Jak nauczyć psa komendy: siad

Komenda siad to bardzo pożyteczna psia umiejętność – pomoże nam nie tylko w życiu codziennym, ale i przy wizytach u weterynarza. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie, nakierowanie psa, tak aby skojarzył naszą komendę lub towarzyszący jej gest z właściwym zachowaniem.

siedzacy-pies-czlowiek-z-wyciagnietym-palcem

Komenda siad!

Jedną z podstawowych komend jest komenda: “siad”. Siadanie na ziemi jest naturalną pozycją dla psa, nauka komendy nie powinna więc przysporzyć nam zbytniego trudu. Wystarczy odrobina cierpliwości, czasu, uparte powtarzanie treningów – no i na sam początek, torebka pełnych psich smaczków. Pamiętaj jednak, aby po pewnym czasie zrezygnować z używania smakołyków, najlepiej bowiem działa nauka przy różnorodnym wzmacnianiu. Pomocny przy szkoleniu może być też kliker treningowy.

Warto jednak wykorzystać różne metody wzmacniania i sygnalizowania – gesty, najlepiej kojarzone przez psa; ustandaryzowany i łatwy w użyciu kliker, oraz psie smakołyki, najsilniej stymulujące. Zarówno w kliker jak i smakołyki zaopatrzysz się w naszym sklepie: a jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego smakołyka, polecamy notki na naszym blogu, gdzie opisujemy smakołyki ulubione przez zwierzaki i polecane przez specjalistów.

“Siad” krok po kroku.

Są dwa podejścia do szkolenia – można albo psa nagradzać kiedy siada samodzielnie, co sprawi, że zrozumie, że takie zachowanie jest pożądane; albo podejść do wszystkiego krok po kroku naprowadzając psa na to czego od niego wymagamy. Warto na początku wzmacniać również “samodzielne” siadanie psa bez naprowadzania, jednak nie zbyt często – w przeciwnym razie pies będzie siadać za każdym razem domagając się smakołyku, co utrudni nam dalsze treningi.

Jak nauczyć komendy krok po kroku?

  1. Przygotuj smakołyk i weź go do ręki
  2. Unieś rękę w której trzymasz smakołyk nad głowę psa, tak aby mógł on swobodnie unieść głowę
  3. Wybierz gest “pomocniczy” – najczęściej stosowana w treningach jest lekko uniesiona w górę otwarta dłoń
  4. Poczekaj aż pies usiądzie, zainteresowany smakołykiem – i wtedy powiedz szybko “Siad”
  5. Pamiętaj aby nie powtarzać polecenia wielokrotnie lub nie wypowiedzieć go za wcześnie. Powiedzenie “siad” kiedy pies jeszcze stoi nie będzie dla zwierzęcia jasnym komunikatem, a wielokrotne powtórzenie tego błędu, sprawi, że pies źle skojarzy zachowanie. Staraj się też odczekać dziesięć sekund pomiędzy każdym wypowiedzeniem komendy.
  6. Kiedy pies siądzie, a ty już powiedziałeś “Siad” – szybko daj mu smakołyk.

Komenda wykonana, a zachowanie nagrodzone: teraz powtarzaj powyższe czynności jeszcze kilka razy, w kilkuminutowych odstępach. Pamiętaj, że każdy trening musi być powtarzany i wykonywany, a psu nie wystarczy jeden dzień nauki. Kiedy poczujesz, że zwierzak zrozumiał komendę i nie potrzebny jest już wzmacniający smaczek – powtarzaj trening stosując gest otwartej dłoni, wciąż wypowiadając słowną komendę. Pilnuj aby wypowiadać komendę “siad” dopiero kiedy pies usiądzie na ziemi – dopiero po pełnym opanowaniu komendy można wypróbować wypowiadanie komendy przed wykonaniem przez psa czynności.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.