy może się po prostu nudzić.
Z dużo większym problemem mamy jednak do czynienia w przypadku kociąt zbyt wcześnie odebranych od matki. Nie są one jeszcze na tyle samodzielne i dojrzałe emocjonalnie, by nie cierpieć z tego powodu. Są wystraszone i zagubione. A swoje emocje okazują nie tylko nerwowym poruszaniem się po mieszkaniu, ale także głośnym miauczeniem.
Błędy w wychowaniu kota
Relatywnie częstą przyczyną tego, że kot nie daje spać w nocy są błędy, jakie popełniliśmy, wychowując go. Zwykle robimy to nieświadomie, niemniej jednak skutki mogą być dla nas przykre. Popełniając błędy wychowawcze utrwalamy u naszego mruczącego zwierzaka niepożądane zachowania.
Kocia nuda
Nie tylko kocięta mogą się w nocy nudzić, dorosłe futrzaki również. Mowa tu oczywiście o kotach niewychodzących, których życie jest relatywnie monotonne. Zwierzęta próbują więc dostarczać sobie dodatkowych bodźców i rozrywek. Kot w nocy nierzadko starają się też wciągnąć do zabawy opiekunów. Nie potrafi zrozumieć, że jest to dla nas pora odpoczynku.
Nadpobudliwość u kota
Niektóre zwierzęta są bardziej energiczne i ruchliwe. Taki nadpobudliwy kot w nocy bywa bardziej uciążliwy niż przeciętny futrzak. Jest to bardziej cecha osobnicza niż związana z przynależnością do konkretnej rasy. Nie można jednak zaprzeczyć, że przedstawiciele niektórych kocich ras są bardziej aktywne niż innych.
Kocie choroby
Tej przyczyny również nie możemy wykluczyć. Chore zwierzę odczuwa duży dyskomfort lub wręcz ból. Z tego powodu może wykazywać hiperaktywność. Chory kot w nocy swoje cierpienie może również okazywać głośnym zawodzeniem.
Stres u kota
Stosunkowo częstą przyczyną tego, że kot nie daje spać w nocy jest stres. Z jakiejś przyczyny nasz zwierzak jest zdenerwowany. Może jest rozdrażniony, zły, a może się czegoś boi. Z tego powody może nie tylko nerwowo biegać po domu, ale również głośno miauczeć.
Kocie zachowania godowe
W przypadku dorosłych i niewysterylizowanych zwierząt możemy mieć po prostu do czynienia z zachowaniami godowymi. Ruja u kotek objawia się między innymi nadmierną aktywnością oraz intensywnym nawoływaniem. Wydawane przez samice dźwięki są tak charakterystyczne, że trudno ich nie rozpoznać. Niestety są również bardzo przykre dla ludzkich uszu.
Zachowanie kocurów również bywa dla nas męczące. Gdy niekastrowany samiec wyczuje zapach rujnej samicy stara się zrobić wszystko, by się do niej dostać. Biega po mieszkaniu, próbuje wydostać się z domu, a nawet głośno zawodzi. Taki kot w nocy może być wyjątkowo uciążliwy.
Jak nauczyć kota spania w nocy?
Czy można nauczyć kota, by w nocy spał, a w dzień był aktywny? Mówiąc szczerze, nie można! Dobowy cykl aktywności zwierząt należy bowiem do zachowań wrodzonych. Tak naprawdę jednak, nie to nie fakt, że nasz futrzak nie śpi w nocy stanowi dla nas problem. Kłopot pojawia się dopiero wówczas, gdy kot nie daje spać również nam.
Tak na marginesie, warto pokreślić, że u kotów okresy aktywności i snu przeplatają się ze sobą, więc zwierzaki są również aktywne w ciągu dnia. Jedno, co możemy zatem zrobić, to postarać się zachęcić pupila do większej aktywności w ciągu dnia, licząc na to, że będzie mniej aktywny w nocy.
Jak uspokoić kota w nocy?
Z tego, co powiedzieliśmy sobie powyżej, jasno wynika, że powody nadmiernej nocnej aktywności naszego pupila są bardzo różnorodne. Oznacza to, że nie ma jednego sposobu, by uspokoić kota w nocy. Jest to jednak możliwe, jeśli w naszym postępowaniu uwzględnimy źródło niepożądanego zachowania pupila. A zatem, jak uspokoić kota w nocy?
Gdy nasz kot jest zbyt młody
Sporo problemów z zachowaniem naszych mruczących pupili możemy uniknąć, jeśli pozwolimy kociętom przebywać z matką i rodzeństwem przynajmniej 12 tygodni. Uważa się, że poniżej tego wieku kocię jest po prostu niedostatecznie dojrzałe emocjonalnie.
Jeśli jednak tak się już stało, że pod nasz dach trafił zwierzak młodszy niż 12 tygodni, musimy poświęcać mu dużo uwagi. W pierwszym okresie dobrze jest pozwolić mu spać z nami, nawet jeśli nie bardzo nam to odpowiada. Oczywiście kot w nocy może być dokuczliwy, ale samotność może negatywnie odbić się na jego psychice.
Odpowiednio wychowujemy kota
Niezależnie od wieku, w jakim kocie trafi pod nasz dach, powinniśmy zadbać o jego wychowanie. Odpowiednio postępując z pupilem, wyrabiamy u niego właściwe nawyki. Dzięki temu życie z nim pod jednym dachem nie przysporzy nam kłopotów.
A jeśli zdążyliśmy już popełnić błędy wychowawcze albo zaopiekowaliśmy się futrzakiem o złych nawykach? Przede wszystkim powinniśmy wpoić kotu, że nie jesteśmy na jego zawołanie, czyli spróbować nie reagować za każdym razem, gdy kot nie daje spać w nocy.
Kot, który się nudzi
Nudzący się w nocy kot może nas zaczepiać i prowokować do zabawy. Najczęstszym błędem, jaki wówczas popełniany jest reagowanie za zaczepki. Przecież zwierzakowi właśnie o to chodziło! Nieświadomie więc uczyliśmy go sposobu na to, jak zwrócić na siebie naszą uwagę.
Oczywiście czasami trudno wytrzymać, gdy kot w nocy biega po kołdrze, włazi nam na głowę i skubie zębami. W takiej sytuacji możemy po prostu nie wpuszczać zwierzaka do sypialni.
Drugim elementem terapii jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki rozrywek w ciągu dnia. Możemy to osiągnąć między innymi odpowiednio dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni dla kota oraz udostępniając mu interaktywne zabawki dla kotów. Oraz – oczywiście – poświęcając więcej czasu na zabawę z pupilem.
Gdy kot jest nadpobudliwy
Jak uspokoić kota w nocy? Nadpobudliwego kota? Trzeba z nim postępować delikatnie, ogólne zasady są takie same, jak te opisane powyżej. Powinniśmy ponadto spróbować odkryć, co jest źródłem problemu. Być może mamy po prostu z cechą charakteru,, ale nie możemy wykluczyć poważniejszych przyczyn.
Gdy problemy ze zdrowiem wpływają na kocie zachowanie
Nagła zmiana zachowania naszego pupila może oznaczać, że jest on chory. Taką ewentualność zawsze należy brać pod uwagę, dlatego warto wybrać się ze zwierzakiem do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz potwierdzi lub wykluczy problem zdrowotny. Jeśli potwierdzi będzie można rozpocząć odpowiednią terapię. Wyleczenie ewentualnej choroby, a nawet samo złagodzenie jej objawów, powinno być odpowiedzią na pytanie o to, jak uspokoić kota w nocy.
Kot, który jest zestresowany
Podobnie jak w przypadku problemów zdrowotnych, gdy kot nie daje spać w nocy, ponieważ żyje w stresie, powinniśmy postarać się odkryć źródło tego stresu. Może to być strach, przeprowadzka do nowego domu, a nawet nerwowe zachowanie opiekunów.
Usunięcie lub przewartościowanie stresogennego czynnika powinno rozwiązać problemy z nocnym zachowaniem naszego mruczącego podopiecznego. Niestety nie zawsze jest to łatwym zadaniem. Czasami wymaga dłuższej terapii behawioralnej i konsultacji ze specjalistą.
Problem z rujami u kotek
Jak uspokoić kota w nocy, gdy przyczyną jego nerwowego zachowania jest działanie hormonów płciowych? Praktycznie jest to niemożliwe. Na szczęście problemom z uciążliwymi zachowaniami godowymi bardzo łatwo zaradzić. Prosty zabieg sterylizacji chirurgicznej – czyli kastracji – sprawi, że zwierzę stanie się znacznie spokojniejsze. W przypadku kotek alternatywą są specjalne leki hormonalne, które hamują ruje. Trzeba je tylko podawać regularnie.
Kot w nocy
Kot w nocy może sprawiać nam wiele kłopotu. Po części ze względu na swą naturę, ale przede wszystkim wskutek błędów wychowawczych, chorób czy stresu. Na szczęście problemy te zwykle da się rozwiązać. Jak uspokoić kota w nocy? Znaleźć źródło jego niepożądanego zachowania i podjąć właściwe działania, jak terapia behawioralna czy leczenie farmakologiczne, jeśli jest konieczne. Nie zmusimy naszego pupila do tego, by spał wtedy, gdy i my śpimy, ale nie stanowi to problemu.
Świetny artykuł
A co w sytuacji kiedy kot przechodzi po nas w nocy? jest to główna forma jaką budzi domowników, no może po za tym że czasem łapką zaczepia bo się chce przytulić koniecznie i ułożyć na ręku.
Cóż, najprostszym rozwiązaniem jest zamknięcie sypialni. Jednak nie zawsze może to pomóc w momencie, gdy kot będzie drapał i miałczał pod drzwiami. Może być tak, że kociak potrzebuje więcej uwagi w ciągu dnia. Może Pani spróbować dużo się z nim bawić – intensywniej w nocy, by kot mógł się zmęczyć. Warto wprowadzić do życia kota rutynę, by wiedział, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na sen. Dla utrzymania prawidłowego metabolizmu, temperatura ciała kota musi wynosić ok. 37-38 stopni. To dlatego każdy tak bardzo mruczek tak lubi się wygrzewać. Jeśli jest taka możliwość, może Pani zadecydować się na nabycie drugiego kota, by mogły wzajemnie się ogrzewać. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kotu przytulnego, ciepłego kącika. W naszej ofercie znajdzie Pani miękkie, podgrzewane legowisko https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Legowiska-maty-budki-1405.html trzeba pamiętać o zabezpieczeniu kabla, by kociak go nie pogryzł). W standardowym legowisku można umieścić termofor (owinięty w szmatkę lub pokrowiec, żeby pupil się nie poparzył) i puchaty koc.
Mam kota ma już 2 lata ,jest wykastrowany, jest kotem nie wychodzącym, siedzi sobie tylko na balkonie, od pewnego czasu codziennie między godz 4-5 rano miauczy pod drzwiami, co mam robić nie daje spać, mamy już dość, kota się nie pozbędę bo jest kochany i my go bardzo kochamy. Proszę o jakąś radę. Pozdrawiam
Artykuł z masą powtórzeń, lanie wody żeby tylko było dużo zdań. Do niczego nie prowadzi, niczego nie podpowiada.
Proponuję zadać konkretne pytanie, od tego właśnie jest sekcja komentarzy, by w toku dyskusji poruszyć te kwestie, których nie objął wpis. Być może uda nam się znaleźć rozwiązanie Pańskiego problemu.
Pozdrawiam
Dzien dobry jak możemy pomóc naszemu kotu który ma problem w nocy z odbijającymi się światłami samochodow odbijających się na ścianach ,kot skacze po ścianach próbując złapać te odblaski swiatel .Rolety nic nie pomagają.
Tak naprawde to nie ma tu zadnej konkretnej odpowiedzi, takie gdybanie.
Nic się nie dowiedziałam mimo wszystko dziekuje za inicjatywe.
Racja ….