Informacja o taurynie i jej znaczeniu przy prawidłowym rozwoju pojawia się bardzo często – najczęściej mowa o niej w kontekście kotów. Jest ona stałym składnikiem karm dla nich. Jednak czym tak naprawdę jest tauryna? Dlaczego koty potrzebują jej tak bardzo? Skąd ją brać? Przeczytaj!
Czym jest tauryna?
Tauryna jest aminokwasem. Jednak w przeciwieństwie do większości innych aminokwasów, nie łączy się w długie łańcuchy – w ten sposób pozostałe aminokwasy wytwarzają różne białka, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Z tauryną jest inaczej – nie tworzy łańcuchów, a znaleźć ją można w wielu tkankach organizmu. Bierze udział w procesach trawiennych, gdyż bez jej pomocy sole kwasów żółciowych nie wytworzyłyby się.
Taurynę wiele osób kojarzy także jako składnik napojów energetycznych – to właśnie po nie sięgają osoby, które chcą wspomóc regenerację mięśni i poprawić funkcje poznawcze. Jest polecana zwłaszcza osobom, które są ponadprzeciętnie aktywne fizycznie i muszą zregenerować swoje siły. Jednak nie tylko dla ludzi ma ona znaczenie – bardzo ważna jest także dla kotów.
Tauryna dla kota
Dla kota niezwykle ważna jest tauryna. Koty, w odróżnieniu od innych ssaków, nie są w stanie same produkować tauryny w ilościach, które byłyby wystarczające dla ich zapotrzebowania. Ich organizmy są w stanie produkować jedynie śladowe ilości tauryny, a koty bardzo jej potrzebują. Bez niej nie są w stanie normalnie funkcjonować i rozwijać się w prawidłowy sposób.
U kotów inaczej przebiega też proces wytwarzania się nawet niewielkich ilości tauryny – musi ona wydostawać się z cysteiny. Z tego powodu, jeśli nie zadbasz o to, by w diecie zwierzaka pojawiała się tauryna – kot będzie jej w końcu całkowicie pozbawiony.
Objawy niedoboru tauryny
Niedobór tauryny to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować u Twojego pupila szereg problemów i nieprawidłowości. Brak wystarczających ilości tego aminokwasu w organizmie kota może doprowadzić do wystąpienia poważnego schorzenia serca – kardiomiopatii rozstrzeniowej. Choroba ta polega na ścieńczeniu ściany serca, co prowadzi do groźnych następstw. To choroba groźna dla kotów w każdym wieku, szczególnie często jednak występuje w przypadku zwierząt starszych. Dlaczego jeszcze potrzebna jest tauryna?
Koty pozbawione tauryny mają upośledzoną zdolność do wchłaniania tłuszczu, które są im niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania. W końcu to właśnie z tłuszczów koty czerpią energię, choć to białko powinno być podstawą ich diety. Brak tauryny może doprowadzić też do zmian zwyrodnieniowych w siatkówce oka – zmiany te są niestety nieodwracalne i mogą zakończyć się całkowitą utratą wzroku u Twojego zwierzaka. To jednak nie koniec – na co jeszcze wpływa tauryna? Właściwości tego aminokwasu mają też pewien wpływ na liczbę kotów w miocie.
Niedobór tauryny może doprowadzić nawet do poronienia. Nie pozostaje bez wpływu także na kocięta – jej brak może zahamować ich prawidłowy rozwój oraz przeżywalność. Często takie kociaki rodzą się słabe i mniejsze niż normalnie.
Kot, w którego organizmie nie ma wystarczających ilości tauryny, ma też osłabiony układ odpornościowy, przez co może łatwiej zachorować. Może też być nerwowy i agresywny.
Jak dostarczać kotu taurynę?
Wiesz już, jak ważna jest dla Twojego zwierzaka tauryna. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć, jest to, gdzie występuje. Skoro koty same sobie nie poradzą z jej wytwarzaniem – potrzebna jest im pomoc. Istnieje czysta tauryna dla kota – często polecana do suplementacji, gdy u kota już zdążył wystąpić niedobór lub gdy nie dostaje jej odpowiednich ilości razem z pożywieniem. Można też dostarczać kotu taurynę dzięki odpowiednio skomponowanej i zbilansowanej diecie. Gdzie można ją znaleźć?
Środowisko naturalne
Dla kotów wychodzących lub wolnożyjących najlepszym i najbardziej wartościowym źródłem tauryny są myszy. To właśnie dlatego koty je tak lubią. Natura stworzyła z nich idealną ofiarę dla tych zwierząt. Są niewielkie, dlatego zwierzak może je zjeść w całości i niczego nie zmarnuje, a przy tym przepełnia je tauryna. Występowanie tego aminokwasu nie jest jednak w naturze ograniczone jedynie do mięsa myszy. Znajdziesz go też w innych rodzajach mięsa – zwłaszcza w tym surowym. Proces obróbki cieplnej znacząco wpływa na obniżenie zawartości tauryny.
Zwolennicy diety BARF sami komponują posiłki swojego kota tak, by dostarczyć mu razem z białkiem zwierzęcym tak potrzebnego składnika. Czasami też decydują się na podawanie swojemu zwierzakowi mięsa myszy – w tym celu jednak nie kupuj żywych myszek, to niepotrzebne okrucieństwo. Kot skorzysta tak samo, gdy kupisz mu już mrożone mięso myszy – dzięki temu nie przyczynisz się do cierpienia gryzonia.
Tauryna w karmach
Nie musisz jednak zmieniać radykalnie kociej diety – taurynę znajdziesz także w dobrej jakości karmach komercyjnych. Dotyczy to zarówno karm suchych, jak i mokrych. Jeśli chcesz podawać kotu zdrową, smaczną karmę wzbogaconą w taurynę, możesz zdecydować się na przykład na karmy marki Dolina Noteci. Dobrym wyborem będzie też karma Taste of The Wild lub karmy marki Animonda – także mokre, które są szczególnie lubiane przez zwierzaki. Twojemu kotu może przypaść też karma marki Applaws – wyprodukowana ze zdrowych, wartościowych składników, wśród których znajdziesz też źródło cennego aminokwasu.
Tauryna dla kota występuje w każdej dobrej jakościowo karmie przeznaczonej dla tych zwierząt – to powód, dla którego nie powinieneś podawać im karmy dla psów. Są one znacznie bardziej ubogie w ten składnik – psy radzą sobie z jego wytwarzaniem samodzielnie.
Tauryna dla kota – podsumowanie
Twój zwierzak potrzebuje jej do życia i prawidłowego rozwoju, na każdym etapie swojego życia – począwszy od momentu, w którym jest jeszcze w brzuch mamy – właśnie tak istotna jest tauryna dla kota. Dawkowanie tej substancji jest bardzo ważne – nie może być jej za mało. Może to doprowadzić do wad rozwojowych u kociąt, poważnej choroby serca, czy całkowitej utraty wzroku.
Nie musisz się jednak martwić, że dostarczysz kotu za dużo tauryny. W przypadku kotów dorosłych nie istnieją maksymalne dawki, jakie możesz dostarczyć zwierzakowi. Pewne ograniczenia dotyczą wyłącznie kociąt.
Moje koty są bardzo wybredne. To dachowce przygarnięte z bardzo złych warunków. początkowo zjadały wszystko. Ale teraz jedzą bardzo kiepsko. Kotka je głównie susz, kotek lubi surowe mieso, czasem polże kocia konserwę. Suche nie ruszy. opublikowany art. jest mi b. pomocny. Nie wiedziałam,ze w surowym mięsie jest zawarta tauryna. Bałam ssię, że jej niedostatek może spowodować komplikacje zdrowotne moich futerek.