Jeśli szukasz odpowiedniego sposobu, na uporanie się z linieniem twojego długowłosowego kota, prawdopodobnie gdzieś już słyszałeś słowo: furminator. Jest to dość proste urządzenie przeznaczone do codziennej pielęgnacji kociej i psiej sierści. Jego specjalna budowa – grzebień zakończony ząbkami o rozmaitej szerokości przerw, sprawia, że wyczesując zwierzę nie pozbywamy się włosa okrywowego a jedynie nagromadzonego, martwego podszerstka, nie zakorzenionego w skórze.
Co nam daje furminator?
Dzięki urządzeniu nie tylko zadbamy o błyszczącą i zdrową sierść naszego kociaka, ale i ograniczymy ilość sierści nagromadzonej w naszym domu. Jest to więc produkt polecany przede wszystkim alergikom – to właśnie w zrzucanej sierści jest najwięcej silnych alergenów obecnych w ślinie kota. Dbając o sierść naszych długowłosych kotów zminimalizujemy też ilość zwracanych przez niego bezoarów – potocznie zwanych “kocimi kłaczkami”.
Podczas czyszczenia się, koty połykają dość sporo własnych włosów, które gromadzą się w ich żołądku – i choć większość z nich jest bez problemu zwracana lub wydalana, ich nagromadzenie się w jelicie cienkim może zagrażać życiu kota. Szczególnie w przypadku kotów długowłosych warto więc od czasu do czasu pomagać im w utrzymaniu lśniącego futerka, korzystając ze specjalnych szczotek takich jak FURminator Furflex.
Jak korzystać?
Nic prostszego: dokładnie tak samo jak korzystalibyśmy ze szczotki – przesuwając grzebyczkiem delikatnie po sierści. Koty mogą początkowo niechętnie reagować na zabieg, starajmy się więc nie dociskać głowicy zbyt mocno, tak aby proces czesania był dla naszego pupila przyjemnym masażem. Nie musimy wyczesywać kotów codziennie – w zależności od ilości zrzucanej naturalnie koty sierści oraz długości ich włosów, często wystarczy czesanie co tydzień lub nawet co miesiąc. Sprawdzajmy za każdym razem stan “kupki” włosów, która powinna z każdym czesaniem się pomniejszać. Po wyczesaniu wystarczy nacisnąć przycisk pozwalający na usunięcie sierści nazbieranej w urządzeniu.
Jeśli mamy w domu więcej zwierząt, warto zaopatrzyć się osobno w ergonomiczną rączkę do Furminatora oraz osobne główki. Urządzenia przeznaczone są co prawda do wszystkich długości sierści, z powodów higienicznych warto jednak mieć osobną główkę dla każdego z naszych posiadanych zwierząt. Do rączki można dokupić również produkty takie jak głowica do sprzątania sierści, rolka klejąca do sierści lub bardzo przydatne przy kotach wychodzących i długowłosych, narzędzie do usuwania kołtunów.